Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 05.05.2021
PROPUNĂTOR: Crăciunescu Alexandra-Mihaela
NIVEL: 5-6 ani, nivelul II
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum a fost și va fi pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: În afara proiectului
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Uniunea Europeană”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Copiii Uniunii Europene- Uniți în diversitate!”
DOMENIILE VIZATE: Domeniul Științe- cunoașterea mediului + Domeniul Estetic și Creativ- educație
muzicală;
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă (predare de cunoștințe + consolidare de priceperi și deprinderi)
MIJLOC DE REALIZARE: lectură după imagini+ predare cântec și repetare joc muzical;
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copii de vârste apropiate;
B.2. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor și a deosibirilor dintre oameni;
B.4. Autocontrol și expresivitate emoțională;
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D.2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
E.1. Relații,operații și deducții logice în mediul apropiat.
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII:
A.2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc) în interacțiunea cu mediul apropiat;
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
B.1.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare;
B.2.1. Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor și a deosebirilor dintre oameni;
B.4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc;
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
C.3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt dans etc;
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă);
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc
(comunicare expresivă);
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă);
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
E.1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat;
E.1.2. Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/relații din mediul apropiat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Preșcolarul va fi capabil să îndeplinească sarcinile activităților în mod corect,cu consecvență, manifestând
curiozitate și interes, respectând regulile prezentate de către cadrul didactic, integrând ajutorul primit de la
acesta;
O2. Preșcolarul va fi capabil să identifice elementele compoziționale caracteristice ale imaginilor prezentate în
cadrul activității de cunoaștere a mediului, enumerându-le, comparându-le și analizându-le detaliat cu ajutorul
simțurilor, demonstrând dezvoltarea comunicării receptive și expresive, respectând regulile de exprimare
corectă, cu sprijinul cadrului didactic;
O3. Preșcolarul va fi capabil să redea în mod corect linia melodică a noului cântec predat, demonstrând simț
muzical ritmic, recunoscând și exprimând emoții de bază produse de piesa muzicală.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, problematizarea, demonstrația, exercițiul.
 Mijloace de învăţământ: elementul integrator, imagini, sistem video și audio;
 Forme de organizare a activității: frontal, individual, grupuri mici.
DURATA ACTIVITĂȚII: o zi.
BIBLIOGRAFIE:
1) Tătaru Lolica, Glava Adina, Chiş Olga, Piramida cunoaşterii- Repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant, Piteşti, 2014.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
I. Momentul organizatoric
În cadrul acestei etape, se vor asigura condițiile necesare desfășurării activităților într-un mod optim:
aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului și pregătirea materialelor didactice necesare.
II. Captarea atenției:
Aceasta se va realiza prin apariția surpriză a elementului integrator- steluța Europa, care a aterizat prin
geamul grupei în sala copiilor.
III. Anunțarea temei și a obiectivelor:
Educatoarea, le transmite copiilor prin intermediul personajului integrator- Păsărica, temele și obiectivele
zilei astfel: „Bună ziua, dragi copii! Eu, mă numesc Europa, mai exact Steluța Europa! Este un nume cam
straniu pentru o steluță, sunteți de acord? Ei bine, nu sunt o stea oarecare, ci eu fac parte dintr-o mare familie,
mai exact, eu mai am 11 surori, iar eu, nu vin de pe cer, ci vin de pe steagul Uniunii Europene, de aceea port
acest nume, minunat! După cum știți, pe 9 Mai este Ziua Uniunii Europene, în acest senes, vom desfășura în
această săptămână o sumedenie de activități pentru a ne pregăti cum se cuvinte pentru această sărbătoare.
Pentru început, astăzi prin intermediul imaginilor pe care vi le voi prezenta și pe care voi le veți „citi”, veți
învăța mai multe lucruri despre această sărbătoare, după care, vom învăța și imnul acesteia, care se numește
„Oda bucuriei” și este compus de către Ludwig van Beethoven. Ce spuneți copii?”.
IV. Dirijarea învățării
 Domeniul Științe (DȘ): „Uniunea Europeană” – lectură după imagini;
Prezentarea imaginilor
1. Uniunea Europeană
Steluța Europa, le va prezenta copiilor prima imagine care ilustrează o hartă în care sunt marcate toate țările
membre Uniunii Europene
Citirea liberă de către copii
La invitația Steluței Europa, preșcolarii, vor enumera în mod spontan elementele compoziționale
observate, pe baza imaginii prezentate, cu ajutorul întrebărilor adresate de către aceasta:
„Ce vă place cel mai mult la această imagine?”
„Ce recunoașteți în această imagine?”
„Care este obiectul vostru preferat din această imagine?”
„Care sunt culorile pe care le puteți observa în această imagine?”.
Analiza, descrierea și interpretarea imaginii
Aceasta se va realiza prin dirijarea atenției copiilor către planul central al tabloului, copiii fiind
îndrumați astfel să identifice componentele tabloului, să le denumească, pentru a o interpreta.
„Ce credeți voi că este aceasta?”
„Ce fel de hartă credeți voi că este aceasta?”
„Ce reprezintă această hartă?”
„Cum ne dăm seama, pe baza acestei hărți, care sunt țările membre Uniunii Europene?”
„Câte țări fac parte din Uniunea Europeană?”
„Pe această hartă, în ce mod se deosebesc țările Uniunii Europene între ele?”.
Sinteza parțială
Steluța Europa, împreună cu preșcolarii vor sintetiza ideile enunțate de către aceștia prin citirea
tabloului și fixarea cunoștințelor dobândite.
2. Simbolurile Uniunii Europene
Steluța Europa, le va prezenta copiilor următoarea imagine care ilustrează drapelul european.
Citirea liberă de către copii
La invitația Steluței Europa, preșcolarii, vor enumera în mod spontan elementele compoziționale
observate, pe baza imaginii prezentate, cu ajutorul întrebărilor adresate de către aceasta:
„Ce vă place cel mai mult la această imagine?”
„Ce forme puteți observa la această imagine?”
„Ce culori sunt folosite în această imagine?”.
Analiza, descrierea și interpretarea imaginii
Aceasta se va realiza prin dirijarea atenției copiilor către planul central al tabloului, copiii fiind
îndrumați astfel să identifice componentele tabloului, să le denumească, să identifice activitatea sugerată de
imagine, pentru a o interpreta.
„Cum se numește acest obiect?”
„Cui aparține acest drapel?”
„Câte stele sunt reprezentate pe acest drapel?”
„Ce credeți voi că simbolizează cele două spre zece stele de pe acest drapel?”
„Ce alte simboluri ale Uniunii Europene cunoașteți?”
„Aveți idee cum se numește imnul Uniunii Europene?”
„Dar zicala Uniunii Europene, știți care este?”
„Ce credeți că semnifică zicala Uniunii Europene: „Uniți în diversitate”?”.
Sinteza parțială
Steluța Europa împreună cu preșcolarii vor sintetiza ideile enunțate de către aceștia prin citirea tabloului
și fixarea cunoștințelor dobândite.
3. Copiii Uniunii Europene
Stețula Europa, le va prezenta copiilor următoarea imagine care ilustrează un grup de copii, reprezentativi
pentru cele două zeci și șapte de țări membre ale Uniunii Europene.
Citirea liberă de către copii
La invitația Steluței Europa, preșcolarii, vor enumera în mod spontan elementele compoziționale
observate, pe baza imaginii prezentate, cu ajutorul întrebărilor adresate de către aceasta:
„Ce vă place cel mai mult la această imagine?”
„Ce observați pe tricourile copiilor?”
„Care este steagul vostru preferat?”.
Analiza, descrierea și interpretarea imaginii
Aceasta se va realiza prin dirijarea atenției copiilor către planul central al tabloului, copiii fiind
îndrumați astfel să identifice componentele tabloului, să le denumească, pentru a o interpreta.
„De unde credeți voi că provin acești copii?”
„De ce credeți voi că acești copii fac parte din Uniunea Europeană?”
„Ce credeți că au în comun toți copiii, toți membrii Uniunii Europene?”
„Care este al lucru pe care îl au în comun statele membre Uniunii Europene?”
„Cum se numește moneda oficială a zonei euro?”
„Deși, toate cele 27 de state au atâtea în comun, datorită apartenenței la Uniunea Europeană, prin ce se pot
diferenția aceste țări între ele?”.
Sinteza parțială
Steluța Europa împreună cu preșcolarii vor sintetiza ideile enunțate de către aceștia prin citirea tabloului
și fixarea cunoștințelor dobândite.
Sinteza finală
Se va realiza de către educatoare cu ajutorul Steluței Europa, împreună cu grupa de copii, prin enunțarea
succintă a noilor informații vehiculate despre Uniunea Europeană, prin intermediul imaginilor prezentate.
V. Obținerea performanței
 Domeniul Estetic și creativ- educație muzicală: „Oda Bucuriei”- cântec;
Familiarizarea copiilor cu conținutul cântecului
În vederea facilitării învățării textului imnului Uniunii Europene, dar și pentru verificarea cuvintelor și a
expresiilor necunoscute, se va expune cântecul cu ajutorul imaginilor. De asemenea, se vor oferi informații în
legătură cu compozitorul acestui imn, dar și semnificația acestuia.
Interpretarea cântecului de către educatoare
Se va interpreta model cântecul de către educatoare (în întregime), se va avea în vedere execuția clară,
corectă și expresivă a cântecului.
Verificarea poziției corporale
Se va atrage atenția asupra poziției corecte a copilului în timpul interpretării cântecului: spatele drept,
lipit de spătarul scaunului, mâinile pe genunchi.
Exerciții muzicale pregătitoare
Se execută împreună cu copiii diferite exerciții, cu scopul reglării respirației, omogenizării vocilor și
mobilizării corzilor vocale: mirosim o floare, umflăm balonul, suflăm balonul, imităm sunetul produs de
trompetă/tobă/claxonul mașinii; scurte fragmente melodice din cântecul care urmează a fi învățat, redate cu
ajutorul silabei „la”.
Interpretarea cântecului împreună cu copiii
Educatoarea va cânta prima strofă a cântecului, după care la semnalul acesteia prima strofă se va cânta
împreună cu grupul de preșcolari. În continuare, educatoarea va cânta primele două strofe ale cântecului, după
care la semnalul acesteia, primele două strofe se vor cânta împreună cu grupul de preșcolari. Educatoarea va
cânta primele trei strofe ale cântecului, după care la semnalul acesteia, primele trei strofe se vor cânta împreună
cu grupul de copii. În continuare, educatoarea va cânta toate cele patru strofe ale cântecului, iar la semnalul
acesteia, cântecul se va cânta în întregime cu grupul de copii. Interpretarea cântecului se va realiza pe fundalul
compoziției simfonice.
Interpretarea cântecului de către copii
La cererea cadrului didactic, copiii vor interpreta imnul Uniunii Europene, cu ajutorul elementului
integrator, pe fundalul compoziției simfonice. De asemenea se vor reaminti și se vor executa jocurile muzicale
anterior învățate.
VI. Încheierea în mod organizat a activității:
În cadrul acestei etape, steluța Europa, realizează aprecieri verbale la nivel colectiv și individual,
împreună cu educatoarea, felicitând copiii pentru modul în care s-au comportat pe întreg parcursul
activităților.

S-ar putea să vă placă și