Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

Data :
Clasa: a II-a
Obiectul : Limba si literatura romana
Subiectul: Textul narativ, autor, personaje.
Text suport ,,Familia mea” dupa Barutu T. Arghezi
Tipul lectiei : Consolidarea cunostintelor
Scopul: Consolidarea deprinderii de citire corecta, respectand punctuatia.
Consolidarea deprinderii de exprimare orala si scrisa corecta
Obiective operationale:
A) Cognitive :
- Sa citeasca corect un text scurt respectand punctuatia
- Sa identifice titlul textului si autorul;
- Sa identifice personajele din text;
- Sa diferentieze un text narativ de un text liric
- Sa transcrie propozitii si sa foloseasca corect semnele de punctuatie;
- Sa raspunda la intrebari legate de continutul textului;
A) Psiho-motorii:
- sa adopte o pozitie corecta in timpul scrierii;
- sa foloseasca adecvat materialul didactic

B) Afective:
- sa participe cu interes la lectie;
- sa-si dezvolte gustul pentru lectura;
- sa-si dezvolte interesul pentru exprimare corecta si frumoasa

Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura, munca
independenta, exercitiul
b) Mijloace de invatamant: fise de lucru, culegere de texte
literare;manualul, caiete speciale
c) Forma de organizare: frontala si individuala
d) Modul de abordare: mixt
e) Evaluare: formativ-continua
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 50 min
Bibliografie:
- Metodica studierii Limbii si Literaturii Romane, editura AS`S, autor
Adalmina Ungureanu
- Indrumator de folosire a manualului de ,,Limba si literatura romana”
clasa a II-a , editura Aramis, autori Marcela Penes si Vasile Molan
Desfasurarea activitatii

1. Moment organizatoric:
Asigur conditiile optime pentru desfasurarea lectiei.

2. Reactualizarea cunostintelor si verificarea temei:


Adresez elevilor urmatoarele intrebari:
1) Va amintiti cum am spus ca se face comunicarea intre oameni? (cu ajutorul cuvintelor)
2) Cum sunt folosite cuvintele intr-o comunicare?
3) Ce formeaza cuvintele puse intr-o anumita ordine?
4) Ce am spus ca formeaza mai multe propozitii?

3. Captarea atentiei si anuntarea temei si obiectivelor


Astazi vom citi textul ,,Familia mea”, vom invata ce fel de text este, vom invata ca fiecare text are
un titlu si este scris de un autor si ca fiecare text este alcatuit din mai multe propozitii

4.Dirijarea invatarii
Solicit elevilor sa citeasca textul din manual (citirea in lant).
Se efectueaza analiza textului cu ajutorul intrebarilor:
1) Spuneti care este titlul textului?
2) Cine a scris acest text?
3) Este acest text o poezie?
4) Cum sunt scrise propozitiile intr-un text poezie?
5) Cum sunt scrise propozitiile in acest text?
6) Cate aliniate are textul?
7) Ce aflam din acest text? (despre familia lui Toader)
8) Cine este Toader?
Le explic elevilor ca orice text este scris de un autor, iar numele autorului se scrie sub titlul in
partea din dreapta.
Le explic ca persoanele despre care textul ne relateaza intamplari sau persoanele care participa la
actiunile redate in text se numesc personaje. Le dau exemple (povesti).
Le explic ca un text in care se povestesc intamplari se numeste text narativ sau povestire, iar un
text care este scris cu versuri se numeste text liric.
In textul narativ autorul poveste intamplari, iar in textul liric autorul isi exprima propriile ganduri
si sentimente.

6. Asigurarea retentiei, activitate directa


Distribui elevilor fise cu texte insotite de un set de intrebari si cerinte

7. Activitate transdisciplinara
Impart elevilor petale decupate din hartie glasata, coli, lipici si le solicit ca pe fiecare petala sa
scrie numele membrilor familiei si sa le lipeasca pe desenul de pe fisa.

8. Incheierea activitatii
Se explica tema pentru acasa si se fac notari si aprecieri.

S-ar putea să vă placă și