Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 20 ianuarie 2023


Clasele : Pregatitoare, I, a a II-a și a IV-a
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Nr.2 Cernești
Învățător : Iosub Maria

Clasa Pregătitoare I a II -a a IV-a


Aria curriculară : Matematică și științe ale naturii Matematică și științe ale naturii Matematică și științe ale naturii Matematică și științe ale naturii

Disciplina : Matematică și explorarea Matematică și explorarea Matematică și explorarea Matematică


mediului mediului mediului

Unitatea tematică: Pinguinul schior Minte sănătoasă în corp Cu iarna la drum Iarna pe uliță
sănătos

Subiectul lecției: Adunarea și scăderea cu 1( în Scăderea fără trecere peste Polul Nord. Polul Sud Polul Nord. Polul Sud
concentrul 0-10). Sportul ordin a numerelor naturale de
preferat la 0-31. Jocurile de iarnă

Tipul lecției: Consolidarea cunoștințelor Consolidarea cunoștințelor Consolidarea cunoștințelor Consolidarea cunoștințelor

Forma de realizare: Activitate integrată Activitate integrată Activitate integrată Activitate integrată

Domenii integrate *Matematică şi explorarea *Matematică şi explorarea *Matematică şi explorarea *Matematică


mediului mediului mediului
*Comunicare în limba română *Comunicare în limba *Comunicare în limba *Științe
română română *Limba română
*Dezvoltare personală
*Dezvoltare personală *Dezvoltare personală *Dezvoltare personală
* Arte vizuale şi abilităţi
practice *Arte vizuale şi abilităţi
practice

Scopul lecției Consolidarea cunoștințelor Consolidarea cunoștințelor Fixarea cunoștințelor Fixarea cunoștințelor

1
referitoare la înțelegerea și referitoare la înțelegerea și referitoare la mediile de viață referitoare la mediile de viață
utilizarea limbajului matematic, utilizarea limbajului arctice. arctice.
necesar în efectuarea operațiilor matematic, necesar în
matematice de ordin I, în efevtuarea operațiilor
concentrul 0-10 matematice de ordin I, în
concentrul 0-31
Competențe Matematică şi explorarea mediului: 2.1. Orientarea şi mişcarea în 3.2. Manifestarea grijii pentru 1.2. Utilizarea unor criterii pentru
specifice: 1.6 Utilizarea unor denumiri şi spaţiu în raport cu repere/direcţii comportarea corectă în relaţie cu ordonarea și clasificarea unor
simboluri matematice în rezolvarea şi date folosind sintagme de tipul: în, mediul natural şi social corpuri,
sau compunerea de probleme fenomene și procese
pe, deasupra, dedesubt, lângă, în
4.1 Formularea unor observaţii asupra 4.1. Descrierea unui plan de lucru
mediului apropiat folosind limbajul faţă, în spate, stânga, dreapta,
orizontal, vertical, oblic , interior, folosind câţiva termeni ştiinţifici,
comun , reprezentări prin desene şi
operaţii logici „şi” , „nu” exterior, reprezentări prin desene şi
1.5 Efectuarea de adunări repetate/ operatorii logici „ şi”, „sau”, „nu”
scăderi repetate prin numărare şi 3.1. Rezolvarea de probleme prin
reprezentări obiectuale în concentrul observarea unor regularităţi din 4.2. Formularea unor consecinţe
0-10 mediul apropiat rezultate în urma observării unor
CLR: relaţii, fenomene, procese simple
1.4 Exprimarea interesului pentru 3.2. Manifestarea grijii pentru
receptarea de mesaje orale în contexte comportarea corectă în relaţie cu
de comunicare cunoscute.
mediul natural
AVAP:
1.3 Manifestarea curiozităţii faţă de
4.1. Formularea rezultatelor unor
explorarea de mesaje artistice simple,
exprimate vizual. observaţii, folosind câţiva termeni
ştiinţifici, reprezentări prin desene
şi operatorii logici „şi”, „sau”,
„nu”

4.2. Identificarea unor consecinţe


ale unor acţiuni, fenomene,
procese simple

5.1. Sortarea şi clasificarea unor


date din mediul apropiat pe baza a
două criterii

2
Obiective O1- să efectueze operații de adunare O1- să efectueze operații de O1- să observe condițiile specifice O1- să observe condițiile specifice
operaționale: și scădere, unde al doilea scădere fără trecere peste ordin în mediului arctic mediului arctic
termen/scăzător este 1 concentrul 0-31
O2- să enumere animalele care O2- să enumere animalele care
O2- să recunoască numerele în O2- să recunoască numerele în trăiesc la Polul Nord, respectiv trăiesc la Polul Nord, respectiv
concentrul0-10 concentrul0-31 Polul Sud Polul Sud

O3- să scrie corespunzător numerele O3- să descompună numerele în O3- să argumenteze care sunt O3- să argumenteze care sunt
0-10 concentrul 0-31 cauzele schimbărilor de dezvoltare cauzele schimbărilor de dezvoltare
a viețuitoarelor din aceste zone a viețuitoarelor din aceste zone
O4 -să alcătuiască răspunsuri simple O4 -să alcătuiască răspunsuri geografice geografice
și contextuale, întrebărilor adresate simple și contextuale, întrebărilor
adresate O4 -să alcătuiască răspunsuri O4 -să alcătuiască răspunsuri
O5 -să enumere sporturile specifice simple și contextuale, întrebărilor simple și contextuale, întrebărilor
sezonului rece O5 -să enumere sporturile adresate adresate
specifice sezonului rece
O5 -să identifice caracteristicile O5 -să identifice caracteristicile
prin care două ființe/obiecte se pot prin care două ființe/obiecte se pot
asemăna/deosebi asemăna/deosebi

Resurse metodologice:

Metode si procedee:

Mijloace de învățământ: Carte de povești, caiete, planșe Manual, caiete, planșe didactice, Fișe de lucru, instrumente de scris Fișe de lucru, instrumente de scris
didactice, laptop, tablă magnetică, tablă, calendar, fișe de lucru,
calendar, fișe de lucru, instrumente de instrumente de scris
scris
Forme de organizare: frontală, individuală frontală, individuală individuală individuală

Tehnici de evaluare observarea sistematică a observarea sistematică a evaluare scrisă, aprecieri verbale,
comportamentului elevilor, comportamentului elevilor, calificative
autoevaluare, evaluare orală, aprecieri autoevaluare, evaluare
verbale, calificative
orală,evaluare scrisă, aprecieri
verbale, calificative

Resurse temporale: 40 minute activitatea propriu-zisă 40 minute activitatea propriu-zisă 40 minute activitatea propriu-zisă 40 minute activitatea propriu-zisă
5 minute activităţi recreative. 5 minute activităţi
recreative

3
5 minute activităţi recreative 5 minute activităţi recreative

Resurse umane: 2 elevi 5 elevi 4elevi 1elev

Resurse Suport de curs „Organizarea Suport de curs „Organizarea Suport de curs „Organizarea Suport de curs „Organizarea
bibliografice: interdisciplinară a ofertelor de interdisciplinară a ofertelor de interdisciplinară a ofertelor de interdisciplinară a ofertelor de
învăţare pentru formarea învăţare pentru formarea învăţare pentru formarea învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii
competenţelor cheie la şcolarii competenţelor cheie la şcolarii competenţelor cheie la şcolarii
mici”, 2013
Programa şcolară pentru disciplina mici”, 2013 mici”, 2013 mici”, 2013
Matematică și explorarea mediului,
Aprobată prin OMEN Nr. Programa şcolară pentru Programa şcolară pentru Programa şcolară pentru
3418/19.03.2013 disciplina Matematică și disciplinaMatematică și disciplina Științe, Aprobată prin
‚‚Caiet de exerciții si jocuri explorarea mediului, Aprobată explorarea mediului, Aprobată OMEN Nr. 3418/19.03.2013
grafice’’, Daniela Ștefan , Corina prin OMEN Nr. 3418/19.03.2013 Știnnțe. Partea a 2 a, clasa a IV-
prin OMEN Nr. 3418/19.03.2013
Istrate, Doru Măcean , Manuela Oana Matematică și explorarea a- Corina Istrate, Dora Măcean,
Caiet de creație Nr.2- Clasa Caiet de creație. Nr2, Clasa I- mediului. Partea a 2 a, clasa a II- Manuela Oana, Târgu MUREȘ,
pregătitoare- Corina Istrate, Dora Corina Istrate, Dora Măcean, a- Corina Istrate, Dora Măcean, Editura EduGRUP
Măcean, Manuela Oana, Târgu Manuela Oana, Târgu MUREȘ, Manuela Oana, Târgu MUREȘ,
MUREȘ, Editura EduGRUP Editura EduGRUP
Editura EduGRUP
Școala colorată. Activități integrate
pentru clasa pregătitoare. Nr.3,
Caietul Albastru- Andreeea Boca,
Liliana Clițan, Rodica Gavriș- Pașcu,
Ioana Camelia Iovănaș, Bianca
Sabou, Marinela Scripcariu.

4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Clasa Clasa Clasa Clasa Clasa


pregătitoare I a II-a a IV-a

1 Moment organizatoric: Moment organizatoric: Moment organizatoric: Moment organizatoric:


Învățătoarea le cere elevilor să se Învățătoarea le cere elevilor să se pregătească Învățătoarea le cere elevilor să se Învățătoarea le cere
pregătească pentru lecţie, să- şi corecteze pentru lecţie, să-şi corecteze poziţia în bancă şi pregătească pentru lecţie, să-şi elevilor să se pregătească
poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi să păstreze ordinea şi disciplina corecteze poziţia în bancă şi să pentru lecţie, să-şi
disciplina păstreze ordinea şi disciplina corecteze poziţia în bancă
şi să păstreze ordinea şi
disciplina
2 Verificarea cunoștințelor însușite Verificarea cunoștințelor însușite anterior: Verificarea cunoștințelor Verificarea cunoștințelor
anterior: Activitate directă însușite anterior: însușite anterior:
Activitate directă Activitate directă Activitate directă
Vor interpreta un cântecel tematic însoțit de
Vor interpreta un cântecel tematic însoțit de următoarele cerințe: Vor interpreta un cântecel Vor interpreta un cântecel
următoarele cerințe: tematic însoțit de următoarele tematic însoțit de
La fiecare strofă, învățătorul va arunca cu cerințe: următoarele cerințe:
La fiecare strofă, învățătorul va arunca cu zarul.
zarul. La fiecare strofă, învățătorul va La fiecare strofă,
Pentru fiecare față a zarului corespunde o arunca cu zarul. învățătorul va arunca cu
Pentru fiecare față a zarului corespunde o acțiune: zarul.
acțiune: Pentru fiecare față a zarului
1-cântă prima strofă foarte repede corespunde o acțiune: Pentru fiecare față a
1-cântă prima strofă foarte repede zarului corespunde o
2-Cântă a doua strofă foarte lent 1-cântă prima strofă foarte acțiune:
2-Cântă a doua strofă foarte lent repede
3-cântă a treia strofă în șoaptă 1-cântă prima strofă
3-cântă a treia strofă în șoaptă 2-Cântă a doua strofă foarte foarte repede
4- cântă a patra strofă ca și cum ai fi lent
4- cântă a patra strofă ca și cum ai fi somnoros 2-Cântă a doua strofă
somnoros 3-cântă a treia strofă în șoaptă foarte lent
5-cântă cu o voce subțire de iepuraș
5-cântă cu o voce subțire de iepuraș 4- cântă a patra strofă ca și cum 3-cântă a treia strofă în
6.cântă cu o voce groasă, de urs. ai fi somnoros
6.cântă cu o voce groasă, de urs. șoaptă
5-cântă cu o voce subțire de 4- cântă a patra strofă ca
iepuraș și cum ai fi somnoros
5
6.cântă cu o voce groasă, de 5-cântă cu o voce subțire
urs. de iepuraș

6.cântă cu o voce groasă,


de urs.

3 Pregătirea elevilor pentru Pregătirea elevilor pentru receptarea Precizarea conținuturilor de Precizarea conținuturilor
receptarea noilor cunoștințe: noilor cunoștințe: verificat: de verificat:
Activitate individuală Activitate individuală
Activitate directă Activitate directă Vor primi un material suport, pe Va primi un material
Pentru facilitarea înțelegerii operațiilor, Pentru facilitarea înțelegerii operațiilor, simulăm
simulăm cele două situații în următorul mod: cele două situații în următorul mod: care vor trebui să-l analizeze suport, pe care va trebui
Se creează contextul de angajare și motivare a Se creează contextul de angajare și motivare a individual și să identifice unde să-l analizeze individual
elevilor astfel: elevilor astfel: se află zonele reci pe glob. și să identifice unde se
a.Luăm o sticlă de 0,5 l, cu gât larg a.Luăm o sticlă de 0,5 l, cu gât larg Activitate directă află zonele reci pe glob.
b. b. Copiii vor primi o fișă de Activitate directă
Decorăm exteriorul astfel încât să semene cu un Decorăm exteriorul astfel încât să semene cu un recapitulare, în care este vizat Va primi o fișă de
om de zăpadă; om de zăpadă; verificarea cunoștințelor recapitulare, în care este
c. c. referitoare la specificitatea vizat verificarea
Pregătim vată și o clemă de rufe; Pregătim vată și o clemă de rufe; mediilor de viață din zonele reci cunoștințelor referitoare la
d. d. ale Globului( Polul Nord și Polul specificitatea mediilor de
Elevii vor adăuga, pe rând, câte un bulgăre de Elevii vor adăuga, pe rând, câte un bulgăre de vată,
vată, folosind clema de rufe (dezvoltare folosind clema de rufe (dezvoltare motricitate fină)
Sud) viață din zonele reci ale
motricitate fină) în timp ce, oral, vor completa în timp ce, oral, vor completa unul dintre enunțurile Activitate individuală Globului( Polul Nord și
unul dintre enunțurile Omul de zăpadă Omul de zăpadă este…/Omul de zăpadă are…/Un Timpul alocat este de 20 minute Polul Sud)
este…/Omul de zăpadă are…/Un om de zăpadă om de zăpadă poate să …/Un om de zăpadă nu pentru efectuarea fișei de lucru. Activitate individuală
poate să …/Un om de zăpadă nu poate să… poate să… Timpul alocat este de
*în fiecare situație, verbalizează acțiunile și *în fiecare situație, verbalizează acțiunile și pun 20 minute pentru
pun accent pe expresiile folosite în întrebare: accent pe expresiile folosite în întrebare: Câți efectuarea fișei de
Câți copii sunt în total?/Câți copii au rămas?). copii sunt în total?/Câți copii au rămas?).
Suplimentar se va solicita aflarea rezultatului Suplimentar se va solicita aflarea rezultatului prin lucru.
prin numărare crescătoare/ descrescătoare și numărare crescătoare/ descrescătoare și apoi să se
apoi să se verifice folosind axa numerelor. verifice folosind axa numerelor.
4 Precizarea titlului si a obiectivelor Precizarea titlului si a obiectivelor Precizarea titlului si a Precizarea titlului si a
lecției lecției obiectivelor lecției obiectivelor lecției
Elevii vor lucra din Caietul de Elevul va lucra fișa de
Elevii vor primi o fișă de consolidare a Elevii vor primi o fișă de consolidare a
creație pagina 6 lucru dată.
capacității de calcul în concentrul 0-10, capacității de calcul în concentrul 0-31,
cu unul din termeni 1. fără trecere peste ordin.

5. Desfășurarea lecției: Desfășurarea lecției: Desfășurarea lecției: Desfășurarea lecției:


6
Activitate directă Activitate directă
Elevii efectuează fișa de lucru, în 3 Elevii efectuează fișa de lucru, în 3 etape Elevii efectuează fișa de lucru, Elevii efectuează fișa de
etape 1.Primii trei itemi sunt făcuți individual în 3 etape lucru, în 3 etape
1.Primii trei itemi sunt 1.Primii trei itemi sunt
1. Primii trei itemi sunt făcuți 2.Verificarea se face frontal
făcuți individual făcuți individual
individual 3. Ultimul item se face în echipă. 2.Verificarea se face frontal 2.Verificarea se face
2. Verificarea se face frontal 3.Ultimul item se face în frontal
Ultimul item se face în echipă. echipă 3.Ultimul item se face în
echipă
6. Fixarea si sistematizarea noilor Fixarea si sistematizarea noilor cunoștințe: Fixarea si sistematizarea noilor Fixarea si sistematizarea
cunoștințe: Activitate directă cunoștințe: noilor cunoștințe:
Activitate directă Vor audia cântecul „Joaca” – Activitate directă Activitate directă
Vor audia cântecul „Joaca” – https://www.youtube.com/watch?v=tdf4VQuF1pg–,
apoi puteți juca jocul Două adevăruri și un neadevăr. Se Pe tablă va fi desenat un Pe tablă va fi desenat un
https://www.youtube.com/watch?
v=tdf4VQuF1pg–, apoi puteți juca jocul Două joacă astfel: elevii numesc, pe rând, câte un sport de ciorchine, care va trebui să fie ciorchine, care va trebui
adevăruri și un neadevăr. Se joacă astfel: elevii iarnă❄ prezentat în cântec. Toată clasa se gândește la a completat cu următoarele să fie completat cu
numesc, pe rând, câte un sport de iarnă❄ prezentat în spune două adevăruri și un neadevăr despre acest sport.
Se ascultă câțiva elevi, timp în care colegii trebuie să categorii de conținut( medii de următoarele categorii de
cântec. Toată clasa se gândește la a spune două
adevăruri și un neadevăr despre acest sport. Se ascultă ghicească care este neadevărul viață arctice, Polul Nord/ Polul conținut( medii de viață
câțiva elevi, timp în care colegii trebuie să ghicească Sud, animale care aparțin arctice, Polul Nord/ Polul
care este neadevărul fiecărei zone și informații pe Sud, animale care aparțin
care ei le-au asimilat cel mai fiecărei zone și informații
ușor.. pe care ei le-au asimilat
cel mai ușor..

S-ar putea să vă placă și