Sunteți pe pagina 1din 12

Plan de lecție

Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic ,,Virgil Madgearu``

Data: 5 mai 2023

Profesor: Coman Delia-Alexandra

Clasa: a IX -a

Disciplina: Istorie

Unitatea de învăţare: Nașterea lumii moderne

Lecţia: Marile descoperiri geografice

Tipul lecţiei: predare-consolidare a cunoştiinţelor –evaluare

Timp: 50min

Competențe generale:

1. Utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă.

2. Utilizarea surselor istorice a metodelor şi tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de


probleme.

3. Identificarea timpului şi spaţiului la care face referire lecţia.

4. Prezentarea informațiilor care au determinat etapa marilor descoperiri geografice.

5. Descoperirea etapelor marilor descoperiri geografice.

Competențe specifice

1.1. Folosirea limbajului adecvat în cadrul unei prezentări orale sau scrise.

1.2. Evidenţierea relaţiei cauză – efect într-o succesiune de evenimente sau procese istorice.

2.1. Utilizarea adecvata a coordonatelor temporale și spațiale relative la un subiect istoric.

2.2. Recunoaşterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric.


2.3. Proiectarea unui demers de cooperare pentru identificarea şi realizarea unor scopuri comune.

Obiective oepraționale:

Elevii să fie capabili

O1- să opereze corect noțiunile istorice date;

O2- să analizeze informațiile care i-au determinat pe exploratori să descopere noi teritorii;

O3- să prezinte succesiunea cronologică a marilor descoperiri geografice;

Strategia didactică

1. Metode și procedee: explicația, expunerea, conversația dirijată.

2. Mijloace de învățământ:

-manualul (numele manualului);

-fișe de lucru;

3. Forme de organizare a activității elevilor: activitatea frontală și activitatea individuală.

4. Evaluarea: continuă.

Scenariul didactic sau Demers didactic

Momentul Competențe Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


lecției și durata specifice

1. Momentul 2.3 -profesorul salută elevii; -elevii răspund la salut Conversația


organizatoric -consemnarea absențelor, și se pregătesc de euristică
(2min) enunțarea scopului lecțieiși începerea activității
pregătirea mijloacelor de didactice.
învățare.
2. Anunțarea
titlului și a 1.1 Profesorul anunță și scrie pe tablă -elevii deschid caietele Explicația
obiectivelor data și titlul lecției și notează.
lecției ,,Marile descoperiri geografice”
(2min)
3. Dobîndirea 1.1 Apoi va prezenta obiectivele
noilor 2.2 lecției.
cunoștințe 2.3 Profesorul coordonează elevii în
(33minute) desfășurarea lecției
-elevii răspund: Conversația
1. Momentul introductiv.
 insulele Medeira,
Profesorul îi întreabă pe elevi ce
Canare și Azore;
descoperiri geografice cred e că
au avut loc.  Capul Bunei
Speranțe
 America
 Un nou drum spre
India

2. Cauzele care au determinat -elevii enumeră o Expunerea


nevoia de descoperire a unor înșiruire de cauze
Explicația
noi teritorii/ drumuri navale  Nevoi economice Conversația
-Profesorul întreabă elevii care
 Nevoia de
sunt cauzele care i-a determinat
mirodenii
pe navigatori să plece în
 Monopolul
expediții, făcând apel la gândirea
otomanilor asupra
logică.
drumului mătăsii

Expunerea
Profesorul îndrumă elevii spre Explicația
Elevii notează în caiet
răspunsuri corecte prin metoda
cauzele.
deductivă și prezintă toate
cauzele într-un mod elaborat.
Populația Europei a crescut,
orașele și comerțul s-au dezvoltat
și era nevoie de aur petru a
susține economia, în timp ce
cererea pentru mirodenii și
produse prețioase crescuse.
Negustorii doreau să găsească o
cale mai ușoară pentru a ajunge
în Orient, deoarece otomanii au
blocat drumul mătăsii(drum care
lega Europa de Orient), iar
produsele care ajungeau în
Expunerea
europa erau din ce în ce mai
1.2 Explicația
puține.
2.2 Elevii notează în caiet
3. Descoperirea insulelor
și urmaresc harta.
Medeira, Canare și Azore.
Portughezii sunt primii care își
arată interesul în a explora noi
teritorii, fiind favorizați de
întinsa coastă atlantică, dar mai
ales de entuziasmul infantelui
Genric Navigatorul (don
Enrique). Acesta este un inițiator,
un protector și un finanțator în
explorarea și cucerirea coastelor
africane. El este de fapt un prinț
curajos, dornic să lase un nume
pentru că avea puține șanse de a
accede la Coroană. Acesta a
înființat o școală de navigație pe
Capul Sf. Vincent, în cadrul
căreia a fost inventată caravela,
care urmează să mai fie folosită
pe viitor în cadrul expedițiilor
navale. O puteți observa în
imagine, este o corabie cu 3
catarge, conturul relativ ascuțit
și pânze triunghiulare care
rezistau mai bine la furtuni.
Conform autorii curții, scopul lui
Henric era acela de a
propovădui creștinismul în lume,
alături interese de ordin
economic. Navigatorii lui Henric
au descoperit insulele Medeira,
Canare și Azore și au explorat
coasta de vest a africii. Henric
personal nu a fost niciodată pe
mare, ci doar navigatorii săi.
Expunerea
Profesorul arată elevilor o harta Explicația
a traselui parcurs de navigatorii Elevii notează în caiet
1.2 lui Henric Navigatorul și urmăresc harta.
2.2
4. Descoperirea Capului Bunei
Speranțe
Cum continentul african trebuia
în continuare explorat, părând că
nu se mai termină, o exchipă
formată de către regele Joao II
își lanseză exploratorii pe două
drumuri la 1 august 1487-o parte
spre est și o parte spre vest care
era condusă de Bartolomeu Dias,
un marinar cu experiență. Regele
îl lasă să meargă cât mai la sud,
descoperind astfel capul sudic al
Africii-Capul Bunei Speranțe, în
moemntul în care a trecut prin
acea zonă erau furtuni, numindu-
Conversația
l la întoarcere Capul Furtunilor
1.1 Elevii răspund la Expunerea
.
1.2 întrenare, notează în Explicația
Profesorul arată elevilor o harta
2.1 caiet și urmăresc
a traselui parcurs de Bartolomeu
2.2 Dias harta.
2.3 5. Descoperirea Americii
Profesorul întreabă elevii ce știu
despre Cristofor Columb

Despre Cristofor Columb cu


siguranșă ați mai auzit. Acesta
era la origine negustor si a
reușit să îi convingă pe regele și
regina Spaniei să îi finanțeze
călătoria, promițând că se va
întoarce cu aur și mirodenii,
după ce a fost refuzat de regele
Portugaliei. Astfel, în 1492
Cristofor Columb pornește în
căutarea unei noi Indii și ajunge
fără să își dea seama în Insulele
Bahamas, crezând că e Asia.
Ajuns acolo, Columb spunea
despre nativi că nu aveau arme
din metal și că erau foarte naivi
și liberi cu posesiune lor. Prin
urmare acesta s-a gândit să plece
de acolo cu un nr considerabil de
sclavi. Cum cu aur nu s-a intors
și sclavii au murit la scurt timp,
Columb a revenit și a ordonat
sclavilor să îi aducă aur o data
la 3 luni. Furios că nu era
suficientă cantitatea de aur
adusă de către nativi, revine în
America și a luat-o decizie cam
nefastă pentru nativi: le-a rupt
măinile celor care nu au adus
aur. Columb a fost chiar și
arestat pentru o perioadă. Acesta
a murit sărac neștiind că a
descoerit un nou continent. (Leif
Conversația
Erikson, uu viking, în jurul
Expunerea
anului 1000 a ajuns primul pe
1.1 Elevii răspund la Explicația
continentul american, în
1.2 întrebare( din cauza
Groenlanda și Canada)
2.1 monopolului
Profesorul arată elevilor o harta
2.2 otomanilor asupra
a traseului parcurs de căre
2.3 Drumului Mătăsii), își
Columb
notează în caiet și
urmăresc harta
6. Descoperirea unei căi navale
către India
Profesorul întreabă elevii de ce
cred că era nevoie de
descoperirea unei căi navale către
India
Vasco da Gama a fost un
explorator portughez care în
1498 a ajuns la Calicut, pe
coasta Indiană, reușind astfel să
găsească calea maritimă spre
India. În drumul său a ocolit
Africa pe la sud, iar odată juns în
India a încheiat o serie de
raporturi comerciale,
întorcându-se în Portugalia Expunerea
încărcat de mirodenii. După Explicația
1.2 moartea lui portughezii au Elevii notează în caiet
2.2 contiuat expedițiile în India pe și urmăresc harta
cale maritimă.

Profesorul prezintă elevilor o


harta a traseului parcurs de Vasco
da Gama
7. Explorarea Americii de Sud
și numirea continentului
Amerigo Vespucci auzind de
descoperirea lui Columb, devine
motivat să facă și el o
descoperire. Guvernul spaniol i-a
oferit 3 nave pentru expediție,
însă el a preferat să fie
sponsorizat de către portughezi.
În vara anului 1499
ambarcațiunile sale ajung în
Brazilia, însă se reîntoarce în
Spania și pregătește o nouă
expediție prin care își propunea
să ajungă la Oceanul Indian,
Golful Gange și insula
Taprobane. În 1501 pornește din
nou în expediție și ajunge în zona
coastei Braziliei și a Argentinei.
Însă în cadrul următoarei
călătorii din anul 1502 Amerigo
Vespucci realizează că de fapt Expunerea
unde a ajuns el nu este Asia, ci Explicația
reprezintă un continent nou Elevii notează în caiet
1.2
descoperit, fiind vorba de și urmăresc harta.
2.2
america de Sud, sugerând să fie
numită după el-Americus sau
America-varianta feminină.
Puteți observa în imagine prima
hartă a Americii.
Profesorul arată elevilor prima
hartă a Americii.
8. Înconjurul lumii
Fernando Magellan a fost un
navigator și explorator de
origine portugheză, cunoscut
pentru efectuarea primei
călătorii pe mare în jurul lumii,
călătorie în care a descoperit o
strâmtoare ce îi poartă azi
numele (strâmtoarea Magellan).
Magellan punea la cale un
proiect pentru a ajunge la
Insulele Mirodeniilor (Insulele
Moluce) pe cale navală, prin
navigația unei rute necunoscute
spre vest. Cum era necesară
implicarea regelui, propunerea i-
a fost înaintată regelui Manuel al
Portugaliei, însă acesta, din
motive personale, refuză.
Dezamăgit, Magellan devine
cetățean spaniol și îi înaintează
propunerea tânărului rege Carol
Quintul, care își dă acordul. Pe
data de 10 august 1519,
Fernando Magellan pleacă în
expediție, părăsind Sevilla,
alături de 5 nave. Pentru a
atrage indigenii la viitoarele
negocieri, Magellan îmbarcă 900
de oglinzi, ca ei să-și vadă pentru
prima oară fețele, 400 de duzine
de cuțitașe germane, 50 de duzini
de foarfeci, batiste colorate,
piepteni, brățări de aramă,
bucăți de mătase, de catifea și
postavuri viu-colorate. Călătoria
nu a fost ușoară, au avut parte de
revolte, perioade de foamete,
Conversația
ajungând să mănânce pesmeți cu
Expunerea
viermi, piei de bou, rumeguș de
Elevii enumeră Explicația
lemn și șobolani, care nici
1.1 concluziile, ajutați de
măcar nu erau suficienți.
1.2 profesor:
Magellan moarte în timpul unei
2.1  Crește
revolte iar expediția este
2.2 consumul de
continuată fără el. Așadar,
2.3 mirodenii,
călătoria în jurul lumii a fost
țesături din
realizată, urmând să înceapă
mătase, pietre
colonizarea spaniolă în america
prețioase și
de Sud.
podoabe care
Profesorul arată elevilor o harta a
proveneau din
traseului parcurs de către
India, China și
Magellan.
Africa
Urmări
 Dezvoltarea
Profesorul întreabă elevii ce
comerțului la
urmări cred că au avut loc după
scară mondială
aceste descoperiri, și îi îndrumă
 Portugalia,
spre ajungerea la răspunsuri
Spania, Franța
corecte.
și Anglia devin
principalele
puteri
economice și
comerciale
 Formarea
Imperiilor
coloniale
 Îmbogățirea
hartei
geografice și a
cunoștințelor
geografice
 Aclimatizarea
de noi plante în
europa-
porumbul,
fasolea, tutunul
și cartoful
 Se confirmă
ipoteza lui
Ptolemeu că
pământul este Autoevalua
5.Asigurarea re
rotund
feedback-ului 1.1
(12min) 1.2
Elevii citesc și
2.1 Conversația
completează fișa de
2.2
lucru
Încheierea 2.3
activității
(1min)

1.1 Elevii răspund la salut


1.2
2.1
2.2
2.3
Profesorul face o schemă scurtă
a lecției, adresând întrebări
elevilor și le oferă o scurtă fișă
de lucru

Profesorul salută, mulțumește


elevilor pentru participarea la
oră și pleacă acasă.

S-ar putea să vă placă și