Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială

Profesor :

Data :

Clasa : a V-a

Unitatea de învățare : Orientul Antic

Lecția : Călătorie în civilizația Orientului Antic

Tipul lecției: evaluare de competențe

Timp: 50 de minute

Obiectivul general: evaluarea cunoștințelor și competențelor dobândite referitoare la trăsăturile,specificul și locul civilizației Orientului Antic în
istoria antică universală.

Competențe generale:

1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spațiu


2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio-culturale
4. Folosirea autonomă și responsabilă ainstrumentelor necesare învățării permanente

Competențe specifice :

1.1 Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor/proceselor istorice


1.2 Identificarea diferențelor temporale dintre evenimente și procese istorice
1.3 Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/sau a proceselor istorice
2.1 Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment-proces istoric

2.2 Relatarea unui eveniment /proces istoric, utilizând informații din surse istorice

2.3 Stabilirea de asemănări și deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice

3.1 Asumarea de roluri în grupuri de lucru

3.2 Descrierea rolului unor personalități în desfășurarea evenimentelor istorice

4.1 Folosirea unor tehnici de învățare în rezolvarea sarcinilor de lucru

4.2 Utilizarea resurselor multimedia în scopul învățării

Obiective operaționale : La sfârșitul activității elevii vor fi capabili :

1. Să definească Orientul antic


2. Să identifice pe harta istorică popoarele Orientului antic
3. Să identifice trăsăturile mediului geograficși influența sa asupra evoluției popoarelor Orientului antic
4. Să prezinte principalele evenimente ale vieții cotidiene ale locuitorilor: locuința, hrana, familia, așezări, societate, economie, religie
5. Să definească și să folosească corect termenii istorici
6. Să exemplificie și să caracterizeze tipuri de popoare și civilizații reprezentative pentru Orientul antic
7. Să dovedească înșelegerea importanței fiecărei civilizații în evoluția istorică a omenirii
8. Să alcătuiască biografii ale personalităților istorice studiate
9. Să extragă mesajul dintr-o sursă istorică
10. Să dezvolte capacități de evaluare și autoevaluare

Evaluarea: formativă-ameliorativă
Obiective ale evaluării :

Cognitive – Oe1: să opereze cu noțiunile și conceptele istorice specifice civilizației Orientului Antic

Formative - Oe2 : să utilizeze tehnici de lucru cu suportul grafic și cartografic

Atitudinale – Oe4 : să manifeste o atitudine de înțelegere a rolului istoriei ca predicție a schimbărilor prin raportare la contemporaneitate

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activității comportamentului elevilor, fișe de lucru, poster tematic,
portofoliul elevului, tehnica fotolimbajului, anunțul de mică publicitate, turul galeriei, formularea răspunsurilor, analiza izvoarelor istorice,
studiilor de caz.

Valori și atitudini vizate : - Gândirea critică și flexibilă

- Relaționarea pozitivă cu ceilalți

Strategia didactică: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă

Metode : expozitiv-euristice:

M1 –expunerea

M2 – explicația

M3 – conversația euristică

Interactive :

M4- invățarea prin descoperire

M5 – comparația

M6- lucru cu harta și textul istoric


M7 – problematizarea

Mijloace de învățământ : harta istorică Orientul Antic, planșa Drumul mătăsii, fișe de lucru, foi de flipchart, film de prezentare ,
televizor

Bibliografie:

1. Doru Dumitrescu, Mihai Manea, Mirela Popescu , Culegere de surse istorice. Antichitatea. Lumea medievală, Ed. Nomina, Pitești,
2011.
2. Minodora Petrovici, Istoria universală în texte, Ed. Corint, București, 2003
3. Liviu Lazăr, Alina Bratu, Mirela Grădină, Surse istorice,sarcini de lucru și activități de învățare pentru ciclul gimnazial, Ed, Nomina,
Piești, 2011.
4. Maria Eliza Dulamă, Metodologii didactice activizante, teorie și practică, Ed. Clusium, Cluj Napoca, 2008.
5. Maria Mariana Gheorghe, Vasile Ionescu, Irina Ema Săvuță, Aurel Constantin Soare, Manual de istorie pentru clasa a V-a, Ed. Corint
, 2017
6. Atlase școlare de geografie și istorie universală.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
CONȚINUTUL INFORMAȚIONAL – FORMATIV

Succesiunea Conținutul Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică


etapelor lecției/ științific al lecției Metode/mijloace/evaluare
timp acordat
- organizează materialele și -răspund cerințelor
Moment clasa -aplică exercițiul de Harta istorică a Orientului
organizatoric. -crează un climat spargere a gheții Antic
Prezentarea temei/ 5 cooperant -pregătesc materialele Activitate frontală și
min. -abodează o metodă de solicitate individuală
spargere a gheții Expunerea
-face precizări legate de
activitatea de învățare,
enumeră competențele care
vor fi atinse.
-tema pentru evaluare a
fost anunțată la ultima oră,
după ce s-a efectuat
recapitularea prezentei
unități de învățare
Desfășurarea lecției/
35 minute Mediul natural și 1 Adresează întrebări -răspund la întrebările Harta istorică Orientul
viața cotidiană în elevilor: adresate de profesor și Antic
orientul Antic 2 rezolvă cerințele fișei
5 min. 1. Definiți regiunea de lucru nr.1: Fișa de lucru
3 studiată : Orientul
Antic 1.Orientul Antic se Harta mută a Orientului
4 Antic
2. Identificați pe întinde de la Marea Activitate frontală
5 hărțile primite Mediterană până la
popoarele Oceanul Pacific, Activitate individuală
Oe1 Orientului Antic cuprinzând teritorii
Oe2 3. Unde se găsesc din continentul Evaluare: formularea
regiunile în care au african și cel asiatic. răspunsurilor, analiza
apărut aceste izvoarelor istorice,
popoare? 2. egipteni, evrei, studiilor de caz, orientarea
4. Care sunt mesopotamieni, mezi, pe hartă.
trăsăturile vieții de perși,fenicieni,indieni,
zi cu zi în Orientul chinezi.
Antic ?
5. Care au fost tipurile 3. lângă fluvii : Nil,
de state care au Tigru și Eufrat, Indus
apărut în orientul și Gange, Galben,
Antic? Albastru
-mări : Mediterană,
Roșie , a Chinei

4. ocupații economice
: agricultori,
meșteșugari,
navigatori,comercianți
5
5 . Tipuri de state :
6 Fișe de lucru
oraș-stat, regat,
7 Distribuie fișele de lucru Activitate individuală și pe
Inventarea scrierii: imperiu
8 ( 2, 3, 4 ) elevilor 3 grupe de câte 5 elevi
de la pictograme la
9 organizați în trei grupe de -Elevii rezolvă
alfabet
10 lucru. sarcinile de lucru
10 min.
Oe3 propuse de fișele -expunerea, explicația
Oe4 primite. -conversația euristică,
învățarea prin descoperire,
comparația
-lucrul cu harta și cu textul
Elevii urmăresc filmul istoric
Prezintă filmul realizării de realizării posterelor -problematizarea
către elevi a posterelor tematice pe care
tematice cu titlul : Jurnalul urmează să le Evaluare: observarea
călătoriei pe Drumul prezinte. Activitatea sistematică a activității
Mătăsii în....... lor va fi evaluată de comportamentului elevilor,
Elevii au extras numele colegi după o grilă de formularea răspunsurilor,
unei regiuni reprezentative apreciere. analiza izvoarelor istorice,
pe care au vizitat-o studiilor de caz.
imaginar pe parcursul Grupa 1 – Egipt
Popoare și civilizații lecțiilor din capitolul -poziționat în NE
pe harta Orientului 1-10 Orientul Antic. Africii
Antic Oe1-Oe4 Grupa 1 – Egipt - darul Nilului Videoclip, foi de
20 min. Grupa 2 – Regatul evreilor - a fost regat, apoi flipchart,imagini diverse
Grupa 3 – China imperiu reprezentând aspecte
-aici au apărut specifice culturii și
-înainte de prezentarea hieroglifele civilizației Orientului Antic
propriu*zisă crează un -mari construcții pe
anunț publicitar valea Nilului – Evaluare: tehnica
Prezentarea pe care o vor piramidele și Sfinxul fotolimbajului, anunțul de
face elevii fiecărei grupe din Gizeh mica publicitate, turul
va fi apreciată după o grilă -religie politeistă galeriei, oservația
de evaluare de către sistematică a activității
celelalt grupe și de către Grupa 2 - Regatul comportamentului elevilor,
profesor. evreilor Formularea răspusurilor,
-teritoriu cuprins între analiza izvoarelor istorice ,
Marea Mediterană și studiilor de caz .
deșertul Arabiei
-țara antică a evreilor
-prima religie
monoteistă
-Biblia
Personalități : regii
Saul, David, Solomon
.construcții : palate și
templul din Ierusalim

Grupa 3 – China
-civilizație originală
-denumirea de la
dinastia Quin
-strabătută de Fluviul
Galben, Albastru
-mari invenții : hărtia,
mătasea, tiparul,
busola, praful de
pușcă
Construcții celebre :
Marele Zid
Chinezesc, Marele
Canal, armata de
teracotă

Feed-back și Apreciază, ierarhizează,


evaluare notează -se raportează la Observarea sistematică a
5 min. aprecieri elevilor

S-ar putea să vă placă și