Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE : COJOCARU ANDRA-MIHAELA


GRĂDINIȚA CU P.P. NR.23 BOTOȘANI
Grupa cu program normal „Piticii isteți”, nivel II
Educatoare: Cojocaru Andra-Mihaela

Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”


Proiectul: „Primăvară, bine ai venit!”
Subtema: „Vitamine de primăvară”
Tema activității:„Multe, multe vitamine”
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
Forma de realizare: joc didactic matematic

Elemente componente ale activității integrate :


ALA- Construcții : „Coș pentru legume și fructe” (cuburi, sârmă, bețe)
Bibliotecă : „Unește punctele” (semne grafice)
Joc de masă : „Puzzle”
Joc liber
ADP- Întâlnirea de dimineată : „De unde vin culorile legumelor/fructelor?”
Rutine: ,,Salutul”, „Prezența”, „Noi suntem politicoși”(deprinderea de a se comporta
civilizat se exersează prin activitățile desfășurate în timpul zilei : sevirea micului dejun)
Tranziţii :
 „Daca aveți loc la centre/M-am gândit sa stau si eu”
 ,, Jucăriile-adunăm/La cercul magic ne-așezăm. ”
 „Bună dimineața, dragi pitici/Mă bucur că sunteți aici/A-nceput o nouă zi,/Bună
dimineața, copii!”
 „Pitici isteți, oare sunteți toți aici ?”
 „Cercul mare se desface/Noi mergem iute la baie/Mâinile să le spălăm/Microbii să-
i alungăm.”
 „Gențile ni le luăm/Și la masă ne așezăm.”
 ,,De mâncat am terminat/Genţile le-am aranjat./Acum ne aşezăm/Lucruri noi să
învăţăm.”
 „Daca vrem sa fim voinici/Facem sport încă de mici/Alergăm ca iepurașii/Și
zburăm ca fluturașii/ La măsuțe ne-așezăm/Și începem să lucrăm.”
 „Multe , multe am învăţat/Vremea e şi de jucat/Noi cu toții am lucrat/Și lucrul am
terminat/Bucuroși să ne-nvârtim/Pentru că știm să muncim.”
ADE ̶ DȘ2 (Domeniul Știință-act.matematică) : „Multe multe vitamine” ( joc didactic)
DEC1 (Domeniul Estetic și Creativ-act.artistico-plastică) : „Coșul primăverii” (pictură
legume și fructe din ipsos)
ALA2- MP- „Ridichea uriașă” basm popular
„Sticluța cu otravă”-joc de atenție
„Biluțe colorate”-joc distractiv
ADP- Joc liber
Deprinderi specifice plecării acasă

Scopul activităţii:
 Consolidarea cunoștințelor, pricepelor și deprindelor referitoare concentrul 1-9.
 Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a frealiza o lucrare artistic-plastică într-un
mod creativ.
Obiective operaționale:
 să recunoască legumele și fructele de primăvară prezentate;
 să recunoască cifrele 1-9 în diferite situaţii de învăţare;
 să raporteze numărul la cantitate și invers în concentrul 1-9;
 să numere conștient crescător și descrescător în concentrul 1-9;
 șă numească vecinii cifrelor date;
 să respecte cerințele și regulile jocului;
 să recunoască materialele necesare activităţilor practice;
 să organizeze în mod original spaţiul plastic;
 să lucreze curat și îngrijit.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
jocul, turul galeriei;
b) Resurse materiale: jucării din fetru (căpșună și ardei), canal youtube , puzzle, cuburi, sârmă
colorată, bețe, imagini legume și fructe, culori, fructe și legume din plastic, jetoane cu
numere în limitele 1-9 ,jetoane cu legume și fructe cartonate, coșul primăverii, șorțuri copii,
legume și fructe din ipsos, acuarele, pensoane, vas cu apă, panou;
c) Forme de organizare: frontal, individual.

Elemente de joc: aplauze , recompense ;


Modalități de evaluare:
 Evaluativ-stimulativă: încurajarea verbală, aprecierea.
 Frontală: pe tot parcursul activităţii.
 Finală: analiza comportamentului copiilor, a produselor activităţii, a deprinderilor
consolidate.

Durată: o zi

Bibliografie:
 Curriculum pentru Educație Timpurie (copii de la 3 la 6 ani), MEN, 2019
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Voi saluta preșcolarii, salutul va fi însoţit de o apreciere: ,,Bună dimineaţa, copii isteţi și
frumoşi!”. Copiii vor răspunde salutului adresat de educatoare: ,,Bună dimineaţa, doamna
educatoare!’’
Urmează prezența unde copiii răspund cu „present/-ă” la apelul educatoarei.
La calendarul naturii copii denumesc anotimpul în care ne aflăm ,observă particularităţile
stării vremii de afară, privind pe fereastră și apoi specifică ziua,luna ,anul .
Urmează gimnastica de înviorare, desfăşurată sub formă de exerciţii motrice ușoare
(diferite forme de mers, alergare ușoară, mișcări de brațe, întinderi etc.), însoțită de
https://www.youtube.com/watch?v=066OsdEuYMY&t=77s&ab_channel=LelaCraciunela .
Trecerea de la o etapă la alta se realizează prin diferite moment de tranziție: „Daca aveți loc
la centre/M-am gândit sa stau si eu” (activitate pe centre) ; ,, Jucăriile-adunăm/La cercul magic
ne-așezăm. ” (tranziție de la ALA 1 către ADP) ; „Bună dimineața, dragi pitici/Mă bucur că
sunteți aici/A-nceput o nouă zi,/Bună dimineața, copii!” (întâlnirea de dimineață-salutul) ; „Pitici
isteți, oare sunteți toți aici ?” (prezența) ; „Cercul mare se desface/Mergem iute la baie/Mâinile
să le spălăm/Microbii să-i alungăm.” (tranziție de la ADP către baie) ; „Gențile ni le luăm/Și la
masă ne așezăm.” (servirea micul dejun); ,,De mâncat am terminat/Genţile le-am aranjat./Acum
ne aşezăm/Lucruri noi să învăţăm.” (tranziție de la masă către ADE); „Daca vrem sa fim
voinici/Facem sport încă de mici/Alergăm ca iepurașii/Și zburăm ca fluturașii/ La măsuțe ne-
așezăm/Și începem să lucrăm.” (tranziție între activități ADE); „Multe , multe am
învăţat/Vremea e şi de jucat/Noi cu toții am lucrat/Și lucrul am terminat/Bucuroși să ne-
nvârtim/Pentru că știm să muncim.” (tranziție de la ADE către ALA 2)
Educatoare prezintă centrele de interes, se intuiesc materialele, se explică și se demontrează
modul de rezolvare al sarcinilor fiecărui centru de interes, care se va realiza pe rând:
 La centrul Bibliotecă copiii vor primi câte o fișă care constă în unirea punctelor, pentru a
realize un coș.
 La centrul Construcții copiii vor realiza din cuburide lemn,plastic, din sârmă colorată sau
bețe un coș pentru vitaminele de primăvară.
 La centrul Joc de masă vor avea de îmbinat piesele unor puzzle-uri, creând astfel diferite
legume și fructe de primăvară.
Înainte de a începe activitatea pe centre, copiii execută exerciții de încălzire a mușchilor
mâinii. Educatoarea supraveghează și antrenează copiii la fiecare centru de interes, oferind
explicații suplimentare acolo unde este necesar. La final copiii observă și analizează lucrările și
rezultatele activităților. Se fac aprecieri individuale și colective asupra comportamentului și
modului de realizare a lucrărilor.
Tranziție: „Gențile ni le luăm/Și la masă ne așezăm.” (servirea micului dejun)
Prin tranziția: ,,De mâncat am terminat/Genţile le-am aranjat./Acum ne aşezăm/Lucruri noi
să învăţăm.” ne pregătim pentru următoarele secvențe ale activității integrate. (DȘ 2+DEC1):
 DȘ2 (Domeniul Știință-act.matematică) : „Multe multe vitamine” ( joc didactic).
- Prezentarea regulilor jocului : Copiii vor forma un semicer în jurul educatoarei
și al planșelor de lucru. Fiecare va extrage câte un jeton pe care este scris un
număr și va executa sarcina dată de educatoare.
- Executarea jocului de probă : Voi alege un copil care mă va ajuta în executarea
jocului. Copilul va extrage un jeton de pe masă și va spune : „Eu am ales
cifra....”. În funcție de cifra aleasă acesta va „strânge” atâtea fructe sau legume
pentru a le pune în coșul primăverii.
- Executarea jocului propriu-zis : Sarcinile fiecărui copil vor fi diferite :
 Recunoaște cifra
 Caută vecinii cifrei
 Așează lângă mulțime cifra corespunzătoare
 Numără crescător/descrescător
 Pune în coș tot atâtea fructe sau legume cât indică cifra
- Complicarea jocului : Pe lângă jetoanele cu fructe și legume de primăvară,
educatoarea va strecura, spre final, jetoane cu insecte. Copiii trebuie să identifice
intrușii și să explice de ce nu este locul lor acolo.
Tranziție : „Daca vrem sa fim voinici/Facem sport încă de mici/Alergăm ca
iepurașii/Și zburăm ca fluturașii/ La măsuțe ne-așezăm/Și începem să lucrăm.”
 DEC1 (Domeniul Estetic și Creativ-act.artistico-plastică) : „Coșul primăverii” (pictură
legume și fructe din ipsos). Activitatea se desfășoară prin prezentarea materialului de
lucru(figurine din ipsos care ilustrează fructe și legume de primăvară-ardei, morcov,
ceapă, vinete, cireșe, roșii, salată, broccoli, căpșuni) și încălzirea mușchilor fini ai mâinii.
Se va purta o discuție liberă pe baza modelelor realizate. După această etapă se trece la
activitatea propriu-zisă „Coșul primăverii”.
Se vor face aprecieri asupra modului cum au răspuns copiii. Lucrările vor fi puse în coșul
realizat la centrul bibliotecă. Se va realiza turul galerii, aprecierea făcându-se după criterii
bine stabilite (Ce materiale am folosit pentru realizarea lucrării ? Care este leguma/fructul
preferat din coșul primăverii? De ce ? )
Tranziție: „Multe , multe am învăţat/Vremea e şi de jucat/Noi cu toții am lucrat/Și lucrul am
terminat/Bucuroși să ne-nvârtim/Pentru că știm să muncim.”
Activitatea zilei se încheie cu momentul de poveste : „Ridichea uriașă” basm popular și
realizarea a două jocuri : „ Sticluța cu otravă”-joc de atenție și „Biluțe colorate”-joc distractiv.
(anexă)
Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a întregii activități și se vor acorda stimulente.

S-ar putea să vă placă și