Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială Şeulia de Mureş, jud. Mureş


Data: 11.03.2013
Clasa: a V-a
Profesor: GREC LAURA-CARMEN
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Opera lirică
Subiectul lecţiei: Cămara de fructe, de Ion Pillat
Tipul lecţiei: Lecţia de fixare şi de formare a priceperilor şi deprinderilor
Competenţe generale:
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competenţe specifice:
1.1identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia;
1.3sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora;
2.2selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
3.3identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar;
4.4redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate.
Competenţe cognitive:
 stabilirea legăturii dintre titlul poeziei şi textul acesteia;
 analizarea operei lirice, prin raportare la particularităţile acesteia;
 recunoaşterea figurilor de stil;
 exprimarea, oral şi în scris, a opiniilor, sentimentelor şi atitudinilor;
Competenţe afective:
 participarea cu interes la activitate ;
 manifestarea de interes faţă de lectura poeziei ;
 cooperarea în cadrul grupei ;
Competenţe psihomotorii:
 selectarea din textul literar, a pasajelor semnificative folosite ca argumente care să susţină unele afirmaţii;
 automatizarea metodelor eficiente de lucru propuse.
Strategii didactice:
Forma de organizare si desfasurare a activitatii: activitate frontală alternată cu activitatea independentă individuală . activitati pe grupe sau echipe
Metode şi procedee: conversaţia euristică, lectura expresivă, ciorchinele, cadranul, cvintetul, jocul Bingo
Materiale şi mijloace: manualul, fişele de lucru, schemele, textele literare, tabla
Forme de evaluare: orală şi scrisă (aprecierea răspunsurilor, observaţia sistematică, aprecierea verbală, fişele de lucru)
Resurse: - colectivul eterogen de elevi, capacităţile de învăţare şi cunoştinţele lor anterioare
-timp: 50 minute
Condiţii prealabile: Elevii sunt familiarizaţi cu noţiunile de versificaţie (strofe, rimă) şi de figuri de stil (epitetul, enumeraţia) şi sunt capabili să le identifice în text.
Material bibliografic:
Goian, M. E.,Got, M., Manolache, D., Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 2000.
Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române – pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Alina Pamfil, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucureşti,2004.
www.didactic.ro
Momente/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluare
timp

Evocare sens Îi salut pe elevi, rog elevul de serviciu să-mi Elevul de serviciu numeşte colegii absenţi Conversaţia euristică
(10 minute) spună dacă astăzi sunt elevi absenţi şi mă asigur (dacă este cazul).
că elevii sunt pregătiţi pentru începerea orei şi au Elevii îşi scot cărţile şi caietele şi citesc
cărţile şi caietele pe bancă. tema.
Îi întreb ce temă au avut pentru astăzi şi le verific
tema.
Pentru a face trecerea la lecţia nouă le aduc un Elevii sunt încântaţi de imaginea
tablou care înfăţişează o pictură cu un coş de prezentată în tablou şi îşi exprimă opinia
fructe viu colorate şi îi întreb dacă nu şi-ar dori să despre acesta.
vină cât mai repede primăvara şi vara, sezonul Elevii dau diverse răspunsuri şi sunt
fructelor. interesaţi de subiect.
Îi întreb de asemenea dacă mai au provizii de
fructe conservate în cămara, pentru a face
legătura cu titlul poeziei.
După exerciţul de spargere a gheţii le spun că
astăzi vom studia o frumoasă poezie care se
numeşte Cămara de fructe de Ion Pillat şi scriu Elevii notează titlul în caiete.
titlul pe tablă.
Realizare sens Le spun care sunt obiectivele lecţiei şi le cer să Elevii citesc datele biobliografice din Conversaţia euristică
(30 minute) citească informaţiile despre autor şi operă din manual.
manual.
Fiecare elev va primi câte o fişă pentru Elevii citesc informaţiile de pe fişa de
portofoliu cu date despre viaţa şi opera lui Ion portofoliu.
Pillat.(Anexa 1) Elevii scriu informaţiile:
Le cer să scrie în caiete câteva informaţii despre Ion Pillat (1891 - 1945)
poet. - s-a născut la Bucureşti;
- a fost poet, eseist şi publicist ;
- volumul cel mai cunoscut : Pe Argeş în
sus
- alte volume : Visări păgâne, Amăgiri,
Limpezimi etc.
- poezia Cămara de fructe face parte din
acest volum ;
- în multe poezii îşi exprimă nostalgia
pentru copilăria pierdută, pentru
timpul care nu mai poate fi dat
înapoi ;

Aşez elevii pe grupe şi le voi cere să rezolve Activitatea 1: Fiecare elev citeşte câte
următoarele activităţi: două versuri.
Activitatea 1: Citirea expresivă a poeziei şi Elevii completează la tablă şi pe fişe Metoda ciorchinelui Observaţia
realizarea unui ciorchine de la cuvântul Fructe ciorchinele. sistematică
(Anexa 2)
Elevii rezolvă cerinţele şi pun întrebări
Activitatea 2: Realizarea unor sarcini prin dacă nu înţeleg un anumit lucru. Metoda Bingo Aprecierea
metoda cadranului. (Anexa 3) Grupa care termină prima setul de şase răspunsurilor
Grupa I: Fişa 1 întrebări este câştigătoare.
Grupa a II-a: Fişa 2 Fişele de lucru

După ce ascult răspunsurile elevilor, aduc Elevii notează varianta finală şi corectă a
completările necesare şi vom scrie în caiete răspunsurilor în caiete.
rezolvarea sarcinilor.
Observaţia
Activitatea 3: sistematică
Grupa I şi Grupa a II-a
Le spun elevilor că trebuie să realizeze un cvintet Elevii realizează cvintetul şi-l citesc cu Metoda cvintetului Aprecierea
cu titlul „Copilărie”. Le explic modul de voce tare. verbală
alcătuire al unui cvintet şi prezint un model. Copilărie,
(Anexa 4) Fabuloasă şi fermecătoare,
Fascinând, bucurând, emoţionând,
Elevii care s-au remarcat prin răspunsurile date Eşti izvor de fericire supremă
vor fi notaţi. Purificând.
Reflecţia Îi întreb pe elevi dacă le-a plăcut lecţia şi Elevii sunt încântaţi de lecţie şi scriu Eseul de 5 minute.
(10 minute) Le cer într-un eseu de 5 minute să povestească ce eseurile de 5 minute.
au învăţat astăzi la ora de limba română.
Le dau temă pentru acasă să realizeze o Notează tema în caiete.
compunere de maximum 10 rânduri cu titlul
Copilăria în care să povestească despre un fruct
care le aduce aminte de copilărie.
Anexa 1
ION PILLAT

Date biobliografice:
S-a născut în Bucureşti, în 1891 şi a
decedat în 1945.
A fost academician, editor, eseist,
publicist şi poet tradiţionalist.
Bunicul său a fost cunoscutul
poiltician Ion Brătianu, care a fost
adesea evocat în poeme din volumul
său cel mai complet din punct de
vedere estetic „ Pe Argeş în sus”.
A mai scris: Visări păgâne, Satul
meu, Amăgiri, Limpezimi, Poeme
într-un vers, Ţărm pierdut, Umbra
timpului, Scutul Minervei,
Întoarcere, Caietul verde, Eternităţi
de-o clipă ş.a.
În multe poezii îşi exprimă nostalgia
pentru copilăria pierdută, pentru
timpul care nu mai poate fi dat înapoi.
Anexa 2 Fişă de lucru nr.1
METODA CIORCHINELUI

FRUCTELE

VITAMINE AROMATERAPI SUCURI NATURALE


E

HIDRATARE
ENERGIE ÎNCÂNTAREA
SIMŢURILOR

LIPSA
RELAXAR CONSERVANŢILO
VITALITATE E R

SĂNĂTATE

TINEREŢE
Anexa 3a

METODA BINGO
Grupa I
Fişă de lucru nr.2
Răspundenţi la următoarele şase întrebări din tabel iar dacă aţi terminat primii strigaţi „Bingo!”

1. Ce sentimente trăieşte poetul 2. Credeţi că deschiderea uşii este un 3. Ce redescoperă poetul atunci
atunci când pătrunde în cămara de gest real sau imaginar? Ce crezi că când intră în „raiul oprit”? Cu
altădată? Cum îşi exprimă poetul înseamnă acest gest? ajutorul cărei figuri de stil
sentimentele (observaţi la ce prezintă elementele
persoana este verbul „deschid”.) descoperite?

4. Versul „Mă prinde amintirea în 5. Prin ochii cui vede poetul cămara? 6. Identificaţi 3 epitete prin care
vânătul ei fum” sugerează : a) sunt descrise fructele.
poetul este învăluit de praf; b)
poetul trăieşte intens amintirea
cămării de fructe;
Anexa3b

METODA BINGO
Grupa a II-a
Fişă de lucru nr.2
Răspundenţi la următoarele şase întrebări din tabel iar dacă aţi terminat primii strigaţi „Bingo!”

1. Explică de ce a ales poetul titlul 2. Ce figură de stil formează 3. Identificaţi 3 epitete prin care
Cămara de fructe, pentru poezia sa. sintagma „şovăitor ca robul”? se descriu frumuseţea şi
mireasma roadelor pământului.

4. Care este figura de stil care 5. Versul „Se-aprind fantasmagoric 6. Cine este vrăjitoarea din
reuneşte aceste 3 epitete? caise şi gutui: / Trandafirii ultimul vers?
lampioane şi lămpi de aur verde ”
sugerează:
a) s-a lăsat înserarea şi se aprind
luminile;
b) caisele şi gutuile par nişte
lampioane şi lămpi care se aprind.
Anexa 4
METODA CVINTETULUI Fişa de lucru nr.3
COPILĂRIA
,,Alcătuiţi un cvintet cu titlul ,,Copilărie’’ respectând următoarele
cerinţe:
- primul vers să conţină un substantiv care desemnează subiectul;
- al doilea vers – două adjective care descriu subiectul;
-al treilea vers – trei verbe la gerunziu care exprimă diferite
acţiuni ;
- al patrulea vers – patru cuvinte care exprimă sentimente şi
atitudini;
- al cincilea vers – un cuvânt care exprimă esenţa subiectului.

Anexa 4
METODA CVINTETULUI Fişa de lucru nr.3
COPILĂRIA
,,Alcătuiţi un cvintet cu titlul ,,Copilărie’’ respectând următoarele
cerinţe:
- primul vers să conţină un substantiv care desemnează subiectul;
- al doilea vers – două adjective care descriu subiectul;
-al treilea vers – trei verbe la gerunziu care exprimă diferite
acţiuni ;
- al patrulea vers – patru cuvinte care exprimă sentimente şi
atitudini;
- al cincilea vers – un cuvânt care exprimă esenţa subiectului.
Anexa 2 Fişă de lucru nr.1
METODA CIORCHINELUI
Completaţi ciorchinele de strugure de mai jos:

FRUCTELE

SĂNĂTATE

TINEREŢE

S-ar putea să vă placă și