Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 1 Cândești


Profesor: Gherasim Elena Claudia
Data: 30.01.2024
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Educație plastică
Tema plastică: Studiu după natură, culoare
Subiectul aplicativ: Natură statică
Tipul lecției: mixt
Scopul lecției: Fixarea cunoștințelor dobândite de elevi în cadrul orelor anterioare și acumularea de noi cunoștințe, în
vederea realizării practice a unei compoziții plastice cu tema și subiectul propus.
Durata: 50 min.

Competențe generale:
1.2. Utilizarea criteriilor valorice proprii in analiza lucrărilor de artă
2.1. Punerea în valoare a caracteristicilor instrumentelor și a potențialului expresiv al tehnicilor aplicate, în contexte diferite
2.2 Valorizarea, în contexte variate, a caracteristicilor expresive ale limbajului plastic și decorativ în compoziții și în mediul înconjurător
3.2 Dezvoltarea de evenimente ce pun în evidență produse artistice creative bazate pe teme plastice

Strategii didactice: 1. Metode și procedee - conversația, conversația euristică, expunerea, explicația, observarea,
demonstrația, modelarea, algoritmizarea, problematizarea, exercițiul plastic.
2. Mijloace de invățământ - imagini (planșe, reproduceri de artă), manual.
Desfășurarea activității

Conținutul activității instructiv-educative Resurse


Evenimentele instruirii
Activitatea profesorului Activitatea elevului Materiale Procedurale

I. Moment organizatoric - se pregătește pentru activitate. - își organizează locul de muncă - convesația
- captarea atenției - asigură disciplina colectivă, verifică (nu vor avea pe mese decât
(5 min.) locul de muncă al elevilor (hârtie, materialele necesare activității
culori de apă, pasteluri, pesule, apă) artistice-plastice).
- pune câteva întrebări spontane - răspund la întrebările
elevilor pentru a le capta atenția. profesorului.
II. Reactualizarea - menține în continuare dialogul cu - răspund la întrebările puse de - conversația
conținuturilor anterioare elevii, propunându-le să-și amintească profesor: enumeră etapele de euristică
- accentuarea unor idei- din orele anterioare de educație realizare a unei naturi static
ancoră plastică noțiuni privitoare la realizarea
(5 min.) unei naturi statice (etapele de lucru).
- întreabă elevii ce tehnică de lucru au - răspund la întrebare: tehnica
folosit. valorației în creion.
III. Captarea și - menține dialogul cu elevii. - conversația
orientarea atenției - propune elevilor ca în aceasta oră să - își expun idei și păreri proprii
- trecerea de la rămână tot in sfera studiului unei vizavi de propunerea profesorului.
reactualizare la noul naturi statice, însă de această dată,
subiect tehnica de lucru va fi diferită.
(5min.)
IV. Anunțarea temei și a - propune elevilor tema plastică: natură - iși noteaza tema plastică. - video-proiector - conversația
obiectivelor operaționale statică, culoare. - conversația
- prezintă elevilor imagini reprezentând - urmăresc prezentarea - imagini și euristică
- prezentarea noului naturi statice în culoare, realizate de profesorului. planșe-model - expunerea
conținut artiști plastici reprezentativi. - manual (materialului
(5-10min.) - solicită elevilor să observe în - observă în imaginile prezentate demonstrativ)
imaginile prezentate, modalități de diferite aspecte legate de cromatica - explicația
organizare a elementelor în pagină, cât folosită și de diversele modalități - observarea
mai ales cromatica folosită- contraste de exprimare plastică, expunându-și - demonstrația
cromatice, armonizarea culorilor, părerile și impresiile. - modelarea
modalități de rezolvare a redării
volumului și spațialității, tehnici
folosite etc.- provocându-i în a-și
expune părerile și impresiile.
- propune și expune în fața elevilor, - urmăresc indicațiile profesorului.
pentru studiu în culoare, o natură statică
cu flori. Amintește elevilor că, după o
atentă observare a naturii expuse pentru
studiu, vor trebui să parcurgă etapele de
lucru, discutate anterior, studiul de
culoare începând propriuzis, ca și în
cazul valorației, după etapa de
construcție, folosindu-se însă de
procedee picturale.
- pune întrebări și discută cu elevii pe - răspund la întrebările profesorului
baza observării raportului cromatic al pe baza observărilor asupra naturii
naturii statice, precum și despre statice.
modalitățile de reprezentare a luminii, a
umbrei, a spațialității, prin intermediul
culorii- încălzirea culorii locale în zona
de lumină
V. Dirijarea activității - dă ultimile indicații cu privire la - natura statică - conversația
(învățării) declanșarea activității practice în cu flori - modelarea
- declanșarea activității funcție de întrebările elevilor, - instrumentele - algoritmizarea
practice și dirijarea încurajându-i să fie spontani în și materialele de - problematizarea
acesteia (consolidarea și exprimarea plastică, chiar dacă tema - încep să lucreze, ținând cont de lucru - observarea
fixarea conținutului) presupune o anumită rigurozitate de îndrumările profesorului. - explicația
- derularea activității lucru. - exercițiul plastic
(20-25min.)
- îndrumă elevii individual și în grup,
pe tot parcursul activității.
- face corectura acolo unde este cazul.

- păstrează dialogul cu elevii, - dialoghează cu profesorul.


amintindu-le obiectivele propuse.

VI. Evaluarea - organizează o expoziție cu lucrările - planșele - expunerea


(asigurarea feed-back-ului realizate de elevi. realizate de elevi (planșelor
și a conexiunii inverse) - numește câțiva elevi care să analizeze, - își expun părerile în privința realizate de elevi)
(5 min.) atât lucrările proprii cât și pe cele ale lucrărilor realizate în aceasta oră. - conversația
colegilor. - conversația
- se formează un dialog profesor-elev - analizează lucrările urmărind dacă euristică
vizavi de obiectivele vizate. s-au atins obiectivele. - observarea
- evaluează la rândul său lucrările. - explicația
- se trag concluzii.
- încheierea activității
(1-2 min.)

- se fac aprecieri generale asupra - completează aprecierile asupra


activității desfășurate. activității desfășurate.

S-ar putea să vă placă și