Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa: mică

Grădiniţa nr.13 Tg Jiu

Educatoare: Weber Elena

Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului înconjurător

Mijloc de realizare: observare

Subiectul activităţii: „Rosia”

Obiective cadru: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a


mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii
pentru investigarea acestuia

Obiective de referinţă:
- să cunoască unele componente ale lumii înconjurătoare
(corp uman, plante, animale, obiecte).

Exemple de comportament:
- să recunoască părţile componente ale rosiei
- să înţeleagă şi să folosească noţiunea de „legumă”
- să înţeleagă reguli de igienă referitoare la consumarea
acestei legume

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, demonstraţia

Mijloace de învăţământ: o ladita cu rosii

DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele Exemple de Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi Mijloace de
activităţii comportament procedee învăţământ
Captarea Voi purta o scurta convorbire Rosia, ardeiul ceapa , conversaţia Câteva rosii
atenţiei cu copiii despre legume (care ridichea
sunt acestea , ce stiu despre
ele)
Anunţarea Astăzi copii vom observa
temei rosia
Desfăşurarea - să Invit copiii să ia câte o rosie Copiii cercetează rosia. Conversaţia,
activităţii recunoască de pe o farfurie şi s-o Rosia este rotundă, ea demonstra-
părţile cerceteze. Priviţi cu ce seamănă cu un mar. ţia
componente seamănă rosia
ale rosiei Ce culoare are rosia? Rosia este moale si
De ce am apucat rosia pentru zemoasa
a o tine in mana?
Cum este rosia când o
pipăim?

Sinteza Sinteza parţială se va realiza Conversaţia Rosii


parţială - să printr-un joc care se numeşte Copiii răspund la
recunoască „Spune mai departe”. Voi întrebări.
părţile începe o propoziţie, iar copiii
componente continuă în cor spunând
ale rosiei cuvântul potrivit. Rosia se
- să înţeleagă rostogoleşte fiindcă este…
şi să (rotundă). Ea seamănă cu …
folosească (un mar). Are culoarea…
noţiunea de (roşie). Frunzele au
legumă culoarea…(verde). Rosia este
…(o legumă)
Părţile componente:
Deci am văzut până acum că
rosia are frunze. Noi mâncăm rosiile .
De unde ia hrana? Rosia are nevoie de apă
Înainte de a fi mâncate rosiile pe care o ia din
trebuie spălate bine ţi pământ.
curăţate. Copiii spală şi curăţă
Ce gust are rosia? rrosia.

Are gust bun , acrisor

Sinteza finală să recunoască Sinteza finală o voi efectua Copiii răspund la Conversaţia
părţile împreună cu copiii referindu- întrebări.
componente ne la părţile componente,
ale rosiei însuşiri, locul unde creşte,
- să înţeleagă cine o îngrijeşte (grădinarul),
şi să cum o îngrijeşte (o uda,
folosească curăţă buruienele din jurul ei
noţiunea de ca să aibă soare, lumină),
legumă reguli de igienă referitoare la
- să înţeleagă consumul acestei legume.
reguli de
igienă
referitoare la
consumarea
acestei
legume.
Încheierea Voi arăta copiilor cum se Copiii urmăresc şi Conversaţia Rosii, vas
activităţii prepară salata de rosii. voi ajută educatoarea în demonstra – cu apă,
face aprecieri asupra prepararea salatei ţia cuţit, sare,
comportamentului copiilor farfurii
din timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și