Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Constantin Brâncuși“


Propunător: Pitaru Simona - Maria
Profesor mentor: Bistreanu Sanda
Data: 29.11.2023
Grupa: mijlocie
Temă anuală de studiu: ,,Cine sunt/suntem?”
Tema săptămânii: ,,România-i țara mea”
Subtema: „1 Decembrie – Ziua României”
Tema activităţii: ,,Ziua României”
Domeniul de activitate: ADP+ALA1
Locul desfășurării: Sală de grupă
Tipul activităţii: Consolidare
Durată: 25 minute
Scopul activităţii: Fixarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la Ziua Nationala a
României, dezvoltarea gândirii, a creativității și îndemânarea copiilor.

Obiective operaţionale:
 Cognitive:
1. să recunoască culorile drapelului
2. să denumească materialele puse la dispoziție
3. să demunească imaginile realizate
 Afective:
1. să păstreze acuratețe în realizarea lucrării
2. să participe activ , cu interes la desfășurarea activității
 Psiho-motorii:
1. să grupeze piesele imaginii pentru a constitui întregul
2. să adopte o poziție corectă

Activități liber alese:


Artă: ,,Drapelul” – colorare
Joc de masă: ,,Descoperă imaginea” - puzzle

Strategii didactice:

Metode şi procedee: observația, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea, turul galeriei.


Mijloace didactice: păpușă, creioane colorate (albastru, galben, rosu), piese de puzzle
Forme și tehnici de evaluare: orală, formativă, continuă, , aprecieri verbale, observarea
interesului pentru activitate, acordarea de bulinuțe colorate.
Formă de organizare : frontală, individuală

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, ,,Curriculumul pentru educație timpurie”, 2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, nivel 5-7-ani,
Georgeta Toma, Maruţa Ristoiu, Magdalena Anghel, Irinela Nicolae, Daniela Petre,
Editura Delta Cart, Piteşti, 2000 copii

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Timp Conținutul științific Metode și Evaluare


activității procedee

1.Moment - aerisirea sălii;


organizatoric - așezarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic
necesar desfășurării activității.
2.Reactualizarea 3 min Se face o mică discuție despre tema Conversația Observarea
cunoștințelor din această săptămână. Explicația comportamentului
Ce se sărbătorește pe data de 1 Imagine
Decembrie?
Care sunt culorile drapelului?
Care este ordinea culorilor în
drapel?
3.Captarea 2 min Captarea atenției se va realiza Conversația
atenției prin ascultarea Laptop
cântecului ,,Deșteaptă-te,
române!-Imnul României”
4.Anunțarea 2 min Voi anunta tema activitãţii în Conversația
temei și a termeni accesibili şi se prezintã pe Explicatia
obiectivelor scurt sarcinile pe care le vor avea Anexa1
prescolarii de îndeplinit. Anexa2
Artă: ,,Drapelul”, prescolarii vor
colora în contur, steagul
României, anexa 1.
Joc de masă: ,,Descoperă
imaginea”, la acest sector
prescolarii vor primi un puzzle
alcatuit din șase componente care
trebuie unite corespunzător pentru
a rezulta imaginea din anexa 2.
5.Dirijarea 12 min Se numesc materialele de lucru, se Demonstrația Observarea
învățării prezintă și analizează modelul din comportamentului
anexele 1si 2. Exercițiul
Se realizează exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii: Munca
- închidem şi deschidem individual
pumnişorii;
-învârtim pumnişorii;
- batem palmele;
- ne spălăm pe mâini;
- morisca.
Se dă startul pentru începerea
lucrului: ,,Spor la lucru!”
Pe tot parcursul muncii
intependente, prescolarii vor fi
stimulați să execute corect sarcina
de lucru, să adopte o poziție
corectă, să fie disciplinați, să nu își
deranjeze colegii.
Cu aproximativ 2-3 minute înainte
de epuizarea timpului alocat
activității, prescolarii vor fi rugați
să finalizeze.
6.Obținerea 4 min După realizarea activității se vor Conversația Evaluare orala,
performanței fixa criteriile de analiză a acestora Lucrările frontală
(respectarea culorilor și ordinea realizate
acestora, dimensiunilor, respectarea
ordinii din puzzle).
Se pun întrebări:
Ați finalizat toți lucrarea?
Este îngrijită, corect, curată
realizată?
Care credeți că este cea mai corect
realizată? De ce?
7.Încheierea 2 min Se fac aprecieri verbale la modul de Conversația Aprecieri verbale
activității realizare a activității si se oferă Explicația Recompense
recompense.
ADP - Întâlnirea de dimineață
Se intră în sala de grupă, prescolarii se așează în cerc, pe pernuțe.
Salutul :
,, Soarele de după case,
Îşi arată faţa,
Hai treziţi-vă dragi români,
Bună dimineaţa!”
Prescolarii raspund salutului si se saluta reciproc.
Prezența:
« După ce ne-am adunat,
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit? »
Calendarul naturii: Cu ajutorul versurilor: ,, A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi copii?”
Activitatea de grup:
Se inițiază o discuție care pornește de la bluza cu care este îmbracată doamna educatoarea (ie),
urmând un șir de întrebări referitoare la Ziua României.
Noutatea zilei:in cadrul acestui moment va fi prezentat musafirul, o păpușă imbrăcată în culorile
drapelului românesc.

Trecerea de la întâlnirea de dimineață pentru centre se va face prin tranziția:


„Bat din palme, clap, clap, clap
Din picioare , trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și la centre noi pornim.”
Anexa1
Anexa2

S-ar putea să vă placă și