Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor pentru învăţământul preşcolar: Pop Nicoleta

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit ,,Parfum de Tei” , Cluj– Napoca
Educatoare: Pop Nicoleta
Data: 26.03.2021
Grupa: Mijlocie A – Fluturaṣii
Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simțim?“
Tema săptămânii: „Zvon de primăvară”
Tema activității: „Povestea firului de iarbă”
Tipul activității: mixtă (predare şi consolidare de priceperi şi deprinderi)
Categorii de activităţi de învăţare: ADP + DLC + DPM+ALA1+ ALA2
Forma de realizare: activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

● ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Rutine: (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, fluturași colorați!”
Moment de mișcare/tranziție : ,, Bună dimineaţa , dragă grădiniţă…’’, ,,Unu-doi…”.

● JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):


Bibliotecă:
 ,,Călătoria firului de iarbă” – traseu senzorial
Artă:
 „Prietenii lui Firicel” – colorare
Știință
 ,,Micii grădinari” –plantare semințe de iarbă

● JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):


 Roata lui Firicel-joc distractiv

● ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


 Domeniul Limbă și Comunicare - ,,Primul firișor de iarbă”-lectura educatoarei;
 Domeniul Psiho-Motric - ,,Hai cu Firicel la drum”-traseu aplicativ;

2
Bibliotecă: Știință Artă
„Călătoria firului de iarbă”traseu senzorial.„Micii grădinari” „ Prietenii lui Firicel’’-colorare.
-plantare semințe de iarbă.

Domeniul Psihomotric ,,Povestea firului de iarbă”


-parcurs aplicativ (ADP+DLC+DPM+ALA1+
,,Hai cu Firicel la drum” ALA2)

Domeniul Limbă și Comunicare Jocuri şi activităţi recreative


,,Roata lui Firicel”
„Primul firişor de iarbă” -joc distractiv.
Lectura educatoarei
ADP
„Dacă aș fi un firişor de iarbă...”

3
● DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII, COMPORTAMENTE ASOCIATE ŞI OBIECTIVE
OPERAŢIONALE:

Dimensiunile dezvoltării Comportamente asociate Obiective operaționale


A.1.Motricitate grosieră și A.1.1. Își coordonează mușchii în O1: Preșcolarul va fi capabil să parcurgă
motricitate fină în contexte de desfășurarea unor activități traseul aplicativ executând deprinderile
viaţă familiare. diversificate, specifice vârstei. motrice precizate și demonstrate de către
educatoare.

A.1.2. Participă la activităţi fizice O2: Preșcolarul va fi capabil să execute


variate, adecvate nivelului lui de mișcările în raport cu comenzile date.
dezvoltare.

A.1.3. Utilizează mâinile și O3: Preșcolarul va fi capabil să coloreze


degetele pentru realizarea de prietenii lui Firicel .
activităţi variate.
O4: Preșcolarul va fi capabil să
construiască traseul lui Firicel pe
diferitele linii trasate cu pietricele, după
modelul dat de educatoare.

A.2. Conduită senzorio- A.2.3. Își coordonează mișcările O5: Preșcolarul va fi capabil să execute
motorie, pentru orientarea în funcție de ritm, cadență, corect exercițiile de dezvoltare motrică ,
mișcării. pauză, semnale sonore, melodii. respectând indicațiile educatoarei.
B.3. Conceptul de sine. B.3.1. Exersează, cu sprijin, O6:Preșcolarul va fi capabil să se
autoaprecierea pozitivă, în autoaprecieze pozitiv asupra muncii
diferite situaţii educaţionale. depuse, cu ajutorul și încurajările
educatoarei.
C.1. Curiozitate, interes și C.1.1. Manifestă curiozitate și O7: Preșcolarul va fi capabil să își
inițiativă în învățare. interes pentru experimentarea și satisfacă dorința de învățare și
învățarea în situații noi. experimentare de jocuri noi.
C.3.Activare şi manifestare a C.3.3. Demonstrează simț O8: Preșcolarul va fi capabil să cânte un
potenţialului creativ. muzical ritmic, armonic prin cântec care presupune executarea unor
cântec, joc cu text și cânt, dans mișcări sugerate de textul acestuia.
etc.
D.1. Mesaje orale în contexte D.1.2. Demonstrează înțelegerea O9:Preșcolarul va fi capabil să desprindă
de comunicare cunoscute. unui mesaj oral, ca urmare a mesajul moral al povestirii și exprimarea
valorificării ideilor, emoțiilor, emoțiilor provocate de firul narativ al
semnificațiilor etc. (comunicare poveștii.
4
expresivă).
D.4. Ascultarea activă a D.4.3. Participă la activitățile de O10:Preșcolarul va fi capabil să asculte
mesajului pentru înțelegerea și grup și la activitățile de joc în cu atenţie povestea educatoarei,
receptarea lui (comunicare calitate de auditor. concentrându-se asupra conţinutului şi
receptivă). acţiunii personajului.
D.5. Exprimarea orală a D.5.2. Participă la activitățile de O11: Preșcolarul va fi capabil să redea
mesajului, a emoțiilor etc. grup și la activitățile de joc, în verbal principalele idei ale povestirii și
(comunicare expresivă). situații uzuale, în calitate de să își verbalizeze propriile trăiri
vorbitor. provocate de poveste;

● STRATEGII DIDACTICE:

Mijloace de învățământ: calendarul naturii, medalioane,imagini,tabla magnetică, personajele


Firicel(mic și mare), machetă cu povestea, bandă colorată, cercuri, panouri, imaginile din
poveste, pietricele, creioane colorate, pământ, semințe de iarbă, recipiente pentru semănat,
traseele pentru construit, roata distractivă, cubul;
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
brainstorming-ul, Turul galeriei, metoda cubului.
Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe grupe.
Durata: o zi (tura I).
Evaluare:
- interesul manifestat față de activitățile propuse (lectura educatoarei, traseu aplicativ);
- calitatea și acuratețea produselor activității: traseul senzorial construit din pietricele la centrul Bibliotecă,
colorarea prietenilor lui Firicel la centrul Artă și plantarea semințelor de iarbă la centrul Știință.
- corectitudinea executării deprinderilor motrice pe parcursul traseului aplicativ;
- gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor pozitive urmărite (inițierea unor interacțiuni
pozitive cu copiii de vârstă apropiată, consecvență, autonomie personală);
-executarea corectă și implicare în jocurile de la ALA2.

5
Bibliografie:
• MEC., 2019 ,Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani)
• Prodea, C., 2011, Ghidul de practică pedagogică pentru învăţământul obligatoriu,
Ed.,Casa Cărţi de Ştiinţă, Cluj-Napoca
• M.E.CT., 2005, Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii şi
Legislaţie şi documente reglatoare, Ed. V&I Integral, Bucuresti
• Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., 2002, Metode interactive de grup - ghid
metodic- 60 de metode şi 200 de aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar, Craiova,
Editura Arves
• Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., 2008, Activitatea
integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar,
Bucureşti, Editura Didactica Publishing House
• Glava, A., Pocol, M., Tătaru L., 2009, Educaţia timpurie. Ghid metodologic pentru
aplicarea curriculumului şcolar, Piteşti, Editura Paralela 45
• Tătaru L., 2014, Piramida cunoașterii, Cluj Napoca, Editura Diamant.

6
Scenariul activității

I.Momentul organizatoric
În vederea desfășurării activității în condiții optime, sala de grupă va fi bine aerisită,
mobilierul va fi aranjat corespunzător modului de concepere al activității: respectiv în semicerc
pentru întâlnirea de dimineață, în semicerc pentru lectura educatoarei, se va stabili traseul
aplicativ încercând să respectăm și distanțarea între copii, pe centre la măsuțe pentru activitățile
la liberă alegere ALA1.Pentru jocul distractiv cu roata copiii vor rămâne tot la măsuțe pentru a se
respecta distanța corespunzătoare. Materialele didactice vor fi la îndemână și se va asigura o
atmosferă de lucru adecvată. Copiii intră în sala de grupă și se vor așeza în semicerc pe versurile
tranziției 1:
,, Bună dimineaţa, dragă grădiniţă…’’

II. Activități de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineaţă
Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul realizat prin
următoarele versuri:
„Dimineaţa ne-am trezit,
La grădiniţă am venit.
În semicerc să stăm
Şi frumos să salutăm
Bună dimineaţa!”
După ce s-au salutat se face prezenţa. Educatoarea citește catalogul grupei, iar copiii
răspund cu ,, prezent/prezentă” la apelul acesteia.

,,A-nceput o nouă zi,


Cum e vremea azi copii?’’

Se completează apoi calendarul naturii și se stabilesc: anotimpul, luna în care ne


aflăm, starea vremii. Pentru a completa calendarul în
întregime se adresează următoarele întrebări:,,În ce anotimp suntem?”, „Cum este vremea
afară?”, ,, Cum ne îmbrăcăm în anotimpul primavară?” etc.
Împărtăşirea cu ceilalți copii se realizează sub forma unui joc care se numeşte „Dacă aș
fi un fir de iarbă…”. În momentul în care educatoarea bate din palme aceasta alege un copil și le
spune copiilor cu cine şi–ar dori să se împrietenească dacă ar fi un fir de iarbă. Se procedează în
acest fel de 3 – 4 ori.
Activitatea de grup se va realiza prin intermediul unui joc distractiv. Pe flipchart, în
mijloc, va fi aşezată o imagine cu Zâna Primăvara. Fiecare copil trebuie să extragă o imagine.

7
Copiii care vor extrage o imagine despre primăvară, o vor aşeza pe flipchart, cei care vor
descoperi imagini cu alt anotimp, vor sări de 3 ori ca iepuraşul.

III. Captarea atenției pentru activitățile de învățare


Educatoarea le prezintă copiilor invitatul surpriză, pe Firicel cel Mic , un firişor de iarbă
care doreşte să le spună povestea lui. Firicel îi invită să facă o călătorie în poieniţa în care apare
pentru prima dată, la fiecare început de primăvară.

IV.Anunţarea temei şi a obiectivelor activității


Educatoarea le propune copiilor să asculte povestea firului de iarbă. Pentru a-l face să
crească, ei trebuie să parcurgă un traseu aplicativ apoi să rezolve mai multe sarcini de la centre.
După ce vor termina, vor se vor juca cu roata distractivă unde vor executa mai multe comenzi
date de Firicel.
Pentru a putea intra în lumea magică a lui Firicel, copiii rostesc împreună cu educatoarea
o vrajă „Hocus pocus preparatus“.

V.Dirijarea învățării și obținerea performanței


Activități pe domenii experiențiale: DLC+ DPM+ALA1

Firicel le propune copiilor să se aşeze pe scăunele şi să–i asculte cu mare atenţie povestea.
Imediat ce copiii şi–au ocupat locurile pe scăunele, educatoarea anunţă titlul povestirii.Un copil
este rugat să repete titlul ,,Povestea firului de iarbă’. Se expune conținutul (anexa 1). Pe măsură
ce se va expune firul poveștii vor intra și personajele în cadru și vor fi inserate în machetă. După
ce Firicel cel Mic le–a spus povestea, educatoarea antrenează copiii într–o conversaţie în legătură
cu tema, conţinutul şi personajele folosindu-se metoda cubului.
1. Descrie- Descrie peisajul din poieniță la început de primăvară.
2 .Compară- Unde apare pentru prima dată firul de iarbă? Cum arată el?
3. Analizează- Ce sentimente îți provoacă apariția firului de iarbă și semnele sosirii anotimpului primăvara?
4. Asociază- Alege dintre personajele întâlnite în poveste o pasăre care se întoarce primăvara din țările calde.
5. Aplică- Ordonează personajele din poveste în ordinea apariției lor în poveste.
6. Argumentează- De ce nu a dorit firul de iarbă să fie rupt?

Educatoarea îi va evalua pe copii și le va mulțumi pentru răspunsurile frumoase și la subiect pe care


aceștia le-au dat. Copiii trebuie să răspundă clar, concis, în propoziții corecte obținându-se finalitățile dorite.
Pe versurile tranziției ,,Unu-doi…” copiii vor ieși la apă și toaletă apoi se vor întoarce în grupă.
La întoarcere vor avea pregătit traseul dorit a fi parcurs de copii la inițiativa lui Firicel.

8
DPM (parcurs aplicativ)- ,,Hai cu Firicel la drum’’

Firicel le amintește copiilor că întotdeauna înaintea unui traseu aplicativ ei trebuie să execute exerciții de
pregătire a organismului pentru efort(exerciții de mișcare a gâtului, brațelor, trunchiului și picioarelor), urmând
ca apoi să parcurgă traseul aplicativ.
Copiii vor fi dispuși în cerc.

1. Pregătirea organismului pentru efort


Variante de mers:
-în cadență
-mers pe vârfuri
- mers pe călcâie
- mers ca uriașii

Variante de alergare:
-alergare în tempou impus;
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu călcâiele la șezut;
-exerciții de respirație ,,Mirosim flori’’;

2. Prelucrarea selectivă a aparatului locomotor

Formarea coloanei de gimnastică


Exercițiul 1
-stând depărtat, palmele pe șolduri
T1-4- rotirea capului si a gâtului spre stânga
T5-8-rotirea capului și a gâtului spre dreapta
Exercițiul 2
„Brațe scurte, brațe lungi”
-stând depărtat cu brațele îndoite, mâinile pe umeri
T1-2-întinderea brațelor sus
T3-4-revenire la poziția inițială
Exercițiul 3
„Ceasul”
-stând depărtat cu brațele îndoite, mâinile pe șolduri
T1-îndoirea trunchiului spre stânga
T2-revenire
T3- îndoirea trunchiului spre dreapta
T4-revenire
Exercițiul 4
„Pendulul”
-stând, mâinile pe șolduri
9
T1-2-ducerea piciorului drept înainte- înapoi
T3-4- ducerea piciorului stâng înainte- înapoi
Exercițiul 5
„Sări peste râu”
-stând cu brațele pe lângă corp
T1-săritura cu deplasare înainte, pe ambele picioare
T2-revenire.

3. Consolidarea deprinderilor motrice-parcurs aplicativ ,,Hai cu Firicel la drum’’

Copiii vor fi împărțiți în două echipe: echipa fluturașilor și echipa albinuțelor. Aceștia vor primi câte un
ecuson distinctiv realizate de ei cu o zi anterioară. Firicel îi încurajează să parcurgă traseul.
La comanda educatoarei (două bătăi din palme) aceștia vor porni de la linia de start. Vor merge în
echilibru pe o linie trasată pe sol în zig-zag. Apoi prin săritură cu balansarea brațelor și aterizare pe ambele
picioare vor traversa râul. Mers în echilibru pe o linie dreaptă trasată pe sol. Apoi vor sări din cerc în cerc după
care vor merge la pas până la masa unde o să fie o cutie cu personajele din poveste. Fiecare membru al echipei o
să agațe pe un panou personajele din poveste apoi prin alergare ușoară vor merge la punctul de start unde
următorul membru al echipei o să înceapă traseul.
Educatoarea o să demonstreze parcursul aplicativ copiilor și o să-i corecteze și încurajeze.
După ce vor termina de parcurs toți copiii traseul, Firicel o să-i recompenseze cu alte activități. Acesta e
tare fericit întrucât copiii au reușit să participle la acest parcurs aplicativ.

10
Parcurs aplicativ
,,Hai cu Firicel la drum’’

11
4. Revenirea organismului după efort

Joc liniştitor ,,Fluturii zboară din floare în floare’’. Preşcolarii, dispuşi în formaţie de cerc, merg liniştit,
imită plutirea şi zborul şi execută exerciţii de inspiraţie/expiraţie.
Pe versurile tranziției:
Apa, peria, săpunul.
Ne sunt prieteni toți ca unul
Ne spălăm să fim curaţi
Şi de microbi apăraţi!

preșcolarii vor ieși la baie și vor bea apă.

După ce toate locurile misterioase din parcurs au fost vizitate, educatoarea le propune copiilor să
pornească într-o altă călătorie, într-un loc știut numai de ea și de Firicel. La sugestia educatoarei:
„Hai să ne așezăm la măsuțe și să vedem ce trebuie realizat pentru Firicel cel Mic ca să crească mare!” ,
copiii se așează la măsuţe prin intermediul tranziției:

Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la masă ne-așezăm!

La întoarcere vor avea pregătite activitățile pe centre de interes, unde Firicel cel Mic o să le dezvăluie
cerințele. Traseul senzorial construit din pietricele la centrul Bibliotecă, colorare în contur a prietenilor lui la
centrul Artă și plantarea semințelor de iarbă la centrul Știință.
Intuirea materialelor
Preșcolarii identifică materialele de pe măsuțe:.
Explicația și demonstrația
Educatoarea demonstrează și explică modul de lucru, apoi îi invită să efectueze împreună exerecițiile de
încălzire a mușchilor mici ai mâinilor: „Cântăm tare la pian’’. Li se amintește copiilor care este poziţia corectă
în timpul lucrului: spatele drept, scăunelul cât mai aproape de măsuţă, picioarele sub scăunel. Le urează „Spor la
treabă!” și copii încep să lucreze.
Educatoarea îi încurajează pe cei care au nevoie, le răspunde la întrebări şi păstrează o atmosferă calmă şi
liniștită pe tot parcursul derulării activității. Dacă vor dori copiii pot să lucreze și activitățile de la alt centru
păstrându-și locul la măsuță.
Are loc analiza lucrărilor și Turul galeriei: copiii sunt invitați să prezinte colegilor ceea ce au realizat. 2,
3 copii sunt rugați să își spună părerea despre propria lucrare și despre lucrarea unora dintre colegi.

12
VI.Încheierea activității. Aprecieri finale
ALA2-Jocuri și activități recreative
Copiii vor desfășura un joc distractiv ,,Roata lui Firicel’’. Voi numi câte un copil care o să vină în față și
o să învârtă roata, unde va indica acul o să fie diferite cerințe pe care toată grupa o să le execute. De exemplu:
sari de 3 ori ca iepurașul, imită graiul mieluțului etc.

La finalul activităţii integrate, se vor face aprecieri privind implicarea copiilor în activităţile
propuse. Datorită hărniciei şi cuminţeniei copiilor Firicel cel Mic a crescut transformându-se în Firicel
cel Mare de aceea și el le-a pregătit copiilor o surpriză. Fetițele vor îmbrăca rochițe ale unor flori de
primăvară iar băieții vor avea bluzițe sau cămăși verzi reprezentând firele de iarbă. Aranjați în semicerc
aceștia vor aclama cu entuziasm ,,Bine ai venit, primăvară!’’.
Pe tot parcursul activității, educatoarea va observa comportamentul copiilor și gradul de
implicare în activități, va oferi întăriri pozitive, va corecta eventualele greșeli, va oferi feedback
constructiv și va formula aprecieri individuale și colective cu privire la prestațiile copiilor.

13
Anexa 1.

14
15
16

S-ar putea să vă placă și