Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. Înv. preȘcolar


COSTIȘOR ALINA

2023

1
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala gimnazilă ,,Simion BalintˮCopăceni
DATA:29.11..2023
GRUPA:Combinată
EDUCATOARE: Costișor Alina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine sunt/suntem?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,La multi ani România”
TEMA ACTIVITĂȚII:,,Romanași și Romancuțe!”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă
FORMA DE REALIZARE:activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ADP
ADE:
DLC – lectura educatoarei
DPM - ,,Alunelul” – joc popular + ALA1 ( Bibliotecă, Artă, Joc de masă) + ALA 2
(jocuri de mișcare)

ADP (Activități de dezvoltare personală) ADE (Activități pe domenii experențiale)


ÎD:,,Cunoașteți voi culorile DLC: ,,Legenda tricolorului”
drapelului?” DPM: ,,Alunelulˮ-joc popular
T:1,2, 1,2, Mergem toți in pas vioi...
R:,,Vreau să fiu de ajutor, în echipă
avem mult spor!” (deprinderea de a
colabora) (lectura educatoarei)
DPM: ,,Alunelul” – joc popular- euritmie

ALA 1 ( Activități libere alese) ALA 2 ( Activități libere alese)


Bibliotecă: ,,Țara mea frumoasăși bogată”
– citire de imagini Jocuri de mișcare:
Artă:,,Românași și Româncuțe”-
,,Lupta pentru stegulețe”
pictură/dactilopictură
Joc de Masă:,, Harta României” - puzzle ,,Ridică stegulețul”

2
Scopul lectie: Reactualizarea și consolidarea cunoștințelor despre 1 Decembrie,
Ziua Națională a României și importanța ei în istoria românilor.

OBIECTIVE:

Să descrie în cuvinte proprii, imaginile prezentate;


Să asculte cu atenție textul legendei;
Să răspundă în propoziții clare și corecte la întrebările adresatede
educatoare;
Să rezolve cerințele exploziei stelare;
Să lucreze estetic respectând îndrumările educatoarei;
Să asambleze corect piesele de puzzle;
Să execute pașii de dans pe ritm și după muzică.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Motricitategrosierășimotricitatefinăîncontexte de viaţăfamiliare
Sănătate (nutriție, îngrijire, igienăpersonală) șipracticiprivindsecuritateapersonală
Comportamenteprosociale, de acceptareși de respectare a diversitatii
Activareșimanifestare a potențialului creative
Mesajeoraleîn diverse situaţii de comunicare
Curiozitate, interesșiinițiativăînînvățare
Solicitășiacceptăajutorpentru a depăși o dificultate
COMPORTAMENTE VIZATE
Îșipoziționeazăcorpulșimembreleîn mod corespunzătorpentruaimitaceva/ pe cinevasaupentru a
executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge etc.)
Participăactivînjocuri, dansuri, jocuriînaer liber etc.
Exploreazășiutilizeazătexturișisuprafețediferitecând se joacă (nisip, apă, frunze, pluș, plastic,
burete etc.) Îșicoordoneazămișcărileînfuncție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză,
semnalesonore, melodii.
Se joacăînprezențaaltorcopii, diferiți din punctul de vedere al genului, limbiivorbite, etnieisau cu
cerințe educative speciale
Anticipeazășiurmează reguli/rutine simple, cu supraveghereșidacăacesteai se reamintesc
Manifestăcuriozitatepentruactivități,
persoaneșiobiectenoiÎncearcă/inițiazăacțiuninoișiîncepesăîșiasumeriscuri
Ascultăpoveștișipovestiriscurte, participă la jocuri/cântece/poeziiînsoțite, inițial, de gesturi
(comunicarereceptivă)
Foloseșteintonațiidiferite, gesturi, limbajulcorpului, structurilingvistice /gramaticale simple
pentru a transmite un mesaj (comunicareexpresivă) Se preface căestecevasaucineva,
îșifoloseșteimaginațiaînjoc

3
Strategii didactice:
Metode și procedee:conversația euristică, explicația, observația, demonstrația,
explozia stelară, jocul, munca individuală.
Materiale didactice: macheta românaș și româncuță, scrisoare, stegulețe,
ecusoane, puzzle, fișe de lucru, calendarul naturii, planșa cu explozia stelară,
imagini diverse, diplome.
Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi.
Bibliografia:

Curriculum pentru Educație Timpurie, OMEN 4694/02.08.2019;


Suport pentru explicarea și înțelegereaunor concepte și instrumente cu
careoperează curriculumul pentru educație timpurie 2019;
Ghidul caderelor didactice pentru educație timpurie și preșcolar;
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani;
Piramida cunoașterii – repere metodice în aplicarea curriculumului
preșcolar;
www.google.ro

Scenariul zilei

1 Decembrie este Ziua Națională a României și marchează un eveniment istoric:


Unirea Transilvaniei cu România.
Ca simbol al țării a fost ales drapelul sau steagul. Acesta este compus din trei
culori: albastru, galben, roșu.

4
Copiii sosesc la grădiniță rând pe rând. Pe măsură ce intră în sala de grupă copiii
sunt informați de către educatoare în legătură cu centrele și materialele pregătite.
Aceștea își aleg partenerii de joc, educatoarea având rolul de a interveni doar
atunci când copiii solicită acest lucru sau când nu pot rezolva ceva. La centrele de
interes permanente vor exista și alte materiale în acord cu tema săptămânii.
Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul educatoarei: ,,Bună dimineața, dragi
românași și româncuțe! Mă bucur să vă revăd! Salutul este continuat de toți copiii
grupei.
Prezența:
,,-După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Prietenii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Fiecare copil își va așeza poza pe panoul de prezență, apoi vom constata ce copii
absentează.
Calendarul naturii: Se poartă discuții libere cu copiii.
În ce anotimp suntem?
Ce zi a săptămânii este azi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea?

Un copil va fi desemnat meteorologul de serviciu, care ne va spune cum este


vremea de afară. Se vor folosi cartonașe, care sunt adecvate anotimpului.
Împărtășirea cu ceilalți va fi momentul în care copiii vor putea să-și
împărtășească emoții și trăiri. Acest moment fiind special, datorită faptului că ei
pot să comunice unii cu alții bucurându-se că sunt împreună.
Noutatea zilei: Dintr-o dată apar pe ușă un românaș și o româncuță. Copiii sunt
foarte surprinși, neștiind ce se întâmplă.

ALA 2 Jocuri de mișcare


,,Lupta pentru stegulețe”

5
Copiii sunt împărțiți în două echipe, egale ca număr, așezate pe două linii față în
față, la o distanță de câțiva metri. La mijlocul terenului sunt înfipte în suporți mai
multe stegulețe tricolore.
La comanda educatoarei, copiii din ambele echipe alargă spre centru. Cine ajunge
primul ia un steguleț, apoi alargă la echipa lui, urmărit de adversar care dorește sa-l
prindă. Dacă cel urmărit a reușit să ajungă cu stegulețul la echipa sa, câștigă un
punct, iar echipa care totalizează cele mai multe stegulețe (puncte) este declarată
câștigătoare.

,,Ridică stegulețul”
Copiii sunt răspândiți pe terenul de joc, jumătate dintre ei au în mână un stegueț
roșu, iar cealaltă jumătate câte un steguleț alb. Educatoarea are în mână două
stegulețe: unul roșu și unul alb.
Copiii aleargă pe terenul de joc, fiind atenți la stegulețul pe care îl ridică
educatoarea. Dacă aceasta ridică stegulețul roșu, jucătorii care au în mână
stegulețul de culoare roșie, aleargă să-i prindă pe cei cu stegulețul alb sau invers.
Este declarată câștigătoare echipa care are mai mulți prizoneri.

Ziua se apropie de sfârșit, copiii au avut parte de încă o aventură extraordinară.


Pentru a-și aminti de această zi, preșcolarii vor primi ecusoane cu
tricolorul.Totodată voi face aprecieri verbale referitoare la modul cum s-au
descurcat pe parcu

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

6
Momentele Metode şi
Conţinutul învăţării Evaluare
activităţii procedee

1.Moment Pregătirea materialului


didactic. Intrarea ordonată a
organizatoric copiilor în sala de grupă.

Captarea atenției
Captarea atenției se realizeaza
prin intermediul Româncuței
care a venit in grupă si a adus o
scrisoare pentru copii,,
- Ați observat ce are româncuța
în mână?”
Copiii sunt curioși ce conține
acea scrisoare. Educatoarea le
citește mesajul scrisorii:

2.Captarea
Observaţia Frontal
atenţiei
Dragi copii,

Am auzit că sunteți niște


copii foarte isteți, așa că v-aș
ruga să ne ajutați să ducem la
bun sfârșit niște sarcini de
lucru. Noi nu am reușit de
aceea ne-am gândit că voi ne-
ați putea ajuta.
Vă mulțumim, sperând că ne
veți ajuta.

Cu prietenie,

7
Românaș și
Româncuța

Se poartă o discuţie
despre steagul României, pe
baza observării acestuia.

3.Reactualizarea _Care sunt culorile Frontal


tricolorului? Conversaţia
cunoştinţelor Individual
_Ce reprezintă acestea?

_Ce reprezintă tricolorul


pentru români?

Copiii așteaptă cu nerăbdare să


4.Anunţarea afle sarcinile de lucru. Conversaţia Frontal
temei şi a Educatoarea le spune că le va
obiectivelor citi legenda steagului românesc
pentru copii

Frontal

5.Dirijarea Intuirea materialului.

învăţării Lectura legendei se va


desfășura cu întreaga grupă,
într-un cadru potrivit legendei.
Se va anunța titlul legendei,
după care se va prezenta
conținutul cu ajutorul
imaginilor. Lectura va fi făcută
într-un mod expresiv,

8
respectând semnele de
punctuație cu o tonalitate
plăcută și clară a vocii. Textul
va fi susținut de imagini
sugestive, iar conținutul
prezentat este adaptat la nivelul
de înțelegere a copilului
preșcolar.
Pentru a reține cu ușurință
momentele cheie, voi expune
conținutul în așa fel încât
preșcolarii să poată reconstitui Explicaţia
legenda. Cu ajutorul metodei
explozia stelară, voi verifica
dacă preșcolarii au reținut
aspectele importante. Demonstraţia
Metoda explozia stelarăva
conține următoarele întrebări:

Cine a fost chemat la oaste?


Ce culoare are steagul țării
noastre?
Cum si-au manifestat, cele trei
fiice, dragostea față de tatăl lor?
Unde a așezat tatăl fetelor
batista albă?
Când au găsit camarazii tatălui
cele trei batiste?

La final, după evaluarea


legendei, educatoarea îi va
felicita că au reușit să-i ajute pe Exerciţiul
Românaș și pe Româncuță să
rezolve prima sarcină de lucru.

Prin următoarea tranziție ,,Unu,


doi, unu, doi! Mergem toți în
pas vioi / Către centr ne-
ndreptăm / Și de lucru ne
apucăm!, vom porni spre

9
centre.
Centrele vor fi prezentate, se
vor oferi toate detaliile pentru a-
i putea ajuta să rezolve
următoarele sarcini de lucru,
propuse de Românaș și
Româncuță.

Fiindcă preșcolarii grupei


sunt foarte harnici, doresc cât
mai repede să se apuce de
lucru. Astfel, prin tranziția ,,1-
2-3, ne rotim și la centre noi
pornim” se va face rotația între
centre.

Pentru a-i impresiona pe cei doi


românași-vizitatori, copiii o să
le prezinte un joc
popular ,,Alunelul”
.( DPM – Euritmie)
– Asigurarea retenției și a
transferului
Educatoarea va face un
rezumat, cu ajutorul
preșcolarilor, a ceea ce s-a
discutat până acum, apoi vom
învăța ,,Alunelul” deoarece în
fiecare an, de ZIUA
NAȚIONALĂ se joacă /
dansează diverse jocuri.
Alunelul – joc popular
Se vor executa câteva exercițiiîn
vederea încălzirii mușchilor și a
pregătirii organismului pentru
efort: mers obișnuit cu trecere în
alergare ușoară și revenire;
mersul piticului; mersul
uriașului.

10
Se execută dansul popular
model de către educatoare,
explicându-se în timp ce joacă
și pașii: se execută trei pași spre
dreapta, cu bătaie pe piciorul
stâng, apoi se repetă mișcările,
dar spre stânga cu bătaie pe
piciorul drept. La refren se
adună spre mijloc executând trei
pași cu bătaie și se desface
cercul tot cu trei pași cu bătaie.
,,Alunelul, alunelul, hai la joc,
Să ne fie, să ne fie cu noroc.
Cine-n horă o să joace,
Mare – mare se va face
Cine n-o juca defel
Să rămână mititel
Alunelul, alunelul, hai săltați
Și la stânga și la dreapta
Haideți frați!
Cine-n horă o să joace
Mare – mare se va face
Cine n-o juca defel
Să rămână mititel”
( se repetă fiecare strofă de 2
ori)

6.Evaluarea Conversaţia Frontal

Activității Evaluarea activității se va face Individual


prin întrebări și răspunsuri.

Copii au raspuns corect la


intrebările adresate de
educatoare.

11
12
Activitatea se încheie cu
înmânarea unor diplome,
deoarece au reușit să rezolve cu
succes toate sarcinile de lucru.

Pentru că am muncit foarte mult


acum e momentul să ne
relaxăm. Vom face acest lucru
prin două jocuri.
ALA 2 Jocuri de mișcare
,,Lupta pentru stegulețe”
Copiii sunt împărțiți în două
echipe, egale ca număr, așezate
pe două linii față în față, la o
distanță de câțiva metri. La
mijlocul terenului sunt înfipte în
suporți mai multe stegulețe
tricolore.
La comanda educatoarei, copiii
din ambele echipe alargă spre
centru. Cine ajunge primul ia un
steguleț, apoi alargă la echipa
lui, urmărit de adversar care
dorește sa-l prindă. Dacă cel
urmărit a reușit să ajungă cu
stegulețul la echipa sa, câștigă
un punct, iar echipa care
totalizează cele mai multe
stegulețe (puncte) este declarată
câștigătoare.
7.Încheierea
,,Ridică stegulețul”
activităţii Copiii sunt răspândiți pe terenul
de joc, jumătate dintre ei au în
mână un stegueț roșu, iar
cealaltă jumătate câte un
steguleț alb. Educatoarea are în
mână două stegulețe: unul roșu
și unul alb.
Copiii aleargă pe terenul de joc,
fiind atenți la stegulețul pe care
13
14

S-ar putea să vă placă și