Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

Proiectul lecţiei este un plan anticipat al modului de stabilire şi realizare în timp a interacţiunilor dintre obiective, unităţi de
conţinut, strategii didactice (de instruire şi autoinstruire) şi strategii de evaluare şi autoevaluare, în cadrul unei unităţi didactice
determinate. Este un fel de scenariu al activităţii ce urmează să se desfăşoare.
Proiectul de lecţie este structurat în două componente:
 componenta introductivă a proiectului care conţine informaţii generale, date de identificare ale lecţiei cum ar fi: obiectul de
învăţământ, subiectul lecţiei/tema, data, ora, clasa, professor/propunător, obiectivul fundamental, tipul lecţiei, obiectivele operaţionale,
strategiile didactice.
Precizăm faptul că rămâne la latitudinea învăţătorului/profesorului consemnarea finalităţilor educaţionale din programa şcolară
(competenţe generale şi specifice) cărora li se subordonează obiectivele operaţionale urmărite în cadrul lecţiei/activităţii didactice;
eventual se pot consemna doar numerele/simbolurile acestor finalităţi (Exemplu:C.G.1, C.G.3; C.S. 1.1; C.S.1.3; C.S. 3.2)
 componenta descriptivă, componentă care cuprinde scenariul didactic sau desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei, „filmul” general al
desfăşurării lecţiei, un plan anticipativ al demersului didactic întreprins pe parcursul lecţiei. “În practica educaţională, nu se lucrează cu o
structură unică a proiectelor de activitate didactică. Dimpotrivă, în funcţie de obiectivul fundamental, de natura conţinutului ştiinţific, de
tipul strategiilor didactice pe care le înglobează, de nivelul de pregătire al elevilor etc se concep proiecte de activităţi didactice cu diferite
structuri ale componentei descriptive, componentă care cuprinde scenariul didactic sau desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei.” (Ionescu,
M., 2003, p.177)
Deşi nu există un tip absolut de proiectare a lecţiei, în practica educaţională curentă s-au încetăţenit câteva modele de proiecte de lecţie,
dintre care îl prezentăm pe cel agreat de autori. (Erdeli Ionuţ Gabriel & Erdeli Gheorghe Lazăr, 2019, Sinteze de psihopedagogie, Suport
teoretic pentru pregatirea examenului de titularizare la specialitatea învăţători, Oradea).
Data ………………………..
Şcoala ………………………
Clasa ………………………….
Invăţătoare…………………..
Propunătoare…………………..
Disciplina de învăţământ:…………………………………………………………
Subiectul lecţiei ……………………………………………………………………….
Tipul lecţiei …………………………………………………………………………………..
Obiectivul fundamental ……………………………………………………………………….
Competenţe specifice:
 C.S 1.2.
 C.S. 2.4.
 C.S. 3.2.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
 Afective:
 Psihomotrice (numai dacă este cazul) :
Strategia didactică
 Resurse procedurale:
- metode şi procedee:
- forme de organizare:
 Resurse materiale (mijloace de învăţământ) :
Bibliografie
 de specialitate
 psihopedagogică şi metodică
Anexe (fişe de lucru, chestionare, fişe de evaluare, pliante, fotografii etc.)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Etapele lecţiei şi activitatea Activitatea Evaluare
profesorului elevilor Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare

Moment
organizatoric
...

S-ar putea să vă placă și