Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 07.12.2018
Grupa: mare „Piticii”
Tema anuală de studiu: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?
Tema proiectului: „Mirajul sărbătorilor de iarnă”
Tema săptămânii: Moş Nicolae, prietenul copiilor
Tema activităţii: Daruri de la Moș Nicolae
Categorii de activităţi de învăţare: ADP + DȘ
Scopul activităţii: Înțelegerea numărului 6 ca simbol al mulțimii care are 6 elemente și integrarea
acestuia în șiruri numerice;
Obiective operaţionale:
-Să constituie cel puţin două mulţimi de obiecte după criteriul dat, utilizând obiectele puse la dispoziţia
copiilor;
-Să raporteze corect numărul la cantitate pe baza elementelor din mulţimea cifrelor exemplificate;
-Să raporteze corect cantitatea la număr şi cifră folosind elemente din mulţimea dată ca și exemplu;
-Să stabilească locul numărului 6 în şirul numeric, utilizând materialul primit;
-Să asocieze cifra 6 cantităţii corespunzătoare din mulţimea elementelor date;
-Să alcătuiască mulţimi cu 6 elemente, respectând criteriile formulate

Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, problematizarea, jocul-
exrciţiu, învăţarea prin descoperire, observarea dirijată.
Mijloace didactice: farfurioare cu grupe de obiecte, cifre, tablă magnetică, obiecte cu fixare magnetică,
fişe de muncă individuală, instrumente de scris
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1.”XXX” Curriculum pentru Învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. (2009): Bucureşti: Editura
Didactică Publishig House;
2.Tătaru, L. Pocol, M. Glava, A. Educaţia timpurie, Ghid metodologic pentdru aplicarea curriculumului
preşcolar: Editura Paralela 45
3.Tătaru, L. Glava, A. Chiş, O.(2014). Piramida cunoaşterii-repere metodice în aplicarea curriculumului
preşcolar:Piteşti: Editura Diamant
SCENARIUL ZILEI

ADP:
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul ,,Bună dimineaţa, pitici cuminți și fericiți”, se face
prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenţi. Introducerea spre calendarul naturii se face
prin versificația:
„ Vremea să o studiem
Și-n calendar să notăm
De e ploaie,de e soare,
Vrem să stim acuma oare?”

Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din săptămână, şi
fenomenele naturii specifice zilei respective.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactic
1.Organizarea Aranjarea mobilierului în formă de sală
activităţii de clasă. Pregătirea materialului didactic
2.Captarea Se va realiza printr-un moment surpriză, Conversaţia Observarea
atenţiei descoperirea şi intuirea materialului de pe Învăţarea prin comportamemtului
măsuţele copiilor şi de la masa descoperire copiilor
educatoarei Observrea dirijată
demonstraţia
3.Reactualizarea Se vor desfăşura mai multe exerciţii de Exerciţii individuale Aprecieri verbale
cunoştinţelor numărat în limitele 1-5:
-Până la cât am învăţat să numărăm? (5)
-Haideți să numărăm înainte şi înapoi în Conversaţia
limitele 1-5?
-Scoateţi din farfurioare atâtea cadouri de
culoare roşie, cât arată cifra aceasta! Câte
cadouri aveţi pe masă?(4)
-Ridicaţi cifra care arată numărul bătăilor Conversaţia euristică
din palme!
-Ce cifră aţi ridicat? (3)
-Scoateţi din farfurioară cadourile de
culoare galbenă şi aşezaţi-le în rând, de
jos în sus. Număraţi cadourile de culoare
galbenă. Câte sunt? (5)
-Aşezaţi sub grupa de cadouri galbene Învăţarea dirijată
cifra corespunzătoare numărului de
cadouri galbene. Ce cifră aţi aşezat? (5)
Acelaşi exerciţiu se desfăşoară pe tabla
magnetică.
-Formaţi lângă grupa de cadouri galbene, Învăţarea prin
o grupă de cadouri roşii care să aibă tot descoperire
atâtea elemente. Cum facem să avem tot
atâtea cadouri roşii? (le aranjăm în
perechi cu cadourile galbene)
-Câte cadouri roşii avem? (5)
-De unde ştim? (sunt tot atâtea cadouri
roşii câte cadouri galbene)
-Număraţi-le.
4.Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele activităţii: Expunerea Observarea
temei şi a “Astăzi vom învăţa să numărăm mai capacităţii de
obiectivelor departe, vom cunoaşte un număr nou şi atenţie voluntară
cifra care îl reprezintă”.

5.Dirijarea Adăugaţi încă un cadou de culoare roşie Problematizarea Aprecieri verbale


învăţării lângă cele 5.
-Ce se întâmplă? (am format o grupă cu
un element mai mult decât prima)
Educatoarea numără cadourile de culoare
roşie şi precizează că noul număr este 6.
Copiii vor număra şi ei cadourile de
culoare roşie.
-cum s-a format numărul 6?(adăugând
încă un element la grupa cu 5)
După ce număr urmează 6 ?
Vor fi numiţi 3-4 copii să numere până la
6, apoi întreaga grupă numără până la 6.
Li se prezintă copiilor cifra 6 şi se
asigură intuirea ei : cu ce se seamănă, din
ce semne grafice este compusă .
6.Obţinerea Pe tabla magnetică vor fi constituite mai Exerciţii frontale Aprecieri verbale
performanţei multe grupe care au un număr diferit de
elemente. Copiii vor stabili prin
numărare câte elemente are fiecare grupă
şi vor încercui grupele care au 6
elemente.
7.Evaluarea Copiii vor lucra pe fişe individuale cu Exerciţii individuale Aprecieri verbale
performanţei următoarele sarcini:
*Colorează în şirul numeric atâtea
elemente câte arată cifra.
*Colorează cifra 6
8.Asigurarea Copiii vor fi solicitaţi să identifice în sala Jocul didactic Aprecieri verbale
Retenţiei şi de grupă grupuri de 6 obiecte
transferului Joc -exerciţiu : Bucheţele
Copiii dansează pe o melodie cunoscută.
La comanda educatoarei, formează
bucheţele, se grupează câte 6.
Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care conversaţia Aprecieri colective
activităţii au participat copiii la activitate şi individuale

S-ar putea să vă placă și