Sunteți pe pagina 1din 40

„În călătorie cu Fulger McQueen”

Educatoare:
CUCU ELENA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„În călătorie cu Fulger Mcqueen”

ADP + JALA1 + ADE (DȘ + DOS) + JALA2

Data: 03.05.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. „Dumbrava Minunată”, nr. 18, Brașov

Grupa: MICĂ „ȘTRUMFII”


Educatoare: CUCU ELENA

Tema anuală de studiu: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?


Tema proiectului: Săptămână independentă

Tema săptămânală: „Cu mașina chiar acum, să pornim cu toți la drum!”


Tema activității integrate: „În călătorie cu Fulger Mcqeen”

Categoriile de activități de învățare abordate: ADP + JALA1 + ADE (DȘ + DOS) + ALA2
Scopul activității: Aprofundarea cunoștințelor cu privire la mijloacele de transport terestre și exersarea deprinderilor practice;

Forma de realizare: Activitate integrată de o zi (ADP + JALA1 + ADE (DȘ + DOS) + ALA2)
Tipul de activitate: Mixtă (comunicare și însușire de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi)

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici


Durata: 1 zi

Locul desfășurării: Sala de grupă

2
Dimensiuni ale dezvoltării:

A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
Comportamente vizate:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
Comportamente vizate:
2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat.
2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practice privind securitatea personală
Comportamente vizate:
3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
Conceptul de sine
Comportamente vizate:
3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale
3
Autocontrol și expresivitate emoțională
Comportamente vizate:
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Comportamente vizate:
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
Activare și manifestare a potențialului creativ
Comportamente vizate:
3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII


Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare
expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

4
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:
1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi
1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice

5
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

I. A. D. P. (Activități de Dezvoltare Personală)


Întâlnirea de dimineață Tranziții: Rutine:
• Salutul - „Bună dimineața, Ștrumfi!”
Joc de mișcare cu text și Salutul: „Sunt mic, dar bine crescut!”
• Prezența – „Cine lipsește astăzi?” cânt: „Bat din palme clap-
Deprinderi gienico-sanitare: ,,Dacă mâinile-s
• Roata emoțiilor – „Cum te simți astăzi?” clap-clap”
curate, bolile vor sta de-o parte!”
• Calendarul naturii (anotimp, zi, vreme) Cântec: „Cica, cica, vine
Gustarea: „Fructul de la ora 10”
• Înviorarea - „Dacă vreau să cresc voinic” trenul!”
• Mesajul zilei - „Cu ce vreau să călătoresc Cântec: „Câte unul pe
spre grădiniță?” cărare...”

Artă – Pictură prin JALA 1 (JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI


ștampilare în șablon LIBER - ALESE
Știință – „Continuă șirul ” –
„Cărticica cu creații” – joc de perspicacitate
Mijloace de transport Joc de rol – „Cu prietenii la circuitul auto”

ADE (Activități pe domenii experiențiale)


Cunoașterea mediului - Joc didactic: „Cine știe mai bine?”
Activitate practică: „Camionul Magic” – asamblare + lipire

JALA 2 (JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE)


6
„Pe VERDE pornim, la ROȘU ne oprim!” – joc distractiv
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

I. Activități de dezvoltare personală (ADP)

1. Întâlnirea de dimineață: (Salutul, Prezența preșcolarilor, Roata emoțiilor, Calendarul naturii, Mesajul zilei: „Cu ce vreau să
călătoresc spre grădiniță?”.
2. Rutine: Primirea copiilor (deprinderi specifice);
Micul dejun (deprinderi de autoservire, igienico-sanitare);
Gustarea (deprinderi de autoservire, igienico-sanitare);
„Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta deoparte!” (deprinderea de a se spăla pe mâini ori de câte ori este nevoie).
3. Tranziții:

▪ „Bat din palme clap, clap, clap” – joc de mișcare cu text și cânt
▪ „Cica, cica, vine trenul!” – cântec
„Câte unul pe cărare” – cântec
4. Momentul de înviorare: Joc de mișcare: „Dacă vreau să cresc voinic”
„Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic!
Fug în pas alergător,
Apoi sar într-un picior!
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele și zbor!
Toată lumea e a mea,
Când mă așez jos pe podea!
Acesta-i un început: Ia priviți cât am crescut!”

7
5. Mesajul zilei: „Cu ce vreau să călătoresc spre grădiniță?”
Obiective operaționale:

Obiective cognitive:

▪ Să utilizeze formule de salut;


▪ Să recunoască și să denumească mijloace de transport terestre.

Obiective afectiv – volitive:

▪ Să participe cu interes și plăcere la activitate.

Obiective psihomotrice:

▪ Să adopte o poziție corespunzătoare în timpul activităților.

Metode și procedee: Conversația, explicația, jocul, problematizarea, exercițiul, observația.

Resurse materiale: Catalogul de prezență, Calendarul naturii, Roata emoțiilor, Trenulețul săptămânii, Machetă, Mijloace de transport
(jucării).

Modalități de evaluare: Evaluare continuă – observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și
individuale.

Forme de organizare: frontal

8
II. Jocuri și activități liber – alese (JALA1) – centre de interes

▪ Artă - Pictură prin ștampilare în șablon - „Cărticica cu creații ale Ștrumfilor” – Mijloace de transport
▪ Știință – „Continuă șirul” – joc de perspicacitate
▪ Joc de rol: „Cu prietenii la circuitul auto”

Obiective operaționale:

Obiective cognitive:

▪ Să picteze prin ștampilare cu buretele, utilizând corect șablonul;


▪ Să completeze logic șirul de mașini după model;
▪ Să manifeste creativitate în interpretarea rolului primit;
▪ Să respecte reguli de comportare civilizată în societate.

Obiective afectiv – volitive:

▪ Să participe cu interes și plăcere la activitate.

Obiective psihomotrice:

▪ Să adopte o poziție corespunzătoare pe scăunel în timpul activităților;


▪ Să-și încalzească musculatura mușcilor mici ai mâinilor.

Metode și procedee: Conversație, explicație, jocul, observația, problematizarea, demonstrația, exercițiul.

Resurse materiale: Cărticica cu creații, acuarele, palete, șabloane cu mijloace de transport terestre, bureți, siluete cu mijloace de
transport terestre, jucării (mașini, scule de lucru, piste de mașini).

9
Modalități de evaluare:

▪ Evaluare continuă – observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și individuale.
▪ Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici.

III. Activități pe domenii experiențiale (ADE): DȘ + DOS

▪ DȘ (Cunoașterea Mediului): Joc didactic: „Cine știe mai bine?”


▪ SARCINA DIDACTICĂ:
• Recunoașterea și denumirea mijloacelor de transport terestre de pe jetonul ales;
▪ Identificarea mijloacelor de transport după sunetul produs.
▪ REGULI DE JOC:
• VARIANTA I (jocul propriu-zis)
- copiii vor fi așezați în semicerc pe scăunele;
- pe o masă se află mai multe jetoane cu mijloace de transport terestre, dar și cu alte obiecte, iar fiecare copil va fi solicitat
cu ajutorul unei „baghete magice” să vină în față și să aleagă un jeton;
- preșcolarul va trebui să recunoască și să denumească mijlocul de transport de pe jeton, după care îl va lipi pe tablă, lângă
mașinuța-personaj pe care o vor cunoaște la captarea atenției; jetoanele pe care nu se află mijloace de transport, vor fi date
de-o parte și nu vor putea fi așezate lângă personajul nostru;
- fiecare preșcolar va primi aprecieri verbale din partea educatoarei și va fi aplaudat de colegi.
• VARIANTA II (COMPLICAREA JOCULUI)
- pe un suport audio voi avea mai multe sunete, atât produse de diferite mijloace de transport (mașină, tren, motocicletă,
claxon de bicicletă etc., cât și sunete produse de diferite animale;
- fiecare copil va fi solicitat tot prin intermediul „baghetei magice” să recunoască un sunet și să identifice fie mijlocul de
transport, fie animalul care emite sunetul respectiv;

10
- fiecare copil va primi aprecieri verbale din partea educatoarei și va fi aplaudat de către colegii lui.
▪ ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, bagheta magică, aplauze.

▪ DOS (Activitate practică): „Camionul Magic” – Asamblare + Lipire

Scopul activității:
▪ Aprofundarea cunoștințelor cu privire la mijloacele de transport terestre;
▪ Exersarea deprinderilor practice;

Obiective operaționale:

Obiective cognitive:

▪ Să recunoască și să denumească mijloacele de transport terestre;


▪ Să identifice mijloacele de transport terestre după sunetul produs;
▪ Să lipească materialele primite, urmând pașii prezentați de educatoare, astfel încât să realizeze „Camionul Magic”.

Obiective afectiv – volitive:

▪ Să participe cu interes și plăcere la activitate;


▪ Să intercționeze cu ceilalți copii în mod pozitiv.

Obiective psihomotrice:

▪ Să adopte o poziție corespunzătoare pe scăunel, în timpul activităților;


▪ Să-și încălzească musculatura mușchilor mici ai mâinilor.

Strategii didactice: Deductivă, conversativ – exersativă, dirijată;

11
Metode și procedee: Joc didactic, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei, observația.

Resurse materiale: baghetă, jetoane cu mijloace de transport și alte obiecte, suport audio, planșă model, etapele realizării lucrării
practice, lipici solid, material distributiv (elemente de aplicat: roți), sfoară și clești de rufe;

Modalități de evaluare:

▪ Evaluare continuă – observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și individuale.

Forma de organizare: frontal, individual.

IV. Jocuri și activități liber alese (JALA2)

Tema activității: „Știm să circulăm corect!”

▪ „Pe verde pornim, la roșu ne oprim!” – joc distractiv


▪ „Roțile de autobuz se-nvârtesc!” – euritmie

Mijloc de realizare: joc, euritmie.

Obiective operaționale:

Obiective cognitive:

▪ Să recunoască culorile indicate de semafor;


▪ Să identifice culoarea pe care avem voie să pornim, dar și culoarea la care trebuie să ne oprim;
▪ Să execute mișcări în concordanță cu textul cântecului.

Obiective afectiv – volitive:

▪ Să participe cu interes și plăcere la activitate;

12
Obiective psihomotorii:

▪ Să execute mișcări indicate de educatoare.

Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul.

Resurse materiale: Jucăria – Semafor, boxă.

Modalități de evaluare: Evaluare continuă – observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și
individuale.

Forma de organizare: frontal.

13
BIBLIOGRAFIE:

1. MECTȘ. (2010). „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”
2. MEN. (2019). „Curriculum pentru educație timpurie” (copii de la naștere la 6 ani);
3. MEN. (2019). „Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu care operează curriculum pentru educație
timpurie”;
4. Tǎtaru, L., Glava, A. Chiş, O.(2014) , „Piramida cunoasterii: Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar”,
Pitești:Editura Diamant;

14
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de dimineață, unde copiii au posibilitatea de a-și împartăși ideile, de a-și manifesta starea de
spirit și buna dispoziție. Copiii se așază pe scaunele, în semicerc pentru a se stabili contactul vizual cu toți membrii grupei.

Întâlnirea de dimineață

- Salutul: Educatoarea salută frontal întreaga grupă („Bună dimineața, Ștrumfi!”), apoi copiii se vor saluta între ei.

- Prezența: Cu ajutorul catalogului, educatoarea va face prezența, iar copiii vor așeza pe tablă rama foto: „Sunt mai mulți
băieți sau mai multe fete?”. Roata emoțiilor: „Cum te simți astăzi?”

- Calendarul naturii: Se stabilește mai întâi ziua în care suntem, cu ajutorul „Trenulețului săptămânii”, apoi se lucrează
pe calendar: „În ce anotimp suntem?”, „Ce se întâmplă cu natura în anotimpul primăvara?”, „Cum este vremea afară?”, „Cum ne
îmbrăcăm?”, apoi urmează mesajul zilei: „Cu ce vreau să călătoresc spre grădiniță?”, unde fiecare copil va alege dintr-o cutie un mijloc
de transport, îl va recunoaște și îl va așeza pe o machetă (ANEXA 1).

- Momentul de înviorare: Se realizează prin intermediul jocului de mișcare: „Dacă vreau să cresc voinic…”

„Dacă vreau să cresc voinic,


Fac gimnastică de mic!
Fug în pas alergător,
Apoi sar într-un picior!
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele și zbor!
Toată lumea e a mea,

15
Când mă așez jos pe podea!
Acesta-i un început,
Ia priviți cât am crescut!”
Captarea atenției: Această etapă se realizează prin intermediul apariției personajului din desene animate, Fulger Mcqeen
(mașinuță din pluș) (ANEXA 2), care dorește ca prin intermediul copiilor să își găsească cât mai mulți prieteni.

Anunțarea temei și a obiectivelor: „Dragi copii, astăzi vom desfășura o activitate care se numește „În călătorie cu Fulger
Mcqueen”. Pentru început, ne vom juca puțin cu ceea ce ne-a pregiti Fulger la centre, apoi împreună cu el va trebui să recunoaștem și să
denumim mijloacele de transport terestre de pe câteva jetoane, după care ne vom distra puțin, identificând sunetele pe care acestea le
produc. Astfel, prin intermediul acestui joculeț îi vom găsi cât mai mulți prieteni lui Fulger Mcqeen. Dar, pentru ca Fulger Mcqueen să își
poată lua cu el toți prietenii, va avea nevoie de încă un prieten important și anume de un Camion, care îl va ajuta pe Fulger să își care toți
prietenii după el în remorca sa. Așadar, acesta s-a ocupat și ne-a adus el câteva materiale pe care noi le vom lipi, construind astfel un
camion pentru Fulger Mcqeen, pe care eu m-am gândit să îl numesc „Camionul Magic”! Sunteți de acord? La final, vreau să văd cât de
bine știți voi să circulați pe stradă și ne vom distra printr-un joculeț cu ajutorul unui semafor, după care vom dansa pe melodia „Roțile de
autobuz se învârtesc”. Sunteți pregătiți să ne distrăm cu Fulger Mcqueen?”

Trecerea de la întâlnirea de dimineață la jocurile și activitățile liber – alese se realizează prin tranziția „Bat din palme clap, clap,
clap” – joc de mișcare.

Reactualizarea cunoștințelor: Această etapă se va realiza prin intermediul centrelor de interes:

La centrul ARTĂ, copiii vor primi coli în format A5, șabloane cu mijloace de transport terestre, acuarele și burete și vor ștampila,
astfel încât să obțină forma corectă, indicată de șablon. La final, lucrările vor fi atașate în Cărticica cu „Creațiile Ștrumfilor”. (ANEXA 3)

La centrul ȘTIINȚĂ, copiii vor primi siluete cu mijloace de transport și câte o coală A3, pe care vor avea un model după care ei
trebuie să completeze șirul cu mașinuțe. (ANEXA 4)

16
La centrul JOC DE ROL, copiii se vor juca și își vor imagina că sunt la un circuit auto cu prietenii. Aceștia vor primi roluri de
șoferi care participă laa diferite curse, dar și de mecanici care repară mașinile din circuit. La acest centru este amenajat un spațiu de joacă,
astfel încât copiii să reușească să intre în rolul pe care îl primesc, într-un mod plăcut și atractiv. (ANEXA 5)

Prin tranziția „Cica, cica, vine trenul!” – cântec, și rutina „Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta de-o parte!” (deprinderea de a se
spăla pe mâini ori de câte ori este nevoie), copiii se pregătesc pentru servirea gustării (fructul de la ora 10).

Dirijarea învățării: ADE (Activități pe domenii experiențiale)

DȘ (CUNOAȘTEREA MEDIULUI):

La activitatea de la Cunoașterea Mediului vom juca jocul „Cine știe mai bine?”. Copiii vor recunoaște și vor denumi
mijloacele de transport terestre de pe câteva jetoane (ANEXA 6), după care le vor identifica după sunetele pe care acestea le produc.
Astfel, prin intermediul acestui joc îi vom găsi cât mai mulți prieteni lui Fulger Mcqeen. Răspunsurile corecte sunt recompensate cu
aprecieri verbale din partea educatoarei și cu aplauze din partea colegilor.

Trecerea la următorul domeniu experiențial se realizează prin intermediul tranziției „Câte unul pe cărare” - cântec.

Obținerea performanței:

DOS (ACTIVITATE PRACTICĂ):

Hotărâm împreună să confecționăm „Camionul Magic” pentru Fulger Mcqeen. Pentru activitatea practică, preșcolarii vor
descoperi și intui materialele primite: lipici solid, suport de lucru cu cabina camionului (ANEXA 7), elementele mașinii din coală
buretată, roțile din hârtie. Preșcolarii vor avea de lipit componenetele unui camion, având ca prim reper cabina mașinii, care figurează
deja pe suportul de lucru. Educatoarea prezintă planșa model A3 (ANEXA 8), explică și demonstrează modul de lucru, având pașii care
trebuie urmăriți expuși pe tablă (ANEXA 9). Și modelul va rămâne expus pe tablă. Înainte de a începe activitatea, încălzim mânuțele prin
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii: „Eu strâng pumnii și îi desfac/ Degetelor fac pe plac!/ Acestea îmi sunt petale,/ Le desfac
precum o floare./ Iar apoi aplaudăm și de lucru ne apucăm!”. Lucrările copiilor vor fi expuse cu ajutorul cleștilor de rufe pe o sfoară,
17
pentru a putea fi observate de tot colectivul grupei. Se va face „Turul Galeriei”, iar copiii împreună cu educatoarea vor face aprecieri cu
privire la modul în care s-a lucrat.

Asigurarea retenției și a transferului:

Aceasta etapă se va realiza cu ajutorul unor ghicitori ce au răspunsuri diferite mijloace de transport terestre:

1. „Două roți în lanț legate, 3. „O mașină mare, grea,

Duc iute un om în spate!” – BICICLETA Cară tot ce pui în ea!” - CAMIONUL

2. „Șir de camere pe roate, 4. În stație-l așteptăm,

Fuge pe șine cât poate!” – TRENUL Și unde dorim plecăm!” - AUTOBUZUL

Evaluarea activității: „Felicitări, dragii mei! Astăzi ați făcut o treabă minunată, ați denumit mijloacele de transport terestre și le-
ați identificat după sunetele pe care le produc, l-ați construit pe Camionul Magic lipind materialele pe care le-ați primit, iar Fulger
Mcqueen este foarte mândru de voi și foarte bucuros pentru că l-ați ajutat să își găsească mulți prieteni, așa că ne-a adus și niște
recompense!”

Încheierea activității: Jocuri și activități liber – alese (JALA2): „Acum, după tot efortul pe care l-ați depus, meritați din plin să
vă distrați împreună cu mine prin intermediul unui joc foarte distractiv care se numește „La verde pornim, iar la roșu ne oprim!”. Copiii
vor fi așezați în cerc și vor primi diverse comenzi de la educatoare. Cu ajutorul unui semafor de jucărie pe baterii, care va fi așezat în
centrul cercului, educatoarea va schimba și culoarea lui, urmând ca preșcolarii să se oprească din a executa orice mișcare când semaforul
este pe roșu și să pornească atunci când semaforul se face verde. La final copiii vor fi aplaudați vor primi aprecieri verbale. După
terminarea acestui joc, copiii vor dansa pe melodia „Roțile de autobuz se-nvârtesc!”

18
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice
Nr. Evenimentul Evaluare (instrumente
Conținutul științific Metode și Forme de
crt. didactic Materiale didactice și indicatori)
procedee organizare
1. Moment Se asigură condițiile necesare pentru
organizatoric desfășurarea optimă a activității:
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea spațiului de desfășurare a
activității;
- pregătirea materialului demonstrativ și
distributiv;
- introducerea copiilor în sala de grupă;
Întâlnirea de dimineață
- Salutul: Educatoarea salută frontal
întreaga grupă („Bună dimineața, Evaluare continuă –
Ștrumfi!”), apoi copiii se vor saluta între Conversația Frontal observarea
ei. comportamentului
- Prezența: Cu ajutorul catalogului, Catalogul de prezență copiilor, chestionare
educatoarea va face prezența, iar copiii orală, aprecieri verbale,
vor așeza pe tablă rama foto: „Sunt mai Roata emoțiilor globale și individuale.
mulți băieți sau mai multe fete?”. Roata
emoțiilor: „Cum te simți astăzi?” Explicația Calendarul naturii

19
- Calendarul naturii: Se stabilește mai Trenulețul săptămânii Frontal
întâi ziua în care suntem, cu ajutorul Conversația Stimularea verbală
„Trenulețului săptămânii”, apoi se
lucrează pe calendar: „În ce anotimp Jocul
suntem?”, „Ce se întâmplă cu natura în
anotimpul primăvara?”, „Cum este Macheta
vremea afară?”, „Cum ne îmbrăcăm?”, Observația
apoi urmează mesajul zilei: „Cu ce
vreau să călătoresc spre grădiniță?”, Evaluare continuă –
unde fiecare copil va alege dintr-o cutie Frontal observarea
un mijloc de transport, îl va recunoaște comportamentului
și îl va așeza pe o machetă (ANEXA 1). copiilor, chestionare
- Momentul de înviorare: Se realizează orală, aprecieri verbale,
prin intermediul jocului de mișcare: globale și individuale.
„Dacă vreau să cresc voinic, Exercițiul
Fac gimnastică de mic!
Fug în pas alergător,
Apoi sar într-un picior!
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele și zbor! Jocul Frontal
Toată lumea e a mea,
Când mă așez jos pe podea
Acesta-i un început,

20
Ia priviți cât am crescut!”

2. Captarea Această etapă se realizează prin Evaluare continuă –


atenției intermediul apariției personajului din observarea
desene animate, Fulger Mcqeen Conversația Frontal comportamentului
(mașinuță din pluș) (ANEXA 2), care copiilor, chestionare
dorește ca prin intermediul copiilor să orală, aprecieri verbale,
își găsească cât mai mulți prieteni. globale și individuale.
3. Anunțarea „Dragi copii, astăzi vom desfășura o
temei și a activitate care se numește „În călătorie Conversația Frontal
obiectivelor cu Fulger Mcqueen”. Pentru început, ne
vom juca puțin cu ceea ce ne-a pregiti
Fulger la centre, apoi împreună cu el va Observarea
trebui să recunoaștem și să denumim compotamentului
mijloacele de transport terestre de pe
câteva jetoane, după care ne vom distra
puțin, identificând sunetele pe care
acestea le produc. Astfel, prin Explicația
intermediul acestui joculeț îi vom găsi Frontal
cât mai mulți prieteni lui Fulger
Mcqeen. Dar, pentru ca Fulger Mcqueen
să își poată lua cu el toți prietenii, va
avea nevoie de încă un prieten important
și anume de un Camion, care îl va ajuta
21
pe Fulger să își care toți prietenii după el
în remorca sa. Așadar, acesta s-a ocupat
și ne-a adus el câteva materiale pe care
noi le vom lipi, construind astfel un Conversația Evaluare continuă –
camion pentru Fulger Mcqeen, pe care Frontal observarea
eu m-am gândit să îl numesc „Camionul comportamentului
Magic”! Sunteți de acord? La final, Explicația copiilor, chestionare
vreau să văd cât de bine știți voi să orală, aprecieri verbale,
circulați pe stradă și ne vom distra globale și individuale.
printr-un joculeț cu ajutorul unui
semafor, după care vom dansa pe Conversația
melodia „Roțile de autobuz se
învârtesc”. Sunteți pregătiți să ne
distrăm cu Fulger Mcqueen?”
Trecerea de la întâlnirea de dimineață la
jocurile și activitățile liber – alese se
realizează prin tranziția „Bat din palme
clap, clap, clap” – joc de mișcare.
4. Reactualizarea La centrul ARTĂ, copiii vor primi coli Cărticica cu creații
cunoștințelor în format A5, șabloane cu mijloace de Conversația Acuarele
transport terestre, acuarele și burete și Palete Individual
vor ștampila, astfel încât să iasă forma Explicația Șabloane cu mijloace Evaluare continuă –
corectă, indicată de șablon. La final, de transport terestre observarea

22
lucrările vor fi atașate în Cărticica cu Demonstrația Bureți pentru comportamentului
„Creațiile Ștrumfilor”. (ANEXA 3) ștampilare copiilor, chestionare
La centrul ȘTIINȚĂ, copiii vor primi Jocul orală, aprecieri verbale,
jetoane cu mijloace de transport și câte o Individual globale și individuale.
coală A3, pe care vor avea un model Observație Siluete cu mijloace de
după care ei trebuie să completeze șirul transport terestre și
cu mașinuțe. (ANEXA 4) alte obiecte
La centrul JOC DE ROL, copiii se vor Pe grupuri
juca și își vor imagina că sunt la un Explicația mici
cirucit auto. Aceștia vor primi roluri de
șoferi care participă la diferite curse, dar Jocul Jucării Aprecieri verbale
și de mecanici care repară mașinile din individuale și colective
circuit. La acest centru este amenajat un Pe grupuri
spațiu de joacă, astfel încât copiii să mici
reușească să intre în rolul pe care îl Conversația
primesc, într-un mod plăcut și atractiv.
(ANEXA 5)
Prin tranziția „Cica, cica, vine trenul!” –
cântec, și rutina „Dacă mâinile-s curate,
bolile vor sta de-o parte!” (deprinderea
de a se spăla pe mâini ori de câte ori este
nevoie), copiii se pregătesc pentru
servirea gustării (fructul de la ora 10).

23
5. Dirijarea DȘ (Cunoașterea mediului):
învățării
La activitatea de la Cunoașterea Observarea
Introducerea în Mediului vom juca jocul „Cine știe mai Explicația Frontal comportamentului
activitate bine!” Voi prezenta copiilor materialele copiilor
didactice cu care ne vom juca: jetoane
cu mijloace de transport terestre
(ANEXA 6).
Explicarea Voi explica preșcolarilor cum ne vom
regulilor jocului juca și ce reguli trebuie să respecte în
Urmărirea
propriu-zis și a desfășurarea jocului.
capacității de
sarcinilor de ▪ SARCINA DIDACTICĂ: Explicația Frontal
concentrare a copiilor
lucru • Recunoașterea și
denumirea mijloacelor de
transport terestre de pe
jetonul ales;
• Identificarea mijloacelor
de transport după sunetul Fontal
produs.
▪ REGULI DE JOC:
- copiii vor fi așezați în semicerc pe
scăunele; Explicația
Frontal

24
- pe o masă se află mai multe jetoane cu Urmărirea
Explicarea mijloace de transport terestre, iar fiecare capacității de
regulilor jocului copil va fi solicitat cu ajutorul unei concentrare a copiilor
propriu-zis și a „baghete magice” să vină în față și să
sarcinilor de aleagă un jeton; Explicația
lucru - preșcolarul va trebui să recunoască și Frontal
să denumească mijlocul de transport de
pe jeton, după care îl va lipi pe tablă,
lângă mașinuța-personaj pe care o vor
cunoaște la captarea atenției; jetoanele
care nu au mijloace de transport pe ele, Frontal
vor fi date de-o parte și nu vor putea fi
așezate lângă personaj;
Executarea - fiecare preșcolar va primi aprecieri
jocului de probă verbale din partea educatoarei și va fi
aplaudat de colegi. Demonstrația
Se execută jocul de probă cu 2-3 copii. Exercițiul Frontal Aprecieri
„Ați înțeles cum ne vom juca? Haideți Jocul verbale
să îl ajutăm pe Fulger Mcqueen să își Jetoane cu mijloace
găsească mulți prieteni astăzi!” de transport și alte
VARIANTA I (jocul propriu-zis) obiecte
După ce mă asigur că preșcolarii au Frontal
înțeles regulile jocului, se trece la Conversația

25
Executarea executarea jocului propriu-zis. Prin
jocului propriu- formula „Cu bagheta fermecată, eu te Jocul
zis voi numi îndată!”, copilul atuns vine în Observarea
față, alege un jeton, recunoaște și Bagheta fermecată capacității de
denumește mijlocul de transport terestru concentrare a copiilor
care se află pe jetonul respectiv, apoi îl Conversația
așază lângă Fulger Mcqueen.
Răspunsurile corecte vor fi apreciate de
către educatoare, copiii vor fi aplaudați
de către colegi, iar răspunsurile greșite Frontal
Complicarea vor fi corectate.
jocului VARIANTA II Explicația
Pe un suport audio voi avea mai multe Stick Evaluare
sunete, atât produse de diferite mijloace continuă – observarea
de transport (mașină, tren, motocicletă, comportamentului
claxon de bicicletă etc., cât și sunete Explicația copiilor, chestionare
produse de diferite animale. Fiecare orală, aprecieri verbale,
copil va fi solicitat tot prin intermediul Conversația Frontal globale și individuale.
„baghetei magice” să recunoască un
sunet și să identifice fie mijlocul de
transport, fie animalul care emite Jocul Boxă
sunetul respectiv. Răspunsurile corecte
vor primi aprecieri verbale din partea

26
educatoarei și vor fi aplaudate de către
colegii lui, iar cele greșite vor fi
corectate.Trecerea la următorul domeniu
experiențial se realizează prin
intermediul tranziției „Câte unul pe
cărare” – cântec.

6. Obținerea DOS (Activitate practică)


performanței Hotărâm împreună să confecționăm Frontal
„Camionul Magic”. Pentru activitatea Conversația Lipici solid Evaluare continuă –
Intuirea practică, preșcolarii vor descoperi și observarea
materialului intui materialele primite: lipici solid, Elemente de aplicat: comportamentului
suport de lucru cu cabina camionului material buretat, roți) copiilor, chestionare
(ANEXA 7), elementele mașinii din orală, aprecieri verbale,
coală buretată, roțile din hârtie. globale și individuale.
Preșcolarii vor avea de lipit
Prezentarea componenetele unui camion, având ca
fișei model prim reper cabina mașinii, care Explicația Fișa model Frontal
figurează deja pe suportul de lucru.
Demonstrarea Educatoarea prezintă planșa model A3
modului de (ANEXA 8), explică și demonstrează Demonstrația Fișe cu pașii care
lucru modul de lucru, având pașii care trebuie trebuie urmăriți
Observarea sistemică

27
Încălzirea urmăriți expuși pe tablă (ANEXA 9). Și Frontal
mușchilor mici modelul va rămâne expus pe tablă.
ai mâinilor Înainte de a începe activitatea, încălzim Exercițiul
mânuțele prin exerciții de încălzire a Aprecieri verbale
mușchilor mici ai mâinii: „Eu strâng individuale și colective
pumnii și îi desfac/ Degetelor fac pe
Executarea plac!/ Acestea îmi sunt petale,/ Le Conversația Individual
lucrărilor desfac precum o floare./ Iar apoi
aplaudăm și de lucru ne apucăm!”.
Copiii se apucă de lucru, iar educatoarea
îi supraveghează, făcând diverse
Evaluarea aprecieri verbale pe parcurs pentru a-i
lucrărilor antrena. Frontal
Lucrările copiilor vor fi expuse cu
ajutorul cleștilor de rufe pe o sfoară, Sfoară și clești de rufe
pentru a putea fi observate de tot
colectivul grupei. Se va face „Turul
Galeriei”, iar copiii împreună cu
educatoarea vor face aprecieri cu privire
la modul în care s-a lucrat.

28
7. Asigurarea Aceasta etapă se va realiza cu ajutorul
retenției și a unor ghicitori ce au răspunsuri diferite Conversația
transferului mijloace de transport terestre:

1. „Două roți în lanț legate, Observarea sistemică a


Duc iute un om în spate!” – Explicația comportamentului
BICICLETA
2. „Șir de camere pe roate, Problematizarea Ghicitori Frontal
Fuge pe șine cât poate!” – TRENUL
3. „O mașină mare, grea,
Cară tot ce pui în ea!” - CAMIONUL Conversația
4. În stație-l așteptăm,
Și unde dorim plecăm!” –
AUTOBUZUL
(ANEXA 10)
8. Evaluarea „Felicitări, dragii mei! Astăzi ați făcut o
activității treabă minunată, ați denumit mijloacele
de transport terestre și le-ați identificat
după sunetele pe care le produs, l-ați Recompense Frontal Aprecieri verbale
construit pe Camionul Magic lipind Conversația (stikere cu mașini) colective
materialele pe care le-ați primit iar
Fulger Mcqueen este foarte mândru de
voi și foarte bucuros pentru că l-ați

29
ajutat să își găsească mulți prieteni, așa
că ne-a adus și niște recompense!”
9. Încheierea Jocuri și activități liber – alese
activității (JALA2): „Acum, după tot efortul pe
care l-ați depus, meritați din plin să vă
distrați împreună cu mine prin Observarea
intermediul unui joc foarte distractiv Conversația Semafor – Jucărie sistemică a
care se numește „La verde pornim, iar la Frontal comportamentului
roșu ne oprim!”. Copiii vor fi așezați în
cerc și vor primi diverse comenzi de la
educatoare. Cu ajutorul unui semafor de
jucărie pe baterii, care va fi așezat în
centrul cercului, educatoarea va schimba
și culoarea lui, urmând ca preșcolarii să
se oprească din a executa orice mișcare Jocul Evaluare continuă –
când semaforul este pe roșu și să observarea
pornească atunci când semaforul se face comportamentului
verde. La final copiii vor fi aplaudați vor Boxă copiilor, chestionare
primi aprecieri verbale. După terminarea orală, aprecieri verbale,
acestui joc, copiii vor dansa pe melodia Euritmia globale și individuale
„Roțile de autobuz se-nvârtesc!”

30
ANEXA 1

31
ANEXA 2

32
ANEXA 3

33
ANEXA 4

34
ANEXA 5

35
ANEXA 6

36
ANEXA 7

37
ANEXA 8

38
ANEXA 9

PASUL 1 PASUL 2

PASUL 3

39
ANEXA 10

40

S-ar putea să vă placă și