Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Anulșcolar:2021-2022

Data:08.04.2022

Instituția:Grădinița cu Program Prelungit Casa Veselă

Grupa:Mică

Educatoarea:Boanta Amalia-Sorina

Director:Moldovan Alina

Profesor metodist:Rizescu Mihaela

Domeniul experiențial: DOS (Domeniul Om și societate)

Domeniul de dezvoltare:Capacități și atitudini în învățare

Mijloc de realizare:activitate pratic-gospodărească

Tema anuală de studiu:„CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O ACTIVITATE?”

Tema proiectului:„Meseria preferată”

Subtema/Tema săptămânală:„Îmi aleg o meserie”


Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe, priceperi și deprinderi

Scopul activității:Formarea unor priceperi şi deprinderi de muncă practică specifice nivelului de dezvoltare psihomotrică.
Dimensiuni ale dezvoltării vizate:

 Curiozitate,interes și inițiativă în învățare


 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistență în activități)
 Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate:

 1.1.Manifestă curiozitate pentru activități,personae și obiecte noi


 2.1.Finalizează proiecte simple
 2.2.Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate

Obiective operaționale:
O1-Să indentifice minim două instrumente de lucru prezente pe masa de lucru.
O2-Să planteze floarea în ghiveci, respectând indicațiile primite.

Strategiadidactică:
a). Metode și procedee:conversația,explicația,observația,lucrul individual
b). Mijloace de învățământ:lopățele, ghivece, mesaj vocal de la grădinarul Loius, grădinarul Loius, pământ pentru flori
c). Forma de organizare:frontală,individuală;
d). Resurse:-umane:copiii grupei,educatoarea;
-temporale:10-15 minute;
e). Bibliografie:„Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6/7ani)”, 2019
Nr. Etapele/Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv- educativ al Strategiadidactică Evaluare
Crt. Activităţii Op. procesului didactic Metodeşi Materiale Formede Tp.
procedee didactice organizare
1. Moment Voi pregăti materialul didactic în vederea 1’
organizatoric desfăşurării activității în condiții optime:
- Aerisirea sălii de grupă
- Pregătirea materialului didactic
- Aranjarea spațiului educațional
2. Captarea atenției Conversația Fermierul FrontalăI 1’ Observareac
Pentru captarea atenției voi aduce în fața Louis ndividuală omportame
copiilor un grădinar pe nume Louis care are un
Mesaj ntului
mesaj vocal pentru ei.
După audierea mesajului copilașii îl vor ajuta vocal
pe grădinarul Louis să își ducă sarcina la bun
sfărșit.

3. Anunțarea temei și “Dragii mei copii după cum bine ați auzit Conversația Frontală 1’ Observareac
a obiectivelor rugămintea lui Louis în această zi vom fi și noi omportame
niște mici grădinari care vom înfrumuseța curtea
ntului
grădiniței prin frumoasele flori pe care le vom
planta împreună! “
4. Dirijarea învățării O1 Intuirea materialului didactic: Povestirea Șorț FrontalăI 5’ Execută
O2 Pe măsuța/biroul fiecăruia se află un șorț, un Observația Șervețel ndividuală sarcinile
șervețel, o lingură de unică folosință, un mic Lingură
ghiveci, pământ pentru flori și floarea pe care Ghiveci ObservareaC
urmează să o plantăm. Pământ omportamen
Prezentarea lucrării model: Floare tului
Prezint copiilor modelul executat şi le
solicitanaliza acestuia.
Demonstrarea modului de lucru: Participăc
Înainte de a începe plantarea florilor le voi
uinteresla
arăta copiilor modalitatea de lucru.
- Îmi voi așeza șervețelul pe masă activitate
- Îmi voi pune șorțul
- Pun puțin pământ în ghiveci cu lingura
urmând ca apoi să pun floarea și să
completez cu pământ
- În final adăugând puțină apă

Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai


mâinii
„Închid pumnii și-i
desfacDegetelorlevindeh
ac.
1-2,1-2
Haijucați-văcunoi!”
Prezintcriteriiledeevaluarealelucrărilor:
- Respectareatemeişiatehnicilordelucru;
- Acurateţealucrării;
- Finalizarealucrării.
Efectuarea lucrărilor de către copii
Dirijez activitatea,voi interveni acolo unde
copilașii au nevoie.
Într-o atmosferă de bună dispoziţie şi
sărbătoare,copiii vor audia cântece pentru
copii.

5. Obținerea Conversația FrontalăI 2’ Observarea


performanțelor După finalizarea lucrărilor, îndemn Explicația ndividuală comportame
preșcolariisăaranjezepe o măsuță aproape de
ntului
geam ghivecele cu flori pentru a primi lumina
necesară.

6. Încheierea Voi face aprecieri individuale și colective cu Conversația FrontalăI 1’ Aportul


activității privire la întreaga activitate. ndividuală copiilor
laactivitat
e

S-ar putea să vă placă și