Sunteți pe pagina 1din 8

Predarea pentru dezvoltarea

gândirii critice
Cursul II
Structura unui proiect didactic elaborat
conform cadrului de proiectare ERR
• Model de proiectare curriculară a lecţiei
• Lecţia:
– Unitatea didactică fundamentală, prin
intermediul căreia un conţinut informaţional
este perceput şi asimilat activ de către elevi
într-un timp determinat, pe calea unei activităţi
intenţionate
Condiţii favorabile exersării gândirii critice
- din perspectiva profesorului -

– Să fie sensibil la fiecare dintre elevii săi


– Să îşi exprime încrederea în capacitatea fiecărui elev de a
gândi critic
– Să formuleze reguli clare pentru fiecare tip de situaţie de
învăţare
– Să promoveze implicarea activă a elevilor în procesul de
învăţare de grup (grupuri mici)
– Să creeze situaţii de confruntare socială a ideilor
– Să încurajeze elevii în a specula în planul ideilor. Să
favorizeze lărgirea perspectivei de abordare a realităţii.
– Să accepte idei şi opinii diverse şi să valorizeze toate
contribuţiile elevilor
– Să aloce timpul necesar experienţelor de gândire critică
– Să fie preocupat pentru lărgirea repertoriului de strategii
didactice de predare – învăţare şi evaluare
Predarea pentru dezvoltarea gândirii
critice

• Cadrul Evocare/Realizarea sensului/ Reflecţie


/ ERR (Kurtis Meredith şi Jeannie Steele, 1995)
Cadrul de proiectare didactică
Evocare/Realizarea sensului/ Reflecţie
• Evocarea este etapa în care se creează
eşafodajul pentru semnificaţiile ce vor fi
asimilate.
– Acum are loc reactualizarea cunoştinţelor
anterioare, valorificarea experienţelor personale,
orientarea minţii înspre conţinutul ce va fi introdus.
– Se face apel la reprezentări, evocări din memorie,
analize şi sinteze, dmenii de aplicaţie, interese
posibile pentru aprofundarea subiectului
– Pot fi activate mecanisme de autocontrol şi
monitorizare
Cadrul de proiectare didactică
Evocare/Realizarea sensului/ Reflecţie
• Realizarea/ Construcţia sensului este etapa
care se suprapune peste ceea ce desemnează
secvenţa de învăţare: o anumită sarcină de
învăţare este parcursă, de la formularea
acesteia, până la atingerea unui rezultat.
– Subiectul abordat este analizat din perspective
diverse, se realizează permanent conexiuni între
ceea ce se ştia deja şi ceea ce tocmai se însuşeşte,
se implică un amestec complex de operaţii ale
gândirii.
Cadrul de proiectare didactică
Evocare/Realizarea sensului/ Reflecţie
• Reflecţia este etapa care depăşeşte clasica
fixare a cunoştinţelor prin crearea unui moment
în care se analizează critic ceea ce tocmai s-a
învăţat.
– Reflecţia stimulează formularea de întrebări şi opinii
personale argumentate, integrarea cunoştinţelor noi
în sistemul propriu existent şi autoreflexia asupra
modului în care s-a lucrat.
– Prin acest ultim aspect, etapa reflecţiei stimulează
dezvoltarea strategiilor metacognitive.
Structura unui proiect didactic elaborat
conform cadrului de proiectare ERR
• Titlul lecţiei
• Clasa
• Disciplina

• Motivaţia
• Obiectivele lecţiei
• Condiţii prealabile
• Evaluare
• Managementul resurselor şi al timpului
• Metode didactice
• Desfăşurarea lecţiei
– Evocare
– Construcţia sensului
– Reflecţie
– Extindere

S-ar putea să vă placă și