Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.04.2022

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Cristian

CLASA: I B

PROF. ÎNV. PRIMAR: Onuțe Otilia

ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice

SUBIECTUL LECŢIEI: Mielul

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi

DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale şi abilităţi practice

 Comunicare în limba română


 Muzică şi mişcare
 Dezvoltare personală

SCOPURI EDUCAŢIONALE:

 Formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată;


 Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului;
 Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic.
COMPETENŢE SPECIFICE:

Arte vizuale şi abilităţi practice:


 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
 2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
 2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar.

Comunicare în limba română:


 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.

Muzică şi mişcare:
 2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

Dezvoltare personală:
 2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 să execute corect exerciţiile de încălzire a musculaturii;


 să realizeze tema propusă respectând tehnica de lucru şi instrucţiunile primite;
 să manifeste constant interes faţă de subiectul propus;
 să să realizeze lucrările propuse, în mod original;
 să dea dovadă de creativitate în alegerea numelui pentru miel și a sfatului dat de acesta;

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode si procedee: conversatia, explicatia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic.


 Forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:

 Umane: 25 elevi;
 Materiale: mielul- model, miel- jucărie, culori, lipici, foarfece, laptop, videoproiector, șervețele, hârtie creponată, imagini, flanelograf, surprize
 Spaţiale: sala de clasă;
 Temorale: 35 minute + 15 minute activităţi recreative;
 Biblografice:
1. Lucian Stan, Ileana Stan şi Elisabeta Botezatu, Abilităţi practice- ghid metodic clasele I-IV, Editura Aramis, Bucureşti, 2003.

NR. ELEMENTE DE STRATEGIE


CR SECVENŢE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DIDACTICĂ EVALUARE
T. LE
DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE
INSTRUIRI PROCEDUR MATERIA ORGANIZA
I ALE LE RE

Observarea
 Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea comportament
1. Moment activităţii. Conversaţia Materialele Frontal
ului elevilor
organizatoric
necesare

activităţii

Laptop

2. Captarea  Vom folosi aplicația Wordwall și elevii trebuie să Conversaţia Video Frontal Capacitatea de
atenţiei găsească ,,Mama si puiul”. proiector a răspunde
 https://wordwall.net/ro/resource/3040916/g Joc didactic Individual corect
%C4%83se%C5%9Fte-mama-%C5%9Fi-puiul Flanelofraf
 Complicarea jocului: Care e tata?
 Adresez întrebări referitoare la anotimpul primăvara și Imagini
sărbătorile care sunt acum. Ce pregătesc gospodinele? Astfel ne
amintim de miel.

Anunţarea  Prietenii noștri de la muzică și mișcare și Pinocchio Mielul-


temei doresc să vadă ce vom realiza la ora de arte vizuale și abilități model
3. practice.
 Copii, pentru că suntem prieteni, va trebui să le arătăm
Capacitatea de
şi de această dată. Astfel, la activitatea de astăzi vom realiza un
miel, utilizând tehnici de lucru cunoscute: mototolire, lipire, Mielul- a recepta
Conversaţia Frontal
asamblare. jucărie mesajul
transmis
4. Desfăşurarea Intuirea modelului şi a materialelor
activităţii
Pentru început prezint lucrarea model - Mielul– ce urmează Observaţia
a fi realizată în ora de AVAP.
Lucrarea Frontal Capacitatea de
Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care e
model receptare a
confecţionat modelul.
mesajului oral
Conversaţia

Explicarea modului de lucru


Evidențiez etapele de lucru ce trebuie respectate pentru
confecționarea colajului, apoi afișez lucrarea model pe panou în
faţa clasei. Explicaţia
Fiecare elev primeşte șervețele cu ajutorul cărora se vor realiza
mototoale de hârtie și hârtie creponată..

Se vor face exerciții de încălzirii a mușchilor mici ai mâinii.


Observaţia
Frontal
Realizarea lucrării:
Conversaţia

Elevii vor parcurge etapele necesare realizării mielului:

1. Mototolirea șervețelului Șervețele/


Explicaţia
2. Lipirea mototoalelor hârtie
3. Desenarea ochilor, boticului și a copitelor cu carioca. creponată
 Supraveghez şi ajut elevii, dând indicaţiile Observaţia Culori
corespunzătoare acolo unde este cazul.
Lipici Capacitatea de
Individual realizare a
Se creează un cadru ambiental- melodie suport cântecul:
lucrării
Vine, vine primăvara
Calculator practice

Activitate
recreativă  După finalizarea lucrărilor, fiecare elev îṣi va prezenta
5. lucrarea în faţa clasei, va spune numele mielului realizat și ce sfat Individual Capacitatea de
le-ar da acesta, primind o recompensă. a-şi prezenta
Lucrările
lucrarea
 Se intonează cântecelul cu semne : copiilor
Observaţia
Priteni, prieteni
Abțibilduri
Frontal

Exerciţiul
Capacitatea de
a intona un
câtec cunoscut

 Se fac aprecieri asupra modului de lucru şi asupra


6. Încheierea şi lucrărilor realizate. Conversaţia Aprecieri Frontal
evaluarea
activităţii Individual

S-ar putea să vă placă și