Sunteți pe pagina 1din 16

Grădiniţa cu Program NormalNr.

2, Strehaia

„S.O.S. PĂMÂNTUL

Educatoare:Zamfir Dana
23.02.2022
PROIECT DE ACTIVITATE

NIVEL II

Grupa Mare-Albinutlor

TEMA ANUALĂ: Cine planifica ,organizeaza o activitate?

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Iubim natura si o protejam”

TEMA ZILEI: „S.O.S. PĂMÂNTUL”

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ

ADP+ALA+ADE -DOS

TIPUL DE ACTIVITATE: DE CONSOLIDARE

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ALA 1: Ştiinţe: Rezolvă repede şi bine – fişa de lucru

Artă: Pamantul –planeta albastra – desen

Pamatul ,factori de poluare– modelaj

Biblioteca: citim imagini cu diferiti factori poluatori

ADE: DOS: „Ne ocrotim planeta!” – joc didactic

ALA 2: „Scăunelul” – joc distractiv

OBIECTIV CADRU:

Formarea şi exersarea unor comportamente ecologice în rândul

preşcolarilor, cunoaşterea unor reguli de protecţia mediului, educarea

capacităţii de a lua atitudine faţă de cei care greşesc, asumarea unor


responsabilităţi de îngrijire şi ocrotire a naturii, promovarea activităţilor

fără impact asupra mediului.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Dezvoltarea deprinderii de a utiliza cunoştinţele referitoare la

protecţia mediului; educarea capacităţii de a ocroti şi proteja mediul

înconjurător.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA 1:

- Să rezolve corect cerinţele fişei de lucru;

- Să coloreze corespunzător imaginea de pe fişă;

- Să modeleze forme variate, originale, reprezentând pamantul;

- Să picteze respectand cerintele;

- Să finalizeze lucrările începute, respectând indicaţiile educatoarei;

- Să colaboreze cu membrii grupului, verbalizând acţiunile efectuate.

ADE:

DOS:

- Să recunoască diferite aspecte ale poluării mediului înconjurător;

- Să enumere soluţii pentru rezolvarea diferitelor situaţii prezentate;

- Să realizeze corespondenţe între starea Pământului şi imaginile

prezentate;

- Să enumere comportamente potrivite în spirit ecologic;

- Să denumească materialele de lucru;

ALA2:

- Să respecte regulile jocului;

- Să manifeste fair-play, colaborând cu colegii.

ADP:
-Să răspundă corect la întrebări, formulând răspunsuri clare şi

concise;

- să recunoască starea vremii prin stabilirea corectă a jetoanelor

specifice calendarului naturii;

- să aplice regulile stabilite.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,

instructajul verbal, demonstraţia, jocul, experimentul, problematizarea,

tehnica RAI

RESURSE:

MATERIAL DIDACTIC:

ALA 1: fişe de lucru, imagini de colorat, carioca, creioane, plastilină,

planşete, jucării diverse, set PlentyPlay, cuburi de lemn;

ADE: DOS: planşe, imagini cu aspecte ale poluării.

UMANE: copii, educatoare


TEMPORALE: o zi
SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoaşterea şi denumirea corectă a factorilor poluanţi şi a
comportamentelor ecologice.
REGULILE JOCULUI:
1.Câte un copil este chemat să ia un jeton cu un factor poluant, spune
ce reprezintă, apoi îl poziţionează în spaţiul corespunzător.
2.Jocul se termină atunci când toate jetoanele au fost poziţionate
împrejurul imaginii Pământului „trist”şi apare imaginea Pământului „vesel”.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze

BIBLIOGRAFIE:

 „Curriculum pentru învăţământ preşcolar, MECT, 2008


 „Laborator preşcolar”, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu,
Editura V&I Integral
 „Ghid pentru proiecte tematice, V. Preda, Bucureşti, 2006
 „Educaţie ecologică în grădiniţă”, M. Ciubotaru(coord.), 2005

SCENARIUL ZILEI
Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă:

salutul, prezenţa şi completarea calendarului

naturii. Ne aşezăm sub forma de semicerc,

pentru a stabili un contact vizual cu toţi

membrii grupei. Copiii se salută printr-o

strângere de mână, cu vecinii din dreapta şi

din stânga, rostind: „Bună Dimineața ....(numele

copiilor). Se face prezența și se completează calendarul de către aceștia.

Fiecare copil îşi caută poza şi o aşazăla in catalogul prezentei.

Copiii sunt încurajaţi să comunice prin întrebări şi răspunsuri.

Întrebări : În ce anotimp suntem?, Cum este vremea? etc. Se aşează

jetoanele corespunzătoare la Calendarul naturii.

După întâlnirea de dimineaţă, le prezint copiilor o planşă cu imaginea

Pământului trist, care plânge şi cere ajutor copiilor ( captarea atenţiei).

Pornind de la această imagine voi derula întreaga activitate integrată.

Propun copiilor să vedem din ce cauză este Pământul trist şi le

prezint pe scurt o povestire, care evidenţiază cauzele ce l-au adus în această

stare:

„A fost odată un împărat, care avea un fiu pe care-l chema Pământ.

Toţi erau foarte supăraţi deoarece Pământul fusese blestemat de o

vrăjitoare rea numită Poluare, care i-a făcut vrăji şi i-a afectat sanătatea.
Împăratul nu mai ştia ce să facă şi de aceea a cerut ajutorul supuşilor

săi. La împărat a început să se prezinte o mulţime de oameni cu idei care

mai de care mai năstruşnice, dar totul era în zadar. Într-o noapte în vis i-a

apărut o zână bună care i-a spus:

- Împărate, ai uitat să ceri ajutorul copiilor! Ei sunt viitorul

Pământului, numai ei îl pot salva de blestem. Dar pentru ca acest lucru să

se întâmple, trebuie ca ei să descopere vrăjile făcute de Poluare şi să le

desfacă.

Atunci, împăratul a cerut ajutorul copiilor ca să-i salveze băiatul de

blestem şi astfel Pământul să se însănăţoşească şi să fie vesel.”

După ce copiii au ascultat povestea, le propun să desfăşurăm

activitatea cu tema „Ne ocrotim planeta!”, în care vor încerca să descopere

şi să dezlege vrăjile făcute de Poluare, astfel încât la sfârşitul activităţii să

ştie ce trebuie să facă pentru ca acesta să fie mereu vesel.

Prezint copiilor panoul aflat în zona Ştiinţă şi îi rog să descopere

„vrăjile” ascunse în imaginile aflate pe panou. Pe rând, copiii vin şi aleg un

element aflat pe tablou, iar în interior descoperă o vrajă – o ilustraţie care


prezintă o formă de poluare. Astfel vor descoperi pe rând imagini cu

poluarea aerului, apei, solului. Pentru fiecare vrajă – imagine descoperită,

vor preciza ce anume este poluat în imagine, indicând sursa de poluare şi

măsurile ce se pot lua în acest sens. Ultimul jeton va fi cu imaginea

Pământului fericit pentru că nu mai este poluat.

In continuare copii vor rezolva diferite fise de lucru in care vor afla

lucruri noi despre reciclare si poluare

Rutina: După terminarea lucrărilor, copiii vor fi invitaţi la grupul

sanitar pentru a se spăla pe mâini.

Tranziţie: „Dacă vesel se trăieşte!”- joc cu text şi cânt

La final fiecare copil îşi va alege un loc de joacă la una din zonele de

interes:

Se insistă asupra comportamentului civilizat, corespunzător mediului

grupei de grădiniţă. Pe tot parcursul activităţii se vor asigura condiţii

optime, se va urmări modul de relaţionare, de comunicare între parteneri,

dar şi cu materialele puse în joc.

Trec pe la fiecare centru şi urmăresc modul în care lucrează copiii, îi

ajut sau îi stimulez în activitatea lor. Lucrările realizate se vor expune la loc

vizibil pentru a fi văzute de toţi copiii din grupă.

Activitatea se încheie printr-un joc distractiv şi prin acordarea de

stimulente copiilor.
INVENTAR DE INTERESE

CE ȘTIM? CE NU ȘTIM ȘI VREM SĂ


AFLĂM?
 Că apa este absolut  Apa trebuie economisită;
necesară vieţii;  Cum putem ajuta la
 Apa aduce multe foloase ocrotirea planetei;
vieţii;  Cum se reciclează
 Poluarea ameninţă toate gunoaiele;
formele de viaţă de pe  Cum se sortează
Terra; gunoaiele;
 Omul este răspunzător de  Cum să antrenăm adulţii
poluarea Pământului în acţiuni ecologice.
 Care sunt factorii poluanţi
ai Pământului;

EVENIMENT CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC ȘTIINȚIFIC Resurse Metode și
materiale procedee
1.Momentul Se asigură condițiile
organizatoric necesare unei bune
desfășurari a
activității: aerisirea
sălii, pregătirea
materialului didactic,
aranjarea mobilierului.
2.Captarea Întâlnirea de Evaluez
atenției dimineaţă: salutul, Minge capacitatea
prezenţa şi Fotografiile Conversația de a verbaliza
completarea copiilor Jocul răspunsuri
calendarului naturii. Copacul cu exerciţiul corecte, clare
Ne aşezăm pe covor, în buzunare Metoda RAI şi concise la
formă de cerc, pentru jetoane întrebări
a stabili un contact
vizual cu toţi membrii
grupei. Copiii se salută
printr-o strângere de
mână, cu vecinii din
dreapta şi din stânga,
rostind: „Bună
Dimineața ....(numele
copiilor). Se face
prezența și se
completează
calendarul de către
aceștia.

Întrebări: În ce
anotimp suntem?,
Cum este vremea? etc.
Se aşează jetoanele
corespunzătoare la
Calendarul naturii.
3. Anunțarea Prezint copiilor o
temei și a planşă cu imaginea Evaluez
obiectivelor Pământului trist, care Conversaţia capacitatea
plânge şi cere ajutor. Explicaţia de exprimare
Propun copiilor a trăirilor în
să vedem din ce cauză situaţii de
este Pământul trist şi surpriză
le prezint pe scurt o
povestire, care
evidenţiază cauzele ce
l-au adus în această
stare:
„A fost odată
un împărat, care avea
un fiu pe care-l chema
Pământ. Toţi erau
foarte supăraţi
deoarece Pământul
fusese blestemat de o
vrăjitoare rea numită
Poluare, care i-a făcut
vrăji care i-au afectat
sanătatea.
Împăratul nu
mai ştia ce să facă şi
de aceea a cerut
ajutorul supuşilor săi.
La împărat au început
să se prezinte o
mulţime de oameni cu
idei care mai de care
mai năstruşnice, dar
totul era în zadar.
Într-o noapte în vis i-
a apărut o zână bună
care i-a spus:
- Împărate,
ai uitat să ceri ajutorul
copiilor! Ei sunt
viitorul Pământului,
numai ei îl pot salva
de blestem. Dar pentru
ca acest lucru să se
întâmple, trebuie ca ei
să descopere vrăjile
făcute de Poluare şi să
le desfacă.
Atunci,
împăratul a cerut
ajutorul copiilor ca să-
i salveze băiatul de
blestem şi astfel
Pământul să se
însănăţoşească şi să fie
vesel.”
După ce copiii au
ascultat povestea, le
propun să desfăşurăm
activitatea cu tema
„Ne ocrotim planeta!”,
în care vor încerca să
descopere şi să dezlege
vrăjile făcute de
Poluare, astfel încât la
sfârşitul activităţii să
ştie ce trebuie să facă
pentru ca acesta să fie
mereu vesel.

4.Prezentare Anunţ titlul jocului în Planșă cu Explicaţia


a noului termeni accesibili Imaginea
conţinut şi copiilor. „Ne ocrotim Pământului
dirijarea natura!” „trist” Demonstraţia
învățării Explicarea şi
demonstrarea regulilor Jetoane cu Exerciţiul
jocului imagini Explicaţia
Pe rând, copiii vin şi Jocul Evaluez
aleg un element aflat didactic capacitatea
pe tablou, iar în Tehnica de a
interior descoperă o picului identifica
vrajă – o ilustraţie factorul
care prezintă o formă poluant şi de
de poluare. Astfel vor a oferi soluţii
descoperi pe rând pentru
imagini cu poluarea îndepărtarea
aerului, apei, solului. acestuia.
Pentru fiecare vrajă – Evaluez
imagine descoperită, capacitatea
vor preciza ce anume de a obţine
este poluat în imagine, forme
indicând sursa de spontane,
poluare şi măsurile ce originale,
se pot lua în acest prin tehnica
sens. picului.
Jocul de probă - se
oferă explicaţii
suplimentare în cazul
în care se constată că
regulile sau modul de
desfăşurare nu au fost
bine înţelese.
Desfășurarea propriu-
zisă a jocului
Se desfășoară jocul
conform explicațiilor
până la epuizarea
jetoanelor.
Complicarea jocului:
Copiii vor trebui să
caute jetoane care
arată ce acţiuni
determină Pământul
să fie „vesel”.
Încheierea jocului:
Ultimul jeton este cel
cu imaginea
Pământului „vesel”.

5.Asigurarea In continuare copiii Pământ Evaluez


retenţiei şi a vor fi impartiti in 2 Diferite capacitatea
transferului grupe pentru a realize imagini ,lip Conversaţia de asculta
de cunoştinţe 2panouri avand ici indicaţiile
mesasul ASA DA/ASA Explicaţia date de
NU. Copiii vor lucra în educatoare.
echipe de 6-7 copii. Demonstraţia
Fiecare grup va primi .
materialele necesare Experimentul Evaluez
capacitatea
de a respecta
indicaţiile

RUTINA Se strâng materialele rămase şi copiii vor merge la baie pentru a


se spăla pe mâini.
TRANZIŢIE „Dacă vesel se trăieşte” – joc cu text şi cant
6. Obţinerea ALA 1 Conversaţia Evaluez
performanţei Copiii se organizează în Fişă cu capacitatea
centrul dorit, intuiesc conţinut de a asculta
Ştiinţă şi se familiarizeză cu matematic Explicaţia explicaţiile şi
materialele pregătite. Domino cu de a fi atenţi
La sectorul Ştiinţe fructe la indicaţiile
Artă copiii vor rezolva o fişă creioane Munca educatoarei.
de lucru cu conţinut Desene de independentă
matematic – explic şi colorat Evaluez
dau indicaţii copiilor Culori capacitatea
Construcţii de câte ori este carioca de exprimare
necesar. Plastilină orală şi de
La sectorul Artă aplicare a
copiii vor colora, la Truse cunoştinţelor
alegere, imagini PlantyPlay dobândite în
reprezentând Cuburi de activităţile
pământul sau il vor lemn anterioare.
modela din plastilină .
La sectorul
Bibliotecacopiii vorciti
imagini cu diferite
apecte ale planetei. Se
insistă asupra
comportamentului
civilizat, corespunzător
mediului grupei de
grădiniţă. Pe tot
parcursul activităţii se
vor asigura condiţii
optime, se va urmări
modul de relaţionare,
de comunicare între
parteneri, dar şi cu
materialele puse în joc.
Se vor așeza produsele
activității în sala de
grupă pentru
completarea centrului
tematic.
5.Încheierea ALA2 – joc distractiv Evaluez
activității „Scăunelul” Explicaţia capacitatea
Prezint copiilor regulile Scăunele de a
jocului – copilul care Calculator Demonstraţia manifesta
rămâne fară scăunel fair-play
atunci când muzica se Jocul până la
opreşte iese din joc, iar sfârşitul
cel care rămâne cu jocului.
scăunel până la sfârşit
este declarat
câştigător. Se
demonstrează jocul şi
apoi se joacă jocul
propriu-zis.
Se fac aprecieri asupra
întregii activităţi şi se
oferă recompense
dulci.

S-ar putea să vă placă și