Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa: Piticii Isteți


Prof. Înv. Preșcolar: Radu Zoica
26 Noiembrie 2018
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 26.11. 2018


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 3 Găești
EDUCATOARE: Radu Zoica
GRUPA: Combinată ( mică – mijlocie- mare)
TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/ suntem?’’
TEMA PROIECTULUI: ,, Eu sunt unic!”
SUBTEMA: ,,Sunt român, român voinic!”
TEMA ACTIVITĂŢII: „România la Centenar!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP + ALA1 + ADE + ALA2)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici, individual
TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă (însuşire şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi)
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII
1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: -„Ce înseamnă a aniversa? / Cum aniversăm ziua cuiva? – discuții libere
(dezvoltarea abilităților de comunicare și socio-emoționale).
Tranziţii: Joc muzical – „Dacă vesel se trăiește!”;
Joc cu text şi cânt - „ Bat din palme”; „Drag mi-e jocul românesc”
Cântec: „Sunt român, român voinic!”

2. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa I):


Ştiinţă: Sarcină individuală: ,,Sporul casei”
Conctrucții: „Case, blocuri şi castele / Toate-s ale ţării mele”
Joc de rol: „De-a gospodinele!”- ( Pâinea noastră, cea de toate zilele) / activitate practic - gospodărească

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:


Domeniul limbă şi comunicare - Educarea limbajului: „Iubește-ți țara”, de Andrei Ciurunga –
memorizare;
Domeniul om şi societate - Activitate practică: „România tricoloră”- aplicaţie (mototolirea și lipirea
hărtiei).

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa a II-a):


- Dans popular „Hora”
- Joc de atenție „Schimbă partenerul”

SCOPUL:
ü Formarea și dezvoltarea exprimării orale dar și a celei realizate prin mijloace artistice: cântec,
poezie, pictură, dans;
ü Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:


O1- Să transmită idei şi sentimente legate de o temă dată (în cazul de faţă, dragostea de țară) cu ajutorul
limbajului oral, dar şi cu ajutorul limbajului artistic, respectiv: prin cântec, poezie, dans;
O2- Să se exprime clar, fluent si expresiv folosind ca modalitate de exprimare recitarea;
O3- Să lipească hârtia mototolită într-un spaţiu dat, respectând culorile tricolorului;
O4- Să interpreteze rolul de gospodină/ constructor prin îndeplinirea sarcinilor primite;
O5- Să utilizeze creativ materialele descoperite în centrele de activitate;
O6- Să manifeste spirit cooperant în activităţile de grup.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, recitarea, problematizarea, demonstrația,
jocul, metoda Turul galeriei, strategia de învătare prin cooperare „Cerc interior – cerc exterior”
combinată cu metoda : „Amestecă, îngheată, formează perechi”, metoda R.A.I., frontal, lucrul individual,
în grupuri mici.
Material didactic: panoul de prezență, fotografii, calendarul naturii, scrisoare, trăistuța cu surprize,
sticluțe, orez colorat/ tricolor ( albastru, galben și albastru), pânză de sac, șnur tricolor, contur harta
Romîniei, hartie creponată în culorile tricolorului: albastru, galben și roșu, pastă de lipit, aluat, planşete
pentru frământat, pensulă, sirop/ gălbenuș de ou, diverse semințe ( floarea soarelui, mac, susan), tavă de
copt, şorţuleţe, farfurii de unică folosinţă, cuţite de plastic, şerveţele umede/ uscate, cuburi de lemn și
plastic, piese ARCO, forme geometrice, crenguţe uscate, siluete umane, vată, stegulețe, etc.
Modalități de evaluare: continuă-formativă prin observarea comportamentelor copiilor, analiza
produselor activității și corectarea răspunsurilor prin întrebări, aprecieri verbale, îndrumări individuale,
fotografii, acordarea de stimulente.

Durata: o zi

Bibliografie:
 MECTS - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH, 2009;
 Breben S.; Goncea E.; Ruiu G.; Fulga M., - „Metode interactive de grup”, Editura Arves,
Bucureşti, 2006;
 Mitu F.; Antonovici Ş.,- „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul
preşcolar” ediția a II-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti 2005;
 Savu – Cristescu, M., - „Didactica educaţiei morale – Demersuri metodologice pentru învăţământul
primar şi preşcolar”, Editura Universitară, Bucureşti, 2014;
 http://zlk.scrieunblog.com/articles/educatia-patriotica-a-copiilor-prescolari.html
 https://ro.pinterest.com/pin/427842033329763854/?lp=true

.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea debutează cu întalnirea de dimineață sub genericul “La mulți ani, iubită țară!”
Salutul - Educatoarea le va trasmite un salutul: „Bună dimineața, românași și româncuțe!. Salutul
între copii care se va realiza utilizând strategia de învătare prin cooperare „Cerc interior – cerc
exterior” combinată cu metoda: „Amestecă , îngheată, formează perechi”.Salut copiii şi le impart
ecusoane cu românaș/româncuță , spunând: ”Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit. / În cerc să ne
adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm”. În funcţie de ecusonul primit, copiii formează două cercuri concentrice.
La semnalul „Amestecă” copiii se rotesc în cerc, la semnalul „Îngheaţă” – copiii se opresc, iar la semnalul
„Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc cu faţa spre cei din cercul exterior si formează
pereche cu cei din faţă, salutându-se: „Bună dimineața, românaș/româncuță...!”.. Se vor repeta comenzile
de două ori, dându-le astfel posibilitatea salutării cu mai mulţi.
Prezenţa se realizează prin întrebarea educatoarei: „Cine nu-i la grădinţă şi doarme leneş sub
plăpumiţă?” O fetiţă numără băieţii, iar un băiat numără fetele. Se realizează prezenţa copiilor prin
aşezarea fotografiilor la panoul de prezenţă.
Apoi se completează Calendarul naturii, verbalizând acțiunea: „Suntem în anotimpul toamna, in
luna noiembrie. Astăzi este marți, a doua zi a săptămânii. Dacă ieri a fost 26 noiembrie 2018, astăzi este
27 noiembrie. În cazul în care este ziua de naştere a vreunui copil sau un alt eveniment important, vor
marca în calendar cu jetoane speciale.
Rutine: „Românașii politicoşi”- exersarea deprinderii de a se comporta civilizat. Se exersează prin
toate activităţile desfăşurate în cursul zilei.
Împărtăşirea cu ceilalţi: La Scaunul Autorului invit câțiva copii care ne vor spune cum vor să-și
petreacă ziua de naștere.
Se va sublinia faptul că asemeni copiilor, ţara noastră are o zi când este sărbătorită cerând copiilor
să specifice când este această sărbătoare. Copiii vor număra zilele care au mai rămas până la acest
eveniment.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină copiii
în evidenţierea noutăţilor zilei: prezența musafirilor, atmosfera de sărbătoare.
Se specifică faptul ca anul acesta (2018) este unul special....România, țara noastră dragă se află la
Centenar, adică are 100 de ani.
Noutatea zilei se prezintă sub formă de surpriză: o cutie în care copiii vor găsi o trăistuță și un plic
primite de la o fetiță de 6 ani pe nume Andreea, care s-a născut în România, dar care de 4 ani locuiește
împreună cu părinții săi în Italia. Zilele trecute fetița a primit de la bunicii ei acest minunat cadou, însă
conținutul acestuia nu-i spune nimic, așa că s-a gândit să o întrebe pe d-na de la grădiniță. Din păcate,
educatoarea Andreei nu cunoaște limba română, așa că a trimis cadoul acesteia în România, la grădința
noastră pentru a dezlega misterul/ secretul cadoului.
Se prezintă o traisuța populară în care vor descoperii un steguleț, un borcan decorativ ( orez
colorat/ tricolor), o bucată de pâine pusă într-un ștergar și un album foto.
Tranziții: „Bat din palme! – joc cu text și cânt.
Copiii vor fi conduși spre spațiul destinat activității de limbă și comunicare ( centrul Bibliotecă )
unde vom desfășura activitatea de memorizare “Iubește-ți țara!”, de Andrei Ciurunga - respectându-se
metodologia desfășurării unei activități de memorizare, precum si folosirea unor procedee variate in
scopul conștientizării memorării (folosirea unor ilustrații ce concretizează conținutul fiecărei strofe din
poezie).
IUBESTE-ŢI ŢARA!
de Andrei Ciurunga
Oriunde-ai merge pe pământ,
Oricâte ţări ai colinda
N-ai sa găseşti un loc
Mai sfânt ca ţara mea.

Sunt mări în zare de smarald


Şi munţi cu creste ca-n povesti,
Dar nicăieri un cuib
Mai cald, n-ai să găseşti!

Copile minunat altoi,


Urmaş al puilor de lei
Iubeşte-ţi ţara de eroi
Şi fii ca ei!

Rutina: „În coloană ne-așezăm/ Și la baie noi plecăm”.


După desfășurarea activității de memorizare, realizată frontal se trece în centre.
Tranziții: „Sunt român, român voinic”- cântec - moment în care se face trecerea către centrele de
activitate ( ALA1):
Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în fiecare centru, invitând grupa de
copii să le viziteze, intuind materialele puse la dispoziţie şi alegând centrul preferat.
Rutină: Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: Zborul fulgilor de nea, este frig şi
ne încălzim mâinile, facem bulgări de zăpadă, cântăm la pian, scuturăm mânuţele – se realizează frontal.
Tranziţie: Recitativă: „Dar să-ncepem lucru/ Și s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare/ Cu ce are la sector”.
La centrul Artă se va desfășura al doilea ADE – Activitate practică prin care vor trece toți copiii.
Copiii vor avea la dispoziţie harta României, hârtie creponată în culorile tricolorului (albastru,
galben și roșu) și pastă de lipit. Vor mototoli biluțe mici de hârtie creponată, apoi o lipesc pe șablon
respectând ordinea culorilor ( albastru, galben și roșu) în vederea realizării lucrării practice România
Tricoloră. Această activitate se va desfăşura pe fond muzical ( Imnul României/ alte cântece patriotice).
La centrul Joc de rol se vor juca „De-a gospodinele!”- (pregătim pâine) - activitate practic-
gospodărească. Copiii vor coopera în pregătirea aluatului de pâine, îl vor modela și așeza în tăvițe, într-o
atmosferă plăcută, cu emoţii în finalizarea sarcinilor gospodăreşti.
La centrul Științe copiii vor găsi borcănele/ sticluțe, boabe de orez colorate ( roșii, galbene și
albastre), pânză de sac, șnur tricolor. Cu obiectele găsite la acest centru, copiii vor realiza un produs
tradițional -„Sporul casei”.
La centrul Construcții copiii vor găsi, cuburi de lemn și plastic, piese ARCO, forme geometrice,
crenguţe uscate, siluete, vată, stegulețe etc. Aici preşcolarii au de realizat „construcţie” numită „Case ,
blocuri şi castele / Toate-s ale ţării mele”, în care vor reda imaginea Romaniei la ceas aniversar.
După efectuarea exercițiilor pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii, copiii își aleg centrele unde
doresc să lucreze. Se va da startul de începere a lucrului, se vor îndruma copiii acolo unde vor întâmpina
greutăți.
După finalizarea sarcinilor in toate centrele de activitate, apeland la metoda Turul galeriei,
educatoarea împreuna cu copiii vor aprecia ce au realizat, ce ar mai fi putut realiza in fiecare centru.
Copiii vor prezenta produsele realizate în fiecare centru verbalizând acțiunile, timp în care vor fi filmați și
fotografiați pentru a o ajuta pe Andreea să cunoscă tainele ascunse în cadoul primit. Educatoarea
apreciază verbal activitatea copiilor, îndrumându-i pe aceștia în partea a doua a jocurilor și activităților
didactice alese.
Trecerea la aceasta activitate se face prin tranziţia: Joc muzical – „Dacă vesel se trăiește!”;
Programul Jocuri şi activităţi didactice alese2 – cuprinde: Dans popular „ Hora” pe melodia jocului
cu text și cânt:„Drag mi-e jocul românesc” și jocul de atenție: „Schimbă partenerul”
Copiii părăsesc sala de grupă pe melodia cântecului: „Asta-i România!..” şi se pregătesc pentru
plecarea acasă...
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


didactic Ob. Metode/procede Mijloace de Forma de
Op. e/tehnici învățământ organizare
1.Moment Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea activității.
organizatoric Întâlnirea de dimineață
Copiii intră în sala de grupă și se așază în semicerc. „Cerc interior –
Salutul între copiii se va realiza utilizând strategia de învătare cerc exterior” Observarea
prin cooperare „Cerc interior – cerc exterior” combinată cu Catolog Frontal comportamentu-
metoda: „Amestecă , îngheată, formează perechi”. „Amestecă , Calendarul lui inițial
Prezența „Cine lipsește astăzi?” îngheată, naturii Individual
Calendarul naturii În ce anotimp suntem? formează
Ce schimbări au avut loc în natură? În ce lună suntem? Ce zi a perechi” Răspunsurile
săptămânii este? Cum este vremea? copiilor
Împărtășirea cu ceilalți: Dezvoltarea abilităților de comunicare Conversația
și socio-emoționale.
2.Captarea Se realizează sub formă de surpriză: prezentarea scrisorii Conversația Scrisoare Observarea
atenției primite de la o fetiță pe nume Andreea și a cadoului pe care pe Observația Cadou/ Frontal comportamentu-
care aceasta l-a primit de la bunicii săi. Trăistuța cu lui copiilor
surprize
3.Anunțarea Se prezintă copiilor tema zilei „ România la Centenar/ “La Explicația Frontal
temei și a mulți ani, iubită țară!”, obiectivele și modul de desfășurare a
obiectivelor activității.
4.Reactualizare Cu ajutorul versurilor și a unui steguleț, educatoarea adresează
a cunostintelor O1 întrebări copiilor: ,, Stegulețul fermecat,/ Către tine a plecat/
Și frumos te-a întrebat.” Observarea
Copiii vor fi întrebați: comportamentu-
- „Cum se numeşte ţara noastră?”(Țara noastră se numește metoda R.A.I. steguleţ Frontal lui copiilor
România.) Răspunsurile
- „Cum se numeşte capitala ţării?” copiilor
-„Cum se numesc locuitorii țării noastre?”
- „Ce limbă vorbim?”
- Ce mare sărbătoare va fi la 1 decembrie? (Ziua Națională a
României.)
- „Cum sărbătorim Ziua României?” (Ne bucurăm, suntem
veseli, cântăm, dansăm.)
- „Cum s-au bucurat strămoşii noştri când s-a realizat Unirea?”
( Au strigat Uraa! Uraaa!)
4.Prezentarea Copiii sunt anunțați că vor învăţa o poezie în cadrul activităţii
optimă și de educare a limbajului. Se va respecta metodologia
dirijarea desfăşurării activităţii de memorizare.
procesului de 1. Anunţarea titlului - vom învăţa poezia „Iubește-ți țara”, de
învățare Andrei Ciurunga Conversația
2. Familiarizarea copiilor cu conţinutul poeziei se realizează Planșe/
O1 prin prezentarea unor ilustraţii care corespund conţinutului Imagini Obsevarea
fiecărei strofe din poezie; Explicația reprezentân Frontal comportamen-
3. Recitarea model a poeziei de către educatoare (de două ori) din tului nonverbal
se realizează clar, expresiv, cu respectarea pauzelor necesare; conținutul al copiilor/
4. Aprofundarea conţinutului poeziei folosindu-se de imaginile Demonstrația poeziei capacitatea de
prezentate în prealabil; concentrare
5. Însuşirea fragmentara a poeziei de către copii (prima strofă).
Educatoarea recita prima şi a doua strofă; prima, a doua şi a Exercițiul
treia strofă;
O2 6. După fiecare recitare a educatoarei urmează recitarea
individuală de către 2-3 copii a fiecărui fragment. Observarea
Se îmbină recitarea individuală cu recitarea colectivă (3-4
copii deodată), pentru a stimula participarea cât mai multor
Recitarea
copii la activitate, se insistă pe titlul poeziei;
7. Recitarea în întregime a poeziei de către doi copii,
prezentarea mesajului transmis de conţinutul poeziei.
( România este o țară foarte frumoasă prin tot ceea ce are și de
aceea trebuie să o iubească.)
Copiii vor fi apreciați pentru activitatea desfășurată.
Rutină și tranziție: Copiii părăsesc sala de grupă interpretând
– cântecul „Sunt român, român voinic”.

5.Obținerea Jocuri și activități didactice alese1.


performanței
În continuare, copiii se încolonează în șir câte unul și pornesc
prin sala de grupă, către locul în care sunt pregătite cele patru
centre de activitate deschise.
Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în
fiecare centru, invitând grupa de copii să le viziteze, intuind
materialele puse la dispoziţie şi alegând centrul preferat. Se
aminteşte copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor
activităţi – vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe alţii, să
lucrăm frumos, să nu pătăm, să utilizăm cu grijă materialele,
apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi şi cooperăm
pentru realizarea acestora.
Rutină: Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinilor: Zborul fulgilor de nea, este frig şi ne încălzim
mâinile, facem bulgări de zăpadă, cântăm la pian, scuturăm
mânuţele – se realizează frontal.
Sticluțe
Tranziţie: Recitativă:
Observarea Orez colorat Individul Observarea
„Dar să-ncepem lucru/ Și s-avem mult spor
Pânză de sistematică a
Azi lucrează fiecare/ Cu ce are la sector”. Explicaţia
sac copiilor
Exercițiul Șnur tricolor
 ŞTIINŢĂ: Sarcină individuală: „Sporul casei”
Copiii vor pune în borcănele/sticluțe boabe de orez colorate
O1
(roșii, galbene și albastre), așezând fiecare culoare la locul
potrivit, astfel încât produsul final să redea tricolorul.
O4
O5  JOC DE ROL: „De-a gospodinele!”- (pregătim
pâinici) - activitate practic – gospodărească. Copiii vor găsi Observarea Aluat Observarea
materiale necesare pregătirii pâinii, astfel încât la venirea în Explicaţia Planșete produselor
O6 România să o putem întâmpina pe Andreea cu pâine și sare Demonstrația Sorțuri activității
(obicei străvechi al românilor de a-și întâmpina membrii Conversația Semințe În grup
familiei/ musafirii cu pâine şi sare, în semn de dragoste, de Exercițiul Tavă de
bunătate şi de respect). copt.
Jocul
 CONSTRUCȚII: Case, blocuri şi castele / Toate-s Truse de
Explicaţia construcții, În grup Observarea
ale ţării mele!”- Aici, copiii găsesc truse de construcţii variate
cu care vor realiza tema, aşezând piesele în plan orizontal, Exercițiul Stegulețe, sistematică a
vertical folosind ca tehnici aşezarea prin alăturare, Jocul Mașinuțe, copiilor
suprapunere, îmbinare. Vor adăuga și alte elemente de decor Crenguțe de
(stegulețe, mașini, copaci, oameni) pentru a reda imaginea copac,
Romaniei la ceas aniversar. Siluete
 ARTĂ: ADE Domeniul Om şi Societate - umane.
Activitate practică unde copiii mototolesc și lipesc hărtia
creponată în ordinea culorilor aflate pe Tricolorul României.

Intuirea materialului didactic – Copiii denumesc materialele


și ustensilele aflate pe masă. Explicaţia

Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -


Educatoarea explică și demonstrează modul de lucru. Șablon Individual
Demonstraţia
conturul Observarea
O3 Enunțarea criteriilor de evaluare – se comunica copiilor care României produselor
sunt criteriile după care vor fi evaluate lucrările: Hârtie activității
- respectarea tehnicilor de lucru; Conversaţia crepontă
O4 -corectitudinea lipirii elementelor/ așezarea corectă a culorilor Pastă de
tricolorului ( albastru, galben și roșu); lipit
- acurateţea executării, precum și finalizarea lucrării.

Realizarea lucrărilor de către copii


Se încurajează copiii în executarea temei, specificându-se
faptul că suntem mândri de Tricolorul nostru şi de faptul că Exerciţiul
suntem români.
Se supraveghează copiii în timp ce lucrează, (poziția corpului
în timpul lucrului), se oferă explicații suplimentare și sprijin
celor care necesită, se stimuleză verbal copiii, în vederea
realizării lucrărilor în timpul propus.
După finalizarea activităților în centre, copiii se încolonează și
merg pentru a observa produsele obținute.
Câte un copil va prezenta la fiecare centru ce a avut de realizat.
Pentru fiecare centru în parte educatoarea și copiii vor dezlega
tainele ascunse în cadoul primit de Andreea.
Joc de rol: Pâinea și sarea
Pâinea e hrana de bază a omului, din timpuri străvechi, e rodul
trudei lui. Pâinea se împarte nu doar membrilor familiei, ci și
O1 musafirilor sau necunoscuților, în semn de ospeție și de
generozitate. În ritualurile religioase, are rol sacru/ este sfântă,
iar în traiul de zi cu zi, exprimă două concepte umane de bază: Explicaţia
munca și prietenia. Frontal Observarea
Conversația
Sarea, la rândul ei, este ținută la mare preț, fiind numită și produselor
O2 aurul României. Spre deosebire de pâine, sarea nu se strică, Problematizarea activității
nu-și pierde proprietățile. Sarea este şi un simbol al ospitalităţii Lucrările Răspunsurile
şi al prieteniei, având valoarea unei legături de frăţie. din fiecare copiilor.
Conctrucții: Steagul Fiecare țară are o identitate. De multe centru
ori, aceasta este reprezentată printr-un drapel, un steag unic. Al
Turul galeriei
României este format din culorile: albastru, galben și roșu.
Ştiinţă: Sporul casei semnifică în tradiţia românească o casă
bine gospodărită ce aparţine unor oameni care prin hărnicia lor
aduc asupra acelui cămin belsug şi prosperitate şi sunt bine
vorbiţi de către toţi cunoscuţii. Sticlele decorative „sporul Aprecieri
casei“ nu sunt doar prezentabile, ci aduc noroc și bogăție în Individual verbale
Recitarea
gospodărie. În grupuri
Biblioteca: Albumul foto – Frumusețile și bogățiile patriei ( fetițe/
noastre. băieței)
Aici, vom recita poezia I „Iubește-ți țara”, de Andrei
Ciurunga -prezentand mesajul care se desprinde din continutul
acesteia (îndemnul bunicilor către Andreea, nepoata lor dragă!)
Educatoarea adresează următoare întrebare copiilor:
- Cum dovedim că iubim țara ?
R: Prin vorbirea corectă a limbii române, păstrarea tradițiilor
și obiceiurilor, respectarea simbolurilor naționale.
Artă: Mesajul bunicilor Explicaţia Lucrările
Bunicii tăi ți-au transmis următoarele: din fiecare
Conversația
Aici, e casa ta! centru
România- i țara ta! Problematizarea Aprecieri
Oriunde in lume te vei afla... Frontal verbale
Turul galeriei
RĂDĂCINILE ( originile) te vor chema!
Poartă cu mândrie-n lume
Numele de ROMÂN!
Educatoarea va face aprecieri asupra modului în care s-a
desfășurat activitatea, vom lăuda toţi copiii pentru progresele
făcute.
Tranziţia: Joc muzical – „Dacă vesel se trăiește!”
7.Asigurarea În încheierea zilei vom desfășura dansul popular
retenței și a „Hora” și jocul de atenție „Schimbă partenerul”.
transferului O1 Prezentarea jocurilor și a regulilor acestora: Antrenarea
1. Dans popular „ Hora” Conversația CD copiilor în joc.
Copiii se așează în două rânduri (în formație de dans). Vor Explicaţia DVD În grup
executa pași specifici dansului popular „Hora”. Demonstrația
O6
2. „Schimbă partenerul”- joc de atenție Jocul
Copiii vor merge câte doi pe cerc și la semnalul educatoarei
„Schimbă partenerul!” fetițele se vor duce la partenerul din
față.
8. Încheierea Copiii sunt felicitați și recompensați de către educatoare cu Diplome Frontal Aprecieri
activității diplome. verbale

S-ar putea să vă placă și