Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Grădinița nr.

97

Data: 10.05.2023

Grupa: Mică Curioșilor

Cadrul didactic: Prof. înv. preșcolar Ivașc Rebeca-Andreea

Proiect de activitate

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 3-4 ani, nivel I, Grupa mică “Curioșii”;

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Cine planifica/organizeaza o activitate?”;

TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: ,, Cine face/ ce face?”;

SUBTEMA PROIECTULUI: „ Mester fără pereche”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Jocuri și activităţi liber-alese;

DISCIPLINA: Activități liber alese;

TEMA ACTIVITĂȚII: 1. Centre de interes:

Construcții: „Aeroportul”-construcție plană;

Bibliotecă: „Povestea pompierului”- creare poveste;

Nisip și apă: „Să bucătărim”- curățare ingrediente și vase


2. Joc de mișcare: „Cursa meseriilor"

Tipul activității: formarea deprinderilor și priceperilor.

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

-Formarea priceperilor şi deprinderilor copiilor de a utiliza diferite materiale, tehnici de lucru în rezolvarea unor sarcini date;

- Dezvoltarea spiritului de colaborare în cadrul grupului.

Obiective:

- Să construiască, prin alăturare, și suprapunere cladirea aeroportului, utilizând bețișoare,pietricele,nisip kinetic;

-Să creeze, cu ajutorul cartonașelor, o poveste pornind de la imaginile date;

-Să folosească instrumentele puse la dispoziție pentru a spăla ingredientele si vasele murdare;

- Să execute deprinderile motrice de bază: săritura în lungime,răsucirea,săritura pe loc,alergarea, mersul respectând regulile jocului.

COMPORTAMENTE VIZATE:

Manifestă creativitate în activități diverse;

Finalizează proiecte simple;

DURATA: 15minute

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lucrul în echipă, jocul.

Material didactic: crenguțe,nisip kinetic,pietricele,morcovi,pastai edamame,usturoi,vase,prosoape,apa, cartonașe poveste.


BIBLIOGRAFIE:

- Preda Viorica, Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, Bucureşti, 2002;

- Orientări metodice privind programul activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, 2007.


ETAPELE STRATEGII DIDACTICE Evaluare/Metode
și indicatori
ACTIVITĂŢII
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ

Moment Măsuțele de lucru vor fi aranjate pentru fiecare


organizatoric centru în parte, pe grupuri. La centrul
„Construcții”, activitatea se va desfășura în
picioare iar pe tava de plastic se vor îmbina
elemente din natură pentru a se construi
aeroportul.
La centrul “Nisip și apă”, vor fi folosite mesele
de nisip și apă ca și suport al desfășurării
activității, alături de materialele necesare.
Grupul de copiii se va alătura acestui centru și
vor urma indicațiile de lucru.
La centrul „Bibliotecă”- creare poveste, copiii
vor crea o poveste cu ajutorul unor cartonașe.
Captarea atenţiei Se realizează cu ajutorul Zânei Primăvara care Explicația -deprinderea de a
asculta o explicație
ne propune să o însoțim de-a lungul zilei în
activitatea copiilor.

Anunţarea temei Se anunţă tema şi sarcina pentru fiecare centru Explicaţia -deprinderea de a
asculta o explicație
şi a obiectivelor şi obiectivele pe înţelesul copiilor. Demonstraţia
urmărite

Desfăşurarea Fiecare echipă, îşi ocupă locul la centrele de


activităţii lucru în funcție de simbolurile primite.
Mijloc de realizare: Joc de mișcare „ Cursa meseriilor!”

Scopul jocului: 1. Exersarea atenţiei.

2. Crearea bunei dispoziţii.

Sarcina jocului: Să acţioneze la semnal, respectând indicaţiile primite şi regulile jocului.

Descrierea jocului:

Copiii sunt așezati păstrând distanța corespunzătoare. La începutul jocului, educatoarea le explică copiilor jocul.

La semnalul dat, copiii pornesc pe traseu si vor executa acțiunile cerute de către imagini, să se răsucească ca o pizza, să sară ca un cui, să sape în
pământ ca un grădinar, să alerge ca pompierul și să meargă ca un polițist. La finalizarea traseului,următorul copil poate porni, până participă toți
copiii.

S-ar putea să vă placă și