Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grădiniţa:
Grupa: Mijlocie
Domeniul experienţial: Științe
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă ?”
Tema săptămânală: „Noapte și zi”
Subiectul: Ce poți face în timpul zilei/nopții?
Mijlocul de realizare: lectură după imagini
Tipul activităţii: predare-învățare
Scopul: Familiarizarea copiilor cu activitățile specifice din timpul zilei, respectiv din timpul nopții.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1 – să răspundă prin formulare de enunțuri la minimum două întrebări;
O2 – să recunoască imaginile cu activitățile din timpul zilei/nopții;
O3 – să identifice activitățile specifice din timpul zilei/nopții pe baza imaginilor;
O4 – să descrie prin formulare de propozițiile imaginile de pe panou;

Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, descrierea


Mijloace de învăţământ: cutia magică, imagini
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
temporale: 25 minute
umane: 25 copii
Desfăşurarea activităţii:

Nr. Etapele/ Obiectiv Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele e Metode, Mijloace de Forme de
activităţii operaţio- procedee, învăţământ organizare a
nale tehnici activităţii

1 Moment Se asigură condițiile optime


organizatoric desfășurării activității instructiv –
educative: pregătirea materialelor
didactice, aerisirea sălii de grupă,
aranjarea mobilierului.

Se va realiza cu ajutorul une cutii


Captarea atenției frumos ambalată. Le voi spune copiilor Conversația Cutia Frontal
2 că această cutie am găsit-o în fața ușii Explicația Imagini
și este pentru ei. Voi chema în față un
copil pentru a deschide cutia să vedem
ce este în ea.

Frontal
Se va realiza cu ajutorul unor întrebări
3 Reactualizarea adresate copiilor? Capacitatea
cunoștințelor O1  Cum s-a numit povestea de Conversația preșcolarilor de
anterioare ieri? a răspunde la
 Care erau personajele poveștii? întrebări
 De ce s-a supărat Soarele pe
Lună? Frontal
 Ce apare ziua pe cer, dar
noaptea?
4 Anunțarea temei Copii, activitatea de astăzi se numește Conversația Frontal
și a obiectivelor Ce poți face în timpul zilei/nopții/. Dar Explicația
pentru a realiza o activitate frumoasă o
să avem nevoie de imaginile din cutia
magică.

Copiii vor fi așezați în semicerc pentru


5. Dirijarea începerea activității. Voi scoate din
învățării cutie câte o imagine și o voi lipi pe Capacitatea
O2 panou. Voi adresa întrebări copiilor Conversația Imagini Frontal copiilor de a
O3 pentru a le fi mai ușor să răspundă. Explicația formula
Imaginea 1 Individual propoziții pe
Ce avem în partea de jos a imaginii? baza imaginilor.
(Soarele)
Dacă este soarele, activitățile când sunt
desfășurate? (Ziua)
Ce activități desfășoară copiii?

Imaginea 2
Ce avem în partea de jos a imaginii?
(Luna)
Dacă este luna, activitățile când sunt
desfășurate? (Noptea)
Ce activități desfășoară copiii?
O4
Imaginea 3
Ce apare ziua pe cer?
Ce apare noaptea pe cer?
Voi chema un copil copil în față și îl Descrierea Imagini Individual Capacitatea
6. Obținerea voi ruga să descrie o imagine singur Conversația preșcolarilor de
performanței fără ajutorul meu. a descrie
imaginile.

Voi face aprecieri asupra desfășurării Frontal


Încheierea activității și voi oferi stimulente. Conversația
7. activității

S-ar putea să vă placă și