Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PALATUL COPIILOR BAIA MARE


PROFESOR: Lavinia Maria Balazsi
OBIECTUL: Pictura/picture pe sticla
Grupa gimnazial/incepatori
TEMA PLASTICĂ: Functiile afective ale culorii intr-o compozitie libera
TIPUL LECTIEI: de învăţare şi de formare a priceperilor şi deprinderilor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.2. Realizarea unei dominante de culoare într-o compoziţie, folosind game cromatice;

2.3. Valorificarea în alcătuirea unor compoziţii închise sau deschise a elementelor de limbaj
plastic, a semnificaţiilor şi raporturilor dintre ele;

2.4.Realizarea centrului/centrelor de interes prin elemente de limbaj plastic si expresivitatile lor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. Să utilizeze compoziția închisă sau deschisă in realizarea lucrării;

O2. Să folosească, în realizarea compoziției, culorile de care elevut se simte mai atras afectiv;

O3. Să utilizeze, în compoziție, o culoare dominantă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: Conversaţia, expunerea, problematizarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace: Coală de hârtie A3, pensule, acuarelă, tempera, pahar cu apă, paletă de
culori,scoci,carte in care se gasesc imagini cu culori

Forme de organizare: Frontal şi individual;

STRATEGIA DE EVALUARE: Probă practică, aprecieri verbale asupra lucrărilor elevilor;


Etapelelecţiei Dozar Ob. Conţinutulînvăţării Strategia didactică
e op. Metode Mijloace

1.Moment organizatoric (2’) -Se salută elevii;-Se realizează prezenţa -Conversaţia; -Catalogu
după catalog; coli A3, p
acuarelă,
-Se pregătesc caprele și șevaletele; cu apă, pa
culori,sco
-Se așează colile pe planșete;

-Se pregătesc materialele ce vor fi


utilizate pe parcursul lecţiei;
2.Captarea atenţiei (3’) -Se realizează prin prezentarea unei carti -Expunerea; Carte de a
si care se arata elevilor imagini si asupra gasesc im
carora profesorul intervine cu informatii culoriXer
legate despre culoarea sau culorile
prezentate-Se împart elevilor xerox-uri
cu imaginile respective,in dreptul
fiecareu culori fiind cateva informatii
despre functia afectiva a culorilor
respecte

-Se oferă elevilor libertatea de a își alege


imagini pe care le consideră ca fiind
potrivite cu acele culori care le plac mai
mult,avand in vedere ceea ce ar vrea să
realizeze;
3.Anunţarea (2’) -Se anunţă titlul lecţiei “Functiile -Expunerea;-
subiectului şi a afective ale culorii intr-o compozitie Explicaţia;
obiectivelor operaţionale libera” şi sarcinile pe care elevii le au de
realizat pe parcursul desfasurarii lectiei;-
Se specifică acestora că în compoziția ce
vor urma să o realizeze se va ține cont
de originalitate și creativitate, precum și
de modul în care vor opera cu materialul
vizual oferit;
4.Dirijarea învăţării (8’) O1O -Se discută cu elevii despre compoziție, -Expunerea;- coli A3, p
2 explicându-se acestora că ea este un Explicaţia; acuarelă,
ansamblu de elemente, mijloace, cu apă, pa
O3 principii și procedee dependente între -Conversaţia; culori,sco
ele și structurate într-o formă unitară, si
O4 despre tipurile de compoziție;-Se solicită
elevilor, ca în lucrarea ce o vor realiza,
să folosească tipul de compoziție dorit,
având astfel libertatea de a se desfășura
pe suprafața dată așa cum consideră;

-Se solicită elevilor începerea desenului


în pensulă, folosind o culoare deschisă,
fluidă și transparentă,fiindu-le astfel mai
usor sa intervina treptat in procesul de
creatie;

-Se vorbeste elevilor despre fiecare


culoare in parte,profesoorul explicand
semnificatiile culorilor,precum si ce
senzatii si stari transmit ele afectului
uman;
5.Asigurarea retenţiei şi (25’) O1O -Se solicită elevilor realizarea unei -Exerciţiul;- -coli A3,
a transferului 2 compozitii la libera alegere,cu culori la Conversaţia; acuarelă,
alegere, fie calde, sau reci,in funcție de cu apă, pa
ceea ce vor să evidențieze în compoziția -Problematizarea; xerox-uri
plastică realizata;-Se anunță elevii ca, în
realizarea lucrării, să țină cont de -Demonstraţia;
inventivitate, creativitate și de modul în
care se folosesc de limbajul plastic;

-Se aduce în atenția elevilor evidențierea


unui centru de interes, prin aglomerarea
unor elemente pe o anumită suprafață
din întreaga lucrare, astfel încât aceea să
fie zona în care privitorul să își oprească
mai întâi privirea;
6.Asigurarea conexiunii (5’) -Se expun lucrările elevilor în fața clasei -Explicaţia,- -Lucrările
inverse şi se cere acestora să spună câteva Conversaţia,
cuvinte privind tema dată și culorile
folosite în contrastul cerut în realizarea -Observaţia
lucrării;
7.Încheierea activităţii (5’) -Se realizează aprecierea lucrărilor şi se -Conversaţia;- -Lucrările
comentează de către fiecare elev modul Explicaţia.
în care a perceput noua temă;-Se solicită
elevilor să își aprecieze lucrarea,
spunând ce cred despre ceea ce au
realizat;

-Se încurajează modul de exprimare


liber și în termeni de specialitate

S-ar putea să vă placă și