Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria românilor și universală


Data :
Clasa: V-a
Profesor:Bobuțac Cristina

Tema: Omul și mediul în Orientul Antic


Tipul:predare-învățare

Scopul:

Obiectivele lecţiei:

O1-Să explice noțiunile:semiți,irigație,negoț,deșert,fluviu;


O2-Să descrie mediul în Orientul Antic;
O3-Să numească popoarele orientului Antic;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment Salutul. Elevii se
organizato Notează absenţele. pregătesc de
ric lecție

Semiți-grup de popoare din sud-vestul Asiei


Evocarea și din nord estul Africii:aceștea sunt Elevii notează
arabii,sirienii,evreii

Irigație –tehnică care constă în aducerea


apei pe cîmpuri prin diverse procedeie în
regiunile seci

Negoț-comerț(vînzarea-cumpărarea
mărfurilor)

Deșert –pustiu(lipsă de vietăți și de


vegetație)

Fluviu –apă curgătoare mare


Realizarea Noi am studiat pînă acum unitatea
sensului Preistoriei Antice, de acum de astăzi la lecție
o sa studiem o altă unitate și anume Orientul
Antic(este o lume cu totul diferită de cea Elevii notează.
Preistorică)

Mediul în Orientul Antic:


1.condițiile naturale în orientul antic era
variate cu cîmpii fertile,deșerturi,munți înalți
și țărmuri cu porturi
2.în fiecare popoare din orient existau fluvii:
Egipt-Nilul
Mesopotamia-Tigrul și Eufratul
India-Indul și Gangele
China-fluviul Albastru și Galben
3.Datorită acestora omul a deprins
agricultura,folosind depunerile fertile în
urma inundațiilor,apoi construid sisteme de
irigare a solului

Popoarele Orientului Antic:


1.Egiptenii
2.Sumerienii și akkadienii-Mesopotamia
3.Fenicienii
4.Evreii
5.Perșii
6.Indienii și chinezii

Extindere Descrieți cum ar fi arătat astăzi pămîntul răspund la


fluviilor,dacă n-ar fi fost construite diguri întrebăre.
și canale de irigație?

Tema Elevii își


pentru Povestirea temei notează tema
pentru acasă.
acasă

Notarea

S-ar putea să vă placă și