Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Autor: Bunduchi (Sofronenco) Daniela


IP Gimnaziul Furceni
Data 6.12.2022
Clasa: clasa a VII-a
Disciplina: Istoria românilor și universală
Subiectul lecției: Situația politică în Moldova și Ţara Românească 1798-1812
Tipul lecției: de acumulare a cunoştinţelor
Unități de competențe:
1.2. Aplicarea termenilor în compararea evenimentelor/ proceselor istorice din
Epoca Modernă
2.3.Utilizarea adecvată a coordonatelor de timp și spațiu cu referire la un subiect
din Istorie
3.3. Formularea judecăților asupra comportamentelor sociale din Epoca Modernă
din perspectiva culturii democratice.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1- Să determine în baza hărții care sunt provinciile istorice românești
O2- Să analizeze situația Imperiului Otoman spre sfârșitul secolului al XVII-lea
O3- Să caracterizeze situația Moldovei și a Țării Românești în contextul relațiilor ruso-turce,
după algoritmul dat.
O4- Să indice 2-3 consecințe ale semnării Pacii de la București 16/28 mai 1812
Strategii didactice:
Forme de organizare: activitate frontală, în perechi, individual
Metode și procedee:. explicaţia, expunerea, învăţarea prin descoperire,
observarea dirijată, brainstorming, metoda Explozia stelară, metoda Floarea
de nufăr , PPT
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a VII-a , harta, atlasul
şcolar, proiector, calculator, tabla interactivă
Strategii de evaluare: frontală, continuă, observarea sistematică

Bibliografie:Curriculum la disciplina Istorie , Chișinău 2019; Manual Istoria


Românilor și Universală clasa a VII-a.,
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI
ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE STRATEGII
Ob DE
Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme EVALUARE

Evocare

În cadrul acestei etape profesorul consolida cunoştinţele Lucru cu


elevilor prin întrebări: harta
 Localizaţi pe hartă provinciile istorice Elevii localizează pe hartă provinciile Harta Frontal
românești istorice românești, apoi răspund la evaluarea
 Provinciile istorice așa cum le vedem azi sunt o PPT
O1 urmare directă a evenimentelor desfășurate încă
întrebări, exprimîndu-şi opiniile Conversa competenţel
ția Slaid 2 or de lucru
din perioada domniilor fanariote.
 Explicați de ce? cu harta

Profesorul anunţă tema, obiectivele lecţiei. PPT


Să determinăm care era contextul internațional la acea Slaid 3
perioadă- în deosebi sitația Imperiului Otoman

Realizarea sensului

O2 Frontal observarea
sistematică
Rivalitatea dintre Marile Puteri a determinat Explicați PPT
izbucnirea a şase războaie ruso-austro-turce care se a
vor desfăşura pe teritoriul Ţărilor Române, cu mari Slaid 4-5
pierderi umane, materiale şi teritoriale. Verificarea
Secolul al XVIII-lea este dominat de apariţia textului
„problemei orientale” sau „criza orientală”
La tablă vom reprezenta prin intermediul metodei determinată de tendinţa Austriei şi Rusiei de a
”Floarea de Nufăr” anexa teritorii ale Imperiului Otoman aflat în completat
proces de decădere, la care se adaugă lupta pentru Tablă
eliberare de sub dominaţia otomană dusă de Metoda PPT
popoarele balcanice. Floarea
de nufăr Slaid
6,7,8 Observarea
sistematică

Frontal

Evaluarea
PPT
Când? Cine? LA începutul războiului domnul Țării abiliităților
Românești Constantin Ipsilanti, s-a declarat Domn ala Algoritm
Slaid 9 de lucru cu
ambelor Principate.
sursele
Caracterizam situația Moldovei și a Țării Românești în Cine? De ce? Când? Rușii, nedorin să împartă puterea cu o Slaid istorice
contextul relațiilor ruso-turce, după algoritmul(ppt, slaid conducere locală, l-a înlăturat de la tron în februarie 1808; 10,11,12
9).
Cine? Ce? Comandantul rus a creat o administrație civilă
Analizăm politica administrației ruse în Principate după proprie, alcătuită din Divanuri în frunte cu conducători ruși;
modelul ,,Exploziei stelare” Care? Scopul principal al acestei administrații era Individ
aprovizionare permanentă a armatei ruse cu furaje și produse Metoda PPT ual
Armistițiul și reluarea operațiunilor militare alimentare, menținerea în stare bună a drumurilor strategice
O3 și organizarea transporturilor militare, toate din contul Explozia Slaid 13
Înțelegerea de la Tilsit din iulie 1807 dintre Franța și Principatelor;
Rusia a influențat desfășurarea războiului ruso-turc. Prin stelară
mijlocirea Franței, Rusia și Imperiul Otoman au semnat Cine? De ce? Erau recrutați cu soldă voluntari în armata
Evaluarea
rusă, care sperau că pe acestă cale vor contribui la eliberarea
Reflexie

Citiți cu atenție sursele istorice propuse și răspunde-ți la Elevii realizează sarcinile propuse Analiza PPT-Slaid
O4 sarcinile de lucru ( slaid 19) 19,20 frontal

Extindere

În baza surselor propuse (la reflecție), argumentează Elevii își notează tema în caiete PPT
într-un text coerent din 8 - 10 propoziții, afirmația: Aprecierea
Expunerea opiniilor despre lecția desfășurată. Slaid21 frontal
Țările Române – arena de confruntare a intereselor verbală
Marilor Puteri

S-ar putea să vă placă și