Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Geografie
Clasa: a VII-a
Profesor:
Subiectul lecției: Din istoria cunoașterii explorării oceanelor.
Tipul lecţiei: lecţie mixtă;
Data:
Competenţe specifice:
C1 . Interpretarea realității geografice prin mijloace şi limbaje specifice, manifestând interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului
C2. Raportarea realității geografice la suporturi statistice, grafice și cartografice, dovedind spirit analitic și practic;
C4. . Investigarea spațiului geografic prin conexiuni interdisciplinare, din perspectiva educaţiei pe tot parcursul vieții;

Unităţi de competenţe:
UC. 1.3. Interpretarea informațiilor despre realitatea geografică regională, utilizând termenii specifici.
UC. 2.2. Rezolvarea exercițiilor geografice pe baza suporturilor statistice, grafice și cartografice.
UC. 4.2. . Realizarea studiilor de caz cu referire la spațiul geografic regional, utilizând conexiuni interdisciplinare.

Obiective operaționale:
O1. Să recunoască principalii călători și traseiele lor, în baza analizei hărților propuse;
O2. Să argumenteze prin 3 exemple importanța călătoriilor, în baza studierii fragmentului din temă;
O3. Să localizeze la hartă obiecte geografice studiate și coordonatele lor geografice, în baza hărții.
O4. Să deducă prin 2 exemple, care este importanța cunoștințelor obținute la lecție.

Tehnologie didactică:
Resurse procedurale: discuția dirijată, observarea, analiza imaginilor, datelor statistice și grafice, întrebări-problemă, călătorie imaginară-
joc didactic, rebus.
Resurse materiale: Manualul școlar: Geografia continentelor și oceanelor, clasa a VII-a, N. Odoleanu, V. Sochircă, L. Ungurean, C. Marian;
Manualul școlar: Geografia continentelor și oceanelor, clasa a VI-a, N. Odoleanu, L. Ungurean, M. Jioară, C. Marian, R. Calmâș; resurse TIC;
imagini; hărți.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individual, în grup;
Evaluare: evaluarea formativă, conversaţia de verificare, apreciere verbală.
Secvențele Obiec Timp Activități de predare-învățare- evaluare Forme de Tehnologie
lecției -tive activitate didactică
EVOCARE 4ʹ - Profesorul solicită să identifice oceanele Terrei, în Activitate Tehnica
baza imaginilor propuse și a descrierilor oferite, frontală Argumentarea
argumentând raspunsul. (Slaid-urile:2-5) unei afirmații

REALIZARE -Profesorul propune elevilor să distingă principalele traseie Activitate Discuție


A în grup dirijată pe
O1 15 ʹ de călătorie ale marelor geografi: marginea
SENSULUI subiectului
* grupul I: Călătoriile lui Fernando Magellan (slaid-ul 5) Evaluare
* grupul II: Cristofor Columb și Amerigo Vespucci (slaid- reciprocă Observarea
ul 6-7) Analiza
* grupul III: Francis Drake, Bartolomeo Diaz și Vasco da
Gama (slaid-ul 7-8)
* grupul IV: James Cook și Willem Barents (slaid-ul 10-11)
* grupul V: Henry Hudson, Robert Peary. (slaid-ul 12)
O2 5ʹ
-Vizionarea secvențelor din lecțiile online: - fragmentul Activitate
3:08-4:25 https://www.youtube.com/watch?v=OVDViP- frontală Vizionarea
Tf_s (Oceanul Atlantic) și fragmentul 2:44-3:56- Istoria
cunoașterii Oceanului Arctic-https://youtu.be/sns52VQFJkQ
Activitate
-Argumentați prin 3 exemple, importanța Călătorilor și a frontală Analiza
descoperirilor lor pentru societatea umană.(importanța
economică, ideologică, biologică etc.)

O3 7ʹ
-Profesorul le propune elevilor să localizeze la hartă traseele
de călătorie și coordonatele geografice ale:
Activitate Lucrul cu
*grupul I: str. Magellan; harta.
individuală
* grupul II: ins. Dominica;
*grupul III: Capul Bunei Speranțe;
* grupul IV: gura de vărsare a râului Sfântul Laurențiu;
O4 8ʹ
* grupul V: coordonatele geografice ale Polului Nord.
Activitate Discuție
dirijată.
-Profesorul inițiază o discuție dirijată: frontală Argumentarea
*Cum credeți, ce trăsături trebuie să posede un explorator? Situație-
problemă.
*Care dintre călătorii studiați v-a impresionat mai mult? De
ce?
*La care dintre disciplinele școlare sau situație din viață ai
putea utiliza cunoștințele de la lecția de azi?

REFLECȚIE O1 4ʹ -Profesorul propune elevilor rebusul „Explorăm


oceanele!” (slaid-urile 13-18). Activitate Rebusul: „Exploră
frontală oceanele!”
Elevii rezolvă rebusul și descoperă cuvântul-cheie.

EXTENSIE Comentează citatul: Omul nu poate descoperi noi oceane,



câtă vreme nu are curajul de a pierde din vedere ţărmul.
Andre Gide
„Marea, generatoare de forme și proiecte extraordinare,
mama a Afroditei și sufletul atâtor aventuri.”
Paul Valery

Informații suplimentare:
1. Geogrfaie, manual pentru clasa a V, S. Neguț, C. C. Rădulescu, I. Popa; București 2017
2. Lecții online: - https://www.youtube.com/watch?v=OVDViP-Tf_s ; https://youtu.be/sns52VQFJkQ
3. https://materialedeistorie.com/2018/01/14/marile-descoperiri-geografice-si-consecintele-lor-schita-lectiei-fisa-de-lucru-clasa-a-vi-a/
4. http://www.educatieonline.md/Files/Materials/10/istoriaromanilorsiuniversala-10-CiobanuIon-ro.pdf

S-ar putea să vă placă și