Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

LA MULȚI ANI, ROMÂNIA


MEA !
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/ suntem?”
SUBTEMA: „ Romania, te iubesc!”
TEMA ACTIVITĂŢII „La multi ani, Romania mea!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE ACTIVITATE: frontala ADE (DLC/ Povestirea educatoarei)
MIJLOC DE REALIZARE: “Am fost si eu la Alba-Iulia si am vazut Unirea cea mare” dupa
Dumitru Almas
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă
SCOPUL:
 Familiarizarea copiilor cu semnificaţia zilei de 1 Decembrie, Ziua Naţională a României şi
importanţa ei în istoria românilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
 Să audieze cu interes conţinutul povestirii reţinând mesajul istoric şi educativ al acesteia;
 Să reţină evenimentul şi să-l recunoască după imagini şi/sau secvenţe de conţinut;
 Să formuleze întebări cu referire la conţinutul lecturii;
 Să facă distincţie între o zi obişnuită şi o zi de sărbătoare
 Să cunoască sensul cuvintelor: “ strămoş”, “opinci”, “patriot”, “hartă”, utilizându-le în
diferite contexte;
Afectiv-atitudinale:
 să participe activ şi conştient la activitate ;
 să manifeste interes şi plăcere pentru activitate;
 să-şi exprime părerea despre evenimentele petrecute, despre faptele stramosilor, despre
dragostea de tara si respectul pe care il au pentru drapel, stema si imn;
Psiho-motorii:
 să păstreze o poziţie corectă în timpul desfăşurării activităţii.
 să respecte poziţia corectă a corpului faţă de masă în vederea unei bune coordonări oculo-
motorii.
Resurse umane: preşcolarii au cunoştinţe despre Ziua Nationala a Romaniei , au fost
familiarizaţi cu simbolurile nationale si importanta lor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
 Povestirea educatoarei, conversaţia, exerciţiul, observaţia, intuirea, descoperirea, jocul de
rol, problematizarea.
Material didactic: cartea cu povestiri istorice, imagini.
Forma de organizare: frontal, individual şi pe grupuri
EVALUARE:
o continuă: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, stimularea
participării în activitatea de grup, verificare orală;
o finală: oral prin aprecieri asupra realizării obiectivelor, aprecieri verbale, proba
practică.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluare


didactic didactice
Sala de grupă va fi aerisită,scaunelele
vor fi aşezate în formă de semicerc în
1.Moment fata centrului tematic.
organizatoric Copiii vor intra organizat în sala de
grupă şi vor ocupa locurile.

Se va realiza prin mediul ambiental


2.Captarea organizat desfăşurării temei şi prin Conversaţia Raspunsurile
atenţiei si motivaţia zilei în cadrul întâlnirii de copiilor
motivarea dimineaţă:
invatarii -Cum se numeşte ţara în care locuim
noi? Cum ne numim noi?
-Ce sărbătoresc românii la 1
Decembrie? Ce s-a intamplat in aceasta
zi cu multi ani in urma?
3. Anuntarea -“Întrucât se apropie o zi de mare
temei si a sărbătoare, 1 Decembrie, Ziua Observaţia
obiectivelor Naţională a României”, as dori să aflam
mai multe despre importanta acestei Explicatia
zile si m-am gandit ca v-ar placea sa
aflati cum a trait o fetita ca voi,
Dumitrita, evenimentele ce s-au
petrecut atunci.
4.Reactuali- .
zarea Educatoarea reaminteşte copiilor tema Conversaţia
cunoştinţelor săptămânii şi poartă o scurtă discutie
dobândite despre aceasta cu copiii
anterior
Pentru ca voi să înţelegeţi şi mai bine
5. Prezentarea ce a însemnat în viaţa românilor de Explicaţia
conţinutului şi pretutindeni Unirea cea Mare , m-am
dirijarea gândit că v-ar face plăcere să ascultaţi Demonstraţia
învăţării prin azi povestea unei fetiţe pe care o
abordarea cheama Dumitriţa, care pe atunci era
integrată a cam de vârsta voastră şi a participat la
conţinuturilor Marea Adunare Naţională a Românilor
din Alba Iulia. Doriţi să aflaţi ce s-a Expunerea
intamplat atunci?
Voi afisa imaginile semnificative
continutului povestirii si harta
Romaniei in fata copiilor, se identifică
personajul principal si locul desfăşurării
evenimentului, respectiv in Romania, în
orasul Alba Iulia.
Se trece la audierea noului conţinut, a
lecturii educatoarei : “Am fost şi eu la
Alba Iulia şi am văzut Unirea cea
Mare” de Dumitru Almaş.
Dupa audierea continutului povestirii se Explicaţia
va purta cu copiii o conversatie in
scopul fixarii continutului si a
sublinierii laturii educative a mesajului Problematiza
povestirii, dar si explicarea cuvintelor rea
cu sens necunoscut si formularea de Raspunsurile
propozitii cu aceste cuvinte. copiilor
-Va plăcut povestea Dumitriţei? (Da) Conversaţia
-Ce va plăcut din povestirea ei?
-Cum s-a pregăt Dumitriţa pentru a
pleca la Alba Iulia împreună cu bunica
ei? (s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare)
-Ce s-a întâmplat la Alba Iulia?
-Cum s-a simtit Dumitrita la Marea
Adunare din Alba Iulia?
-Ce a promis Dumitriţa bunicii în urma
participării la evenimentul istoric?
- Ce fel de copil a fost Dumitrita?
( patriot, curajos, un copil care îşi
iubeste ţara şi neamul).
-Ce v-a placut cel mai mult in aceasta
poveste?
Tranziţie: “Desteapta-te romane!”
6. Obţinerea - Copii, voi va iubiti tara si neamul Raspunsurile
performanţei romanesc ? Convorbirea copiilor
si asigurarea - Copii astăzi cand veţi pleca acasă să
feed-back-ului povestiţi si voi părinţilor, bunicilor si
fratilor povestea Dumitritei.

7.Evaluare Autoaprecieri şi aprecieri ale copiilor Aprecierea


referitoare la activităţile desfăşurate de Autoapreciere
ei si de intreaga grupa. a

S-ar putea să vă placă și