Sunteți pe pagina 1din 14

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT FLOREȘTI,

STRUCTURA CETATEA FETEI

,,MOȘ NICOLAE ȘI CIZMULIȚELE NERĂBDĂTOARE”

- PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ-


Inspecție nr.1
Grad: Definitivat

Educatoare: Orlaie-Țăran Maria

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 06.12.2023
Unitatea de învățământ: Grdinița cu Program Prelungit Cetatea Fetei, Florești
Grupa: mijlocie ,, Ștrumfi”
Educatoare: Orlaie-Țăran Maria
Tema anuală de studiu: ”Cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului tematic: ,,Magia sărbătorilor de iarnă”
Tema săptămânii: ,,În așteptarea lui Moș Nicolae”
Tema activității: ,,Moș Nicolae și cizmulițele nerăbdătoare”
Tipul activității: mixt
Forma de realizare: activitate integrată (de o zi) (ALA1+ADP+ADE+ALA2)
Categorii de activități de învățare:

 Activități de dezvotare personală (ADP)


Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: ,,Ce v-a adus moș Nicolae în ghetuțe?”
Tranziții: Bat din palme, clap, clap, clap..., Trenulețul muzical, Unul după
altul
Moment de mișcare: Dacă vreau să cresc voinic

 Activități pe domenii experiențiale (ADE)


Domeniul limbă și comunicare(DLC): Educarea limbajului - povestirea
educatoarei ,,Cizmulițele nerăbdătoare”
Domeniul estetic și creativ(DEC): Activitate artistico-plastică - pictură
„Cizmulița lui Moș Nicolae”

 Jocuri și activități liber-alese (ALA1 și ALA 2)


Construcții: ,,Căsuta ghetuțelor”-asamblare piese din lego
Artă: ,,Nuielușa lui Moș Nicolae”-lipire pompoane
Joc de rol: ,,De-a cofetarii”-prăjiturele pentru Moș Nicolae
Joc distractiv: ,,Cine ajunge primul la cizmuliță?”
Joc liniștitor: ,,Găsește cizmulița”

2
Scopul activității: Formarea deprinderii de a-și însuși și reproduce firul narativ al
unei povestiri, utilizând un limbaj corect din punct de vedere gramatical și exersarea
deprinderii de a realiza o temă artistico-plastică, utilizând tehnica dată.

Dimensiuni ale dezvoltării:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
A.2.Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
D.1.Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

Obiective operaționale:

Comportamente vizate Obiective operaționale

D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea O.1. Preșcolarul va fi capabil să redea cel puțin
activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii două din momentele poveștii, având ca sprijin
și receptării lui (comunicare receptivă) imaginile din poveste;
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui O.2. Preșcolarul va fi capabil să formuleze
mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, enunțuri utilizând trei din termenii noi
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare (nerăbdătoare, lustruite, nuielușe), cu ajutorul
expresivă) educatoarei;
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă
a vocabularului
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele O.3.Preșcolarul va fi capabil să realizeze tema
pentru realizarea de activități variate. plastică „Cizmulița lui Moș Nicolae”, utilizând
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare tehnici specifice picturii;
și de primire a ajutorului în situaţii
problematice specifice
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru
realizarea sarcinilor de lucru la care

3
întâmplină dificultăți.

B.1.3. Inițiază/participă la interacţiuni


pozitive cu copii de vârstă apropiată

A.1.1. Își coordonează mușchii în O.4. Preșcolarul va fi capabil să construiască


desfășurarea unor activități diversificate, căsuța de unde au plecat ghetuțele, prin
specifice vârstei. alăturarea pieselor lego;
O.5. Preșcolarul va fi capabil să lipească
pompoane pe nuielușă, respectând indicațiile
educatoarei;
O.6. Preșcolarul va fi capabil să confecționeze
prăjiturele, utilizând materialele puse la
dispoziție;

A.1.2. Participă la activităţi fizice variate, O.7. Preșcolarul va fi capabil să realizeze


adecvate nivelului lui de dezvoltare sarcinile și mișcările din cadrul jocului
A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, liniștitor: ,,Găsește cizmulița”, și a jocului
simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea distractiv ,,Cine ajunge primul la cizmuliță?”,
cu mediul apropiat. după indicațiile educatoarei.
E2.2 Demonstreaza familiarizarea cu
informatii despre
marime,forma,forma,greutate,inaltime,lung
ime,volum.

4
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, observația, explicația,
demonstrația, povestirea, exercițiul, cubul, turul galeriei

Mijloace didactice: Zâna Iarnă, scrisoarea primită, machetă ce reprezintă


povestea cu momentele poveștii, imagini din poveste, telefon, planșa model, acuarele,
pensule, palete, șervețele umede, cizmulițe din polistiren, aluat, piese lego, bucătărie,
tăvi, pompoane, nuielușa din polistiren, lipici, cadoul primit de la Moș Nicolae,
recompense.
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.

Evaluare:
 Corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la
poveste, la sarcina de a reda momentele poveștii, la enunțarea propozițiilor
folosind cuvintele noi învățate

 Calitatea și acuratețea produselor activității: aspectele de motricitate fină de la


centrul Construcții, lipirea pompoanelor la centrul Artă, confecționrea prăjiturilor
la centrul Joc de rol, și realizarea lucrării: „Ghetuța lui Moș Nicolae” folosind
tehnica picturii, după indicațiile oferite de către educatoare
 Gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor pozitive
urmărite (inițierea unor interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată,
consecvența, autonomie personală)

Bibliografie:

 Curriculum pentru educația timpurie


 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida Cunoașterii- repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar, 2016, editura DIAMANT, Pitești

5
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educația timpurie, 2019.

HARTA ACTIVITĂȚII INTEGRATE

,,Moș Nicolae și cizmulițele


nerăbdătoare”
Activitate integrată

Jocuri și activități liber Activități de dezvoltare


alese (ALA 1) și personală(ADP):
(ALA2):
Activități pe domenii
experiențiale(ADE) Rutine: Primirea copiilor,
Construcții: ,,Căsuța micul dejun, gustarea
ghetuțelor”-asamblare (deprinderi specifice)
Domeniul Limbă și
piese lego
comunicare(DLC):Educarea
Artă: ,,Nuiaua lui Moș Întâlnirea de dimineață:
limbajului - povestirea
Nicolae”-lipire ,,Ce v-a adus Moș Nicolae
educatoarei: ,,Cizmulițele
pompoane în ghetuțe?”
nerăbdătoare”
Joc de rol: ,,De-a
cofetarii”-prăjiturele Tranziții: Bat din palme,
pentru Moș Nicolae Domeniul estetic și
clap, clap, clap...,
creativ(DEC): Activitate
Trenulețul muzical, Unul
Joc distractiv: ,,Cine artistico-plastică - pictură:
după altul
ajunge primul la „Cizmulița lui Moș Nicolae”

cizmuliță?”

Moment de mișcare:
Joc liniștitor: ,,Găsește Dacă vreau să cresc
cizmulița!” 6 voinic
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

I. Momentul organizatoric:
Asigurarea condițiilor optime pentru realizarea activității, aranjarea
mobilierului și pregătirea materialelor didactice. Introducerea copiilor în sală și
așezarea acestora pe scăunele în semicerc.
Întâlnirea de dimineaţă
Se recită versurile: „Dimineaţa a venit
Toți copiii au sosit
În semicerc ne adunăm
Și frumos ne salutăm”
Pentru salut, se folosește „tehnica comunicării rotative”: pornind de la
educatoare către copilul din dreapta. Fiecare salut este însoțit de o strângere de mână.
Prezenţa se realizează prin intermediul următoarelor versuri:
”După ce ne-am adunat,
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”,
asigurându-ne că fotografia copilului este așezată la panoul de prezență și completând
caietul de prezență.
Calendarul naturii: Se va completa prin intermediul unor întrebări adresate de
către educatoare:
Ce zi este astăzi?
În ce anotimp ne aflăm?
Cum vă dați seama că ne aflăm în anotimpul iarna?
Cum este vremea astăzi?
Pe măsură ce preșcolarii vor răspunde la aceste întrebări, vor fi așezate
cartonașele cu ziua, anotimpul, starea vremii pe calendarul naturii.

Împărtășirea cu ceilalți: Am auzit că Moș Nicolae a început să împartă


cadouri în ghetuțele copiilor cuminți. Voi ați gasit ceva in ghetuțe azi dimineață?

7
Vreți să ne spuneți și nouă ce v-a adus? Vom pune accentul pe valoarea
implementată ,,recunoștința”. Copiii vor spune dacă sunt recunoscători de cadourile
primite de la moș Nicolae.
Urmează momentul de mișcare, la care copiii se vor ridica în picioare în fața
scăunelelor și vor executa mișcări de înviorare, recitând versurile:

„Dacă vreau să cresc voinic, fac gimnastică de mic


Merg în pas alergător, apoi sar într-un picior
Mă opresc, respir ușor, întind brațele și zbor!
Toată lumea e a mea, când m-așez jos pe podea
Ăsta-i doar un început, ia priviți cât am crescut!”

Noutatea zilei: După momentul de înviorare, copiii se reașează pe scăunele și


vor observa o machetă acoperită în sala noastră. În timp ce discut despre ce s-ar putea
afla acolo, copiii vor auzi o bătaie la ușă.

II. Captarea atenției pentru activitățile de învățare


Educatoarea deschide ușa și observă că a sosit Zâna iarnă, care are și un
cadou.
Zâna Iarnă îi salută pe copiii ,,Buna ziua ,dragi copii! Pentru că suntem la începutul
anotimpului iarna, eu am pornit să aduc copiilor bucurii, și în special vouă. În
drumul meu m-am intâlnit cu Moș Nicolae care era puțin supărat. M-a rugat special
să trec pe la grupa Ștrumfilor să aduc acest cadou. Hai să vedem ce se află in el..
Desfac cadoul în care găsesc o scrisoare de la moș Nicolae, pe care o citesc.

Dragii mei ștrumfi,

Eu sunt moș Nicolae, care v-am trimis cadouri. Sper că v-au plăcut. Am auzit
de la Zâna Iarnă, că voi sunteți niște copiii tare isteți cărora vă place să ascultați cât
mai multe povești frumoase și interesante. De aceea eu v-am trimis o poveste
frumoasă (și o machetă), despre niște cizmulițe nerăbdătoare. Doresc să vă mai spun,
că în timp ce împărțeam cadouri, cizmulițele mele, au rămas fără o parte din culoare,
pentru că vântul a sulfat foarte tare, de aceea sunt tare trist și vreau să vă rog pe voi
să le ajutați să primească din nou culoare, iar apoi să le așezăm în căsuța lor. Dragi

8
copii, eu am pregătit și alte provocări pentru voi, pe care vă rog să le rezolvați cu
ajutorul doamnei educatoare, pentru a fi din nou fericit.
Vă salută, moș Nicolae!

III. Anunțarea temei și a obiectivelor activității integrate:

Activitatea de astăzi se numește ,,Moș Nicolae”, iar împreună vom asculta


povestea ,,Cizmulițele nerăbdătoare”, vom descoperi de ce au plecat cizmulițele de
acasă și care este povestea lor, îl să vom ajuta pe moș Nicolae, să primească
cizmulițele din nou culoare, să construim căsuța ghetuțelor pentru a fi în siguranță, să
lipim pompoane pe nuielușe, să facem prăjuturi pentru moș Nicolae, să nu mai fie
trist.

IV. Dirijarea învățării și obținerea performanței:


ADE:
Domeniul Limbă și Comunicare- povestirea educatoarei ,,Cizmulițele
nerăbdătoare”.
Copiii se vor așeza pe scăunele, în semicerc. Educatoarea împreuna cu Zâna
Iarnă dezvăluie macheta și exclamă : ,,Ia uitați ce ne-a trimis nouă moșul!”. Urmează
să spun povestea ” Cizmulițele nerăbdătoare” . Pe parcursul povestirii, mă voi folosi
de personajele pregătite și macheta ce arată momentele povestirii. Încep să spun
povestea cu intonația adecvată, cu tonalitatea potrivită, cu modularea vocii, pentru a
imita personajele, cu marcarea pauzelor determinate de punctuație, mimică și gesturi
adecvate situațiilor. La sfârșitul povestirii voi explica cuvintele și expresiile
necunoscute (,,cizmulițele nerăbdătoare=care nu are răbdare”, ,,lustruite=curățat
bine”, nuielușă=băț”). Voi ruga copiii să încerce să formuleze propoziții cu aceste
cuvinte. De asemenea, pe lângă machetă, pe perete se vor afla imaginile din poveste,
în ordine cronologică. Copiii vor repovesti conținutul poveștii pe baza imaginilor din
poveste și a întrebărilor adresate de educatoare.
-Cum se numește povestea pe care am ascultat-o noi astăzi? (Povestea se numeste
“Cizmulițele nerăbdătoare”)
-Cine îl așteptau pe moș Nicolae?(cizmulițele Anei, ghetuțele lui Matei și Alexandru)
-Ce au facut cizmulitele Anei?(Au plecat in cautarea mosului)

9
-Cu cine s-au intalnit cizmulițele pe drum? (S-au intâlnit cu Moș Nicolae, măgărușul,
cățelul, pisicuța.)
Educatoarea, împreună cu copiii, vor identifica mesajul desprins din această
poveste: ,,Noi trebuie să fim cuminți si ascultători să nu ne expunem pericolelor”.
Copiii vor descrie, compara, analiza, asocia, aplica, argumenta, ce au făcut
cizmulițele Anei în diferite momente ale poveștii, rostogolind un cub. Fiecare față a
cubului are o culoare diferită.

DESCRIE: Ce își doreau cizmulițele Anei?

COMPARĂ: Cum se simțeau cizmulițele Anei? Dar celelalte încălțăminte?

ASOCIAZĂ: Ce personaj dintr-o altă poveste s-a pierdut, la fel ca cizmulițele din
povestea noastră?

ANALIZEAZĂ: Credeți că au făcut bine cizmulițele când au plecat în căutarea lui


Moş Nicolae?

APLICĂ: Te-ai simțit vreodată la fel de nerăbdător ca cizmulițele noastre din


poveste?

ARGUMENTEAZĂ: De ce Moş Nicolae le-a lăsat cizmulițelor , în afară de cadouri şi


o nuieluşă? (Deoarece ele au plecat în căutarea moșului)

Pentru aranjarea mobilierului și pregătirea materialelor pentru activitatea


următoare, copiii vor părăsi sala de grupă pe următoarea tranziție:
,,Unul după altul în rând ne-așezăm,

Unul după altul spre baie plecăm”

Domeniul estetic și creativ- pictură:


La revenirea în sala de grupă copiii sunt anunțați de Zâna Iarnă, pentru că am
aflat povestea ,,Cizmulițele nerăbdătoare”, moș Nicolae, ne-a spus în scrisoare că
vântul a suflat foarte puternic și cizmulițele și-au pierdut o parte din culoare. Știți voi
oare cum am putea noi să le dăm culoare din nou? Să le pictăm!
Voi îndruma copiii să realizeze intuirea materialelor: „Ce avem pe măsuțe?”
(cizmulițe, paletă cu vopsea roșie, pensule, șervețel).

10
Prezint copiilor lucrarea model cizmulița pictată de mine, o așez la loc
vizibil și discutăm puțin pe marginea acestei lucrări. Le propun copiilor să pictăm
cizmulițe pentru Moș Nicolae, cu ajutorul pensulelor.
Voi explica și voi prezenta pașii de lucru astfel: Vom picta numai cu
ajutorul pensulei. Se introduce pensula în acuarela de culoare albă, și vom picta
marginea de sus a cizmuliței. După ce vom termina de pictat, vom introduce pensula
în paharul cu apă, pentru a o spăla. Apoi vom introduce pensula în acuarela de culoare
roșie, care se află pe paletă, apoi vom aplica culoarea pe toată suprafața cizmuliței.
Se realizează exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii: Mișcăm degețelele/
Batem, batem, palmele/Răsucim încheietura/Și dăm mingea dura, dura!”
Copiii vor începe să realizeze lucrarea, dar nu înainte ca educatoarea să le
ureze: ,,Spor la treabă!” Copiii vor începe să lucreze, în acest timp îi voi supraveghea
și le voi oferi sprijin, la nevoie.. Voi atrage atenția asupra modului de realizare a
lucrărilor, estetic și îngrijit, dar și asupra poziției corpului. Voi încuraja și voi aprecia
modul de lucru și comportamentul copiilor.
La finalul activității de pictură, lucrările realizate de copii vor fi expuse pe
măsuță iar copii vor primi câte un pompon având ca sarcină să-l așeze pe lucrarea care
le place cel mai mult. Alături de Zâna Iarnă, copiii se vor deplasa in jurul măsuței
pentru a vedea lucrările realizate și a așeza pomponul primit. Evaluarea lucrărilor se
va face prin metoda Turul Galeriei. Zâna Iarnă va fi foarte fericită pentru că au lucrat
foarte frumos, le va mulțumi copiilor pentru efortul depus în realizarea acestora, și le
promite ca aceste vor ajunge la Moș Nicolae și ajutoarele acestuia. Le va oferi
recompense.
Prin tranziția ”Trenulețul muzical” copiii părăsesc sala de grupă și se
îndreaptă spre baie.

V. Asigurarea retenției și a transferului celor învățate:


ALA1
La întoarcere în sala de grupă, Zâna Iarnă impreună cu educatoarea și copiii,
vor vizita centrele de interes, în timp ce educatoarea va prezenta sarcinile pe care le au
de îndeplinit.
La centrul Construcții: copiii vor construi ,,Căsuța cizmulițelor“ -prin
îmbinarea pieselor lego.

11
La centrul Artă: copiii vor decora ”Nuielușa lui Moș Nicolae” -prin lipire de
pompoane
La centrul Joc de rol: copii se vor juca “De-a cofetarii” -vor pregăti prăjituri
pentru Moș Nicolae.
În timp ce copiii lucrează, eu îi voi îndruma și urmări îndeaproape. Voi da
explicații suplimentare unde e necesar, voi pune întrebări ajutătoare acolo unde există
dificultăți, voi monitoriza activitatea de la fiecare centru.
Se reamintește copiilor comportamentul așteptat (regulile grupei) în cadrul
acestor activități vorbim în șoaptă, pentru a nu deranja pe alții, colaborăm împreună
etc.
La finalul activității pe centre copiii vor face ”Turul galeriei” pentru a vedea
realizările colegilor. Toate activitățile din cadrul centrelor vor fi expuse pe o măsuță,
iar Zâna Iarnă va aprecia preșcolarii.
Copiii se îndreaptă spre baie prin tranziția: „Unul după altul/ În rând ne
așezăm/ Unul după altul/ La baie plecăm!”
La întoarcerea în sala de grupă, copiii împreună cu educatoarea, vor desfășura
cele două jocuri: ,,Cine ajunge primul la cizmuliță?” și ,,Găsește cizmulița!”

ALA2
Joc distractiv: ,,Cine ajunge primul la cizmuliță?”
Copiii vor fi împărțiți în două echipe. Vor avea de parcurs un traseu, pentru a
ajunge la cizmulițe. La semnalul educatoarei, vor porni primi doi copii. Primul care
ajunge la cizmuliță, primește o bulină. Câștigătoare va fi echipa care va aduna cele
mai multe buline.

Joc liniștitor: ,,Găsește cizmulița!”


Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în semicerc, apropiaţi unul de altul, fără să
fie înghesuiţi. În fața semicercului, va sta un copil pe scaun, cu spatele la colegii lui.
Sub scăunel va fi așezată o cizmuliță de jucărie. Copilul închide ochii, iar un copil
atins de educatoare, va merge tiptil, va lua cizmulița și o va ascunde. La bătaia din
palme a educatoarei, copilul se va întoarce și va ghici din trei încercări, la cine se află
cizmulița. Apoi un alt copil îi va lua locul.

12
Momentul de lectură: Zâna Iarnă le spune copiilor că a adus o carte cu
imagini frumoase despre niște fulgușori de nea. Haideți împreună să citim “Povestea
fulgilor de nea”

VI. Evaluarea:
Dragi copii, vă mulțumesc pentru toate activitățile pe care le-am realizat
împreună. A fost o zi minunată pentru mine și cu siguranță voi mai veni pe la voi
pentru că am fost foarte veselă la voi în grupă! Acum imi iau la revedere de la voi si
de la doamna educatoare! De asemenea, în încheiere educatoarea va face aprecieri
generale și individuale asupra modului în care copiii au participat la activitate. Pe tot
parcursul activității, educatoarea va observa comportamentul copiilor și gradul de
implicare, va oferi întăriri pozitive, va corecta eventualele greșeli, va oferi feedback
constructiv și va formula aprecieri colective și individuale cu privire la prestațiile
copiilor. Educatoarea va împărți apoi recompense copiilor din partea moșului.

13
14

S-ar putea să vă placă și