Sunteți pe pagina 1din 9

Liceul Tehnologic Horia Vintila Segarcea

PROIECT DIDACTIC
I. Date generale :
1. Profesor Puica Andreea
2. Disciplina : M3. CDL- Tehnologia repararii utilajelor tehnologice
3. Clasa : a-XII-a A
4. Tema lectiei : Operaţii de prelucrare prin aşchiere
5. Subiectul lecţiei : Broşarea
6. Tipul lectiei : Comunicare a noilor cunoştinţe
7. Durata lectiei : 50 minute

II. Competenţe generale :


 Planificarea şi urmarirea proceselor de elaborare şi prelucrare a
semifabricatelor
 Realizarea unor analize tehnico-economice ale procesului tehnologic

III. Competenţe specifice :


 Operarea cu notiuni specifice prelucrărilor mecanice
 Alegerea tehnologiei de prelucrare în funcţie de caracteristicile piesei
 Identificarea echipamentului tehnologic
 Respectarea normelor de protecţie a muncii şi P.S.I.

IV. Competenţe derivate ale temei :


CD1- să definească broşarea
CD2- să analizeze mişcările broşei la realizarea brosării
CD3- să clasifice broşele
CD4- să analizeze broşele şi să indice părţile componente ale broşelor
CD5- să modul de prelucrare pe maşinile de broşat

V. Strategii didactice :
Mod de lucru cu elevii : frontal , pe grupe , individual
Metode didactice : explicaţia , conversaţia euristică , observaţia dirijată şi
independentă , modelarea , comparaţia , studiul de caz
Materiale didactice : Calculatorul,
Locul de desfăşurare : cabinetul A.E.L.
Bibliografie : Tehnologia elaborării şi prelucrării semifabricatelor-manual
clasa a-XII-a ,pag 112-116
Competenţe dobândite de elevi :
a) Competenţe de cunoaştere :
 Definesc broşarea
 Clasifică broşele
 Indică părţile componente ale broşei
 Indică modul de prelucrare pe maşinile de broşat
b) Competente de execuţie:
 Rezolvă corect sarcina trasată de profesor
c) Competente sociale:
 Valorifică aptitudinile si motivaţia personală şi a colegilor de echipă în scopul
obţinerii unui produs
 Manifestă spirit de observaţie în analiza procedeului de prelucrare prin broşare
V. Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Competente Activitatea desfăşurată Activitatea desfăşurată Timp Metode Material
derivate de profesor de elev acordat abordate didactic
I. Verifica prezenţa şi
Moment îndeplinirea condiţiilor 2min
organizatoric didactico-materiale
necesare desfăsurării
lectiei
II .
Anunţarea Enuntă tema lecţiei şi Elevii sunt atenţi şi Explicaţia Calculatorul
subiectului şi a precizează obiectivele notează în caiete 3min
obiectivelor vizate
lectiei
Conversaţia
Se poartă un dialog pe 5min euristică ,
tema operaţiilor de observaţia
III. prelucrare prin aşchiere Elevii sunt atenţi , dirijată
Reactualizarea participă la discuţie şi se Calculatorul
Ce operatii de prelucrare
bazei teoretice prin aşchiere cunoaşteţi? străduiesc să formuleze
Ce mişcări sunt răspunsuri corecte
necesare la prelucrarea
prin aşchiere?
Ce scule sunt folosite la
prelucrările prin aşchiere?
IV. CD1,CD2, - expune şi explică - sunt atenţi; 30min Explicaţia, Calculatorul
Comunicarea CD3,CD4 conţinutul informaţional al - notează noţiunile observaţia
noilor lecţiei ajutându-se de importante pe caiet; independentă
cunoştinţe retroproiector şi - reprezintă pe caiete ,exerciţiul,
materialul didactic; elementele principale modelarea
- prezintă piesele ale dintelui broşei, broşa
prelucrate prin broşare, de interior şi maşina de
sculele şi maşinile folosite broşat verticală
la broşare
V.Fixarea noilor CD1,CD2, - oferă elevilor testele; - rezolvă testele şi 10min
cunoştinţe şi CD3,CD4 - dirijează interpretează rezultatele; Fişe de lucru
realizarea efectuarea corectă a - sunt atenţi la
feedback-ului activităţii; concluziile profesorului;
- face aprecieri prin
sondaj la câteva teste;
Conţinut tematic
C1 – Generalităţi
C2 – Suprafeţe obţinute prin broşare
C3 – Broşe pentru suprafeţe plane
C4 – Broşe de interior
C5 – Maşini de broşat

Consideraţii teoretice

Broşarea
1. Generalităţi.
2. Scule folosite la broşare.
3. Maşini de broşat.
4. Dispozitive folosite la broşare.
5. Controlul suprafeţelor prelucrate prin broşare
6. Regimuri de aşchiere la broşare
7. Măsuri de protecţia muncii la broşare.

1. Generalităţi.
Broşarea este procedeul de prelucrare prin aşchiere cu ajutorul sculelor de
construcţie specială numite broşe. Prin broşare se asigură precizie dimensională
ridicată, calitate superioară a suprafeţei şi productivitate ridicată.
Prin acest procedeu se pot prelucra suprafeţe plane sau profilate, interioare sau
exterioare.

Suprafeţe interioare prelucrate prin broşare

Suprafeţe exterioare prelucrate prin broşare


Scule folosite la broşare

Broşele pentru prelucrarea suprafeţelor plane, au formă prismatică şi sunt


prevăzute cu dinţi aşchietori pe una din feţe.

Broşă pentru prelucrarea suprafeţelor plane

Elementele principale ale dintelui broşei sunt:


 unghiul de aşezare ;
 unghiul de degajare ;
 unghiul de ascuţire ;
Mărimile caracteristice ale dinţilor broşei sunt:
 înălţimea h;
 supraînălţarea pe dinte Sz care reprezintă diferenţa de înălţime dintre doi
dinţi consecutivi.

Elementele principale ale dintelui broşei

Broşele sunt prevăzute cu 3 grupe de dinţi respectiv pentru degroşare, finisare şi


calibrare. Din punct de vedere constructiv, broşele pot fi executate dintr-o singură
bucată sau cu dinţi demontabili.
Sculele folosite la prelucrarea suprafeţelor cilindrice interioare sunt broşele de
interior.
Broşă de interior
a. broşarea prin tragere b. broşarea prin împingere
Părţile componente ale unei broşe de interior sunt:
LT – lungimea totală a broşei;
L1 – coada de fixare;
L2, L3 – gâtul broşei;
L4 – partea de
ghidare;
L5 – partea aşchietoare;
L6 – partea de finisare şi de calibrare;
L7 – partea de ghidare,
L8 – partea de conducere.

2. Maşini de broşat

Din punct de vedere constructiv, maşinile de broşat sunt mai simple decât alte
maşini unelte. O maşină de broşat trebuie să asigure deplasare broşei, prin tragere sau
prin împingere, şi fixarea piesei de prelucrat. Maşinile de broşat pot fi acţionate mecanic
sau hidraulic. După direcţia pe care se deplasează broşa în timpul aşchierii, maşinile de
broşat pot fi orizontale sau verticale.

Maşină de broşat verticală


FIŞĂ DE LUCRU

1. Precizaţi tipul broşelor reprezentate în figurile următoare :

a…………………………………………………………………………..
b………………………………………………………………………….

2. Identificaţi părţile componente ale broşei din figura a ) şi precizaţi rolul lor

3. Completaţi figura de mai jos cu parametrii geometrici ai dinţilor broşei şi completaţi


tabelul

Timp de lucru 10 min


ETALON DE REZOLVARE
FIŞĂ DE LUCRU
1. Precizaţi tipul broşelor reprezentate în figurile următoare :

a Broşă dintr-o bucată pentru aşchierea şi calibrarea unui alezaj , prin presare
(împingere)
b Broşă dintr-o bucată (monobloc) pentru aşchierea unui canal de pană , prin tragere

2. Identificaţi părţile componente ale broşei din figura a ) şi precizaţi rolul lor

3. Completaţi figura de mai jos cu parametrii geometrici ai dinţilor broşei şi completaţi


tabelul

S-ar putea să vă placă și