Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Propuntor:
Nivelul I : grupa mic
Domeniul tiine
Tema anual: ,,Cine sunt/ suntem?
Tema proiectului : ,,De ziua rii mele!
Tema sptmnii: ,, Sunt un pui de romna
Capitolul:- Mulimi
Tema : - constituire de mulimi dup form, mrime , culoare
Subiectul ludic : ,,Cum sunt baloanele?
Tipul activitii : Recapitulare /sistematizare
Activitatea de nvare: exerciii de constituire a mulimilor dup un criteriu dat
Scopul :
- constituire de mulimi dup criteri diferite (form, culoare, mrime ), luate succesiv

Obiective operaionale:
Cognitive:
OC1- - s grupeze obiecte dup criteriile nvate ;
OC2- s descrie proprietile elementele unor mulimi propuse;
OC3- s denumeasc nsuirea comun a elementelor dintr-o mulime;
OC4- s verbalizeze aciunea efectuat utiliznd un limbaj matematic adecvat;
Psihomotorii:
OPM1: - s mnuiasc corespunztor materialul pus la dispoziie;

Afective :
OA1 : - vor exprima atitudini pozitive fa de munc.
OA2: - vor manifesta interes fa de activitatea propus;
Strategii didactice:
Metode si procedee:conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul..
Forme de organizare: frontal i individual
Resurse:
Materiale: marionet, cutie cu coulee, jetoane, flanelograf, fie de lucru
Umane : precolarii grupei mici
Temporale: 15-20 min
Spaiale: - sala de grup

Bibliografice:
1. Proiectarea didactic n nvmntul precolar, Mtsaru Maria,Chiriloaie Maria i colaboratorii si, Editura C.C.D. Bacu 2008
2. Curriculum pentru educaie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureti 2009
3. Ghid de bune practice pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3- 6/7 ani, M.E.C.T., 2008.
4. Activiti matematice n grdini , Mihaela Neagu, Georgeta Beraru

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activitii Obiective Coninut i sarcini de nvare Strategii didactice Evaluare
operaionale Metode Mijloace Forme
1. Captarea Voi prezenta copiilor un bieel frontal Observarea
ateniei (marionet ) pe nume Andrei , care a explicaia Marionet comportamentu
vrut s vin s se joace cu ei. Andrei -lui
are o cutie cu multe surprize pe care Cutie ce
le va arta copiilor pe parcursul conine
activitii. surprize
2.Enunarea temei - Astzi copii ne vom juca cu explicaia frontal Observarea
i a obiectivelor baloane colorate de diferite mrimi i comportamentu
forme diferite. Le vom grupa dup -lui
forma, dup mrime, dup culoare
Am rugmintea ca voi s fii ateni, s
participai cu toii la activitate ca la
sfrit s primii surprizele pregtite
de Andrei.
3.Actualizarea Voi scoate din cutia adus de Andrei conversaia Jetoane frontal Observarea
cunotinelor baloanele decupate din cartoane de flanelograf comportamentu
diferite culori . lui
- Ce culori au baloanele ?
- Baloanele au toate aceeai form?
- Dar au aceai mrime?
4. Dirijarea OC1 Copiii primesc pe mese coulee cu Coulee cu individual Observarea
nvrii OC2 baloane decupate din carton aduse de explicatia jetoane comportamentu
OC3 pritenul Andrei conversaia -lui
OC4 Voi cere copiilor s formeze mulimi Aprecieri
cu baloanele dup urmtoarele verbale
OA1 criterii:
OPM1 - Cer copiilor s formeze mulimi cu exerciiul
baloanele care au aceeai form.
Copii grupeaz baloanele n dou
grupe , grupa baloanelor rotunde i
grupa baloanelor lunguiee.
- Cer copiilor s grupeze baloanele
dup culoare.
Copii grupeaz baloanele dup
culoare i obin grupa baloanelor
roii i grupa baloanelor galbene.
- Cer copiilor s formeze mulimi de
baloane dup mrimea cestora.
Copiii formeaz mulimi i obin o
mulime de baloane mari i o mulime
de baloane mici.
Copiii vor fi numii dup fiecare
cerin i vor verbaliza aciunile
fcute.
6.Obinerea OC1 - Prietenul nostru Andrei a grupat i frontal Aprecieri
performanei OC2 el baloanele i a constatat c nu se verbale
OC3 prea descurc aa c v cere conversaia
OC4 ajutorul, vrei s-l ajutm?
OPM1 Copiii i vor acoperi ochiorii iar la Observarea
OA1 semnalul lui Andrei i vor descoperi i comportamentu
OA2 vor sesiza greeala fcut de acesta. explicaia -lui
- Andrei a strecurat un balon mare in
baloanele mici. exerciiul
- Andrei a pus un balon rou n cele
galbene.
- Andrei a pus un balon lunguie n
cele rotunde.

7. Feedbeackul Prin sondaj voi adresa ntrebarea: Aprecieri


OA1 - Credei c Andrei a nvat acum conversaia verbale
s grupeze baloanele? individual
8. Evaluare OC1 Le voi spune copiilor c Andrei le-a explicaia individual Aprecieri
OC2 pregtit cte o fi pe care ei s o verbale
OC3 lucreze. exerciiul
OC4 Fia va avea ca sarcin s
OPM1 ncercuiasc cu rou baloanele mari
iar baloanele mici s le coloreze cu
galben.
9. Retenia OC1 Voi pune cteva ntrebri copiilor: conversaia frontal Aprecieri
OC2 - Cine a venit la noi n vizit? verbale
OA1 - Cum am grupat baloanele?
- Ce culori aveau?
- Cum erau ele ca mrime?
10.Transferul OA1 Fiecare copil va primi stimulent de la conversaia individual Aplauze i
OA2 prietenul Andrei pentru participarea aprecieri
la activitate. verbale
Voi ndruma copii s grupeze i
jucriile de acas dup criteriile
nvate.

S-ar putea să vă placă și