Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Timișoara


Disciplina: Modulul – M3 Organe de mașini
Clasa: a IX-a
Profesor: ing.Popa Didina
Data:

Unitatea de învăţare: 3. ORGANE DE MAȘINI COMPLEXE


3.3. Organe de rezemare
Titlul lecţiei: LAGĂRE CU ROSTOGOLIRE
Scopul lecţiei: Însuşirea de noi cunoştinţe referitoare la rulmenți și consolidarea acestora.
Tipul lecţiei: mixtă
Locul desfăşurării lecţiei: cabinet TIC
Durata lecţiei: 100 minute.

Unitatea rezultatelor învățării:


URÎ 3. Montarea organelor de maşini în subansambluri mecanice.

Rezultatele învățării:
Cunoștințe:
3.1.3.1.
- Lagăre cu rostogolire: rol funcţional, părţi componente, avantaje şi dezavantaje, clasificarea
rulmenţilor, materiale şi elemente de tehnologie, utilizări
Abilități:
3.2.28. Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate.
3.2.29. Comunicarea/ Raportarea rezultatelor activităţii profesionale desfăşurate.
Atitudini:
3.3.1. Preocuparea pentru documentare folosind tehnologia informaţiei.
3.3.4. Asumarea în cadrul echipei de la locul de muncă, a responsabilităţii pentru sarcina de lucru
primită.
3.3.5. Asumarea iniţiativei în rezolvarea problemelor specifice locului de muncă.
3.3.6. Respectarea normelor de securitate şi sănătate în muncă.
3.3.7. Adoptarea unei atitudini responsabile faţă de protecţia mediului.
3.3.8. Preocuparea pentru colectarea şi transmiterea informaţiilor relevante cu privire la construcţia şi
funcţionarea echipamentelor de lucru utilizate.

Obiectivele operaționale ale lecției:


O1 – Să definească lagărele
O2 – Să identifice rolul lagărelor cu rostogolire
O3 – Să precizeze elementele componente ale lagărelor cu rostogolire.
O4 – Să prezinte avantajele și dezavantajele rulmenților față de cuzineți.
O5 – Să clasifice rulmenţii
O6 – Să stabilească materialele utilizate şi elementele de tehnologie la fabricarea rulmenților.

Conținutul științific al lecției


C1 1. Lagăre cu rostogolire
1.1. Definiția lagărelor
1.2. Rolul lagărelor cu rostogolire
1.3. Elementele componente ale lagărelor cu rostogolire
1.4. Avantaje și dezavantaje față de cuzineți
1.5. Clasificarea rulmenților
1.6. Materiale utilizate la confecționarea lor și domeniile de utilizare.

1
METODE ŞI PROCEDEE DE INSTRUIRE:

- Conversaţia euristică; explicaţia; expunerea; descrierea după model


- demonstrația; obsevaţia dirijată; problematizarea; organizatorul grafic, învățarea prin descoperire.
- exercițiul, lucrul cu fișele.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT (COMPLEXUL MULTIMEDIA)

Cod Denumirea resursei materiale


FD Fișă de documentare – FD – lagăre cu rostogolire
ppt Prezentare Power Point
FE Film didactic
FL Fișă de lucru 1

FORME DE ORGANIZARE A CLASEI: frontală; pe perechi și individual (evaluarea).

BIBLIOGRAFIE:

1. Adriana Popescu, Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic, Editura Didactică şi
Pedagogică, 2004, Bucureşti;
2. M. Pavelescu, S. Pavelescu – Sisteme de transmitere a mișcării –manual, Editura Didactica și
Pedagogică, 2007.
3. Ciocîrlea-Vasilescu, A., Constantin, Mariana, Asamblarea, întreţinerea şi repararea maşinilor şi
instalaţiilor, Editura AII Educaţional, Bucureşti, 2003.
4. Ciocîrlea-Vasilescu, A., Constantin, Mariana, Tehnologia asamblării structurilor metalice.
Lăcătuşerie mecanică, Editura Cvasidocumentaţia PROSER & Printech, Bucureşti, 2006.
5. Ciocîrlea-Vasilescu, A., Constantin, Mariana, Asamblări şi transmisii mecanice, Editura Cvasi
documentaţia PROSER & Printech Bucureşti, 2007.
6. Drobotă .V., Organe de mașini și mecanisme, Craiova, 1993
7. G.Both, C.Popovici, C.Truta, E.Solomon – Sisteme de transmitere a mișcării- manual electronic,
2005
8. Gh. Ion, M. Voicu, I. Paraschiv - Tehnologia asamblării și montajului manual, pt.licee ind. cl a XI-a
și a XII-a şi şcoli profesionale, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978.
9. Mihaela Gabriela Ionescu, Ana Olivia, Gabriela Alice Enache, Sorina Antosica, Maria Manole,
Asamblări mecanice manual pentru clasa a XI a și a XII ruta progresivă
10. Mikos.I., Organe de masini și organe de asamblare, Editura Mirton, Timișoara, 2001
11. Mikos.I., Organe de mașini și transmisii mecanice, Editura Mirton, Timișoara, 2005
www.edu.ro; www.didactic.ro; www.google/imagini; www.regielive.ro.
http://en.wikipedia.org/

2
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Strategii didactice
Obiective
Evenimentele Forme de
operaționale/ Activitatea Activitatea Timp
instruirii. Metode Mijloace de organzare a Evaluare
Competențe profesorului elevilor (min.)
Conţinut de învăţământ învăţământ activităţii
derivate
elevilor
1. Organizarea clasei pentru lecţie 5
Momentul - Notează absenţii. - Comunică profesorului absenţii. Conversaţia Catalog Frontal
organizatoric - Distribuie elevilor fişele. - Răspund solicitărilor profesorului. Fișe de
- Creează condiţiile necesare bunei lucru
desfăşurări a lecţiei.
2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 10
Adresează elevilor următoarele Răspund întrebărilor profesorului: Conversaţia Planșe Frontal Orală
întrebări: 1. “Sunt organe de mașini care reazemă Explicaţia Tablă
1. „Ce sunt arborii?” și susțin organe de mașini aflate în Caiete
mișcare de rotație și transmit momente
de torsiune.”
2. „Care este diferența între osii și 2. “Diferența constă în tipul de
arbori?” solicitare la care este supus: osia la
încovoiere și arborele la torsiune.”
3. „Enumerați câteva aplicații în 3. „ Osiile fixe sunt utilizate la scripeți
care sunt utilizate osiile?” și tambure iar cele mobile la vagoane”.
4. „Materialele utilizate sunt OL carbon Problematizarea
4. Care sunt materialele utilizate la obișnuit, OLC, oțeluri aliate, fonte și
confecționarea arborilor și osiilor? materiale plastice”.
3. Prezentarea și transmiterea noului conținut 50
Captarea atenţiei - Trezeşte curiozitatea elevilor în- Răspuns: “Este utilizat în cazul Problematizarea Film didactic Frontal 5
trebându-i: “La ce credeţi că este arborilor și osiilor drepte sau pe fusuri Conversaţia
folosit un rulment? de capăt.
- Se poate utiliza la susținerea unui - Nu poate fi utilizat pe fusuri
arbore cotit, pe fusurile manetoane intermediare deoarece nu poate fi
intermediare?” montat, fiind un subansamblu dintr-o
Prezentarea unui film didactic bucată.”
Anunţarea temei Prezintă elevilor titlul lecției: Ascultă cu interes şi notează titlul Expunerea Tabla Frontal Observarea 6
şi a obiectivelor „Lagăre cu rostogolire” și lecţiei și obiectivele în caiete. Markere sistematică
operaționale ale obiectivele operaționale ale lecției.
lecţiei noi Amintește conținuturile care vor fi
predate: definiție, clasificare, rol,
materiale, avantaje dezavantaje,
părți componente și utilizarea lor.
O1: Prezentarea - Definește noțiunea de lagăre cu Sunt atenţi şi ascultă explicaţiile Explicaţia FD Frontal Observarea 8
3
Strategii didactice
Obiective
Evenimentele Forme de
operaționale/ Activitatea Activitatea Timp
instruirii. Metode Mijloace de organzare a Evaluare
Competențe profesorului elevilor (min.)
Conţinut de învăţământ învăţământ activităţii
derivate
elevilor
Să definească conţinuturilor C1. rostogolire: organe de mașini care profesorului. Expunerea Planșe sistematică
lagărele Dirijarea susțin și ghidează organe în Conversația Caiete
învăţării; mișcare de rotație (în general euristică Tablă
arbori și osii). Lagărele cu Notează definiția în caiete.
rostogolire sunt organe de maşini
care se obţin prin înlocuirea
cuzinetului din lagărele cu
alunecare printr-un rulment.
Lagărele cu rostogolire se mai
numesc și lagăre cu rulmenți.
O2: Să C2. - Rolul lor este: să permită - Sunt atenţi şi ascultă expunerea și Expunerea FD Frontal Observarea 8
identifice Dirijarea mișcarea organelor susținute, fără explicaţiile profesorului, urmărind Explicația Planșe sistematică
rolul învăţării; pierderi sau abateri; să preia toate prezentarea. Caiete
lagărelor cu sarcinile din fusuri; să asigure - Observă pe planșă și în FD modul de Învățarea prin Tabla
rostogolire contactul dintre fus și lagăr pe funcționare al rulmentului. descoperire
toată lungimea fusului; să asigure
diferențe reduse între dilatările
pieselor componente ale lagărului
cu rostogolire.
O3 Prezentarea Prezintă clasificarea după cele 3 Ascultă prezentarea și explicaţiile. Expunerea Planșe Frontal Observarea 8
Să clasifice cunoștințelor criterii: Notează în caiete clasificarea și Explicaţia Tabla sistematică
lagărele cu C3 Clasificarea rulmenților urmăresc pe fișa de documentare Organizatorul Caiete
rostogolire Dirijarea 1) După direcția de acționare a criteriile de clasificare. grafic FD
învăţării sarcinii principale: Realizează dirijați de profesor un Prezentare Individual
 radiali; organizator grafic cu toate ramificațiile Power Point
 radiali-axiali; axiali- privind clasificarea lagărelor cu
radiali; rostogolire.
 axiali
2) După forma corpurilor de
rostogolire Completează tabelul cu criteriile de Observația
 cu bile clasificare. dirijată
 cu role
cilindrice;
conice; butoiaș
 cu ace.
2) După numărul de rânduri ale
corpurilor de rostogolire: unul;
4
Strategii didactice
Obiective
Evenimentele Forme de
operaționale/ Activitatea Activitatea Timp
instruirii. Metode Mijloace de organzare a Evaluare
Competențe profesorului elevilor (min.)
Conţinut de învăţământ învăţământ activităţii
derivate
elevilor
două; sau mai multe rânduri.
O4: Să Dirijarea Profesorul prezintă elevilor prin Sunt atenți la prezentarea avantajelor și Conversaţia Planșe Frontal Observarea 5
prezinte învăţării; ppt, avantajele și dezavantajele față dezavantajelor rulmenților față de euristică Tabla sistematică
avantaje și C4 de cuzineți: cuzinteți. Explicaţia Caiete
dezavantaje  pierderi mici de putere prin Compară cele 2 tipuri de lagăre și Observația FD
ale frecare; coeficientul de frecare modul în care se pot alege și monta dirijată Prezentare
rulmenților este mai redus; consumul de într-un sistem mecanic. Power Point
față de lubrifiant este mai redus;
cuzineți întreținerea și etanșarea sunt mai
simple; gabaritul axial este mai
redus; jocul radial este mai redus.
 durabilitatea este mai redusă; Problematizarea
capacitate de amortizare mai
mică; rezistență redusă la
suprasarcini și șocuri; gabaritul
radial este mai mare; se montează
numai pe la capetele arborelui;
defectarea se produce aproape
brusc; nivel de zgomot mai mare. Notează acestea în caiete.
O5: Să Dirijarea - Precizează părțile componente ale Sunt atenţi la explicaţii si urmăresc Conversaţia Prezentare Frontal Observarea 5
precizeze învăţării unui rulment utilizând planșa și detaliile din filmulețul didactic euristică Power Point sistematică
elementele C5 fișa de documentare. prezentat și fișa de documentare. Explicaţia Tabla
componente - inel interior, inel exterior care Dirijați de profesor recunosc pe desene Observația Caiete
ale lagărelor formează calea de rulare și elementele constructive și funcționale dirijată FD Individual
cu corpurile de rostogolire, ce pot fi: ale rulmenților. Descrierea după
rostogolire bile, role sau ace și colivia. model

O6: Să Dirijarea Profesorul stabilește materialele Sunt atenţi la prezentarea profesorului Conversaţia Tabla Frontal Observarea 5
stabilească învăţării utilizate la construcția rulmenților. Observă diferitele materiale în funcție euristică Caiete sistematică
materialele C6 - inelele și corpurile de rostogolire de comportarea lor la învingerea Explicaţia FD
utilizate la (bile, role) din oțel special aliat forțelor de frecare prin rostogolire Organizatorul Prezentare În perechi
fabricarea notat cu RUL 1 și RUL 2. dintre fusul arborelui și rulment. grafic Power Point
rulmenților - colivia din: oțel carbon obişnuit Completează dirijați de profesor în Observația
(OL 34, OL 37) sub formă de tablă organizatorul grafic, materialele dirijată
ambutisată; alamă turnată, bronz, utilizate la fabricarea rulmenților.
duraluminiu; materiale nemetalice,
materiale plastice.
5
Strategii didactice
Obiective
Evenimentele Forme de
operaționale/ Activitatea Activitatea Timp
instruirii. Metode Mijloace de organzare a Evaluare
Competențe profesorului elevilor (min.)
Conţinut de învăţământ învăţământ activităţii
derivate
elevilor
4. Fixarea şi consolidarea noilor conţinuturi 32
Consolidarea Realizarea - Prezentare film didactic - Urmăresc filmul didactic şi Expunerea Film Frontal Scrisă 25
şi fixarea feedback-ului şi - Împarte fișa de lucru prin care explicaţiile profesorului. Explicaţia didactic
noţiunilor asigurarea vor rezolva sarcinile de lucru. Rezolvă fișele de evaluare. Exercițiul Fișă de
studiate retenţiei corespunzătoare itemilor. - Răspund la întrebările de fixare a lucru Individual
- Îndrumă elevii în rezolvarea lor. cunoștințelor.
O1, O2, O3, - Oferă indicații pentru rezolvarea
O4, O5, O6 itemilor: obiectivi și semiobiectivi.
Performanța și Prezintă rezolvarea corectă a fișei Ascultă explicaţiile suplimentare. Explicaţia Catalog Frontal Notare în 7
notarea de lucru. Sunt atenți la aprecierile profesorului și Conversația catalog
Intervine cu explicaţii, dacă este la rezolvarea fişei de lucru. finală
cazul.
Apreciază elevii care au dat
răspunsuri bune și au fost activi la
oră și au rezolvat fișa de evaluare.
Îi notează în catalog.
- Încurajează elevii care nu au
reușit să rezolve integral fișele.
5. Încheierea activității 3
Anunţarea temei - Să creeze o panoplie cu imagini - Notează tema pentru acasă. Expunerea Caiete Frontal - 3
pentru acasă de pe Internet despre rulmenți, pe Explicația
domenii de utilizare.

S-ar putea să vă placă și