Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 22.03.2021
GRUPA: Mare 2
EDUCATOARE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul estetic si creativ
ACTIVITATEA: Activitate artistico-plastica
TEMA: „Tablou de primavara”
TIPUL DE ACTIVITATE: pictura tehnica pensulei
FORMA DE REALIZARE: frontal-individuala
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea unor deprinderi dactilo-motrice pentru realizarea unor
picturi;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII: C3 Activare si manifestare a potentialului creativ.


COMPORTAMENTE VIZATE: C3.2 Demonstreaza creativitate prin activitati artistico- plastice, muzicale si
practice, in conversatii si povestiri creative.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa realizeze o tema plastica utilizand corect instrumentele si materialele de lucru;
 sa finalizeze lucrarea respectand spatiul si timpul de lucru;
 sa faca aprecieri asupra propriei lucrari si ale colegilor respectand criteriile stabilite
referitoare la tehnica de lucru, raportul apa-culoare, incadrarea in spatiul de lucru.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: acuarele, apa, servetele umede, coli de desen, panou, recompense
DURATA: 30-35 min
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educatie timpurie 2019.
DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


CRT ACTIVITATII DIDACTICE
1. Moment Se asigura un climat optim pentru desfasurarea
organizatoric activitatii:
-aerisirea salii de grupa;
-pregatirea materialului didactic necesar;
-aranjarea mobilierului pe ateliere de lucru
2. Captarea atentiei Educatoarea prezinta sub forma de surpriza frontala
materialele pentru activitate.
3. Anuntarea temei Astazi vom picta si noi prin tehnica pensulei un Explicatia frontala
si a obiectivelor „Tablou de primavara”. Se explica obiectivele
pe intelesul copiilor.
4. Dirijarea invatarii Se intuieste materialul de la fiecare atelier de Explicatia, Frontal-
lucru si se anunta tema. Se explica modalitatea demonstratia, individuala
de lucru. Se fac exercitii pentru incalzirea conversatia
muschilor mici ai mainii printr-un cantec: „Ne
jucam cu degetele”
Se fac precizari cu privire la cantitatea de apa si
de culoare pe care trebuie sa le foloseasca,
precum si la incadrarea in spatiul de lucru ,
dupa care se ureaza „Spor la lucru!” si se
urmareste realizarea corecta a lucrarilor.
5. Obtinerea Se afiseaza lucrarile la panou si pe o masa Conversatia individuala
performantei realizand o expozitie si se discuta. Ce am pictat
noi astazi? Cu ce am pictat? Ce culori am
folosit? Copiii vor trece si vor alege cele mai
frumoase lucrari motivand alegerea facuta.
6. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului in care au Frontal-
activitatii lucrat copiii la activitate si au raspuns la individuala
intrebari. Se vor oferi recompense copiilor care
au lucrat cel mai frumos.

S-ar putea să vă placă și