Sunteți pe pagina 1din 13

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT DISNEY BRAŞOV

Educatoare: MUNTEAN ANDREEA ALEXANDRA


Grupa MARE – „Explorers”
Data: 28.03.2022
HARTA PROIECTURLUI

ADP Intalnirea de dimineata: „CE mi-au povestit formele geometrice”

Rutine: ”Ordine la jucării imi fac!”, ,,Moment de miscare”

Tranzitie: Bat din palme clap, clap, clap!

Activităţi pe grupuri mici


ALA1

Stiinta Arta Joc de masa


,,Ce putem
obtine din „Fluturele „Forme
forme multicolor” geometrice”
geometriece ” -lipire forme -intregeste
-creaza dupa geometrice imaginea
imagini

Tranzitie: Formele geometrice-cantec

 Dezvoltarea limbajului și a comunicării


ADE DLC:Povestea educatoarei ,,Ridichea uriasa ”
 Dezvoltarea fizică, a sănătăţii şi igienei personale
DOS: Activitate practică : decupare prin intepare, asamblare, lipire „Ridichea”

Tranziţie: Vine, vine primavara!

Joc de mişcare:
ALA 2 ,,Arunca la cos” – joc de mişcare
„Ghici cine a plecat?”- joc de atentie
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI

Data: 28.03.2022
Unitatea de învăţământ : Grădiniţa cu Program Prelungit Disney
Nivelul II: Grupa mare ” Explorers”
Propunător: Educatoare: Solomon Antonia Cornelia

Tema anuală: ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”


Tema săptămânală :” In lumea formelor geometrice!”
Tema zilei:” Ce mi-au povestit formele geometrice”
Mijlocul de realizare:
Activitate integrată de o zi – ” Sa descoperim formele geometrice”
(A.L.A. I + A.D.E. (DLC+DOS) +A.L.A.II)
Tipul de activitate : Dobândire de noi cunoştinţe, consolidare de priceperi si deprinderi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri
Durata: o zi
Locul de desfașurare: sala de grupă
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a asculta o poveste, îmbogăţirea vocabularului activ al
copiilor cu noi cuvinte din text și consolidarea deprinderilor de organizare a compoziţiei plastice în
vederea stimulării expresivităţii şi creativităţii prin lipire

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
 Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare
 Activarea și manifestarea potențialului creativ
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Dezvoltarea comportamentelor prosociale
Comportamente vizate:

 Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat.


 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
Proprii (comunicare expresivă)
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Elemente componente ale activității integrate:
ADP:
Întâlnirea de dimineață: „Ce mi-au povestit formele geometrice?”

prezenţa, calendarul naturii, activitatea de grup;

Rutină: ”Ordine la jucării îmi fac!”(deprinderea de a fi ordonat)


Moment de miscare:
“ Buna dimineata, cer frumos! (ridica bratele spre cer)
Buna dimineata soare luminos! (ridica mainile sub forma unei coronate deasupra capului)
Buna dimineata micule vant ce alergi pe pamant! (imita miscarea vantului)
Buna dimineata pomisori iubiti! (mainile arata coroana rotunda)
Buna dimineata pasari mari si mici! (bratele lateral imita zborul)
Buna dimineata pietre tari! (picioarele bat podeaua)
Buna dimineata grupa de strengari!”

Obiective operaţionale:
 -să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
 -să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
 -să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp).
Tranziţie: „Bat din palme...!”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1
Stiinta
„Ce putem obtine cu ajutorul formele geometrice” – creaza dupa imagini
OBIECTIVE:
 Să identifice formele geometrice si sa reproduca formele aflate pe jetoane

Arta

,,Fluturele multicolor” – lipire forme geometrice pe suprafata fluturelui


OBIECTIVE:
 Sa identifice si sa manuiasca corect materialele

Joc de masa
“Forme geometrice ” -din jumatate intreg
OBIECTIVE:
 Să uneasca corect jetoanele pentru a obtine diferite forme geometrice

Tranziţie:„“Bat din palme clap, clap,clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și spre baie noi
pornim!”
DOMENII DE DEZVOLTARE:

֍ Dezvoltarea limbajului și a comunicării


DLC:Povestea educatoarei ,,Ridichea uriasa”

Obiective operaţionale:

 să recepteze mesajul educativ al povestii;


 să reţină, în ordine cronologică momentele principale ale povestii;
 să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate ,elaborând un text scurt pe baza unui
suport dat;
 să răspundă adecvat la întrebările referitoare la intrebarile adresate de educatoareș
 să formuleze întrebări pe baza textului audiat;
 să se exprime clar logic fluent şi expresiv;
 să aseze siluetele in ordinea logica ceruta de firul narativș
 să-şi exprime propriile opinii,atitudini şi sentimente;

Tranziţie: „Intreaga familie fortele-am unit/ Sa scoatam ridichea/ Noi


am reusit/ Da, da da, da da da/ Noi am reusit!”

֍ Dezvoltarea fizică, a sănătăţii şi igienei personale


DOS: Activitate practică : decupare prin intepare, asamblare, lipire „Ridichea”

Obiective operaţionale:
 Să decupeze prin intepare ridichea

 Să lipească corect ridichea folosind materialele puse la dispoziţie;

 Să mânuiască materialele materialele puse la dispoziţie

 Să asculte cu atenţie explicaţiile date de educatoare pentru a realiza cu eficienţă lucrarea;

Tranziţie:”Vine, vine primavara”


ALA ,,Arunca la cos” – joc de mişcare
II „Ghici cine a plecat?”- joc de atentie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să-ți dezvolte atenția și orientarea în spațiu
 Să respecte etapele jocului de mișcare;
Strategii didactice:
Resurse procedurale:
Povestea educatoarei-„Ridichea uriasa”, conversația, expunerea, explicaţia, observaţia,
problematizarea, exercițiul, aprecierea verbală;
Resurse materiale: calendarul naturii, tablă magnetică, cadou de la Zâna Primavara,
ghivece pt. flori, bulbi de flori, pământ, lupe, plastilina, recompense, unelte de grădinărit,
imagini, instrumente decupare, lipici.
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Evaluarea activităţii – Finalitatea zilei: aprecieri verbale individuale si colective;
recompense; expoziţie cu lucrările copiilor;

BIBLIOGRAFIE:
 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE1 -2019-
 Preda Viorica, Pletea Mioara, Grama Filofteia ”Ghid pentru proiecte tematice” ,
Bucuresti, Editura Humanitas, 2006;
ADP
După ce copiii s-au adunat în sala de grupă activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA
DEDIMINEAŢĂ..Aceasta se desfăşoară în semicerc şi va începe cu SALUTUL: Dimineața a
sosit ,/Sicopiii au venit,/ În semicerc ne adunăm/Si frumos ne salutăm ,/ Bună dimineața copii,
apoi urmeaza cantecul de inviorare „Good morning”
PREZENŢA :Se va realiza verbal cu ajutorul unei machete ce reprezintă „Exploratorii”
grupei pe care sunt aşezate pozele copiilor : După ce ne-am adunat, / Si frumos ne-am salutat,/
Colegii ne-am întâlnit,/ Cine oare n-a venit ?
CALENDARUL NATURII: Copiii vor fi întrebaţi în ce anotimp suntem şi cum era
vremea afară când au venit la grădiniţă. În urma răspunsurilor primite se va completa calendarul
naturii cu elementele specifice zilei, (anotimp, anul, luna, ziua, vremea); dar nu inainte de a
repeta: anotimpurile, luniile anului si zilele saptamanii.

NOUTATEA ZILEI:
Voi capta atenţia copiilor prin cadoul de la Zâna Primăvară care conţine materiale pentru activităţi şi o
surpriză pentru copii, care va fi deschisă la sfârşitul zilei, după îndeplinirea tuturor cerinţelor.
Tranzitie –„Bat din palme!!”
ALA 1
➢ Pentru inceput copiii isi vor alege ecosonul care le va indica centrul la care se vor juca.
➢ Se face intuirea materialelor pregătite pentru fiecare centru. Voi urmări activitatea copiilor
şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie. După ce au terminat de lucrat la centrele de interes se
va realiza o mini- expoziţie și se va face turul acesteia unde se vor analiza rezultatele muncii
copiilor. Se fac aprecieri, unele observaţii şi se iese din clasă cu tranzitia: „Bat din palme!”
Tranziţie:„Bat din palme clap,clap, clap, / Din picioare trap, trap, trap, / Ne-nvârtim, ne răsucim/
Către baie noi pornim!”
„In gradina de legume au plantat ai mei bunici/ Au plantat chiar si-o ridiche/ Cum o scoatem noi
de-aici? Cum, cum, cum? Cum, cum, cum?/ Cum o scoatem noi de-aici?
ADE
DLC+ DOS: Înainte de a trece la desfăşurarea activităţilor pe domenii experienţiale,se va purta o scurtă
discuţie despre cele descoperite in cosul de la Zana Primavara, după care fiecare copil îşi va ocupa locul.
Se anunţă tema povestii şi se va desfăşura activitatea, apoi prin tranziţia „In gradina de legume”, se
trece la activitatea practică, unde vor decupa, asambla şi lipi ridichea.
Tranziţie:„Vine, vine primavara!”

ALA 2
Urmează să ne destindem puţin şi vă propun să ne jucăm „Arunca legumle la cos ”- joc
de mişcare, în care copiii vor fi impărțiți in doua echipe in sir indian si jocul de atentie „Ghici cine a
plecat?”, in care copiii se așează pe covor in cerc pentru a desfășura jocul.
La finalul activității, voi felicita copiii pentru activitatea pe care au desfășurat-o pe parcursul
zilei și le ofer drept reco mpensă, câte o surpriză dulce
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC RESURSE RESURSE EVALUAREA
DIDACTIC PROCEDURALE MATERIALE
1. Momentul Pentru ca activitatea să se desfăşoare în bune condiţii se va avea Conversaţia Scaune Observarea
organizatoric în vedere aerisirea sălii de grupă precum și aranjarea scăunelelor şi Măsuțe comportamen-
a măsuţelor, pregătirea materialului didactic la îndemâna copiilor. Panou de tului copiilor
Copiii intră în sala de grupă şi se salută respectând rutina; Facem prezență
prezenţa, purtăm o scurtă discuţie despre aspectul vremii, ziua, Pozele copiilor
luna şi anotimpul în care ne aflăm, urmărind calendarul Calendarul
naturii. naturii
2. Captarea atenţiei Voi capta atenţia copiilor prin intermediul noutatii zilei, Conversaţia Cadou de la Evaluare orală
prezentând darul primit de la Zâna Primăvara. Pentru ca zâna a auzit Zâna Primavara
cât de frumos v-ați purtat, ne-a adus câteva
materiale frumoase pe care noi le vom folosi la activitățile noastre
interesante.
Aşadar, astăzi voi, micii mei exploratori, veți fi azi ajutoarele
Zânei Primăverii.
3. Anunţarea temei Pentru că suntem o echipă de copii isteți astăzi ne vom grupa pe Conversaţia
zilei şi a centre si vom planta legume, vom cauta umbrele legumelor in tavile
obiectivelor cu seminte, vom modela si ne vom juca la piata.
După activitatea la centre vă voi expune povestea:” Ridichea Explicatia
uriasa”(DLC), unde veti invata cuvinte noi, veti observa fiecare
personaj, iar apoi la activitatea practia (DOS), o sa decupati, asambla
si lipi ridichea.
La finalul acestor activitati va veti juca doua jocuri pregatite special
pentru aceasta zi.
4. Reactualizarea Se poartă o scurtă discuție despre natură, despre anotimpul in care Conversaţia Evaluare orală
cunostintelor ne aflam si despre caracteristicile anotimpului primavara
5. Dirijarea La centrul NISIP ŞI APĂ preşcolarii vor planta seminte utilizând Munca individuală Ghivece Evaluarea
învăţării materialele puse la dispoziţie Pamant
La centrul JOC DE ROL, preşcolarii se vor juca de-a piata, avand la Seminte produselor
dispozitie rafturi, legume, casa de marcat. Conversaţia Legume
La centrul ARTĂ, preşcolarii vor modela diferite forme (salata, Casa de marcat
spanac, ceapa utilizant plansa suport); Raft
La centrul ŞTIINŢĂ, preşcolarii vor cauta si vor potrivi legumele cu Plastilina Evaluare orală
umbra potrivita. Planse jetoane, tavi ,
Explicaţia
Educatoarea face aprecieri, fiind mulţumită de ceea ce au realizat lupe
Exerciţiul
copiii la centrele de interes şi fericită că acum pot trece mai departe
Tranziţie
„Bat din palme!”, „In gradina de legume” Expunenerea Observarea
Educatoarea îi va invita pe copii în semicerc pentru următoarea Imagini din
activitate. Poveste comportamen-
Introducerea în activitate o voi realiza printr-un element surpriză Conversaţia Siluetele
DLC găsit in cosul primit de la zână ( un biletel cu o ghicitoare ) personajelor tului copiilor
Răspunzând corect la ghicitoare le voi trezi curiozitatea si interesul Tabla magnetica
pentru lectură
Voi anunţa apoi tema pentru noua activitate: Povestea educatoarei
„Ridichea uriasa ”.
Copiii sunt inștiințați ca dupa ce vor asculta si privi cu atentie
teatrul de papusi , vom discuta despre continutul povestii.
Voi expune conţinutul poveştii având în vedere o expunere
clară,corecta si expresiva.
Expunerea povestii se va realiza sub forma unui teatru de papusi.
Voi expune textul clar, cu o mimica adecvata continutului de idei
explicand cuvintele noi din text: fara spor, uriasa, au izbutit,
laolalta,a nu se clinti.
6. Obţinerea Fixarea povestii se va realiza printr-o serie de intrebari pe marginea
Performanţei textului audiat pentru a marca momentele principale si pentru a
Asigurarea feed- deprinde mesajul transmis.
back-ului. - Cum se numeste povestea pe care ai ascultat-o? Observarea
- Cine a semanat ridichea? Pancarde Adevarat
- Pe cine a chemat prima data mosul in ajutor? sau Fals comportamen-
- Baba, pe cine a chemat in ajutor?
- Dar nepotica? tului copiilor
In incheiere se va face o sinteza finala asupra celor discutate in
scopul fixarii ideilor ce s-au desprins din text. Voi intreba copiii daca
le-a placut povestea.
Voi formula cateva enunturi cu privire la continutul acesteia,
folosind metoda „Adevarat sau Fals”
Fiecare copil va primi cate o mini pancarda cu simboluri pentru
Adevarat sau Fals.
Enunturile sunt urmatoarele:
-Este adevarat sau fals ca povestea se numeste „Capra cu trei iezi?”
-Este adevarat sau fals ca mosul a plantat o ridiche?
-Este adevarat sau fals ca ridichea era una uriasa?
-Este adevarat sau fals ca pisica a chemat-o ratusca cea urata in
ajutor?
-Este adevarat sau fals ca mosul, baba, nepotica, catelul, pisica si
soarecele au reusit sa scoata ridichea?
Voi cere si copiilor sa adreseze intrebarii cu privire la continutul
povestii.
Conversatia Hartie colorata Observarea
DOS Prin tranzitia „In gradina de legume !”, voi trece la urmatoarea
Explicatia Lipici
activitate comportamen-
Demostratia Hartie creponata
Astăzi la activitatea practica vom lipi ridichea din poveste.
a) Intuirea materialelor tului copiilor
Copiii intuiesc ce se află pe măsuțe hartie colorata, ace pentru
intepare, pasla, lipici.
b) Anunţarea temei
Cu aceste materiale noi astăzi vom.lipi ridichea
c)Exerciții de încalzire a muşchilor mici ai mâinilor
1.“închidem şi deschidem pumnii”;
2.“morişca”
3.“cântăm la pian”
4.“plouă”
5.“stoarcem rufe”
d) Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru
Prezentarea lucrarii model, explicarea si demonstrarea modelului.
Voi prezenta o lucrare model pentru a putea fi observata de catre
copii
Le voi explica copiilor şi voi demonstra tehnica de lucru.
e) Executarea temei de către copii
Se dă semnalul de începere a lucrului şi se va urmări modul de
lucru al copiilor, dându-se indicaţii unde este cazul.
7. Evaluarea Educatoarea va face aprecieri generale asupra modului de Lucrarile Autoevaluare
performantei desfasurare a activitatii, a lucrarii executate de ei si a respectarii copiilor Evaluare orală
sarcinilor primite. Analiza
➢ respectarea spatiului de lucru produselor
➢ estetica spațiului de lucru activitatilor
➢ pastrarea acurateței
➢ finalizarea temei
Se fac aprecieri individuale şi globale
Copiii vor aşeza la expoziţie lucrările confecţionate, ca şi decor. Conversatia Recompense – O Observarea –
8. Incheierea În final se vor desfăşura două jocuri ALA II: “Arunca la cos ” si “Ghici surpriza dulce Comportamentului
activitatii cine a plecat ?” Explicatia copiilor
In cadrul primului joc copiii vor fi impartiti in douӑ echipe, in sir indian:
Echipa „Spanac” si Echipa „Salata”. La semnalul educatoarei, primul copil Demonstratia
din fiecare echipӑ va lua o leguma pe care va trebuie sa o arunce la cos din
locul indicat. Jocul
Dupa indeplinirea sarcinii, se va intoarce pe acelasi traseu, va bate palma
cu urmatorul coleg si se va aseza la capatul sirului. Jocul se repetă panӑ vor
fi aruncate toate legumele puse la dispozitie . Echipa castigӑtoare va fi
recompensatӑ cu aplauze.

Al doilea joc copiii închid ochii când aud o bătaie din palme. Educatoarea
ascunde una din jucăriile aşezate pe masă şi bate de două ori din palme,
semnal la care copiii deschid ochii. Unul dintre copii, numit de educatoare,
ghiceşte ce jucărie a plecat. Dacă răspunsul este corect, este răsplătit cu
aplauze. În caz contrar, primeşte o ″pedeapsă″ amuzantă.

În încheierea activității voi face o recapitulare a întregii zile împreuna cu


preșcolarii

Se fac aprecieri globale şi individuale , apoi se acordă recompense .

S-ar putea să vă placă și