Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Propunător: Ferencz Miruna Antoanela

Școala Gimnazială Jibert

Disciplina: Istorie

Data: 16.03.2023

Clasa: a VIII-a

Unitate de învățare: România Modernă

Subiectul lecției: Regatul României.Carol I.

Tipul lecției: mixtă

Durata: 50 minute

Competențe generale și specifice:

1.1 Utilizarea coordonatelor de timp și spațiu în rezolvarea unor situații problemă.

1.2 Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spațio-temporale în contexte diferite

3.1 Valorificarea experiențelor istorice oferite de acțiunea personalităților/grupurilor în


contexte istorice variate

2.2 Argumentarea unei opinii referitoare la un fapt istoric prin utilizarea informaților
provenite din diferite surse.

Obiective operaționale. Toți elevii:

Ob1. Să identifice cauza continuității monarhiei ereditare în Principate după abdicarea lui
Alexandru Ioan Cuza cu ajutorul textului istoric.

Ob.2 Să precizeze minim două principii referitor la statutul Principatelor după 1866 aflate
sub conducerea lui Carol I,apelând la cunoștiințele însușite anterior despre constituirea
statului modern.

Ob3. Să menționeze soluția adoptată de către Carol I în plan intern cu privire la grupările
politice existente, folosind informațiile extrase din manual pag. 93.

Ob.4 Să identifice teritoriul câștigat în urma războiului ruso-româno-turc cu ajutorul hărții


istorice.

Ob.5 Să identifice temporal momentul proclamării României ca Regat precum și numirea lui
Carol I ca rege, cu ajutorul imaginii istorice.

Ob.6 Să menționeze un fapt politic extern la care aderă Regatul României pentru a-și păstra
Independeța statală, cu ajutorul hărții istorice.
Ob .7 Să răspundă la întrebările adresate de profesor în urma vizionării videoclipului
istoric.

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, demonstrația,învățarea prin


descoperire,expunerea, observația, explicația.

MATERIAL DIDACTIC: fragmente documente istorice,laptop,videoclip, imagini istorice,


manual p.90-93, prezentare power point.

Stan Stoica, coordonator, Istorie,manual pentru clasa a VIII-a, Editura CD PRESS,2020.

Desfășurarea lecției

Ob. Etapele Conținut Activitatea Activitatea Metode și Material


lecției Științific Profesorului elevilor procedee didactic
didactice
Moment Salută clasă, se Pregătesc Conversația
organizatoric prezintă și face materialele
( 1 min) prezența; necesare orei.
Pregătește materialul
didactic
Reactualizar Formarea Adresează tuturor Răspund la
ea statului elevilor întrebări – întrebări.
Cunoștiițelor român (clasa organizată
Anterioare modern.: frontal)
(10 minute) domnia lui
Alexandru
Ioan Cuza
- Care a fost pasul
către formarea
statului român -Dubla alegere Exercițiu și
modern? a lui muncă
Alexandru individuală
Ioan Cuza a
dus la
înfăptuirea
statului român
- Când a fost ales modern
domn în Moldova și
Țara Românească? -Primele
alegeri au loc
la Iași unde la
5 ianuarie
1859 este ales
domn al
Moldovei,
A.I.Cuza,
urmând ca mai
apoi la
București în Exercițiu și
data de 24 muncă
ianuarie individuală
A.I.Cuza să fie
ales domn al
-După alegerea sa Țării
Românești.
ca domn în Țara
Românească și - Imediat după
Moldova, care au alegere,
fost principalele principalele
obiective ? ( atât în obiective ale
plan intern cât și lui Cuza au
extern) fost:
- în pan intern:
adoptarea unor
reforme de
modernizare a
statului,
condolidarea
Unirii
- Menționați și -în plan
descrieți pe scurt o extern:-
reformă adoptată de recunoașterea
Cuza dublei alegeri
de către Marile
Puteri și
recunoașterea
Unirii de către
acestea. Exercițiu și
muncă
individuală
- Reforma
agrară,
reforma
învățământului
- Care a fost cauza , introducerea
și rolul formării Codului Penal și
Civil
opoziției împotriva
Reforma agrară-
lui A.I. Cuza? țăranii erau
împroprietăriți
cu pâmânt în
funcție de
numărul de vite.
Țăranii urmau să
plătească
despăgubiri Exercițiu și
pentru pământul muncă
primit. individuală
- Datorită
regimului
autoritar pe
care Cuza îl
instalase în
Principate;
apropierea de
politica
rusească;
Conducerea
țării era
neglijeată,
ceea ce a dus
la compet la
golirea
visteriei pubice
a statului.
Captarea Cere elevilor să Analizează și Observația, Imagine ce
atenției analizeze imaginea și comentează în învățarea prin reprezintă pe
(1 minut) să citească pasajul baza imaginii descoperire regele Carol
prezentat în I, precum și
prezentarea power un citat
point urmând a-și da transcris din
seama de ce persoană manual de la
istorică este vorba pag.91
anticipând astfel titlul
noii lecții.
Anunțarea Regatul Anunță titlul noii Notează titlul Explicația
titlului României. lecții lecției în
lecției noi, a Carol I. Precizează ce vor caiete.
obiectivelor afla, ce trebuie să
pe înțelesul Aducerea pe facă pe parcursul
elevilor tronul lecției;
(3 min) României a Stabilește
unui prinț reguli/comunică;
străin. Organizează
învățarea.
Recunoaștere
a
Domniei de
către Marile
Puteri .

Instaurarea
Monarhiei
Constituționa
le în
România
( Constituția
din 1866).
Problemele
interne pe
care le
întâmpina în
timpul
domniei, dar
și realizarea
obiectvelor
lui Carol în
ceea ce
privește
modernizarea
și câștigarea
independențe
i statului.
România în
relațiile
internațional
e după
căștigarea
independeței.
Ob.1 Transmiterea România de Comunică eleviilor Expunerea -
–asimilarea la domnie la situația care se afla După Prezentarea
noilor Regat în România după abdicarea lui Conversația Power Point
cunoștiințe abdicarea lui Cuza. Cuza, la euristică ce prezintă
(20 de min) Cere elevilor să inițiativa imagini:
parcurgă fragmentul regenței și a Fragment
selectat din Paul populației se preluat din
Lindenberg –Regele cere ca prințul Paul
Carol I al României, Carol să fie Lindenberg
ed. Humanitas, încoronat –Regele
București.p.53. pentru „adunarea fără Carol I al
a indentifica a nesocoti României,
circumstanțele în care respectul ed.
a fost adus Carol I să datorat Înaltei Humanitas,
conducă Principatele Porți și București.p.
Unite. puterile 53
garante,
declară pentru
ultima dată în
față lui
Dumnezeu și a
oamenilor că
voința
Cere elevilor să nestrămutată a
gândescă care au fost Principatelor
principalele obiective Unite este
care s-au urmărit aceea de a
după aducerea rămâne ceea ce
prințului străin la sunt: o
conducerea Românie unită,
Principatelor. indivizibilă
sub domnia Problematizar
Ob.2 ereditară a e
unui prinț Conversație Imagine
străin .” prezentare
power point
- consolidarea
unirii
Principatelor
Române;
-consolidarea
autonomiei și
pregătirea
Explică elevilor obținerii
începutul domniei lui independenței
Carol I în ceea ce - creșterea
privește continuarea prestigiului
proiectului de extern al
modernizarea( adopta statului
rea Constituției ) a - încetarea
statului precum și rivalitățiilor
contextul intern cu politice dintre
referire la apariția diversele Expunerea
partidelor istorice. grupări interne
Cere elevilor să
Ob.3 lectureze de la pag.93 Imagini
și să menționeze pe prezentare
baza lecturii soluția Conversația power point,
adoptată de către - Carol I euristică
Carol I în ceea ce devine aribitru Învățarea prin
privește guvernarea în ceea ce descoperire
paritidelor politice. înseamnă lupta
dintre partidele
politice, astfel
Explică elevilor acesta
contextul căștigării introduce
Independeței „rotativa
României față de guvernamental
Imperiul Otoman. ă”
Cere elevilor să
analizeze harta și să
menționeze teritoriul
alipit României după
câștigarea
Independenței din
anul 1878

Cere elevilor să
analizeze imaginea
din prezentare power
point și să identifice
momentul ce a dus la
prestigiul monarhiei
cât și al țării în
Ob.4 contextul european. Expunerea Imagine ce
reprezintă
România la
Demonstrașia momentul
cu ajutorul 1878,
hărții preluată din
- Dobrogea manual p.91
Cere elevilor să situată în estul
menționeze un României Învățarea prin
lucru/fapt ce ar putea descoperire
menține integritatea
teritorială în contextul
tensiunilor
diplomatice cu Rusia
și Austro-Ungaria.

Ob.5
Imagine
power point
Expunerea
După Observația
căștigarea
Independeței a Învățarea prin
statului situația descoperire
internațională
se schimbă,
astfel România
va fi
Proclamată
Regat, urmând
ca a 10 mai
1881 regele
Carol I să fie
Ob.6 încoronat rege. Imagine din
manual p.95
Conversația
Problematizar
e

După
câștigarea
independeței
statului
România era
nevoită să
adere la o
alianță ce
trebuia să-i
garanteze
integritatea
teritorială.
România aderă
la Tripla
Alianță în
1883 printr-un
tratat secret de
alianță cu
Germania și
Austro-
Ungaria.
Ob. Obținerea Profesorul le va arăta Răspund la Problematizar Clip video
7 performanței elevilor un clip video întrebări și e,
despre regele Carol I argumentează Învățarea prin
(10 min) și faptele sale. Pe raspunsul dat. descoperire,
baza acestui clip conversația
video, va pune În ce an este
întrebări elevilor, care proclamat - 1866.
să le stimuleze Carol Idomn al
gândirea critică.
Principatelor?

Cum și-a - În anul 1877


câștigat în urma
România războiului de
independența Independență,
statală și când? iar în 1878
independeța
este statului
recunoscută
în urma
Congresului
de la Berlin
din 1878.

În urma cărui După


fapt Carol I câștigarea
este proclamat indepenței
rege România
României? cunoaște
prestiugiul
internaționale
, astfel devine
Regat la data
de 10 mai
1881 iar
Carol devine
primul rege al
României.

Enumerați -Construirea
câteva realizări Castelului
din punct de Peleș, a
vedere cultural podului de la
din timpul lui Cernavodă.
Carol I ?
Evaluarea În baza imaginii Elevii Observația, Imagine
noiilor afișate în power point analizează conversația preluată de
cunoștiințe cere eleviilor să imaginea și pe internet
( 5 min) formuleze 1-2 răspund
propoziții cu referire cerinței
la ce au învățat nou profesorului
din lecție.

Schița lecției
Situația României după abdicarea lui Cuza:

s-au creat condiţiile instalării pe tronul României a unui principe străin. Ideea oferirii tronului
unui principe străin s-a conturat de la începutul secolului al XIX-lea şi a fost expusă în
rezoluţiile Adunărilor ad-hoc din Ţara Românească şi Moldova, din 1857. În România, în
aprilie 1866, s-a organizat un plebiscit prin care populaţia cu drept de vot a acceptat venirea
principelui străin în fruntea statului.

Instaurarea principelui stăin pe tronul României:

La 10/22 05. 1866, principele german Carol de Hohenzollern-Sigmaringen a depus jurământul


solemn, la Bucureşti, ca monarh al României (1866-1914). Prin aducerea principelui străin pe
tronul României s-a urmărit:

 consolidarea unirii Principatelor Române (deoarece aceasta fusese recunoscută de


marile puteri doar pe durata domniei lui Alexandru Ioan Cuza);
 consolidarea autonomiei şi pregătirea obţinerii independenţei;
 creşterea prestigiului extern al statului român;
 încetarea rivalităţilor politice dintre diversele grupări interne (principele urmând să
joace rolul de „arbitru” al vieţii politice).

Începutul domniei:

 Adoptarea pimei Constituții- după modelul belgian.


 Carol I menținând rolul de arbitru- rotativa guveramentală
Câștigarea Independenței statului 1877-1878.

Proclamarea Regatului, Carol I devenind primul rege al României.

Contex internațional- România aderă la Tripla Alianță

- participă la războialele balcanice în urma cărora România primește Cadrilateru.

Link videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=pt27fpe8p60&t=93s

S-ar putea să vă placă și