Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Nivel: I (grupa combinată)
Tema anuală de studiu: Cum este/a fost şi va fi aici pe Pământ?
Tema săptămânii: “Mândru sunt că sunt român”
Tema activităţii: „Nu uita că eşti român’’
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe,priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Componenţa activităţilor: ADE: DLC+DOS-activitate integrată

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)

Rutine: Întâlnirea de dimineaţă: „Bine aţi venit românaşi şi româncuţe”, Salutul, Prezenţa,
Calendarul naturii
-Servirea gustării-deprinderi de igienă şi autoservire
Tranziţii: “ Drag mi-e jocul românesc”
“Trenuleţul veseliei”

2.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE). (DLC+DOS)- activitate integrată

DLC. Educarea limbajului: „Legenda tricolorului”-lectura educatoarei


DOS. Activitate practică: „Steagul tricolor”-lipire
„Hora costumelor populare”- pliere,decupare

3.JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE(ALA I).

Bibliotecă: „Noi suntem români” (labirint)-fişă


„Steagul tricolor”-grafisme
Ştiinţă: „Steagul tricolor”- figuri geometrice
- fişă
Joc de masă: „Costume populare”-puzzle

4.ALA II.
Vizionare CD.- „Maramureş şi Bucovina”
„Ţară, ţară vrem ostaşi” – joc distractiv

SCOPUL ACTIVITĂŢII: - cultivarea simţului patriotic al copiilor faţă de ţara în care trăiesc şi a
limbii pe care o vorbesc, semănând în sufletele lor iubirea şi respectul faţă de portul popular românesc,
exersarea deprinderilor practice.

FORMA DE ORGANIZARE: în grup, pe perechi, individual, frontal

OBIECTIVE:

- Să formuleze şi să răspundă corect la întrebările adresate ;


- Să înţeleagă cele 2-3 cuvinte noi din text;
- Să-şi consolideze deprinderea de a îndoi şi de a decupa hârtia după contur ;
- Să rupă hârtia glasată în bucăţele mici şi să o lipească pe conturul hărţii României;

- Să aşeze în mod corespunzător, recunoscând piesele geometrice şi respectând cele 3 culori;


1
- Să descopere care este drumul corect de la copii la steguleţ;
- Să realizeze imagini cu costume populare din bucăţi de puzzle;

Strategii didactice:
a)Resurse procedurale:
 Conversaţia
 Exerciţiul
 Elemente de problematizare
 Explicaţia
 Demonstraţia
 Observaţia
 Explozia stelară

b) Resurse materiale: personaje desenate din legendă, cadru sub formă de teatru, hârtie albă, hârtie
glasată, foarfecă, lipici,coli de polistiren,creioane colorate, fişe individuale,traistă cu bomboane,stele
pentru explozia stelară,CD.

Durata: o zi

Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului,analiza produselor,probe.

Bibliografie:
• Ziua bună se recunoaşte de la întâlnirea de dimineaţă, Editura Tehno-Art,Cluj
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar, prezentare şi explicitări, Editura Copyright, Bucureşti,
2009
• Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Editura Humanitas
educaţional, ediţia a II-a, Bucureşti, 2005
• Toma G., Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Delta
Cart Educaţional, Piteşti, 2009
• Activitatea integrată în grădiniţă-ghid metodic, Ed. DPH,Bucureşti 2008.

2
SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu primirea copiilor în sala de grupă îmbrăcată de sărbătoare.Pe


parcursul întâlnirii de dimineaţă după salutul “Bună dimineaţa românaşi şi româncuţe”, se face prezenţa
prin aplicarea pozelor pe panoul cu copiii prezenţi,se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili
anotimpul în care suntem,ziua din săptămână,luna şi fenomenele naturii specifice zilei respective.
Se va iniţia o scurtă discuţie despre România, ce înseamnă să fii român şi de ce pot fi mândri de asta.
Noutatea zilei o reprezintă primirea unei trăistuţe cu o scrisoare şi un CD trimise de prietenii noştrii,
şcolarii din clasa IV.
Tranziţia spre centre se va face prin cântecul săptămânii „Drag mi-e jocul românesc”.
În continuare se va desfăşura activitatea pe centrele de interes: bibliotecă, ştiinţă şi joc de
masă.Copiii sunt îndrumaţi spre centrele pregătite pentru ei.Voi explica pe rând copiilor ce sarcini au
de îndeplinit la fiecare centru,după care preşcolarii îşi vor alege centrul la care vor dori să lucreze.Voi
urmări activitatea copiilor pe centre şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie.
Copiii vor părăsi sala de grupă formând „Trenuleţul veseliei”,se va lua pauză pentru ca preşcolarii să
meargă la toaletă,să se spele pe mâini şi să servească gustarea.
După servirea mesei se va trece la activităţile pe domenii unde am pregătit pentru ei un cadru sub
formă de teatru cu personaje confecţionate manual,pentru a le „pune în scenă” frumoasa legendă a
tricolorului.După ce voi familiariza copiii cu personajele din povestirea”Legenda tricolorului”şi cu
semnificaţia acestuia,cum a luat el naştere,vom trece la centrul Bibliotecă.Astfel, în timp ce unii vor
asculta legenda,alţii vor confecţiona steagul tricolor.La expunerea legendei voi explica cuvintele
necunoscute, iar fixarea cunoştinţelor se va face cu metoda exlpoziei solare.
La Artă vom confecţiona steagul României care va fi lipit cu hârtie glasată pe şablonul hărţii ţării
noastre, împărţit în trei părţi care apoi vor fi asamblate de fiecare echipă pentru a forma harta ţării.Apoi
fiecare dintre ei va trebui să plieze hârtia după model,să decupeze silueta fără a o tăia pentru a forma o
horă pe care o vom prinde apoi pe conturul hărţii.Copiii care vor termina de confecţionat steagul vor
putea ca la Bibliotecă să asculte şi ei legenda.
Evaluarea activităţii integrate se va realiza frontal scoţând în evidenţă semnificaţia tricolorului.
Ziua se va încheia cu vizionarea CD-ului primit de la şcolarii clasei IV şi oferirea de recompense
tuturor copiilor pentru activitatea lor.

3
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL STRATEGII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Copiii vor fi introduşi în sala de grupă,
1. MOMENT unde vor participa la întâlnirea de dimineaţă.
ORGANIZATORIC Voi înmâna fiecărui copil câte un ecuson – o
inimioară roşie,albastră şi galbenă fără a le
spune ce vom face cu ele.
Întâlnirea de dimineaţă :„Bine aţi venit românaşi
şi româncuţe”, Salutul, Prezenţa, Calendarul Conversaţia
naturii.

Vor descoperi trăistuţa pe care prietenii Elementul


2. CAPTAREA şcolari au adus-o pentru ei, şi în care vor găsi o surpriză -100% din
ATENŢIEI scrisoare, un CD şi recompense.Li se va citi copii ascultă
mesajul trimis de prietenii şcolari. Explicaţia mesajul
DRAGI COPII, transmis de
Cu ocazia zilei de 1 Decembrie,ziua tuturor şcolari
românilor,noi copiii clasei IV vă urăm multă
sănătate, multe realizări în activităţile voastre şi
vă trimitem un CD cu multe imagini frumoase
din judeţul nostru, din Maramureş dar şi din
Bucovina,vecinii noştri.Noi am vizionat CD cu
d-na noastră învăţătoare şi am fost foarte
încântaţi.
Suntem convinşi că şi vouă o să vă placă la
fel de mult.Pentru că vrem să continuăm
frumoasa noastră colaborare vă rugăm să ne
trimiteţi fotografii cu lucrări realizate de voi la
activităţi cu prilejul sărbătorii de 1 Decembrie.
Aşteptăm fotografiile voastre.

Cu drag,
şcolarii clasei IV

Se va realiza în mod direct, prin anunţarea


temei şi a scopului activităţii, în termeni
3. ANUNŢAREA accesibili preşcolarilor: „Azi, pentru că este o zi Expunerea
TEMEI ŞI A specială,vă propun ca prin ceea ce realizaţi,să
OBIECTIVELOR demonstraţi că sunteţi mândri că sunteţi români,
că ne cunoaştem istoria. Voi anunţa copiilor
activităţile ce se vor desfăşura la fiecare centru
de interes,invitând grupa să le viziteze pentru ca
apoi în funcţie de culoarea de pe ecuson să
înceapă să lucreze.

4.PREZENTAREA I.ALAI.
CONŢINUTULUI ŞI Bibliotecă:la acest sector copiii vor trebui să Explicaţia -90% din copii
DIRIJAREA descopere care este drumul corect de la copii la Conversaţia să traseze
ÎNVĂŢĂRII steag; să unească punctele,să coloreze şi să elementele
execute steagurile după model. grafice învăţate
într-un spaţiu
dat,păstrând
4
poziţia corectă
a corpului, să
ajute copiii să
ajungă la
steguleţ prin
rezolvarea
labirintului;
Joc de masă:copiii au ca sarcină să asambleze Lucrul -85% din copii
bucăţile de puzzle pentru a realiza costumele individual să aşeze corect
populare. piesele de
puzzle;

-85% din copii


Ştiinţă: la acest centru copiii vor trebui să aşeze Explicaţia să recunoască
în mod corespunzător piesele geometrice Lucrul figurile
respectând cele 3 culori(roşu,galben şi albastru); individual geometrice
să recunoască figurile geometrice şi să realizeze învăţate ,să
cerinţele de pe fişă; formeze cu
acestea steagul
naţional
respectând
culorile,să
deseneze atâtea
steaguri câţi
luptători sunt
pe cai.
II.ADE-DLC+DOS-Activitate integrată
După ce voi familiariza copiii cu personajele
din povestirea”Legenda tricolorului”şi cu Conversaţia
semnificaţia acestuia,cum a luat el naştere,vom -85% din copii
trece la centrul Bibliotecă.Astfel, în timp ce unii Expunerea să reţină
vor asculta legenda,alţii vor confecţiona steagul semnificaţia
tricolor.La expunerea legendei voi explica legendei şi să
cuvintele necunoscute, iar fixarea cunoştinţelor înţeleagă
se va face cu metoda exlpoziei solare.Fiecare cuvintele noi,să
copil care va răspunde corect,va aşeza un Explozia răspundă la
steguleţ la panou. Copiii care vor termina de stelară întrebările
confecţionat steagul vor putea ca la Bibliotecă adresate de
să asculte şi ei legenda. copii cu
La Artă vom confecţiona steagul României,vom ajutorul
plia corect hârtia şi apoi vom decupa silueta educatoarei;
după şablon. Evaluarea activităţii integrate se va
realiza frontal scoţând în evidenţă semnificaţia
tricolorului.
5. ASIGURAREA Tranziţia: joc muzical: ,,Drag mi-e jocul
RETENŢIEI ŞI A românesc’’
TRANSFERULUI
Intuirea materialului:Voi arăta copiilor
materialul de lucru-harta şablon împărţită în trei Conversaţia -90% din copii
părţi egale şi coala de hârtie pe care este sunt atenţi la
desenată o siluetă de fetiţă şi de băieţel. explicarea
Explicarea şi demonstrarea modului de modului de
lucru:voi explica modul în care trebuie să lucru
lipeascăcele trei bucăţi de polistiren(roşu,galben
5
şi albastru) pentru a forma la final harta ţării,iar Explicaţia
apoi voi demonstra modul în care vor plia coala
de hârtie (precum un evantai)şi vor tăia silueta
desenată pentru a obţine o horă.Hora o vom lipi -85% din copii
apoi pe harta ţării lipită şi asamblată anterior. să pileze hârtia
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii: ca un evantai,să
„Ploaia cade ne-ncetat folosească
Vârful degetelor bat corect
Ploaia cade tot mai tare foarfeca,să taie
Degetele-mi sunt petale siluetele după
Le desfac ca pe o floare Exerciţiul model;să rupă
Şi apoi le răsfirăm hârtia colorată
Şi la pian cântăm”. în bucăţi cât
Executarea lucrărilor: mai mici şi să o
Le urez copiilor spor la treabă. lipească pe
În timp ce copiii lucrează,îi supraveghez,îi ajut şablon.
pe cei mici să plieze hârtia sau să o decupeze
acolo unde este cazul.

După ce vor termina lucrările le vom aşeza pe


6. OBŢINEREA harta ţării astfel încât să formeze un lanţ în jurul
PERFORMANŢEI ţării frumos lipite în culorile steagului Observaţia
naţional.La finalul zilei vor putea fi admirate şi
apreciate.Voi insista asupra motivaţiei
zilei:iubire,respect,unire.

7.EVALUAREA Se adresează copiilor întrebări legate de -90% din copii


activitatea desfăşurată.Cum s-a numit legenda să răspundă
pe care le-am citit-o?, Care sunt simbolurile Conversaţia corect la
naţionale?, Când ne îmbrăcăm în costum evaluativă întrebări
popular?, Din ce este format costumul popular
maramureşean?
Se fac aprecieri asupra lucrărilor.
Copiii primesc recompense pentru activitate.

8.ÎNCHEIEREA ALA II
ACTIVITĂŢII Vom viziona CD-ul pe care prietenii noştri
şcolari ni l-au trimis în trăistuţă pentru a
cunoaşte cât mai multe lucruri şi locuri demne
de vizitat din judeţul nostru Maramureş precum
şi din Bucovina,vecinii noştri.
Dacă timpul ne va permite ne vom juca în aer
liber jocul “Ţară,ţară vrem ostaşi”.

6
7

S-ar putea să vă placă și