Sunteți pe pagina 1din 9

Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 General Scărișoreanu


Data: 21. 09. 2016
Clasa: a VIII-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Cartea-obiect cultural

Tipul lecției: recapitulare și sistematizare

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să identifice elementele componente ale cărţii;


 să definească noţiunile de: editură, capitol, siglă;
 să descrie interiorul cărţii:titlul, foaia de titlu, pagina, fila, cuprinsul, conţinutul;
 să recunoască importanţa cărţilor şi a lecturii lor.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea;
2. Materialele didactice : manualul, cărţi din diferite domenii şi cu aspect diferit,
fișe;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală, activitate pe grupe;
4. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Voi prezenta elevilor câteva cărţi, de diferite mărimi şi din
domenii diferite.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa
lucruri noi pe parcursul lecţiei „Cartea-obiect cultural”. Voi scrie titlul lecţiei şi voi
enumera obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Vom analiza o carte, prezentând elementele componente. Voi
numi părţile componente ale unei cărţi( copertă, autor,titlu, pagină, foaie de titlu,
foaie, cuprins, editură, siglă ,capitol) cu ajutorul elevilor. Vom apela la dicţionar
pentru cuvintele necunoscute. Se face legătura între titlurile cărţilor şi conţinutul
acestora (dicţionare, cărţi de bucate, literatură, manuale, cărţi de rugăciuni, etc).
Importanţa cărţilor şi lecturii lor: cunoaşterea şi educaţia, cartea fiind elementul
esenţial al studiului.
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Elevilor li se explică faptul că pentru a fi
stimulaţi în găsirea conexiunilor între idei, se va aplica activitatea pe grupe. Voi
anunţa modul de lucru, regulile şi timpul de lucru estimat de 8 min. Fiecare grupă este
formată din 5 elevi, care s-au organizat la începutul orei. Voi ruga elevii să observe
câte o carte şi un elev din grupă să o prezinte în faţa întregii clase (Anexa 1). Voi
invita fiecare echipă să prezinte rezultatele acestei învăţări, efectuând o evaluare orală,
prin întrebări, solicitându-i şi pe elevi să pună întrebări de clarificare.
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Elevii vor intocmi o lista cu minim douazeci
de carti din biblioteca personala,dupa exemplu (Anexa 2). Voi face aprecieri generale
şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie. Sunt
notaţi elevii care au participat activ la lecţie.
Anexa 1:

1. Care este cea mai importantă carte din biblioteca voastră?


2. De ce aţi ales-o?
3. Ce alte cărţi v-au impresionat până acum și prin ce anume?
4. Ce v-a atras mai mult la aceste cărţi?
Anexa 2:

 Întocmiţi o listă cu minim douazeci de carti din biblioteca personala, dupa exemplul
dat:

Nr. Autor Titlu Editură Oraș An Capitol Nr.


crt Pagini
1. I. L. Momente Editura București 1986 I 317
Caragiale Minerva
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
Plan de lecţie

Școala Gimnazială nr.2 General Scărișoreanu


Data: 21. 09. 2016
Clasa: a VIII-a
Prof.: Vlad Iulia
Aria curiculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Textul argumentativ

Tipul lecției: consolidare și sistematizare

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei toţi elevii vor fi capabili:

 să cunoască structura textului argumentativ;


 să cunoască formulele specifice textului argumentativ;
 să construiască corect un text argumentativ;
 să își exprime corect opinia cu privire la o tema dată;

Strategia didactică:
5. Metode şi procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, observația,
problematizarea, joc de rol;
6. Materialele didactice : manualul, , fișe;
7. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală;
8. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor, cunoştinţele anterioare;
Timp: - 50 minute;
Scenariu didactic

1. Moment organizatoric: Stabilirea unui climat favorabil, verificarea prezenţei elevilor


și pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea temei: Verific prin sondaj calitatea şi cantitatea temei. Elevii sunt
solicitaţi să citească, să motiveze fiind antrenată prin întrebări întreaga clasă.
3. Captarea atenţiei: Elevilor li se arată o imagine (Anexa 1) care ilustrează ideea de
argumentare. Aceștia trebuie să găsească cuvântul-cheie al lecţiei (argumentare).
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse: Voi anunţa elevii că vor învăţa
lucruri noi pe parcursul lecţiei „Textul argumentativ”. Voi scrie titlul lecţiei şi voi
enumera obiectivele.
5. Dirijarea învăţării: Le voi comunica elevilor modalitatea de lucru: jocul de rol și
sarcina de lucru: pornind de la o tema dată, ei trebuie să construiască o situaţie de
argumentare. Voi numi elevii care vor interpreta rolurile impuse de tema dată: „Vrei
să ieși în oraș cu prietenii miercuri seară. Convinge-ţi părinţii să îţi permită acest
lucru!”, iar ceilalţi elevi vor forma juriul. Elevii numiţi își pregătesc mica scenetă, iar
apoi o prezintă în faţa clasei. Voi face observaţii pe baza acestor reprezentări,
implicând și elevii prin metoda întrebare-răspuns. Vom stabili structura textului
argumentativ, notând pe tablă și în caiete.
6. Asigurarea retenţiei și a feed-back-ului: Oral, elevii argumentează pro sau contra
ipotezei „Televizorul – un rau necesar”.
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului: Elevii vor primi ca temă fișa din Anexa 3.
Anexa 1:
Anexa 2

Oglinda tablei

Textul argumentativ
-        Textul argumentativ este textul în care se exprimă o opinie cu privire la un subiect,
care este susţinută cu exemple semnificative.

-        Structura textului argumentativ:

o      În opinia mea/ Din punctul meu de vedere/ Eu consider că….

o      În primul rând………………..

o      În al doilea rând……………..

o      Pe de altă parte/ Bineinţeles că unii consideră ……..

o      În ansamblu/ În concluzie


Anexa 3:

  Redactează un text de 10 – 15 rânduri, în care să-ţi exprimi opinia cu privire la importanţa


calculatorului în viaţa noastră.

În textul redactat, trebuie:

- să prezinţi, pe scurt, semnificaţia calculatorului faţă de dezvoltarea societăţii;

- să menţionezi două motive pentru care consideri că este util/ necesar să folosim calculatorul;

- să redactezi un conţinut adecvat cerinţei formulate, prin valorificarea textului dat;

- să respecţi limita de spaţiu indicată.

S-ar putea să vă placă și