Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa :a IX-B;
Direcția de activitate : Psihoprofilaxie
Forma de realizare a activității:
Tema :Cheia succesului –Încrederea în sine
Competențe specifice: Exprimarea liberă a ideilor ,opiniilor
Formarea şi dezvoltarea capacităţii de comunicare orală şi scrisă.
Formare şi dezvoltarea deprinderii de exprimare corectă atât oral cât şi în scris.
Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine
Obiective operaţionale:
O1-să identifice câteva calităţi pozitive şi una negativă atât la el cât şi la colegi
O2- să comunice oral, scris şi prin alte mijloace
O3- să completeaze fişe de lucru, chestionar
O4-să conceapă o cerere. (O scrisoare de intenţie, un jurnal)
O5-să denumească diverse pasiuni, hobby-uri atăt şcolare cât şi extraşcolare
O6-să rezolve sarcinile cerute
Strategii didactice:
Metode , procedee ,tehnici: exerciţiul , conversaţia euristică, explicaţia, ascultarea activă, dezbaterea, rezolvarea de probleme, introspecţia,
jocul de rol
Mijloace de învățământ : pliante, imagini ,broşuri, fişe de de lucru,calculator sau laptop, , carioci, marker, hârtie, reportofon.
Forme de organizare:frontal , în grup

Desfăşurarea activității

Momentele Timp O.O Conţinutul activității Strategii didactice Evaluare


activității Metode Material Forme de
procedee e organizare
didactice
Momentul 2 O6 Pregătire elevilor pentru lecţie laptop
organizatoric Explicaţia,
O2 Prezentarea materialului stimul.
Captarea atenţiei 2 Prin virtute nu prin viclenie. conversaţia
Prezentarea O2 Împreună vom vorbi despre noi şi calităţile noastre. introspecţia Memoria
obiectivelor lecţiei Prezentare- Cine sunt eu ?
O1 Ce calităti pozitive am? 3 calităţi pozitive şi una explicaţia, bol cu Activitate în
Recapitularea 7 negativă. Exerciţii de bomboan grup
elementelor O6 Copii se prezintă şi aleg 3-4 bomboane, atâtea câte analiză e
însuşite anterior comparativă Activitate
calităţi vor să descrie. individuală
O5 Să ne cunoaştem mai bine.
Realizarea de O6
către elevi a unor Descriere fizică, a trăsăturilor sufleteşti.atât a lui Exerciţiul
3 Acuitatea
lucrări pe baza cât şi colegului. oral auditivă
cunoştinţelor Analiza şi
recapitulate O4 sinteza
Jurnalul meu. chestionar
7 O2 Însemnările mele, găndurile mele
O3 analiza unui chestionar al- Stimei de sine. Oral,scris
3 Activitate- asemănări şi deosebiri prin comparaţie
cu ceilalţi. Jocul de rol
Dirijarea învăţării 3
Comparaţie cu personaje din desene animate sau
O6 Munca
filme.un actor preferat sau personaj, preferat.
O2 Conversaţia independentă
*exerciţii speciale Care sunt nevoile noastre? euristică
5
De hrană, somn, securitate.. oral
Completează fişe explicaţia
chestion
Ilustrarea hobby-ului preferat oral
conversaţia ar de
O2 euristică delimita
Asigurarea re
4 activitate pe
retenţiei şi interese
exerciţiul, perechi
transferului Scrierea unei scrisori de intenţie profesio
explicaţia
nale individual sau
Realizarea O5
2 Joc de rol pe tablă grup
feedback-ului
O4 sau
1 Interviul hârtie
Angajat-angajator Interviul
Evaluarea O2 Cum trebuie să fiu?
performanţelor O1 Ce atitudine trebuie să am, cum vorbesc? Individual sau
demonstraţi
obţinute
Discuţii a pe perechi
Aprecieri verbale –fotografie în grup explicaţia

Cine sapă groapa altuia cade singur în ea.


*Prin Virtute nu prin viclenie.Virtute însuşire a caracterului care se exprimă în urmărirea statornică a
binelui moral, în consecvenţă respectării idealurilor etice, a principiilor şi a normelor morale – integritate
morală. pornirea statornica spre un anumit fel de fapte morale.calitate morală determinată ex curajul omenia
inţelepciunea cumpătarea şi echitatea,şi cumpătarea, în morala creştină credinţa,nădejdea şi iubirea. E ceva care
nu se mai găseşte –pentru unii-dr.
Viclenia-Insuşirea de a fi viclean - care îşi ascunde intenţiile rele care se preface pt. a putea înşela , făţarnic
spune una face alta .

*Trăsături sufleteşti- daca sunt bun, dacă îmi ajut colegii fie la un exerciţiu la matematică, să citească, să
scrie corect, fie să mănânce eugenia,dacă ajut un bătrân, să aducă o găleată cu apă, să urce în maxi taxi, să mă
rog la Dumnezeu pentru binele meu, al familiei,al colegilor, al profesorilor .
Iubeşteţi aproapele ca pe tine însuţi.
Bate şi ţi se va deschide , cere şi ţi se va da.
Primum non nocere-În primul rând să nu faci rău.
Prietenul la nevoie se cunoaşte.
E uşor să-ţi faci prieteni mai greu e să-i păstrezi.
Prieten bun e acela care îti dă sfaturi bune iar nu acela care îţi laudă nebuniile.
Învaţă fiule să fii totdeauna simplu şi fără răutate.
Cel bun vede bunătate peste tot,cel rău nicăieri.
Unde nu este răbdare nu este nici iubire.
Fii totdeauna cu Dumnezeu , dacă vrei ca Dumnezeu să fie cu tine.
Eu sunt Calea ,Adevărul şi Viaţa.

*Ce pasiuni am – pictez, merg la biserică, am început să merg la concert, privesc cum se repară o maşină,
un aparat de radio, casetofon, cresc , îngrijesc păsări , animale, ud florile, ajut la construirea unei case-car
găleţile… stau la soare-fac plajă.
Orice ocupaţie extraşcolară este binevenită dacă are final fericit.
http://www.fetesibaieti.ro/pisici_dragute.html

http://www.fetesibaieti.ro/pisicute_amuzante.html

http://www.fetesibaieti.ro/animalute_dragute.html

http://www.fetesibaieti.ro/pisicute_jucause.html

http://www.capp.ise.ro/

S-ar putea să vă placă și