Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Data:_
Clasa: VIII-a
Disciplina: matematica
Profesorul:
Subiectul lecţiei: Noțiunea de probabilitate.
Tipul lecţiei:De formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Competenţe specifice:
1. Recunoasterea unor date de tip probabilistic în situatii concrete
2. Interpretarea primara datelor probabilistice cu ajutorul a graficelor si diagramelor
3. Utilizarea unor algoritmi specifici probabilitatilor pentru analiza de caz
4. Transpunerea in limbaj matematic prin mijloace probabilistice a unor probleme practice
Subcompetenţe:

6.3. Selectarea din mulţimea datelor culese a informaţiilor relevante pentru rezolvarea problemei în situaţii reale şi/sau modelate.
6.4. Determinarea probabilităţii producerii unui eveniment, folosind raportul: nr.cazuri favorabile /nr. cazuri posibile.
6.7. Explorarea unor situaţii cu caracter local şi / sau global utilizînd elementele statisticii matematice, probabilistice.
Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevul va fi capabil
O1: Să clasifice tipurile de evenimente ale unui experiment..
O2: Să determine numărul de cazuri favorabile și numărul de cazuri posibile evenimentului aleator.
O3: Să aplice la rezolvare de probleme definiția clasica a probabilității.
Forme de instruire: frontal, grup.
Metode şi procedee:conversaţia, exemplificarea, problematizarea, exerciţiul, asaltul de ideei.

Materiale didactice: tablă, cretă,


DEMERS DIDACTIC

ETAPA LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE DE


EVALUARE
1. Organizarea clasei (moment organizatoric) Elevul de serviciu spune cine Frontal
- Verificarea prezentei elevilor absentează
- verificarea aspectului general al Elevi pregatesc necesarul pentru ora.
clasei, existenta buretelui, a cretei.

2. Reactualizarea structurilor anterioare, Pentru reactualizarea cunoștințelor propun


verificarea temei pentru acasă Anexa 1. Răspund la întrebările propuse la
anexa 1 Grup

Frontal
3. Consolidareamaterieişiformareacapacităţilor: 2. Calculați șansa ca la aruncarea a monedei
la nivelproductivşi la nivel de Scoatem un cîte un elev și aruncăm o
să apară: monedă și scriem evenimentele care
transferuriînaltedomenii a) stema se produc.
b) valoarea Calculăm șansa fiecărul evenimentele
Într-o pungă sunt: 5 bile verzi, 2 bile albastre
şi o bilă galbenă. Dacă scoatem o bilă din
pungă, la întâmplare, care este probabilitatea
teoretică a fiecărui eveniment descris mai jos
?
Trece un elev la tabla și împreună cu
a) Se extrage o bilă verde. clasa și cu ajutorul profesorului
b) Se extrage o bilă albastră. rezolvă problema. Individual

c) Se extrage o bilă galbenă.


d) Se extrage o bilă roşie.

e) Se extrage o bilă albastră sau


galbenă. f) Se Lucrează individual.
extrage o bilă care nu este Apoi verifică datele primite cu
galbenă. colegude grup.
Frontal
a) Reprezentaţi, pe scala de mai jos,
probabilităţile obţinute la exerciţiul 1).

Pentru fiecare eveniment, alegeţi cuvintele


care descriu cel mai bine şansa ca ele să se
întâmple: imposibil, aproape imposibil, cu
puţine şanse, probabil, cu multe şanse,
aproape sigur, sigur.
Determinați numarul de cazuri posibile și
numărul de cazuri favorabile ale
experimentului: Se
aruncarea unui zar, pentru fiecare
subpunct.

Care este probabilitatea ca, la aruncarea


unui zar:

a) să apară faţa cu numărul 4 ?

b) să apară faţa cu numărul 6 ?


Frontal
c) să apară o faţă cu număr impar ?

d) să apară o faţă cu număr divizibil


la 3 ?

e) să apară o faţă cu număr de două


cifre ?

Anexa 2
Individual
Răspund laîntrebări.
Evaluarea (curentă, instructivă, fără aprecieri cu
note)
Bilanţul lecţiei.
Concluzii

Folosind metoda interogări: Notează tema pentru acasă, și pun


Cum se calculează probabilitatea întrebări în caz că sunt neclarități.
unui eveniment aleator?
Ce reprezintă numărulm?
Ce reprezintă număruln ?
Anunţarea temei pentru acasă.

De rezolvat Anexa 2, si exercițile 7, 12


pag.136-137.
Răspund la întrebările apărute din partea
elevilor.
Notez elevi activi.
Anexa 3

TEMPERAMENTUL ŞI TIPUL DE INTELIGENŢĂ


Pentru a determinatipul de temperament șitipul de inteligență al clasei a VIII-a, am propuselevilordouăchestionare, pe care ei le-au completat
(anexa 1, anexa 2).
Prezintîncontinuarerezultateletestelor:
Chestionar (Anexa 1) Chestionar (Anexa 2)

1 Boyarkhuc Maxim Vizual-spațială Sangvinic


2 Carp Andreea lingvistică-verbală Flegmatic
3 Carauș Andrei naturalist Melancolic
4 Cobîlaș Mihaela Vizual-spațială Flegmatic
5 Cobîlaș Gabriel vizual-spaţială Coleric

6 Moșneguțu Radu lingvistică-verbală Coleric


7 Ivașcu Dumitru corporal-kinestezică Flegmatic
8 Palanciuc Cristian lingvistică-verbală Flegmatic
9 Petuhova Andreea Vizual-spațială Sangvinic
10 Plîngău Nicoleta lingvistică-verbală Flegmatic
11 Plîslaraș Alexandru lingvistică-verbală Coleric
12 Purice Roxana logico-matematică Sangvinic
13 Zaharcu Angela lingvistică-verbală Flegmatic

14 Scutaru Dumitru Vizual-spațială Sangvinic


15 Stan Ariana Vizual-spațială Sangvinic
16 Șamurai Ana-Maria logico-matematică Coleric
17 Feodorovici Marius corporal-kinestezică Melancolic
18 Tuceacov Marius logico-matematică Melancolic
19 Vartan Ana naturalist Melancolic

În urma completări chestionarelor putem face următoarele concluzii:

• 5 elevi – temperametul Sangvinic


• 4 elevi – temperametul Coleric

• 6 elevi – temperametul Flegmatic

• 4 elevi – temperametul Melancolic

• Iar după tipul de inteligență:

• 6 elevi – inteligență Vizual-spațială

• 6 elevi – inteligență lingvistică-verbală

• 2 elevi – inteligență naturalist

• 3 elevi – inteligență logico-matematică

• 2 elevi – inteligență corporal-kinestezică

Împărțim clasa în 4 grupe:

Grupa I:
Boyarkhuc Maxim Vizual-spațială Sangvinic
Carp Andreea lingvistică-verbală Flegmatic
Carauș Andrei naturalist Melancolic
Purice Roxana logico-matematică Sangvinic
Vartan Ana naturalist Melancolic

Grupa II:

Moșneguțu Radu lingvistică-verbală Coleric


Ivașcu Dumitru corporal-kinestezică Flegmatic
Stan Ariana Vizual-spațială Sangvinic
Șamurai Ana-Maria logico-matematică Coleric
Feodorovici Marius corporal-kinestezică Melancolic
Grupa III:

Tuceacov Marius logico-matematică Melancolic


Zaharcu Angela lingvistică-verbală Flegmatic
Scutaru Dumitru Vizual-spațială Sangvinic
Cobîlaș Gabriel vizual-spaţială Coleric
Grupa IV:

Cobîlaș Mihaela Vizual-spațială Flegmatic


Palanciuc Cristian lingvistică-verbală Flegmatic
Petuhova Andreea Vizual-spațială Sangvinic
Plîngău Nicoleta lingvistică-verbală Flegmatic
Plîslaraș Alexandru lingvistică-verbală Coleric

Anexa 1

1. Definiți noțiunea de probă, eveniment, evenimentsigur, evenimentaleator, evenimentimposibil?


2. Se aruncă un zar, examinațiurmătoareleevenimente:
A1= { apariția fețeicu numărul 3 sau 4 }

A2= { apariția fețeicu număr impar }

A3 ={ apariția fețeicu un număr mai mic ca 5 }

Corelați termenii “evenimentsigur ”, “evenimentaleator ” , “evenimentimposibil ”sau“evenimenteegalposibile ” cu evenomentele A1 , A 2 , A3.

3. Determinați și scrieți evenimentele elementare ale experimentului:


a) Se alege o zi a săptămînii.
b) Se allege unpom din pomiifructiferi.
4. Într-o pungă sunt 10 bile: 7 verzi, 2 albastre şi una galbenă. Să ne închipuim că scoatem o bilă din pungă. Foloseşte scala de mai jos pentru a descrie
şansa de producere a fiecărui eveniment. Explică decizia ta.

0 1 Sigur
Imposibil

Puţine Multe Aproape


Aproape
şanse şanse sigur
imposibil
Şanse egale

Se extrage o bilăverde. …………………………………….


Se extrage o bilăgalbenă. …………………………………….
Se extrage o bilă albastră sau galbenă. …………………………………….
Se extrage o bilă colorată. …………………………………….
Se extrage o bilă albă. …………………………………….
Se extrage o bilă care nu este galbenă. …………………………………….

Anexa 2:

Completează tabelul următor cu sumele pentru fiecare pereche de zaruri.


1 2 3 4 5 6
1
2
3
4
5
a) Câte căsuţe are tabelul? 6

b) Care este probabilitatea ca suma să fie 2 ?

c) Care este probabilitatea ca suma să fie 5 ?

d) Care sumă are cea mai mare probabilitate ?

e) Care sumă are cea mai mică probabilitate ?

f) Care este probabilitatea ca suma să fie pară ?

g) Care este probabilitatea să apară o dublă ?

Anexa 3:

Puneţi într-o pungă de hârtie: 5 bile verzi, 2 bile albastre şi o bilă galbenă. Scuturaţi punga şi apoi scoateţi, la întâmplare, o bilă. Notaţi culoarea şi puneţi
bila înapoi în pungă. Repetaţi experimentul până la 30 de extrageri.
Nr. Bil Bilă Bilă
extragere ă albastr galben
ver ă ă
de

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
TOTAL

Folosiţi rezultatele de la simularea anterioară pentru a determina experimental următoarele probabilităţi:

a) P(verde) b) P(albastru)

c) P(galben) d) P(roşu)

e) P(albastru sau galben) f) P(nu galben)

Am ales acestă temă de proiect deoarece este o tema cu aplicații practice și cu exempe din viața reală.
Am folosit aceste metode deoarece sunt metodele cu care elevi mei sunt bine cunoscuți și cu ajutorul acestor metode obțin succesul maxim.
În urma efectuari sarcinei individuale 2, am concluzionat că cu această clasă se lucrează foarte bine în grup, acest lucru a demonstrat și practică.
Tipul lecţiei:De formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor, am ales acest tip de lecție că la această oră se poate repeta un conținut mare și se
lucrează bine în grupe.

S-ar putea să vă placă și