Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Proiect didactic
Data: 04.03.2022
Clasa: a II-a B
Propunător: Vasile Iulia – Andreea
Disciplina:Comunicare în limba română
Tema: Acordul în număr și gen
Text suport: ,,Vrăjitorul din Oz”,după Lyman Frank Baum
Tipul lecției: Consolidare de noi cunoștiințe
Formă de realizare: Integrată
Scopul: Consolidarea cunoștințelor cu privire la acordul în număr și gen între cuvinte
Obiective operaționale:
O1: să identifice forma corectă a cuvintelor date,
O2: să completeze spațiile punctate cu cuvintele potrivite,
O3: să realizeze acordul între cuvinte,
O4: să transcrie textul dat după corectarea acestuia de greșelile gramaticale,
O5: să formuleze propoziții cu cuvintele date .

Strategii didactice:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, jocul didactic “Cărarea fermecată”,
problematizarea.
2. Materiale didactice: fișă de lucru, machetă personaje, planșă “Cărarea fermecată”, puzzle
(inimă, creier, leu), bandă magnetică, table, flipchart, aplicație online-Wordwall
3. Formă de organizare: individual, frontal, pe grupe
4. Locul de desfășurare: sala de clasă
5. Timp: 45 minute
Desfășurarea acțiunii
Momentele Ob. Conținut esențializat Metode și Materiale Forma de
lecției Op procedee didactice organizare
Moment Se asigură un climat optim pentru o Conversția frontală
organizatoric bună desfășurare lecției.

2’ Se pregătesc materialele necesare.


Reactualizarea Se verifică cantitativ și calitativ Conversația frontală
cunoștințelor bagajul de cunoștințe dobândit
anterior
5’
Care sunt personajele textului
Vrajitorul din Oz?

Unde se petrece întâmplarea?

Cum era Dorothy?

Cine a ajutat-o pe Dorothy să se


întoarcă la familia ei?
Captarea Se prezintă elevilor o planșă cu o Conversația frontală
atenției și cărare asemănătoare celei din Explicația
anunțarea povestea Vrajitorul din Oz și machete
temei cu personajele din poveste.

3’ Se anunță tema lecției Jocul


didactic “Cărarea fermecată”

Se prezintă obiectivele propuse pe


înțelesul copiilor.
Dirijarea Elevii sunt împărțiți în trei grupe. Conversația Fișă de lucru Frontal
învățării
O1 Aceștia o vor ajuta pe Dorothy și Machetă Cărarea
Explicația fermecată Pe grupe
20’ cățelușui ei Toto să ajungă la Palatul
de Smarald, la Vrajitorul din Oz. În
Jocul didactic
drumul său spre castel, aceasta se Machetă
personaje
O2 întâlnește cu Sperietoarea de ciori,
Omul de tinichea și Leul fricos.

Fiecare echipă va primi câte o


sarcină de lucru scrisă pe piese de
puzzle, astfel încât după rezolvarea
acestei sarcini de lucru, elevii le vor
dărui prietenilor lui Dorothy un creier,
o inimă și curaj.

După rezolvarea sarcinilor de


O3
lucru, elevii asamblează piesele de
puzzle și vor obține un creier, o inimă
și un leu curajos.
Obținerea O4 Pentru a o ajuta pe Dorothy să se Conversația Fișă de lucru individual
performanței întoarcă acasă la familia ei, elevii au
de revolvat exerțiul din manual. Explicația

Problematizarea
10’
Asigurarea O5 Utilizând aplicația “Wordwall Conversația Laptop Frontal
Videoproiector
feed-back-ului online”, fiecare elev va învârti de Explicația individual
și a transferului roată și va primi câte un cuvânt cu mai
Jocul didactic
de cunoștințe multe înțelesuri. (toc, broască, nouă,
sare, mare, car, etc). Aceștia vor
5’
alcătui câte o propoziție cu aceste
cuvinte și vor enumera alte înțelesuri
ale acestora.
Tema pentru Elevii primesc ca tema pentru Conversația frontală
acasă acasă exercițiul 5 de la pagina 89

S-ar putea să vă placă și