Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19 februarie 2008


GRUPA: pregatitoare
EDUCATOARE: Mircea Cristina
DEN. ACTIVITATII: Educarea limbajului
TEMA: Povesti amestecate
TIPUL DE ACTIVITATE: de verificare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII:
- Verificarea insusirii continutului povestilor invatate;
- Dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice;
- Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala corecta;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-

O1: sa recunoasca si sa denumeasca povestea din care face parte imaginea;


O2: sa numeasca eroii din povestile cunoscute;
O3: sa raspunda corect la ghicitorile despre povesti si personajele lor;
O4: sa precizeze trasaturile morale si fizice ale personajelor;
O5: sa povesteasca un episod reprezentativ dintr-o poveste.
O6: sa sesizeze ce actiuni sau personaje au fost intercalate gresit in poveste;
O7: sa corecteze propozitiile redate de educatoare, asociind nume, caracteristicile sau faptele reale ale personajelor;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


- conversatia euristica

demonstratia
observarea
exercitiul
explicatia.

SARCINA JOCULUI:
Sa raspunda corect cerintelor sau intrebarilor adresate.
Sa sesizeze si sa corecteze greselile facute intentionat in redarea continutului unor povesti ;
REGULI DE JOC:
Daca prin actiunea globala a echipei sau prin raspunsul unui reprezentant echipa va rezolva corect sarcina, se va acorda un punct.
In caz contrar nu se va acorda nici un punct. Va castiga echipa care a strans cele mai multe puncte.
ELEMENTE DE JOC:
- competitia
- aplauze
- recompense
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
- planse din povestile cunoscute;
- carti cu povesti tridimensionale
- cosuletul cu ghicitori
- recompense;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, MEdC, Bucuresti, 2005
- Metodica cunoasterii mediului si a dezvoltarii limbajului, Bucuresti, 1970 1971;
2

- Povestile: Scufita Rosie de Charles Perrault, Capra cu trei iezi, Punguta cu doi bani, Ursul pacalit de vulpe ,
Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga , Alba ca Zapada de Fratii Grimm,
FORME DE ACTIVITATE:
- frontal
- pe echipe
DURATA:30-35 min.
EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. Moment
organizatoric

ACTIVITATEA PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA COPIILOR

STRATEGII
DIDACTICE

Asigurarea conditiilor optime de invatare:


- aranjarea salii de grupa;
- aerisirea;
- pregatirea materialelor didactice.
Conversatia

2. Captarea atentiei Se va realiza printr-o scrisoare surpriza primita de la un


personaj , cu sarcina si regulile jocului.
3. Anuntarea temei

Spun copiilor ca prin jocul nostru de astazi vom arata ca


stim multe lucruri despre povesti si eroii indragiti din
povesti, iar acesti eroi sunt vietuitoare mult indragite de
copii.

Explicatia
Asculta cu atentie explicatiile
educatoarei.

Conversatia

4. Dirijarea
invatarii

Jocul Povesti amestecate, se va desfasura sub forma de


intrecere.
Impart grupa de copii in doua echipe:
- echipa PINGUINILOR
- echipa URSULETILOR

Explicatia

Fiecare echipa va purta ecusoane reprezentative. Explic


modul de desfasurare, regulile jocului, precum si modul de
apreciere a raspunsurilor.

O1
O5

O2
O4

Jocul de proba: - echipa PINGUINILOR va raspunde la


prima intrebare:
- Din ce poveste face parte aceasta imagine?
PROBA 1
I. La prima proba de concurs se vor folosi imagini
reprezentative ,amestecate, din doua povesti Copiii trebuie
sa recunoasca si sa denumeasca povestea din care face
parte imaginea.
Incepem cu echipa URSULETILOR
- Din ce poveste face parte aceasta imagine?
Povesteste acest episod.
Proba se termina dup ace au fost recunoscute si povestite
toate scenele din povesti.
PROBA 2
Cea de a dpoua proba presupune ordonarea planselor
amestecate din povestile recunoscute la prima proba ,in
4

Cate un copil din fiecare


echipa vine si alege o plansa
la intamplare, recunoaste din
ce poveste face parte si apoi
descrie pe scurt scena.
Pentru fiecare raspuns corect
al unui copil ,se va da un
punct echipei din care face
parte.
Doi copii de la cele doua
echipe vor ordona plansele in

Explicatia

O3

ordinea cronologica a desfasurarii actiunii pentru fiecare in


parte.

PROBA 3
Educatoarea reda continutul unei povesti sau dialogul
dintre doua personaje , introducand elemente dintr-o alta
poveste .
In acel moment copiii trebuie sa opresca educatoarea
spunand : Ati incurcat povestile!
Ex. Tabloul cu cocosul in fata casei boieresti.
..apoi iese teafar si de acolo, fuga la fereastra boierului
si incepe a tranti cu ciocul in geamuri si a zice:
Trei iezi cucuieti
Mamei usa descuieti.
Ex. Cenusareasa ramase in casa piticilor pentru a-i ajuta
PROBA 4
Cea de-a patra proba se numeste proba ghicitorilor.
Dintr-un cosulet vor extrage cate un biletel cu ghicitori
despre povesti si vor da raspunsul potrivit.

ordinea fireasca a actiunii.

Copiii motiveaza de ce au
intervenit ,prezentand
povestea si personajele care
au fost amestecate.
Se va cere copiilor sa
contionuie povestea sau sa
redea dialogul dintre
personaje asa cum este in
realitate.
Va extrage cate un biletel cu
ghicitoare despre povesti.
Fiecare ghicitoare dezlegata
va fi punctata pentru echipa
respectiva.

5. Incheierea
activitatii

Se anunta echipa castigatoare; concurentii vor fi aplaudati


si vor primi recompense.
Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a
activitatii.

Copiii calculeaza punctajul


obtinut de fiecare echipa.

Observarea

Explicatia

S-ar putea să vă placă și