Sunteți pe pagina 1din 12

Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II

Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

PROIECT DIDACTIC
Clasa CP a I-a a II-a
Obiectul Matematica și explorarea Matematica și explorarea Comunicare în limba română
mediului mediului
Subiectul Numerele de la 0 la 10 Adunarea si scaderea numerelor Fracţii.Jumătatea, sfertul.- Polul Nord.-
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Polul Sud.-Deşertul
naturale 0-30, fara trecere peste
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data
ordin
Unitatea NUMERELE NATURALE 0-100 ZONE CALDE ȘI RECI ALE
de invatare FARA TRECERE PESTE ORDIN PÎMÂNTULUI
Scopul Matematică şi explorarea -Consolidarea operaţiilor de
mediului adunare şi scădere a numerelor 1.5. Efectuarea de înmulţiri şi
naturale în concentrul 0-30, fără împărţiri în concentrul 0-1000 prin
1.1. Recunoașterea numerelor în trecere peste ordin adunări/scăderi repetate
concentrul 0 -10; -Dezvoltarea capacitǎţii de a 1.6. Utilizarea unor denumiri şi
1.2. Compararea cardinalelor comunica folosind limbajul simboluri matematice (sumă, total,
unor multimi având cel mult 10 matematic termenii unei sume, diferenţă, rest,
obiecte; -Dezvoltarea operaţiilor gândirii şi a descăzut, scăzător, produs, factorii
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza calitǎţilor acesteia unui produs, cât, deîmpărţit,
unui criteriu dat; împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în
5.2. Rezolvarea unor situații rezolvarea şi/sau compunerea de
problemă în care intervin operații probleme
de adunare și scădere cu 2 unităti 3.1. Rezolvarea de probleme în
în concentrul 0-10; cadrul unor investigaţii, prin
COMPETENȚE SPECIFICE observarea şi generalizarea unor
modele sau regularităţi din mediul
Comunicare în limba român apropiat
1.2. Recunoaşterea unor detalii 4.2. Formularea unor consecinţe
dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rezultate în urma observării unor
rar. relaţii, fenomene, procese simple
COMPETENTE INTEGRATE 5.2. Rezolvarea de probleme de
tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul
Arte vizuale şi abilităţi practice 0-1000; a·b=x; a:b=x în concentrul
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini
mesaj vizual simplu, exprimat sau reprezentări schematice
prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat,
care reflectă un context familiar;

Obiective O1 - Să coloreze imaginea, pe O1-să efectueze corect minim şase O1- să efectueze corect exerciţii de
operaţiona baza codului de cifre; operaţii de adunare şi de scădere în înmulțire și împărțire. Obiectivul se
le O2 - Să ordoneze concentrul 0-30, fără trecere peste
ordin, utilizând algoritmul de rezolvare consideră realizat dacă elevii vor
crescător/descrescător numerele
sau cu sprijin în obiecte; efectua corect exerciţiile propuse
naturale în concentrul 0-10;
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Moment organizatoric Moment organizatoric Moment organizatoric

Se organizează colectivul Se organizează colectivul Se organizează colectivul de elevi prin asigurarea liniştii şi disciplin
de elevi prin asigurarea de elevi prin asigurarea Se pregătesc rechizitele şi materialele didactice necesare desfăşu
liniştii şi disciplinei în sala de liniştii şi disciplinei în sala Se aşează materialul didactic la vedere , pe tablă , pe panouri .
clasă. de clasă. Se verifică prezenţa .
Se pregătesc rechizitele şi Se pregătesc rechizitele şi
materialele didactice materialele didactice Captarea atenţiei
necesare desfăşurării lecţiei. necesare desfăşurării Anunţarea scopului şi a obiectivelor operaţionale
Se aşează materialul lecţiei. Voi anunţa titlul lecţiei ,scopul
didactic la vedere , pe tablă Se aşează materialul şi obiectivele operaţionale urmărite.
, pe panouri . didactic la vedere , pe
Se verifică prezenţa . tablă , pe panouri . Reproducerea, sistematizarea și generalizarea cunoștințelor
Se verifică prezenţa .
Captarea atenţiei Se va transmite fisa de evaluare de la anexe
O realizez cu ajutorul unei planşe Captarea atenţiei Aprecierea şi notarea
(Anexa 1), pe care elevii trebuie sa Activitate independentă elevilor
o coloreze pe baza unui cod de Se va inmana elevilor o Se vor face aprecieri despre participarea elevilor la desfăşurarea lec
culori, în funcţie de cifrele care fisa de lucru care va
apar. contine o serie de exercitii Se analizează implicarea elevilor la activităţile propuse , acordându-
Observ modul în care elevii au variate.
respectat codul cifrelor, după care
lansez o serie de exerciţii de calcul Tema pentru acasă
mintal:
Anunţarea scopului şi a Se dă tema pentru acasă.
obiectivelor operaţionale

● Ordonaţi crescător numerele de Va fi anuntat subiectul Incheierea activitatii


la 0-10. lectiei, scopul și obiectivele Activitate comuna tuturor claselor
operaționale.
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

● Ordonaţi descrescător numerele Reproducerea, Un elev va veni in fata clasei, pe un scaun si va povesti ce i-a placut, ce n
de la 10- 0. sistematizarea și
● Care sunt vecinii numărului 8? generalizarea
cunoștințelor
● Cum este numărul 6 faţă de
numărul 9?
Se vor verifica fisele de
lucru.
Anunţarea scopului şi a
Se vor face aprecieri cu
obiectivelor operaţionale
referire la modul in care au
rezolvat exercitiile.
Anunţarea temei şi a
Se va propune un joc cu
obiectivelor
numere.
Astăzi o să realizăm adunări şi
scăderi în concentrul 0-10, prin
Obtinerea performanţei
numărare.
Aprecierea şi notarea
elevilor
Reproducerea, sistematizarea și
generalizarea cunoștințelor
Intr-o cutiuta se vor afla
mai multe numere. Fiecare
Se vor verifica fisele de lucru.
elev va extrage un numar.
Se vor face aprecieri cu referire la
In ordine descrescatoare,
modul in care au rezolvat
fiecare elev va compune o
exercitiile.
problema cu exercitiul scris
Se va propune un joc cu numere.
pe spatele biletelului, pe
care o va expune oral.
Obtinerea performanţei
Aprecierea şi notarea
Tema pentru acasă
elevilor
Se dă tema pentru acasă.
Prezint elevilor o prezentare
Incheierea activitatii
Power Point, în cadrul căreia sunt
Activitate comuna tuturor
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

reprezentate probleme ilustrate, claselor


care se rezolvă prin operaţia de Un elev va veni in fata
scădere sau cea de adunare. clasei, pe un scaun si va
povesti ce i-a placut, ce nu
Citesc de pe fiecare slide versurile, i-a placut din lectie, ce
după care elevii trebuie să pareri, impresii si-a facut.
soluţioneze problema, motivând
răspunsul.

Incheierea activitatii
Activitate comuna tuturor
claselor
Un elev va veni in fata clasei, pe
un scaun si va povesti ce i-a
placut, ce nu i-a placut din lectie,
ce pareri, impresii si-a facut.
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

Numele _________________________ Data _____________


Fisa de lucru – clasa I
1. În coşul Iepuraşului sunt 25 ouă roşii şi 3 albastre. Câte ouă sunt în total în coşul Iepuraşului?

2. Descompune urmatoarele numere: 25 =


17= 22= 29=

3. Ordoneaza crescator numerele 5, 23, 13, 18, 29

4. Din cate zeci este format numarul 25

5. Care este rasturnatul numarului 28

6. Scrie vecinul mai mare al numarului 21


7
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

7. Calculeaza 21+21 = 20+10= 17-3= 29-4=

Numele _____________________________ Data _____________________


FISA DE LUCRU – Clasa a II-a

“Lupul si mielul”
de I. Creanga

Pe cand intunericul se lupta cu lumina si voia sa-i ia locul, un lup flamand veni langa stana.
Un miel vazu stralucind prin gard ceva ca doua lumanari aprinse. El se apropie sa vada ce e acolo.
Atunci lupul ii spusa incet si cu blandete:
---Buna seara, voinice! Nu t e teme! Eu sunt un prieten .
---Nu te cunosc, ce cauti ?
---Ma numesc lup si vreau sa pasc putina iarba. Vino, sa-mi arati unde e iarba mai buna.
---Tu esti lup si mananci carne, nu iarba! Ma striga mama.
---Vino doar numai ca sa te sarut. Ce frumusel si dragalas esti!...

Raspunde la intrebari:

1. Cu ce scop a venit lupu la stana?


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

2. Credeti ca lupul mananca iarba? Daca nu, ce mananca el?


8
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

3. Scrieti o insusire a lupului


____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Nume _____________________________________ Data ___________________

FISA DE LUCRU – Clasa a III-a

Completeaza cu: posibil,sigur,imposibil.


1. Sarbatoarea Craciunului este in luna iunie………………

2. Maine va fi cer senin....................

3. Dupa marti urmeaza miercuri.....................

4. Sa scoti o bila cu nr. impar dintr-o punga cu bile numerotate cu


1,7,13,21,45,2,46,4........................

5. Eu am aceeasi varsta cu tatal meu..............................

9
Liceul cu program sportiv Alba Iulia Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria Data

6. Dintr-o punga cu 5 bile rosii si 7 bile verzi am scos o bila alba......................................

7. Dupa vineri, urmează sambata..............................

8. Orice elev din clasa a III-a, are cel putin 4 ani.........................

10
Liceul cu program sportiv Alba Iulia
Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria
Data

Prietenul la nevoie se cunoaste

Greierasu-i suparat,
Astazi, este invitat
La un bal, doar ca, saracul,
Nu isi mai gaseste fracul.

“Vai! Cu ce sa ma imbrac?
Cum sa cant eu fara frac?
Daca merg asa, stiu bine,
Ma voi face de rusine.”

Fluturasul a aflat.
Grijuliu, a alertat Toate gazele, de zor,
Sa ii sara-n ajutor.

Au venit cu mic, cu mare


Sa-l ajute fiecare.
Un paianjen,priceput,
Panza neagra i-a tesut.

A venit apoi, in zbor,


Gandacelul croitor,
Intr-o fuga in gradina,
Insotit de o albina.

I-a luat masuri, in graba,


Si s-a apucat de treaba.
Si-a luat albina acul
Si-a-nceput sa coase fracul.

A cusut si nasturasul,
Dupa care, greierasul
A venit si l-a probat.
“Fracu-mi vine ca turnat!

Este exceptional!

11
Liceul cu program sportiv Alba Iulia
Clasele CP,I,II
Prof . înv. primar: Vlădău Alexandrina Maria
Data

Pot acum sa plec la bal.


Ca rasplata-zise el-
Va dedic un cantecel

12

S-ar putea să vă placă și