Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:

Tema: AGRESIVITATEA ŞI VIOLENŢA

Participanţi: profesori

Durata: o şedinţă de 120 de minute sau două de 60 de minute fiecare

Tipul activităţii: dezbatere

Scopul activităţii: realizarea unei mai strînse colaborări între familie şi şcoală cu scopul de a limita şi
combate agresivitatea şi violenţa în rîndul tinerilor

Obiectivele urmărite:
La sfîrşitul activităţii participanţii să fie capabili să:
 înţeleagă şi explice noţiunile de agresivitate şi violenţă;
 identifice forme ale agresivităţii şi violenţei;
 descopere şi analizeze cauze ale agresivităţii şi violenţei;
 interpreteze roluri identificînd situaţiile conflictuale şi modalităţi non-agresive de rezolvare a
acestora;
 participe activ şi conştient la exerciţiile propuse;
 realizeze că pentru a shimba în bine relaţia cu copilul lor este necesară o schimbare a atitudinii lor
în raport cu acesta pe toate planurile.

Strategii didactice:
 explicaţia, dezbaterea,
 exerciţii de comunicare, jocul de rol,
 conversaţia euristică, problematizarea.

Mijloace de prezentare:
 folii de retroproiector, teste,
 flip-chart, chestionare.

Metode de evaluare:
 fişe de evaluare a activităţii,
 discuţii finale.
Desfăşurarea activităţii:

- Exerciţii de autocunoaştere
Se cere participanţilor să-şi identifice cea mai importantă calitate a lor(5)
- Se anunţă; în ce constă activitatea propusă, care este scopul acesteia, care sunt principalele
obiective urmărite şi care va fi forma de desfăşurare (7-8)
- Se aplică participanţilor un test despre Nervozitate prin interpretarea căruia participanţii vor reuşi
să se autocunoască şi să reflecteze asupra propriei persoane (15)
- Profesorul prezintă câteva situaţii conflictuale din viaţa şcolară (3-4-5 în funcţie de numărul
participanţilor)

Exemplu de situaţie:
„Elevul X a îmbrâncit pe scări un alt coleg. Tatăl acestuia a venit la şcoală şi l-a ameninţat pe elevul
X cu bătaia.”
- Se cere participanţilor să noteze pe hârtie ce reacţii ar avea dacă ar fi elevul X, elevul agresat sau
părinte în ambele situaţii. Cum ar rezolva situaţia conflictuaşă apărută (20-25)
- Se notează pe flip-chart toate reacţiile făcându-se o ierarhizare. Prin dezbatere se vor identifica
forme ale agresivităţii şi violenţei
- Prin conversaţie cu participanţii se descoperă şi analizează cauzele (sursele) comportamentului
agresiv (10)
- Pe un fond muzical altrdfn se vor învăţa câteva exerciţii de relaxare (hipoventilaţie, relaxarea
mâinilo a feţei etc.) care vor trebuiexersate acasă de către participanţi (10)
- Se identifică prin dezbatere modalităţi de combatere şi prevenire a comportamentelor agresive şi
violente şi apoi se prezintă la retroproiector (10).

Joc de rol

În echipă participanţii vor juca rolurile impuse de situaţiile prezentate la începutul activităţii căutând
soluţii non-agresive de rezolvare a situaţiilor conflictuale prezentate iniţial.
- Se va face analiza comparativă a soluţiei de rezolvare a situaţiei conflictuale de la începutul
şedinţei şi cea propusă la finele activităţii
(25-30)
- Se vor trage concluzii cu privire la necesitatea abordării diferenţiate a situaţiilor conflictuale
pentru a preveni şi combate agresivitatea şi violenţa(5)
- În încheierea activităţii prin discuţii şi/sau completarea unui chestionar se va face o evaluare a
eficienţei activităţii şi se vor nota eventualele sugestii venite din partea participanţilor (5)
AGRESIVITATEA ŞI VIOLENŢA

MOTTO:
„Brutalitatea se naşte din frică”
(N. Iorga)

Premize teoretice de desfăşurare a activităţii

Agresivitatea este o formă conduită orientată cu intenţie către obiecte, persoane sau spre sine cu scopul
de a aduce prejudicii, răniri, distrugeri şi daune.
Violenţa este o formă de manifestare a agresivităţii ce presupune utilizarea forţei pentru a manifesta
superioritatea. Este o conduită agresivă acută cu finalitate distructivă, punutivă sau transformativă.

Formele agresivităţii

Forme ale agresivităţii fizice Forme ale agresivităţii verbale

Pivire dură, fixă, meninşătoare, Batjocură,


Ameninţare indirectă sau directă, Jignirea,
Lovitul cu piciorul Cuvinte grosolane,
Aruncarea cu obiecte, Ironia,
Împingerea cu umărul pentru Bârfa, intriga, calomnia,
dezechilibrare, Ponegrirea,
Ciupit, zgâriat, tras de păr, Întinderea de curse,
Bătaie Refuzul contactului social, al ajutorului, al discuţiilor,

Teorii ale agresivităţii

Agresivitatea___________se învaţă, provoacă violenţă şi e distrugătoare;


___________ este un răspuns la frustrare;
___________este înnăscută.
Prevenirea şi combaterea agresivităţii şi violenţei

A şti să-ţi stăpâneşti agresivitatea este una din cele mai dificile lecţii din procesul de maturizare, pe care mulţi
adulţi nu o învaţă niciodată.

Scara mâniei

1. comportament plăcut, 9. exprimarea unei plângeri fără


2. caută o soluţie, legătură cu cauza mâniei,
3. îndreaptă mânia asupra sursei, 10. aruncă obiecte,
4. menţine plângerea iniţială, 11. distruge obiecte,
5. gândire logică constructivă, 12. violenţă verbală,
6. comportament neplăcut, zgomotos, 13. comportament emoţional
7. înjurături, distructiv,
8. deplasare plângerii spre altă sursă, 14. violenţă fizică,
15. comportament pasiv-agresiv,

Adolescentul trebuie lăsat să-şi manifeste verbal mânia, impunând limite pentru a nu se comporta nepotrivit.
Pentru a putea preveni şi combate agresivitatea este necesar:
- păstrarea calmului şi autocontrolului,
- gândirea pozitivă,
- menţinerea deschisă a căilor de comunicare,
- foarte multă flexibilitate şi perseverenţă,
- evitarea jignirilor, umilirilor, durităţii exesive şi nemotivate,
- oferirea dragostei necondiţionate,
- împlinirea nevoilor afective ale adolescenţilor,
- acordarea atenţiei depline pentru ca adolescentul să se simtă iubit, respectat şi valoros,
- canalizarea resurselor adolescentului spre activităţi sportive, de relaxare, activităţi plăcute, discuţii cu o
persoană mai matură,
- învăţarea unor tehnici de respiraţie, de calmare şi control,
- rezolvarea problemelor familiale,
- controlul mai strict al lecturilor, programelor TV urmărite etc.
Să nu uităm că „Blândeţea este leacul cruzimii” (Cicero)

CHESTIONAR

Vă domină nervozitatea?
Sunteţi nervoşi? Vă este greu să vă stăpâniţi acţiunile ori dimpotrivă? Pentru a afla acest lucru răspundeţi prin
DA sau NU la următoarele întrebări.
1. La cea mai mică neînţelegere, vă „ambalaţi” pentru „cauze mărunte”?
2. Vă păstraţi în orice împrejurare calmul şi stăpânirea de sine? Da/Nu
3. Când sunteţi nervoşi spuneţi lucruri pe care apoi le regretaţi?Da/Nu
4. În caz de panică generală vă păstraţi întotdeauna calmul?Da/Nu
5. Când trebuie să aşteptaţi la coadă pentru plata facturilor aveţi întotdeauna răbdare indiferent de situaţie?
Da/Nu
6. Gesticulaţi mult, sunteţi precipitat în mişcări? Da/Nu
7. Aţi avut vreodată impulsul de a arunca obiecte sau de a lovi pe cineva? Da/Nu
8. Vi s-a întâmplat să rataţi un examen, o competiţie sportivă, o afacere din cauza nervozităţii? Da/Nu
9. Răzbunarea este un „fel de mâncare” care se consumă rece? Da/Nu
10. Aveţi uneori ticuri nervoase? Da/Nu

Interpretarea rezultatelor

Acordaţi un punct dacă răspuns cu Da la întrebările:1,3,6,7,8,10 şi tot un punct dacă aţi răspuns cu Nu la
întrebările: 2,4,5,9. Faceţi totalurile punctelor obţinute.
 10 puncte – sunteţi întotdeauna victima nervilor Dvs. care vă controlează permanent comportamentul.
 6-9 puncte – nervii vă joacă feste, vă este foarte greu să vă stăpâniţi emoţiile.
 3-5 puncte – reuşiţi uneori să vă stăpâniţi, depinde numai de situaţie.
 Sub 3 puncte vă stăpâniţi în totalitate, este foarte greu să vă enerveze cineva.

S-ar putea să vă placă și