Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect de activitate integrată

Tema anuală: “ Cine sunt, suntem?”


Tema săptămânii: “Minte sănătoasă în corp sănătos,,
Tema activităţii integrate: “Sfaturi pentru sănătatea tuturor”
Tipul activităţii: mixt
Forma de realizare: activitate integrată

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

1. Activităţi de dezvoltare personală (ADP) :


Întâlnirea de dimineaţă : ”Mâncarea mea preferata este……” - salutul, prezenţa,
calendarul naturii, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, noutatea zilei.
Rutine : Primirea copiilor
Micul dejun
Igiena

Tranziţii : «  Piticul», « Mâna lebădă o fac»,, «Luaţi seama bine», «  Înspre baie ne-
ndreptăm »

2. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE) :


Domeniul ştiinţe: Activitate matematică : « Să ajutăm pe Zâna Alimentaţiei !»- joc
didactic
Domeniul estetic creativ : Educaţie muzicală : ,,Prietenii curăţeniei,,-învăţare cântec
,,Bat din palme ,, Repetare joc cu text şi cânt

3.Activităţi didactice liber alese(ALA):


Stiinţă: - fişă cu conţinut matematic
Artă: ,,Să mâncăm colorat ,,- lipim imagini cu alimente în carte
Construcţii: ,,Cutii pentru alimente” – cuburi din lemn
4. Activităţi didactice liber alese(ALA 2):
Joc de mişcare: “Printre munţi şi printre văi”
Joc senzorial:,,Ghiceşte ce ai gustat”

Obiective generale :
S1: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor matematice privind constituirea de mulțimi după
criterii date ,raportarea cifrei la cantitate şi invers;
S2: Stimularea şi dezvoltarea proceselor psihice cognitive şi afective:memoria, atenţia,
limbajul, gândirea, imaginaţia creatoare, respectiv afectivitatea, voinţa şi motivaţia;
S3: Educarea capacităţii de a exprima verbal şi nonverbal idei, opinii, sentimente proprii.

Obiective operaționale:
O1:să numere corect în ordine crescătoarea şi invers în limitele 1-3;
O2 :să sorteze alimentele după formă , mărime şi culoare ;
O3:să realizeze corespondenţa între număr- cantitate şi invers pe baza cunoştinţelor acumulate
anterior; (80%)
O4:să asocieze corect cifra corespunzătore numărului de elemente dintr-o mulţime ; (85%)
O5:să utilizeze un limbaj adecvat , specific activităţilor cu conţinut matematic; (85%)
O6: să interpreteze corect şi expresiv cântecul atât colectiv cât şi individual;
O7:să coordoneze corect mişcările, ritmul, melodia şi textul cântecului; (85%)
O8: sa realizeze corect exercitiile de încalzire a vocii; (85%)
O9:să contruiască cutii din cuburi de lemn;(95%)
O10:să lipească imagini în cartea alimentelor respectând indicaţiile educatoarei ;
O11 :să rezolve fişa respectând cerinţele date ;
O12:să respecte regulile jocurilor propuse de către educatoare; (95%)

SARCINA DIDACTICĂ :
Recunoaşterea cifrelor în limitele 0-3, numărat crescător, descrescător, constituirea de mulţimi
după formă, mărime şi culoare.

REGULILE JOCULUI- Copiii vor respecta cerinţele educatoarei.


Copiii vor ajuta zîna sa sorteze alimentele, prin rezolvarea sarcinilor primite, cu ajutorul
cunoştinţelor matematice dobandite anterior.

ELEMENTE DE JOC : aplauze, surpriza, recompense.

Strategii didactice:
Metode şi procedee de învăţământ:
m1- conversaţia
m2- explicaţia
m3- povestirea
m4- demonstraţia
m5-jocul didactic
m6- exerciţiul

Mijloace de învăţământ :
M1- fructe
M2- legume
M3- papuşă
M4- jetoane cu cifre
M5- imagini cu alimente
M6- carţi
M7- lipici
M8- alimente
M9-fişe
M10- servetele
M11- cuburi de lemn
M12-creioane colorate

Forme de organizare  a activităţii:


- frontal
- individual
- pe grupe
Sistem de evaluare :

Forme de evaluare :
- continua

Metode de evaluare :
- chestionare orală
- verificarea produselor activităţii
- verificarea practică
Instrumente de evaluare :
- aprecieri verbale (globale şi individuale)
- recompense

Bibliografie :
- ,,Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar ’’, Nivel I(3-5 ani),
2010,Editura DPH, Bucureşti.
- ,,Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţămâmtul preşcolar, 3-7 ani ’’,
2008, Editura ASTRA, Deva.

SCENARIUL ZILEI
Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de
semicerc, pentru desfăşurarea Întâlnirii de dimineaţă, astfel încât, fiecare copil să aibă contact
vizual cu toţi ceilalţi copii ai grupei.
Activitate va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă “Mâncarea mea preferata este..…”
Salutul se va realize în lanţ, fiecare copil salutându-şi vecinul aflat în stânga sa, prin
întoarcerea capului spre acesta şi pasarea zâmbetului.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza printr-o discuţie în care 4-5 copii vor vorbi despre
starea pe care o au: veseli, trişti şi motivele pentru care au acele sentimente.
Prezenţa fiecare copil spune “prezent” când îşi aude numele, iar cei absenţi vor fi
remarcaţi tot de către copii. Urmează Calendarul Naturii în cadrul căruia copiii vor stabili: ziua
săptămânii, anotimpul, vremea.
Activitatea de grup si realizează printr-un joc muzical: ,, Am o căsuţă mică”.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza printr-o discuţie în care 4-5 copii vor vorbi despre
starea pe care o au: veseli, trişti şi motivele pentru care au acele sentimente.
Noutatea zilei se realizeaza prin primirea unui musafir (o păpuşă zână):
Dragi copii, astăzi o să avem un musafir….este vorba despre o zână, Zâna alimentaţiei.
Ei, ea a venit la noi deoarece este foarte tristă….ştiţi de ce ? Ea a văzut în spitale foarte mulţi
copii bolnavi. Unii s-au îmbolnăvit din cauză ca nu au fost atenţi şi s-au accidentat, alţii din
cauză că nu s-au spălat pe mâini înainte de a mânca, iar unii copii erau foarte bolnavi din cauză
că nu au mâncat sănătos. Aceştia nu au ştiut care alimente sunt sănătoase şi care nu sunt, au
mâncat multe alimente nesănătoase şi s-au îmbolnăvit. Zâna a venit şi ne-a adus multe surprize
dar ne roagă să-i ajutăm pe copii să înveţe că trebuie să mănânce căt mai colorat, să-i învăţăm
culorile, să-i invăţăm să facă mişcare pentru a nu se mai îmbolnăvi. Ea a adus o cameră video cu
care ne va filma astăzi şi va duce filmarea copiilor bolnavi .
Ce spuneţi, sunteţi de acord s- o ajutăm? Ei dar pentru aceasta trebuie să fim atenţi să nu
greşim pentru a putea să-i ajutăm pe zână şi copii.
Voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: ,, Sfaturi pentru sănătatea tuturor”.
Pentru a putea ajuta pe zână mai întâi vom desfăşura activităţile pe centrele de interes. Apoi, ne
vom juca cu alimente, le vom sorta după formă şi culoare, le vom număra, iar apoi vom avea şi o
activitate muzicală, în cadrul căreia vom cănta şi vom face mişcare. Astfel, sperăm ca zâna să
plece de la noi mulţumită .
Cântând cântecul,, Un copil politicos”, copiii se deplasează spre sectoare.
La sectorul Artă, copiii vor lipi alimente în cartea alimentaţiei.
La sectorul ,,Stiinţă,,vor rezolva fişe cu conţinut matematic.
La sectorul “Construcţii” copiii vor construi cutii pentru alimente.
Pe tot parcursul desfăşurării activităţii pe grupuri mici, copiii vor fi încurajaţi şi sprijiniţi
în vederea realizării sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare grupă, dând indicaţii şi oferind
ajutor copiilor care au nevoie.
Tranziţii:,,Înspre baie ne-ndreptăm,,
Copiii se pregătesc pentru masă .
Urmeaza activitaţile pe domenii experentiale:DS, DEC
După masă copiii vor descoperi un coş cu legume şi fructe adus de zână . pe care trebuie
să le sorteze în boluri,după formă ,mărime şi culoare..
Pentru a o ajuta pe zână, copiii vor fi aşezaţi pe scăunele puse în formă de semicerc şi
fiecare copil va primii câte o sarcină pe care o va rezolva singur sau va fi ajutat de un coleg.
În complicarea jocului la comanda“ Repară greşeala”, copiii închid ochii, în timp ce voi strecura
2 greşeli, pe care copiii trebuie să le identifice şi să le corecteze.

Cu ajutorul tranziţiei ,,Ceasul mare,,, se va trece la activitatea muzicală, unde vom învăţa
cântecul Prietenii şi vom repeat jocul ,,Bat din palme,,.

La final, se face evaluarea zilei, precizându-se progresul realizat de fiecare copil în raport
cu el însuşi.
Voi face aprecieri globale şi particularizate asupra activităţii desfăşurate de copii.
În încheierea activităţii vom desfăşura un joc de mişcare ,,Printre munţi şi printre văi ,,şi
un joc senzorial ,,Ghiceşte ce-ai gustat,,.
La finalul activităţii fiecare copil va primi câte o reconpensă.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentele Obie Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Didactice ctive
Timp Metode şi Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale organizare

Moment Pregătirea sălii de grupă:


organizatoric materiale, mobilier, ambient,
5 min asigurându-se astfel condiţiile Frontală
optime de desfăşurare a
activităţii propuse.
Formarea Se va realiza prin
motivaţiei intrarea in grupa a unei zâne,
specifice Zâna alimentaţiei. Ei, ea a
5 min venit la noi deoarece este Frontală
foarte tristă….ştiţi de ce ? Ea a
văzut în spitale foarte mulţi Observarea
copii bolnavi. Unii s-au curentă
îmbolnăvit din cauză ca nu au
fost atenţi şi s-au accidentat, Zâna
alţii din cauză că nu s-au spălat
pe mâini înainte de a mânca, Povestirea
iar unii copii erau foarte
bolnavi din cauză că nu au
mâncat sănătos. Aceştia nu au
ştiut care alimente sunt Conversa-
sănătoase şi care nu sunt, au ţia
mâncat multe alimente
nesănătoase şi s-au îmbolnăvit.
Zâna a venit şi ne-a adus multe
surprize dar ne roagă să-i
ajutăm pe copii să înveţe că
trebuie să mănânce căt mai
colorat, să-i învăţăm culorile,
să-i invăţăm să facă mişcare
pentru a nu se mai îmbolnăvi.
Ea a adus o cameră video cu
care ne va filma astăzi şi va
duce filmarea copiilor bolnavi .
Ce spuneţi, sunteţi de
acord s- o ajutăm?
Anunţarea Voi anunţa în termeni
temei şi accesibili tema activităţii:
enunţarea Sfaturi pentru sănătatea Frontală
obiectivelor tuturor. Astăzi vom încerca să
5 min ajutăm zăna şi copiii prin toate Conversa-
activităţile pe care le vom ţia
desfăşura.
Astfel,vom lucra pe sectoare,va
trebui să rezolvăm câteva
sarcini în cadrul careia ne vom
juca cu cifrele,apoi vom
desfăşura o activitate muzicală.
Reactualizarea
cunoştinţelor Trecerea la activităţile pe
ALA1 20 min centre se face cântând
cântecul ,,Un copil politicos,,.
Copiii vor ocupa locul la Explicaţia
centrul preferat și vor primi
indicațiile corespunzătoare .
Voi supraveghea toate
sectoarele dar mă voi ocupa în
mod special de cei de la
sectorul Ştiinţă .
Exercitiul
ŞTIINŢĂ- copiii vor rezolva Pe grupe
fişa respectand cerinţele date
O10 de educatoare. Conversa-
ţia Fisa
CONSTRUCŢII-copiii vor Creioane
realiza cutii pentru alimente colorate
din cuburi de lemn. Cuburi de
lemn
ARTĂ- copiii vor lipi jetoane Explicaţia
O9
cu alimente în cartea
alimentaţiei .

O8

Dirijarea Dupa aprecierile făcute în urma


învăţării realizării sarcinilor primite la Conversa-
prin abordarea sectoare se va trece la jocul ţia Frontală
integrată a didactic ,,Să ajutăm pe Zâna
conţinuturilor Alimentaţiei!,, , prin
25 min- DS intermediul tranziției ,,Înspre
baie ne-ndreptăm,,.
Copiii se vor aşeza pe
scaunelele puse în formă de
semicerc.

Reactualizarea cunoştinţelor
la domeniul ştiinţe Explicaţia
Se realizează cu ajutorul unor
exercitii: Chestionarea
- 3,4 copii vor număra orala
crescător si descrescător;
-educatoarea va bate din palme
iar copiii vor spune de câte ori
a batut; coşul cu
Prezentarea materialului fructe ,
Se prezintă materialul: coşul cu Conversa- bolurile,
fructe , bolurile, cifrele, pe care ţia cifrele
le vom folosi la activitatea de
matematică. Cu aceste
materiale şi cu altele astăzi ne
O1 vom juca jocul ,,Să ajutăm pe
Zâna Alimentaţiei!
Explicarea jocului:
Copiii vor avea de rezolvat mai
multe sarcini, pentru a ajuta
yâna şi copiii să cunoascaă
alimentele sănătoase.
Pe rând, va veni câte un copil
şi va încerca să rezolve sarcina Jocul
singur , daca nu se descurca va didactic
fi ajutat de un alt copil.
Vor avea de sortat fructele
dupa formă, mărime şi culoare,
apoi vor avea de ataşat cifra
corespunzatoare mulţimii, iar Explicaţia
la sfarşit vor inchide ochii şi
vor fi păcăliţi.
Demonstr
Executarea jocului de probă: aţia
Se realizeaza sub directa
indrumare a educatoarei care Chestionarea
intervine reamintind regulile si orală
succesiunea etapelor jocului,
făcând precizări cu caracter Individuala
organizatoric.
Executarea jocului de către
copii:
Varianta 1:
Sortarea fructelor dupa formă

Un copil va veni in faţă şi va


alege merele din coş, punându-
le într-un bol.. Un alt copil va
alege prunele şi le va pune în
alt bol.La fel se procedează şi
cu celelalte fructe- portocale şi
banane.
Varianta II:
Sortarea fluctelor după
culoare
Observăm că merele sunt de
mai multe culori, şi le vom
sorta după culoare punăndu-le
în trei boluri .
Varianta III:
Ataşează cifra corespunzatoare
multimii de fructe.
Copiii vor veni pe rând si vor Jocul
număra elementele fiecărei didactic
mulţimi, apoi vor ataşa cifra
corespunzatoare acelei Frontală
mulţimi. Explicaţia
Varianta IV: Chestionarea
Complicarea jocului: orală
“ Repară greşeala”
Copiii închid ochii, în timp ce
O1 educatoarea strecoară 2 greşeli,
pe care copiii trebuie să le
identifice şi să le corecteze.
Copiii ies pe hol unde facem
un cerc şi ne jucăm jocul
O2 ,,Ceasul mare,,, după care ne
întoarcem pe scăunele unde
vom învăţa cântecul Prietenii
curăţeniei. conversţia
-Care credeţi că sunt prietenii
O3 curăţeniei?
Vom face câteva exerciții de
încãlzire a vocii: haideți sã
suflăm intr-o păpădie, să
O4 umflăm balonul , stingem
lumânarea.
Apoi, facem câteva vocalize:
la la la la la, ta,ta, ta, pe exercitiul
melodia noului cântec.
Voi interpreta model
cântecul apoi voi purta o scurtă
O5 discuţie privind textul.
Atunci cand ma joc in parc, Frontala
nu pot sa raman curat
Din nisip cand fac casute,
raman urme pe manute
Eu nu stiu cum reusesc
zilnic sa le murdaresc, exercitiul
Dar o magie stiu sa fac si
petelor le vin de hac
O1 Sapunel, apa-calduta, pasta
si cu periuta
Au grija de corpul meu sa
fie curat mereu
O2 x2
Obrajorii mei iti spun ce-am
papat azi la dejun
O3 Dintisorii mititei striga
ca-s murdari si ei
Eu nu stiu cum reusesc
zilnic sa ii murdaresc,
Dar o magie stiu sa fac si
petelor le vin de hac
Sapunel, apa calduta, pasta
O4 si cu periuta
Au grija de corpul meu sa Frontală
fie curat mereu
x2

Le voi cere copiilor sã


Obținerea interpreteze împreunã cu mine
performanței cântecul. Apoi, voi cânta de 2
ori cu fetele si de 2 ori cu
bãieții, apoi îi voi solicita sã
O5 cânte și individual.
In continuare vom repeta de
câteva ori jocul muzical învăţat Individuală
anterior ,, Bat din palme,,.
La sfarsitul activitatii, voi
aprecia prestaţia copiilor.
Printr-o altă tranzitie ,,Luaţi Conversaţ
seama bine ,,se va trece la jocul ia
senzorial ,,Ghiceşte ce ai
Explicaţia Frontală
gustat”! Copiii sunt aşezaţi pe
scăunele în semicerc . Este ales
un copil care vine în faţă, este
legat la ochi şi alt copil ales de Exerciţiul
educatoare îi dă de pe o tavă să
guste un aliment.
Copilul legat la ochi trebuie să
ghicească ce a gustat. Să repetă
jocul astfel încât să fie toţi
O5
copiii implicaţi. Demonstr Analiza
Vom repeta jocul de mişcare aţia produselor
,, Printre munţi şi printre văi,,. Exerciţiul activităţii
Copiii se ţin de mâini şi cântă
un cântec formând un cerc ; în
O6 mijloc se află un copil care
alege cu cine va dansa. Copilul
ales rămâne în cerc şi jocul
continuă până sunt implicaţi
O7 cât mai mulţi copii.

Evaluarea Preşcolarii vor fi întrebaţi ce


activităţii activităţi au desfăşurat pe
parcursul întregii zile ; Voi
face aprecieri globale şi Aprecieri
individuale asupra activităţii Frontală verbale
desfăşurate de copii. Recom-
Conversa- pense
ţia

Încheierea Voi oferi copiilor recompense


activităţii fructe.

S-ar putea să vă placă și