Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data:
Grupa: mare
Domeniul experienial: Domeniul tiine
Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema saptamanii: Sunt mic, dar tiu i eu cte ceva
Tema zilei: Unde este locul meu pozitii spatiale
Varianta de realizare: Joc didactic
Scopul jocului: Recunoasterea si denumirea pozitiilor spatiale.
Regulile jocului:
1. Sa se aseze obiectele in pozitia indicata si sa se verbalizeze actiunea. Fiecare copil care reuseste sa faca aceste lucruri in mod corect va primi
aplauze din partea colegilor, iar daca nu reuseste acestia vor bate cu palmele pe genunchi.
2. Sa dirijeze jocul cu ajutorul baghetei magice. Unul dintre copii va atinge cu bagheta magica un alt copil pe umar si ii va spune unde sa se
aseza. Daca acel copil se aseaza in mod corect va fi aplaudat , iar daca nu reuseste colegi vor bate cu palmele pe genunchi (varianta de
complicare).
Elemente de joc: aplauze, bagheta
Obiective operaionale:
O1. S precizeze poziia unor obiecte n spaiu
O2. S utilizeze corect expresiile care indic locul ( pe, sub, lng, naintea, napoia, stnga, dreapta );
O3. S sorteze obiecte dup diferite criterii;
O4. S se plaseze nsui n raport cu un reper dat;

Strategia didactic
Metodologia didactic: : exerciiul, explicaia, conversaia, comparaia, jocul didactic,
Mijloace de nvamnt: brad, coulee cu globuri de diverse mrimi i culori, jucrii, cadouri, stea, imagini care prezint poziia unui obiect fa
de un punct dat, co cu jucrii, ppui, baheta
Forme de organizare: Frontal, individual

Tipul leciei: insusire de noi cunostinte


Metode de evaluare: oral

Demersul didactic
Nr.crt.
1.

2.

3.

4.

Momentele
activitii
didactice
Momentul
organizatoric

Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor
anterioare

Anunarea temei
i a obiectivelor

Obiectivele
operaionale

Coninuturile esenializate ale activitii


Se asigur condiiile optime pentru realizarea
activitii( aerisirea slii de clas, aranjarea mobilierului in
semicerc).
Se pregtesc cele necesare pentru o bun desfurare a activitii.
Se realizeaz introducerea organizat a copiilor n sala de grup.
Voi aseza in sala de clasa urmatoarele obiecte: un brad, coulee
cu globulee, vrf pentru brad, jucarii si cadouri sunt aezate n
diverse locuri.
Ii voi intreba pe copii:
-Ce obiecte se afl pe mas? (un brad, cadouri i jucri)
-Dar sub mas ce se afl?( coulee cu globulee, vrf pentru
brad)
-Dar unde se afl masa: n dreapta sau n stnga?
Astzi, vom desfura jocul Unde este locul meu?. Voi va trebui
s aezai fiecare obiect la locul lui, s v orientai n clas
deplasndu-v spre locul indicat ca la sfritul leciei s ne
orientm corect n spaiu.

Strategia didactic

Metoda de
evaluare

Expunerea,
Obiectele
Frontal
Conversatia,
Obiectele,
Frontal

Conversatia,
explicatia,
-,
Frontal

Oral

5.

Dirijarea
nvaarii

Voi cere copiilor s separe globuleele aurii de cele albastre.


Se solicit sortarea globuleelor dup criteriul mrime ( mici,
mijlocii i mari).
O1
O2

- Unde aezm globuleele mici? (globuletele mici vor fi asezate

Conversatia,Compara
tia, exercitiul,
Orala
Globuri, brad,
Frontal,Individual

in partea de sus a bradului )


-Globuleele mijlocii n ce parte a bradului le aezm?
(globuletele mijlocii vor fi asezate la mijlocul bradului )
-Dar cele mari? (globuletele mari vor fi asezate in partea de jos a
bradului )
-Unde aezm steaua? (in varful bradului)
Cer unui copil s aeze cadourile sub brad apoi sa aseze
impreuna jucriile jos, n partea stng a bradului.
La o bataie din palme copiii vor nchide ochii. Voi lua un obiect
din cele aezate n brad i n jurul acestuia. La dou bati din
palme copiii vor trebui s deschid ochii. Apoi va trebui s

Joc didactic,
Exercitiul,
Brad,
Frontal

rspund ntrebrilor:
-Ce a disprut?
-n ce parte a bradului se afla globuleul?

O4

Voi incepe un joc dinamic de modificare a poziiei spaiale a


copiilor. Pentru a realiza jocul voi numi un copil care sa ia bagheta
magica. El va trebui sa le spuna colegilor unde sa se aseze. De
exemplu: Mihai in fata scaunului, Ramona la dreapta Elizei.

Joc didactic,
Bagheta,
individual

6.

Obinerea
performanei

O3

Voi propune elevilor sa despobeasca bradul dupa


urmatoarele criteii: sa se adune toate globuletele din partea de sus
a bradului, sa se adune cadourile de sub brad, sa se adune

7.

Asigurarea
feedback-ului

8.

Evaluarea

glabuletele mari.
Se realizeaza prin jocul ntreab colegul. Se scoate n fa un
copil care adreseaz unui coleg o ntrebare despre locul unui
obiect sau al unei persoane din clas. Dac rspunde corect aceasta
iese la rndul lui n fa i adreseaz ntrebri.
-Ce am nvat noi astzi?
Se prezint o fi de evaluare. Se va cere s ndeplineasc
sarcina cerut.

NUMELE:..

Colorai globuleele respectnd poziia


spaial.

Exercitiul,
-,
Frontal,
Individual

Orala

Joc didactic
-,
Frontal,Individual

Orala

Exercitiul,
Fisa de evaluare,
Individual

Orala,
Scrisa

S-ar putea să vă placă și