Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 20.04.2023
Unitatea de învățământ:
Grupa:
Profesor de învățământ preșcolar:
Propunătoare: Lauko Darina
Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: ,, În grădina de legume”
Activități pe domenii experiențiale

Domeniul experiențial: Domeniul estetic și creativ


Categoria de activitate: activitate artistico-plastică
Subiectul activității: ,, Ridichea uriașă”
Mijlocul de realizare: pictură prin amprentare
Dimensiuni ale dezvoltării: 3.Activare și manifestare a potențialului creativ.

Comportamente vizate:
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în
conversații și povestiri creative.

Obiective oprațioanale:
O.1. – să denumească corect toate materialele de lucru puse la dispoziție;
O.2. –să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii, în vederea pregătirii
musculaturii mici pentru desfășurarea optimă a activității;
O.3. – să enumere corect legumele timpurii prezentate în imagini;
O.4. –să picteze prin amprentare imaginea cu ridichea uriașă după modelul dat;
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, conversația dirijată, explicația, observarea,
demonstrarea, analiza, exercițiul, jocul, turul galeriei, evaluarea;
Mijloace de învățământ: imagini cu legume, instrumente de pictură, acuarele, dopuri,pahar cu
apă, șervețele, stickere (recompensă);
Forme de organizare: frontal, individual;

Bibliografie: Ministerul Educației, Cercetării șin Tineretului , Curriculum pentru învățământul


preșcolar (3-6 ani), București 2019;
Desfășurarea activității

1. Introducerea în activitate
Introducerea în activitate se realizează prin prezentarea legumelor timpurii( ridichea, ceapa
verde, morcovii) cu ajutorul unei machete din carton.
2. Captarea atenției
Captarea atenției se realizează cu ajutorul invitatului surpriză ,,GRĂDINARUL TOM”
"Copii, eu sunt grădinarul Tom și mă ocup de aceste legume. Însă, ridichia mea a rămas fără apă
și fără culoare, mă puteți ajuta să îi readuc culoarea?”

3. Anunțarea temei și a obiectivelor


"Copii, astăzi sarcina noastră de lucru este să-l ajutăm pe Grădinarul Tom să redea
culoarea ridichii din grădina lui ”.
4. Intuirea materialului didactic
Materialele sunt deja așezate pe mesele de lucru înainte de începerea activității.
Le adresez copiilor întrebări referitoare la materialele necesare:
"Cine dorește sa îmi spună ce materiale trebuie sa folosim pentru a realiza lucrarea?"
(Acuarele, șervețele, fișa de lucru).

Vor identifica materialele puse la dispoziție, reamintindu-le că trebuie să lucreze corect,curat și


ordonat.

5. Prezentarea modelului și analiza lui


Le prezint copiilor lucrarea model. "Pentru a reda culoarea ridichii, vom picta prin amprentare cu
ajutorul unui dop.”
,,Cine îmi spune cu ce culoare pictăm frunzele ridichii?”
,,Cu ce culoare pictăm ridichea?”

6. Explicarea și demonstrarea modului de lucru


Le explic copiilor modul de lucru și le ofer explicațiile necesare.
,,Pentru a reda culoarea ridichii uriașe vom picta, folosindu-ne de un dop.”
Copiii vor picta, prin amprentare, frunzele ridichii cu culoarea verde și ridichea cu culoarea
roșie.
7. Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii
Vom face câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor
,, Bate palmele ușor
Bate palmele de zor
1,2,3/bis
Eu strâng pumnii și desfac
Degetelor fac pe plac
1,2/1,2
Toți suntem acum vioi
La pian acum cântăm
Plic/plac
Melodiile mult îmi plac.”

8. Realizarea lucrării de către copii


Preșcolariii trebuie să picteze ridichea fără a se raporta la un model
dat, alegând culorile potrivite.
Preșcolarii care nu au înțeles sarcina de lucru, vor primi explicații suplimentare.
9. Evaluarea lucrărilor
Propunătoarea numește câte un copil pe rând, adresandu-le întrebări legate
de lucrările care sunt pe masă: "Care este lucrarea ta preferată?" "Care este
motivul pentru care ai ales această lucrare?"
10.Încheierea activității
Încheierea activității se realizează prin aprecieri verbale la adresa copiilor, raportate
la comportamentul și interesul manifestat de aceștia în activitate.
Tranziție: ,, “Frumos noi am lucrat
Dar odată ce am terminat,
Pe scaunele ne asezam,
O altă surpriză să aflăm.”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2

Subiectul activității: ,,Salvează legumele de vânt”


Mijloc de realizare: joc de atenție
Obiective operaționale: - să recunoască leguma care se află pe jeton;
- să aleagă leguma corectă solicitată pe jeton;
-să respecte regulile jocului;

Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul;


Mijloace de învățământ: jetoane cu legume, coșulețe, legume din hârtie;
Desfășurarea activității: Preșcolarii vor fi împărțiți în două echipe. Ambele echipe vor fi
așezate în șir indian. Copiii trebuie să salveze legumele de vânt și
pentru a le salva trebuie să treacă de obstacol, obstacolul fiind vântul.
Înainte de a începe jocul fiecare preșcolar va primi câte un jeton pe care este reprezentată leguma
pe care trebuie să o salveze. Primul copil care începe va primi un coșuleț în care va pune legume
respective și îl va da următorului până se ajunge la ultimul copil din fiecare echipă. Echipa care
termină prima este câștigătoare.

Tranziție: se vor face aprecieri verbale și toți preșcolarii vor fi recompensați

S-ar putea să vă placă și