Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la limba și literatura română

Profesor –C . Valentina
Clasa- VII-c
Data -14/04/2014
Subiectul lecţiei -Neamul Șoimăreștilor,de M.Sadoveanu.Explorarea
textului :personajele,figurile de stil
Competenţe şi subcompetenţe - 6 /6.1 9/9.1 13/13.1
Tipul lecţiei - mixtă
Tehnologii/Metode -
Descoperirea /Asalt de idei /lucru în grup /analiza/comparația
Mijloace - Manual Limba și literatura română,T.Cartaleanu,O.Cosovan,Știința 2012/ coli
mari de hîrie/cariocă/lipici
Timp -90 min
Obiective operaţionale : O1- să realizeze portretul personajelor principale din roman în
baza fragmentelor din manual
O2-să identifice figurile de stil și importanța lor pentru expresivitatea textului
O3-să argumenteze propriul punct de vedere asupra unei afirmații,idei din text

Scenariu didactic :

Etapele Activitatea prof. Activit.elevului Ob. metode


lecției
Evocare Pentru I etapă a lecției se preconizează Salutul,discuție Convers.
activitățile: -salutul ,discuție despre timpul
petrecut în week-end sau altele . O3
La tablă sunt scrise 2 idei din text (cap.IV) Își aleg o afirmație și o comentează:
care trebuie comentate la alegere. 1.Moldovenii sunt blăstămați să nu se Asalt de
poată despărți de moșia lor idei
2.Omul trebuie să fie ca pasărea
văzduhului și ochiul lui nu trebuie să
încremenească asupra unei pietre

Se va verifica tema de acasă: ex.1-6 p.164 Răspund tema de acasă


O1
Realizarea Se va anunța tema și obiectivele lecției. Elevii trebuie să caracterizeze Lucru în
sensului Se va repartiza clasa în 5 grupuri, se vor personajul ales pe coala mare de hîrtie grup
distribui coli ,cariocă și lipici. Fiecărui grup după algoritmul:
li se va repartiza cîte un personaj : -rolul personajului în roman Analiză
1. Tudor Șoimaru -tipul personajului
2. Stroe Orheianu 1. -portretul fizic
3. Ștefan Tomșa 2. –moral Comparație
4. Husein Aga 3. Expresii din text cu autoportret
5. Cantemir bei 4. Descriere de alt personaj
6. Bîrnovă 5. Ce te-a impresionat la acest
personaj
6. Ce calitate ai împrumuta
7. Ce nu-ți place
8. Ce ai face în locul lui
9. Cu ce personaj din altă operă îl
poți compara
Cîte un elev din grup trece la tablă și
prezintă portretul personajului,ceilalți
elevi din clasă
comentează,completează,pun întrebări
de precizare.Se fac concluziile de rigoare
O2
În aceeași componență elevii vor lucra la a Se lucrează în continuare la figurile de
2 etapă: figurile de stil stil:
 Se va propune să se depisteze în Epitete: tainice seraiur,zîmbet straniu..
fragmentele din manual Comparații: ca o fiară sprintenă, ca o
 12 epitete vijelie..
 15 comparații Repetiție: pîlcuri-pîlcuri
 3 enumerații Enumerație:blănile lor de oi, de urși și de
 1 repetiție lupi...
 3 metafore hiperbolă:fulger de neînțelegere..
 1 hiperbolă
 Să se comenteze aceste figuri de stil
și rolul lor în text
Conversație
Extinderi Se va propune realizarea unui acrostih în Realizează oral un acrostih acrostih
baza celor realizate la lecție: de la cuvîntul Ș-șoim,șiret..
Șoimărești O-onest
I-impecabil
Se vor nota elevii cei mai activi M-măreț.... Ă R E ș t i
Tema pentru acasă:1. realizați un eseu cu
tema Neamul meu,apelînd la povestirile
sau amintirile rudelor,familiei.
2.comentați oral afirmația : Omul dorește
mai cu samă ce-i lipsește

S-ar putea să vă placă și