Sunteți pe pagina 1din 16

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL IZVOARELE

PROIECT DE ACTIVITATE
„ FA-TE,SUFLETE, COPIL

SI STRECOARA-TE TIPTIL,

PRIN PORUMB CU MOT SI CIUCURI ,

CA SA POTI SA TE MAI BUCURI „

(TUDOR ARGHEZI)

PROF.INV.PRESCOLAR : PARCEL GEORGIANA TATIANA

AN ȘCOLAR

2023-2024
PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: MIJLOCIE/MARE

Tema anuală de studiu: CINE SUNT/SUNTEM?

Subtema : ,, Noi suntem români!’’

Tema activităţii: ,,România, țara mea!”

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul activităţii: consolidare de cunoștinte, priceperi si deprinderi.

❖ Componența activității:

• Activități de dezvoltare personală: ,, Bună dimineața, românași și româncuțe!”


• Activități liber alese:

ALA 1:

Științe: ,,Colorează și descoperă”, ,, Harta României”


Bibliotecă: ,,Citire imagini cu țara mea”, „Costume
traditionale„
Constructii: ,,Harta României”- Contur din
cuburi.

ALA 2: : ,, Acasa-i Romania”- dans popular (hora).

• Activități pe domenii experiențiale: Domeniul Limbă și Comunicare ,, România, te


iubesc!” (joc didactic) și Domeniul Estetic și Creativ ,,Frumusețile țării” (activitate
artisticoplastică).
Scopul activitații: Aprofundarea cunoștințelor despre Ziua României, a portretului
spiritual al poporului român.
Invatarea prin joc-echilibru in functie de nevoile identificate .

Obiective (operaționale): la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

- Să denumească însemnele naționale prin cuvinte corespunzătoare(stemă, steag, hartă,


imnul României, costumul popular), având ca suport ghicitori sau asocieri logice;
- Să denumească pluralul și diminutivele unor cuvinte date;
- Să despartă cuvintele în silabe și sa identifice numărul acestora;
- Să redea în mod creativ, un aspect legat de tema dată, utilizând tehnici diferite de
lucru(pensula, bețisorul), pe diferite materiale: ipsos,

- Să manifeste spirit de cooperare în rezolvarea sarcinilor didactice, în perechi.

Metode si procedee: explicația, observația, conversația , povestirea, diamantul, r.a.i., exercițiul,


problematizarea, demonstrația.

Material didactic: harta României, carți, albume, planșe, jetoane, plicuri, acuarele, pensule,
bețisoare de unică folosință, creioane colorate, carioci,tablă magnetică, harta României din ipsos,
planșete, laptop, boxă,minge, carton, fișe de lucru, costume populare.

Durata : o zi

Bibliografie :
➢ Revista învățământul preșcolar 3-4/ 2011
➢ Curriculum pentru educația timpurie 2019, MEN
SCENARIUL ZILEI I.

ADP:

Întâlnirea de dimineață: Copiii sunt asezați in semicerc pentru a stabili fiecare un contact
vizual cu toți membrii grupei. Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii
grupei: ,, Bună dimineața, românași și româncuțe!”.

Activitatea continuă cu Prezența, care se face prin întoarcerea jetoanelor, așezate pe o


măsuță. Copiii descoperă fotografiile lor, fiecare așezându-și poza în jurul hărții României. În
urma acestei activități, copiii sunt solicitați să stabilească prezenții si absenții. Se va completa
Calendarul naturii, precizând anotimpul, caracteristicile zilei.

Împărtașirea cu ceilalti: Educatoare inițiază o discuție despre țara noastră, despre însemnele
specifice țării noastre (steag, stema, inm) și despre evenimentele ce vor urma (1 decembrie
1918) .

- ,,De ce credeți că v-am spus români? (pentru ca saptămâna aceasta am vorbit despre
trecutul țării noastre, despre evenimente importante din viața românilor).
- Îmi puteți da exemplu de astfel de eveniment? Ce vom sărbători pe 1 decembrie? (Ziua
Națională a României- Marea Adunare Națională de la Alba Iulia și unirea provinciilor
Basarabia, Bucovina, Transilvania, Banat, Crișana, Maramureș și Sătmar cu Regatul
României )
- Pentru astăzi, v-am pregătit câteva materiale cu care ne vom juca la activități, dar pe care
le veți descoperi la momentul potrivit.”
Activitatea de grup: pentru că tema zilei este ,,România, țara mea!”, ne vom juca un joc
distractiv, numit ,,Mingea tricoloră”. Copiii se vor așeza în șezut, în cerc. Un copil va arunca
mingea altui copil, pe care-l va striga astfel: ,, Românaș, Andrei, prinde mingea!” Acesta
prinde mingea, iar la rândul lui va alege să strige alt copil, procedând în aceeasi manieră.

Se anunță Noutatea zilei: copiii sunt anunțați ca vor avea oaspeți în grupă: ,, Pentru a
demonstra cat de multe lucruri știm despre trecutul țării noastre, despre bogățiile țării noastre
și despre însemnele ei, astăzi vom lucra și ne vom distra pe această temă.”

Tranziția : cântecul ,, Deșteaptă-te, române!”

II. ALA 1

După întâlnirea de dimineaţă, educatoarea anunţă copiii că le-a pregătit o surpriză, un cosulet in
care se află niște daruri. Pentru a demonstra că știu multe lucruri despre obiceiurile, cultura,
limba, tradițiile care definesc portretul spiritual al poporului român și le propune un joc pe care îl
vor demonstra cu ajutorul darurilor gasite. (Captarea atenţiei). Pentru început, fiecare copil îşi
va alege un loc de joacă la una din zonele/centrele deschise: Științe – “Colorează și descoperă”,,
Harta României” ; Biblioteca – “ Album cu costume populare, imagini din tara noastra”- citire
imagini (se vor purta discuții pe baza imaginilor); Constructii: ”Harta României”- contur din
cuburi. Când majoritatea copiilor termină de colorat/sortat, toate lucrările se expun pe un panou,
unde se face turul galeriei.

Rutina: ,, Bat din palme clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-nvârtim, ne răsucim,/
Și la baie noi pornim!”

Tranziție: ,, Noi suntem, români!”

III. ADE
1. In continuare, se anunță și se desfășoară, cu întreaga grupă de copii, jocul didactic de la limbă
și comunicare cu tema: “România, te iubesc!”.

Sarcina didactică: recunoșterea simbolurilor țării, a costumelor populare, asocierea cuvintelor,


despărțirea în silabe. Elementele de joc: citirea de către educatoare a sarcinii de pe bilet, răspuns
individual, deplasarea, mânuirea jetoanelor pe tabla magnetică, surpriza, aplauzele. Se impart
copiii în trei echipe (inimioarelor, florilor și stegulețelor – toate în culorile tricolorului).

Regulile jocului: (1) să răspundă corect la cerinte, dupa care trebuie să aleagă, de pe măsuță,
imaginea corespunzătoare răspunsului și să o așeze la panou, la culoarea ei. (2) Să formuleze
pluralul și diminutivele unor cuvinte date. (3) să despartă cuvintele în silabe și precizarea
numărului acestora. Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensat.

După jocul de probă, se trece la următoarele variante (fiecare sarcină este specificată într-un
gentuță/săculeț):

a. ,, Diamantul României” -însemnele țării noastre;


b. ,, Cuvinte potrivite”- Copiii denumesc pluralul și diminutivele (cuvinte alintate), unor
cuvinte date, obiecte de pe măsuță.
c. ,,Câte silabe are cuvântul?” – Copiii vin pe rând și extrag dintr-un bol, câte un jeton, iar
aceștia vor trebui să despartă cuvântul în silabe, apoi sa-l pună în dreptul bolului
corespunzător (cu o silabă, două silabe și trei silabe).

2. DEC: ,,Frumusețile țării”


După terminarea jocului și a aprecierilor față de modul cum s-au descurcat și comportat în
timpul activității, observăm ca a mai rămas o trăistuță. Educatoarea îi îndeamnă pe copii să
extragă câte un singur obiect, din trăistuță, pe care-l vor descoperi singuri. Vor observa că au
extras câte o bulina, acestea fiind în trei culori: albastru, galben si roșu, culorile tricolorului.
Astfel am împărțit copiii în trei echipe. De asemenea, observăm că aceleași culori le avem și
la măsuțele de lucru.
Tranziția spre măsuțele de lucru ale activității artistico-plastice, se face cântând și dansând
cu toții ,, Drag mi-e jocul românesc!” în jurul unei hărți a României, cea la care au lucrat la
ALA1.
La această activitate ei vor realiza lucrări din ipsos, ajutându-se de materiale ca: pensula,
bețișoare de urechi, dactilopictura. Cu lucrările lor se va organiza o expoziție, în sala de
grupă, după care se va face turul galeriei.
Rutina : ,, Unde-s mulți puterea crește!”

Tranzitia :,, Jocul românesc!”

IV. ALA 2

,,Acasa-i Romania” (dans popular) – hora.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Conținutul activității Strategii didactice


1. Moment Pregătirea materialului didactic; Conversația
organizatoric Aranjarea mobilierului;
Așezarea copiilor pe scaunele, în semicerc.
Introducerea în activitate: întâlnirea de dimineață,
salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea
cu ceilalți, activitatea de grup, noutatea zilei.

2. Captarea Se va realiza sub forma unei surprize, un cos in Conversația


atenției care se află daruri. Pentru a demonstra că știu
multe lucruri despre obiceiurile, cultura, limba,
tradițiile care definesc portretul spiritual al
poporului român și le propun un joc, pe care îl
vor demonstra cu ajutorul darurilor gasite.
3. Anunțarea ,,Românași și româncuțe, astăzi vom desfășura
temei și a activități interesante sub titlul ,, România, țara
obiectivelor mea!”. Pentru aceasta vom folosi darurile aduse. Explicația
Va trebui să fiți atenți și sa raspundeți corect la
sarcinile legate de însemnele țării noastre, iar la
sfârșitul activității, veți primi recompense
(diplome de participare).

4. Reactualizarea Le sunt prezentate copiilor, pentru început, ceea Conversația


cunoștințelor ce au de facut la fiecare centru în parte, astfel:
Științe – “Colorează și descoperă” - ,, Harta
României” Biblioteca – “Album cu

Explicația

costume populare, imagini din tara noastra”- citire Exercițiul


imagini (se vor purta discuții pe baza imaginilor);
Constructii: ”Harta
României”-contur din cuburi
Când majoritatea copiilor termină
de colorat/sortat, toate lucrările se expun
pe un panou, unde se face turul galeriei.
Rutina: ,, Bat din palme clap, clap, clap,/ Din
picioare trap, trap, trap,/ Ne-nvârtim, ne răsucim,/
Și la baie noi pornim!”
Tranziție: ,, ,, Noi suntem, români!”
5. Desfășurarea Copiii sunt invitați să se așeze pe scăunele, în Explicația
activității semicerc, pentru a desfășura jocul didactic.
Din cosul pregatit copiilor, se va alege prima
gentuță, ce conține prima variantă de joc.
Dar, înainte de începerea jocului, se împart copiii
în echipe, fiecare alegând cate un jeton, astfel:
echipa stegulețelor, echipa inimioarelor și echipa
florilor, pe care le vor lipi pe piept. Diamantul
Explicarea jocului.
,, Românași și româncuțe, în acest joc, trebuie să
fiți foarte atenți și să răspundeți corect la cerinte ,
dupa care trebuie să alegeți, de pe măsuță,
imaginea corespunzătoare răspunsului și să o
așezați la panou, la culoarea ei.
Se prezintă copiilor panoul cu ,, Diamantul
României”, în culorile lui :galben, roșu, albastru, Jocul
portocaliu și verde. Plicurile se observă ca sunt în
aceleași culori, fiecare plic conține tot atatea
ghicitori și sarcini, în funcție de câte pătrate sunt
la fiecare culoare .
De asemenea, acesta este un joc – concurs, și
trebuie să lucrăm pe echipe, să colaborăm, să
respectăm regulile lui. Problematizarea

Pe un panou, sunt trecute echipele, unde fiecare


raspuns corect va fi punctat.
Voi executa cu copiii jocul de probă, apelând la
sarcinile din primul plic:
Varianta 1. ,, Diamantul României”
Educatoarea citește ghicitoarea de la plicul galben:
- ,,Este mândră țara mea,
Și se cheamă? (România).
Numesc un copil de la o echipă, să ghicească, iar Competiția
dacă raspunsul este corect, acesta va fi punctat,
iar copilul va alege jetonul potrivit de pe masă,
și-l va pune la panoul, la culoarea lui.
După ce si-au insușit regulile concursului, se trece
la executarea propriu-zisă a jocului.
Se completează, pe rând, diamantul cu imaginile
corespunzătoare.
Plicul al doilea, cel roșu, are doua ghicitori:
- ,,Roșu , galben și albastru,
Sunt culorile pe care Ghicitoarea

El le flutură în zare.”(steag,drapel, tricolor)


- ,, Vultur falnic pe un scut,
E simbol pe steag demult. (stema)
Plicul al treilea , cel albastru, contine trei sarcini:
- Reprezintă sângele eroilor noștri care au
murit în lupta, pentru ca țara noastră să fie
liberă. (roșul)
- E culoarea spicului de grâu și inseamnă
bogăția. (galbenul)

- Culoarea cerului și reprezintă


LIBERTATEA țării noastre pentru care au
luptat strămoșii noștri. (albastrul)
Al patrulea plic, de culoare portocalie, conține
doua cerinte: unul în care va trebui sa
denumească parțile componente ale costumului
popular, atât la fată, cât și la băiat, iar alta cerință
să compare cele două costume. La panou va
Conversația
trebui sa puna jetoanele cu costumele populare
purtate de fată și de băiat.
Iar ultimul plic, de culoare verde, conține o
ghicitoare: ,, Capitala țării mele,/ E-un oraș ca din
povești,/ Și se cheamă? (București).

Varianta 2. ,, Cuvinte potrivite”


,,Concursul continua! Pentru că v-ați
descurcat foarte bine, la realizarea
diamantului, în continurea vom descoperi ce
se află în săculeț, dar în același timp,
observăm că pe cealaltă măsuță avem niște
obiecte. Săculețul contine o sarcină: ,, R.A.I.
Cuvinte potrivite”, îi anunț pe copii că
urmează să ne jucăm cu cuvintele, vor
denumi pluralul și diminutivele unor cuvinte
date.
- ,,Mai multe!”
- ,, Cuvinte alintate!”
Voi arunca, unui copil din echipa steguletelor, o
minge și îi voi adresa o întrebare: ,, Eu spun una,
Tu spui ?(Multe). Copilul va raspunde și va
arunca mingea altui copil, dintr-o echipă adversă,
adresându-i o întrebare asemănătoare. Copilul
care

primește mingea răspunde, aruncă mingea altui


copil, punandu-i o altă întrebare.
Cel care nu știe, va arunca mingea către alt copil.
Voi îndruma copiii să alinte cuvintele (ex: ,, Eu Exercițiul
spun steag, Tu spui...steguleț”). Se vor folosi de
elementele expuse pe măsuță, dar și de jetoanele
de pe diamantul României. (steag, vestă, opinci,
fată, băiat, costum, floare, inimă, fustă, pălărie,
fundă, cană, brâu, traistă, balon, lingură, farfurie).
In acest timp, educatoarea punctează raspunsurile
date de membrii echipelor.
Varianta 3. ,,Câte silabe are cuvântul?”
În continurea vom descoperi ce se află în al
doilea săculeț. Acesta contine o sarcină: ,,
Despărțiți în silabe cuvintele descoperite și
spuneti numarul silabelor acestora, punându-le in
bolul
corespunzător”. Copiii vin pe rând și extrag
dintrun bol, câte un jeton, iar aceștia vor trebui
să despartă cuvântul în silabe, apoi sa-l pună în
bolul corespunzător silabelor: 1,2,3 (cu o silabă,
două silabe și trei silabe).

6. Obținerea După terminarea jocului și a aprecierilor față de


performanței
modul cum s-au descurcat și comportat în timpul
Explicația
activității- concurs, observăm ca a mai rămas o
trăistuță. Educatoarea îi îndeamnă pe copii să
extragă câte un singur obiect, din trăistuță, pe
care-l vor descoperi singuri. Vor observa că au
extras
Conversația
câte o bulina, acestea fiind în trei culori: albastru,
galben si roșu, culorile tricolorului. Astfel am
împărțit copiii în trei echipe. De asemenea,
observăm că aceleasi culori le avem și la măsuțele
de lucru.
Tranziția spre măsuțele de lucru ale activității
artistico-plastice, se face cântând și dansând cu
toții ,,Drag mi-e jocul românesc!” în jurul unei
hărți a României, cea la care au lucrat la ALA1.

a. Intuirea modelului educatoarei


- Ce v-am pregătit pe măsuțe?;
- Pe ce vom lucra?(ipsos).
Se reamintește tema zilei ,, România, țara
mea!”, iar aici, la activitatea actistico- plastică,
vor trebui să picteze, ,,Frumusețile țării!”, harta Demonstrația
României din ipsos;

b. Intuirea materialului didactic


Copiii vor enumera materialele de pe măsuțe,
specifice activității de pictură.

c. Analiza lucrării model


Copiilor le sunt prezentate lucrările model, care
vor fi explicate cu ajutorul lor.
Aceștia vor recunoaște culorile, tehnicile folosite
(pensula, dactilopictura- amprenta, - bețișorul).

d. Demostrarea activității de pictură


Educatoarea va arăta copiilor cum trebuie să
picteze și care este ordinea în care vor picta
elentele de pe suportul fiecaruia de lucru, în
functie de echipă.

e. Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai


mâinii;
,, Ploaia cade ne-ncetat,
Vârful degetelor bat.
Degetele sunt petale,
Le deschid ca la o floare.
Mâna lebădă o fac,
Care dă mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc.”
Înainte de începerea lucrului propriu-zis, voi
da câteva indicații referitoare la modul de lucru
(criterii de evaluare):
- Respectarea temei plastice și a subiectului;
- Acuratețea lucrărilor;
- Finalizarea lucrărilor;
Se va lucra pe fond muzical.
După încetarea lucrului, se organizează o
expoziție cu lucrările copiilor,unde se vor evalua
lucrările ținând cont de criteriile de evaluare.
Voi numi 2-3 copii, să aleagă lucrările pe care le
consideră ei cel mai bine realizate, motivând
alegerile făcute.
Apoi numesc alti 2-3 copii care sa-și analizeze
propriile lucrări.
Rutina : ,, Unde-s mulți, puterea crește!”
Tranzitie : ,, Portul românesc!”

7. Asigurarea Ala 2: ,, Acasa-i Romania!” (dans popular)-


retenției și a HORA.
transferului

8. Fixarea La final, se vor face aprecieri asupra modului de Conversația


cunoștințelor
și aprecierea lucru și a comportamentului copiilor în timpul
activității activității.
copiilor
Drept răsplată, copiii vor primi diplome de
participare „Eu sunt micul Romanas!„

S-ar putea să vă placă și