Sunteți pe pagina 1din 18

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT

„UNIVERSITĂȚII BABEȘ-BOLYAI”, CLUJ- NAPOCA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor pentru învățământul preșcolar:


Crăciunescu Alexandra- Mihaela

CLUJ-NAPOCA
22.03.2023
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: 5-6 ani, nivelul II


GRUPA: Mare „A”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Ce și cum vreau să fiu?”
TEMA PROIECTULUI: Temă independentă
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Praf de stele-n Univers!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Oameni mici, oameni mari, voi știți cine este Micul Prinț?”
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixt (transmitere de cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ALA 1, DLC, DOS, ALA 2
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI PENTRU DEVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineață:
Salutul: „Bună dimineața, mici cosmonauți!”;
Prezența: reprezentarea imagistică a preșcolarilor, sub formă de astronauți pregătiți să decoleze cu racheta
în Spațiu;
Calendarul naturii: marcarea anotimpului prezent, a lunilor anotimpului primăvara, a zilei săptămânii și a
stării vremii;
Împărtășirea cu ceilalți: discuții cu privire la tema săptămânii;
Momentul de mișcare (înviorarea de dimineață): „Kids Space Workout!”.
Tranziții- recitative scurte:
„Vulpea prietenoasă ajutăm!”;
„Sunt astronaut!”;
„Cântecul prieteniei!”;
„Micul Prinț!”.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)
Nisip și apă: „Căutăm piesa avionului în deșertul Sahara!”- explorare senzorială;
Artă: „Asteroizi multicolori”- pictură;

2
Construcții: „Vreau o oaie!”- construcții cutii de diverse dimensiuni, pentru animale;
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)- educarea limbajului - „Micul Prinț” de Antoine de Saint-
Exupery- povestirea educatoarei;
Domeniul Om și Societate (DOS)- activitate practică- „Asteroidul B612” – îmbinare.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):
„În căutarea Micului Prinț, printre stele!”- activitate recreativă;

Nisip și apă: „Curățăm Construcții: „Vreau o


piesa avionului în Artă: „Asteroizi oaie!”- construcții
deșertul Sahara!”- multicolori”- pictură; cutii de diverse
explorare senzorială; dimensiuni, pentru
animale;

Domeniul Limbă și Domeniul Om și


Comunicare (DLC)- Societate (DOS)-
educarea limbajului - activitate practică-
„Micul Prinț” de Antoine „Oameni mici, oameni „Asteroidul B612” –
de Saint Exupery- mari, voi știți cine este îmbinare.
povestirea educatoarei; Micul Prinț?”

ALA 2: „În căutarea


Micului Prinț, printre
stele!”- activitate
3
recreativă;
SCOPURILE ACTIVITĂȚII: manifestarea creativității; dezvoltarea motricității fine și grosiere, a simțului
tactil, a atenției voluntare și a memoriei de scurtă și de lungă durată; dezvoltarea comunicării receptive și
expresive; dezvoltarea operațiilor gândirii (analiză și sinteză); consolidarea deprinderilor practice învățate anterior
(îndoire, tăiere, lipire, rulare, înnodare, îmbinare).
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
A 2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B .1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D. 2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
D.5. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă);
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE
PARCURSUL DESFĂȘURĂRII OBIECTIVE OPERAȚIONALE
ACTIVITĂȚII
A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul
tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul Preșcolarul va fi capabil să îndeplinească sarcinile
apropiat; activităților la liberă alegere în mod corect,
B.2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege utilizându-și simțurile, manifestând comportamente
prosociale, curiozitate și interes, respectând
efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
indicațiile oferite de către cadrul didactic;
contexte familiar;
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru
experimentarea și învăţarea în situații noi;
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a
unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă); Preșcolarul va fi capabil să asculte în mod activ
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare povestirea expusă, comunicând clar emoțiile și
clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, ideile transmise, în urma valorificării mesajului
emoții proprii (comunicare expresivă); textului;

D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj


oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);

4
D.5.3. Utilizează structuri orale simple; Preșcolarul va fi capabil să redea momentele
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, principale ale povestirii, utilizând structuri orale
simple și complexe, respectând regulile de
în diferite contexte de comunicare;
exprimare corectă, demonstrând extindere
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a progresivă a vocabularului, cu sprijinul cadrului
vocabularului; didactic;
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru
realizarea de activităţi variate; Preșcolarul va fi capabil să execute tema lucrării
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități practice, îmbinând corespunzător materialele
artistico-plastice, muzicale și practice, în realizate cu ajutorul degetelor și a al mâinilor,
manifestând creativitate și întegrând ajutorul oferit
conversații și povestiri creative;
de cadrul didactic;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru
realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmplină dificultăți;
B.1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive
cu copii de vârstă apropiată; Preșcolarul va fi capabil să participle la activitatea
E.3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici recreativă interacționând pozitiv cu cei din jur,
ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului; identificând și descriând elemente ale Spațiului, pe
baza demonstrației realizate de către cadrul didactic.
E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii,
ale Pământului şi Spaţiului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee didactice: conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul, observația,
expunerea, analiza produselor activității, turul galeriei, aprecierea verbală;
Mijloace de învăţământ: elementul integrator- marionetă Vulpea prietenoasă din povestea „Micul Prinț”,
rechete plastifiate, pozele copiilor, calculator, sistem video & audio, mingi din polistiren, bețe de lemn,
vopsele acrilice, pensule, pahare, apă, nisip kinetic, avioane de jucărie, cactus de jucărie, piese de lego de
dimensiuni reduse, povestea „Micul Prinț”, imagini în format A3 reprezentative povestirii, figurină Micul
Prinț, foarfece, lipici, scobitori, sârmă plușată colorată, hârtie portocalie pentru origami, creioane de
culoarea negru, lut pentru modelaj, planșete pentru modelaj, ace cu gămălie, caleidoscoape, stickere cu
planete;
Forme de organizare a activității: frontal, în perechi, individual.
Evaluarea activității:
Pe parcursul desfășurării activităților, se vor evalua următoarele: nivelul corectitudinii îndeplinirii sarcinilor,
modul de interacționare în cadrul activităților la liberă alegere, abilitățile de comunicare expresivă și receptivă,
respectarea regulilor gramaticale, valorificarea informațiilor transmise de text, utilizarea corespunzătoare a
instrumentelor de lucru, executarea corectă a deprinderilor practice (îndoire, tăiere, lipire, rulare, înnodare,
îmbinare) și a tehnicilor elementare de modelaj, manifestarea creativității, dezvoltarea operațiilor gândirii
(analiza, sinteza, comparația, generalizarea, clasificarea);
DURATA ACTIVITĂȚII: o zi.
5
BIBLIOGRAFIE:
1) Laborator preşcolar – ghid metodologic, 2005 Liliana Eyechil, Mihaela Paisi;
2) Tătaru Lolica, Glava Adina, Chiş Olga, Piramida cunoaşterii- Repere metodice în aplicarea curriculumului
preşcolar, Editura Diamant, Piteşti, 2014;
3) Glava, A., Pocol, M. and Tătaru, L. (2009), ,,Educația timpurie”, Pitești, Ed. Paralela 45;
4) Ministerul Educației Naționale, (2019) ,,Curriculum pentru educația timpurie”.

6
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

I. Momentul organizatoric
În cadrul acestei etape, se vor asigura condițiile necesare desfășurării activității într-un mod optim:
aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului și pregătirea materialelor didactice necesare.
Activități de dezvoltare personală (ADP)
Ziua va debuta cu primirea preșcolarilor, cadrul didactic așteptând cu bucurie și entuziasm copiii,
introducându-i în sala de grupă în mod organizat.
Întâlnirea de dimineață
Salutul:
Preșcolarii grupei mari, vor fi salutați într-un mod afectuos și primitor, astfel: „Bună dimineața, mici
cosmonauți!”.
Prezența:
Aceasta se va realiza cu ajutorul rachetei care a aterizat pe una din planetele Sistemului Solar. Pozele copiilor
prezenți vor fi așezate pe racheta spațială, iar pozele copiilor absenți, vor fi așezate pe Planeta Albastră. La cererea
cadrului didactic, copiii vor identifica planeta pe care a aterizat racheta acestora, denumind-o și caracterizând-o.
Calendarul naturii:
Cu ajutorul copiilor, se vor stabili următoarele coordonate:
- Anotimpul prezent;
- Lunile anotimpului primăvara;
- Data;
- Starea vremii.
Împărtășirea cu ceilalți:
Se va iniția o discuție asertivă și constructivă, pentru a le oferi copiilor oportunitatea de a-și exprima liber
gândurile, ideile, opiniile, emoțiile, trăirile și experiențele preferate cu privire la tema sătpămânii „Praf de stele-
n Univers”. Cadrul didactic va ghida conversația prin adresarea întrebărilor ajutătoare, dacă este necesar.
Momentul de mișcare (înviorarea de dimineață):
Copiii grupei, se vor înviora cu ajutorul doamnei Astronaut din materialul „Kids Space Workout!”, executând
exercițiile fizice demonstrate, acestea fiind în concordanță cu tema săptămânii.
II. Captarea atenției:
Copiii grupei mari, după cum au fost obișnuiți în zilele precedente, așteaptă sosirea musafirului preaiubit
„Soarele”, însă aceștia au parte de o surpriză foarte mare, deoarece în locul Soarelui, și-a făcut apariția o vulpe!
Cei mici sunt confuzi, deoarece nu înțeleg care este legătura dintre Universul mare și vulpea cea roșcată și
frumoasă, așadar pentru a-i lumina pe cei mici, vulpea se va prezintă, spunându-și numele complet „Vulpea
prietenoasă”, salutând plină de dragoste și bucurie, fiecare copilaș în parte. De asemenea, noul musafir, le va
dezvălui copiilor și scopul vizitei sale, acela de a împărtăși cu aceștia o lume cu totul fantastică, dintr-un alt
Univers, de pe un asteroid mic, a unui omuleț fantastic, al cărui nume Vulpea prietenoasă nu-l va dezvălui,
deocamdată.
7
III. Anunțarea temei și a obiectivelor:
Vulpea prietenoasă le spune copiilor că pentru a afla despre lumea fantastică a omulețului de care a amintit,
este necesar ca aceștia să o ajute îndeplinind următoarele sarcini: „pentru început, vom picta mici asteroizi pe
care-i vom folosi mai târziu în aceeași zi după care, vom explora deșertul Sahara pentru a găsi piesele unui avion
rătăcit, și voi avea nevoie iar de ajutorul vostru pentru a construi cutiuțe numai bune să încapă o oaie în ele. Cu
siguranță veți obosi după ce veți realiza toate aceste munci, de acee apoi vă voi spune în sfârșit povestea
omulețului încântător, iar aceasta se numește „Micul Prinț”. Restul surprizelor zilei, le veți afla pe parcurs!”

Tranziția spre centrele de interes, se va realiza prin intermediul următoarelor versuri:


„Vulpea prietenoasă ajutăm,
Către centre ne-ndreptăm!”
Jocuri și activități liber alese:
Centrul Nisip și apă: „Căutăm piesa avionului în deșertul Sahara!”- explorare senzorială:
Materiale: nisip kinetic, avioane și cactuși de jucărie;
Sarcina: La rugămintea Vulpii prietenoase, copiii vor explora deșertul Sahara pentru a găsi piesele
componente ale unui avion, și pentru a-l asambla.
Centrul Artă: „Asteroizi multicolori!”- pictură:
Materiale: mingi de polistiren de dimensiune redusă, bețe de lemn, vopsele acrilice, pensule,
pahare, apă;
Sarcina: Cu ajutorul materialelor identificate (vopsele acrilice, pensule, pahare, apă), copiii vor
picta mingile de polistiren pentru a realiza asteroizi multicolori;
Centrul Construcții: „Vreau o oaie!”- construcție cutii pentru animale:
Materiale: piese de lego de dimensiuni reduse;
Sarcina: Preșcolarii grupei mari, vor construi la cererea vulpii, cutii potrivite ca dimensiuni, pentru
o oaie, având spațiile necesare pentru a permite oxigenului să pătrundă în interiorul acestora.

Tranziția la următoarea activitate, se va realiza prin intermediul următoarelor versuri:


„Sunt astronaut, eu zbor cu racheta!
Sunt cosmonaut, eu înconjor planeta!
Zbor către stele, vreau s-ajung la ele!”
IV. Dirijarea învățării:
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)- educarea limbajului - „Micul Prinț” de Antoine de Saint-
Exupery- povestirea educatoarei:
Expunerea povestirii
Aceasta se va realiza într-un mod expresiv prin: modularea vocii, schimbarea ritmului vorbirii, respectarea
pauzelor logice, psihologice și gramaticale, schimbarea intonației, mimică și gesticulație adecvate. De asemenea,
expunerea va alterna cu scurte dialoguri adresate copiilor pentru a le întreține atenția și pentru a crea starea
emoțională corespunzătoare.

8
Pe durata expunerii, se vor utiliza imagini care sugerează diferite momente ale povestirii, și se vor explica
cuvintele și expresiile necunoscute, dacă este cazul.
Fixarea conținutului povestirii
Pentru a se verifica modul în care conținutul povestirii a fost asimilat și înțeles de către copii, pe baza
imaginilor intuitive prezentate, se vor adresa următoarele întrebări:
1. Care este titlul povestirii?
2. Cine este autorul acesteia?
3. Cine s-a prabușit în deșert?
4. Cum se numea deșertul în care s-a prăbușit pilotul?
5. Pe cine a întâlnit pilotul în deșert?
6. Ce l-a rugat Micul Prinț pe pilot să-i deseneze?
7. Care desen l-a mulțumit pe Micul Prinț?
8. Cum se numea asteroidul de pe care venea Micul Prinț?
9. Cum arăta asteroidul B612 și ce se afla pe el?
10. Cu cine s-a împrietenit Micul Prinț pe asteroid?
11. De ce a plecat Micul Prinț de pe asteroidul său?
12. Câte planete a vizitat el apoi?
13. Ce a găsit Micul Prinț pe primele șase planete?
14. Care planetă a fost ultima pe care a vizitat-o?
15. Ce animale a întâlnit Micul Prinț pe Pământ?
16. Cum era șarpele? Dar vulpea?
17. Ce lucru foarte prețios l-a învățat Vulpea prietenoasă pe Micul Prinț?
18. Ce au descoperit Micul Prinț și pilotul?
19. În final ce s-a întâmplat cu Micul Prinț? Dar cu pilotul?

Tranziția la următoarea activitate, se va realiza prin intermediul următoarelor versuri:


„Suntem prieteni și mereu vom fi,
Râdem împreună zi de zi,
Cântăm împreună zi de zi!”
V. Obținerea performanței:
Domeniul Om și Societate (DOS)- activitate practică- „Asteroidul B612” – îmbinare + elemente de
DEC- modelaj:
Vulpea prietenoasă va prezenta modelul educatoarei copiilor, asteroidul B612, casa Micului Prinț, cu
scopul de a-l descrie, identificând și denumind părțile sale componente care au fost prezentate și prin intermediul
povestirii expuse. Copiii vor identifica pe baza acestui model următoarele elemente: Micul Prinț, trandafirul
acestuia, cei trei vulcani (un vulcan stins și doi aprinși), Vulpea prietenoasă care s-a alăturat de această data pe
asteroidul Micului Prinț.
Intuirea materialului și metodei de lucru
Copiii, cu sprijinul Vulpii, vor identifica și denumi deprinderile practice executate pentru a realiza
asteroidul B612, tehnicile elementare de modelaj, materialele și instrumentele necesare.

9
Se va explica și demonstra modul de lucru, astfel:
1. Pentru început, vom decupa figurina Micului Prinț, după care vom lipi pe spatele acestuia o scobitoare
pentru a-l îmbina apoi în asteroidul pe care l-ați pictat mai devreme;
2. Pentru a realiza trandafiru Micului Prinț, vom folosi sârma plușată pe care o vom rula și înnoda. Pentru a
realiza frunzele vom înnoda bucata scurtă de sârmă în jurul celei lungi, iar pentru a realiza floarea, vom rula sârma
plușată roșie în jurul capătului de sus;
3. Vulpea prietenoasă, o vom realiza cu ajutorul tehnicii de îndoire a foii, numită Origami:
- îndoim hârtia portocalie în jumătate, colț la colt pentru a obține un triunghi ;
- vârful de sus al triunghiului, îl îndoim spre marginea de jos;
- cele două triunghiuri laterale, le îndoim în sus;
- întoarcem produsul;
- cu ajutorul creioanelor, desenăm ochișorii și nasul Vulpii, după care o îmbinăm pe asteroidul Micului
Prinț;
4. Pentru a finaliza asteroidul B612, mai trebuie doar să modelăm cei trei vulcani (elemente de DEC):
- Vom rupe bucata mare de lut, în trei bucăți egale, pentru cei trei vulcani;
- Vom lua o bucată de lut pe care o vom așeza între palme, executând mișcări circulare, pentru a o rotunji;
- Vom adânci cu degetul mare, mingea de lut, pentru a realiza craterul vulcanului;
- La fel se va proceda și cu celelalte bucăți de lut pentru a modela vulcanii rămași;
- În final veți aplatiza marginile vulcanilor pe asteroid, pentru a-l fixa, iar eu voi trece pe la fiecare, pentru
a asigura fixarea vulcanilor cu ace cu gămălie.
Înainte de începerea realizării produselor, se vor executa exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii,
prin intermediul următoarelor versuri:
„Universul este mare, mare mare,
Peste tot, stele căzătoare, stele căzătoare,
Și rachete uimitoare, zgomotoase,
Zboară către Soare!”
Executarea lucrării de către copii
Pe parcursul realizării produselor de către copii se vor reaminti pașii necesari a fi parcurși, deprinderile
practice și tehnicile de modelaj. Dacă copiii vor întâmpina dificultăți în vederea realizării elementelor componente
asteroidului B612, cadrul didactic va interveni cu sprijin.
După finalizarea activității, copiii grupei alături de Vulpea prietenoasă, vor îmbina asteroizii realizați, în
macheta Sistemului Solar, integrându-i printre planetele acestuia, pentru a-i putea observa și analiza prin
intermediul turului galeriei.

Tranziția la activitatea recreativă, se va realiza prin intermediul următoarelor versuri:


„Micul Prinț, Micul Prinț!
Heideți, iute! Să-l găsim!”

10
Activități liber alese 2 (ALA 2):
Pentru a se recrea și odihni în urma muncii depuse și al efortului depus, Vulpea prietenoasă, le propune
copiilor următoarea activitate recreativă:
„În căutarea Micului Prinț, printre stele!”: Vulpea prietenoasă, le propune copiilor să se
recreeze, căutându-l în Spațiu pe Micul Prinț, la fel cum adeseori aviatorul se uita pe cer după el,
de la momentul despărțirii lor. Pentru a-l căuta pe Micul Prinț printer stele, copiii nu vor folosi
telescoape cum se obișnuiește, ci caleidoscoape, pentru a descoperi și multe alte elemnete
fascinante și spectaculoase pentru ochiul omenesc;
VI. Asigurarea feed-back-ului și evaluarea
În cele din urmă, Vulpea prietenoasă va ruga copiii să numească activitatea sau activitățile preferate de pe
parcursul zilei, argumentând alegerea făcută.
Înainte de a-și lua rămas bun, musafirul îndrăgit, Vulpea prietenoasă, va realiza aprecieri verbale la nivel
individual și colectiv, asupra comportamentului copiilor și a modului în care au desfășurat activitățile zilei,
oferindu-le astfel drept recompensă, stickere care ilustrează planetele Sistemului Solar.

11
ANEXE

ANEXA 1.
Centrul Artă: „Asteroizi multicolori!”- pictură:

12
ANEXA 2.
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)- educarea limbajului - „Micul Prinț” de Antoine de Saint-
Exupery- povestirea educatoarei:

13
ANEXA 3.
Domeniul Om și Societate (DOS)- activitate practică- „Asteroidul B612” – îmbinare + elemente de
DEC- modelaj:

14
15
16
17
18

S-ar putea să vă placă și