Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.10.2019
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială “Alexandru Ștefulescu”
Clasa: a III– a
Propunător: Orbețu Oana
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Noi şi grupurile
Subiectul: Familia
Tipul lecţiei:Evaluare
Scopul: Înțelegerea și utilizarea noțiunilor legate de grupurile din care facem parte, în special aspectele legate de grupul familial.

Obiective de referinţă:
Educație civică
3.1.Să identifice grupurile sociale din care face parte: familie, grup de prieteni, colegi etc.;

3.2. Să descopere şi să descrie într-o manieră clară şi concisă diferite relaţii sociale de grup;

3.3. Să dovedească dorinţa de participare la activitatea unor grupuri.

Obiective operaţionale:
O1: Să descopere cuvinte care denumesc membrii unei familii;
O2: Să asocieze cuvântul ,.familie”cu diferiţi termeni, realizând un ciorchine (membri, sentimente, locuinţă, activităţi);
O3: Să ilustreze prin desen structura propriei familii;
O4: Să formuleze opinii referitor la relaţiile şi comportamentele membrilor unei familii în anumite situaţii;
O5: Să prezinte date sau informaţii referitoare la propria familia;
O6: Să precizeze rolul şi importanţa unei familii.
A.METODE ŞI PROCEDEE:
Conversaţia,explicaţia;ciorchinele;jocul didactic;brainstorming;exerciţiul;studiu de caz;problematizarea;observarea;creionul vorbitor;

B.FORME DE ORGANIZARE:
 frontal;
 individual;

C.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 planşe– exerciţii,cretă colorată,fişe de lucru,creioane colorate,markere diverse culori;
 fişe de evaluare,creionul vorbitor,manual;

D.RESURSE:
 de timp: 45 min
 umane: 31 elevi

E.EVALUARE:
 observarea sistematică;
 aprecierea verbală;
 proba scrisă;

Bibliografia:
 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar- clasa a III – a
 Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Educatie civica- Manual clasa a III-a, Aramis, 2005
 www.didactic.ro
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob Conţinutul științific Resurse Evaluare
op
Resurse Forme de Resurse
procedural organizare materiale
e
1. Momentul - pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Frontal
organizatoric - stabilirea ordinii şi liniştii în clasă

2. Verificarea - se verifică cunoştinţele însuşite în lecţia anterioară conversaţia


cunoştinţelor Ce sunt grupurile? Observarea
- exerciţiu scris pe tablă – completarea unor enunţuri cu exerciţiul sistematică
termeni daţi (anexă) observarea Frontal
Fişe de
- testul DA sau NU? (anexă) exerciţiul Individual lucru Proba scrisă

3. Captarea O1 - se realizează printr-un aritmogrif intitulat


atenţiei O familie lărgită exerciţiul
(anexă) observarea Frontal Planşă
4. Anunţarea - se comunică elevilor tema şi obiectivele urmărite în cadrul explicaţia Frontal
temei şi a lecţiei
obiectivelor

5. Dirijarea O2 - exerciţiu– se scrie pe tablă cuvântul FAMILIA şi se conversaţia


învăţării adaugă ulterior ideile şi cuvintele rostite de elevi brainstor
ming Frontal
- se completează apoi un ciorchine la tablă şi pe fişele ciorchinele Individual
O4 copiilor (model – anexă) exerciţiul Fişe de
lucru
- exerciţiu din manual – se citeşte fragmentul intitulat conversaţia Frontal Manual Observarea
O8 Camaradul meu Coretti exerciţiul sistematică
- se adresează întrebări: studiu de
 Ce atitudine are copilul faţă de mama bolnavă? caz
 Voi cum aţi fi procedat? explicaţia

- se solicită elevilor să se aşeze sub formă de cerc şi să Aprecierea


O5 prezinte pe scurt familia lor: din cine este formată, unde exerciţiul Frontal verbală
locuieşte, relaţii din familie, activităţi pe care le fac împreună creionul
etc. vorbitor
6. Fixarea - se realizează prin citirea informaţiilor de la rubrica Frontal Manual Observarea
cunoştinţelor Reţinem din manual sistematică

7. Evaluarea O6 - se realizează cu ajutorul fişelor de evaluare (anexă) exerciţiul Individual Fişe de Probă scrisă
cunoştinţelor O7 evaluare

8. Obţinerea O4 - se realizează printr-un exerciţiu care are ca scop ordonarea problemati- Individual Fişe de Observarea
performanţei O5 membrilor familiei în funcţie de relaţiile existente în cadrul zarea lucru sistematică
acesteia. explicaţia
Piramida familiei exerciţiul
(anexă)
9. Încheierea - se fac aprecieri colective şi individuale cu privire la conversaţia Frontal Aprecierea
lecţiei participarea la lecţie Individual verbală
Test – DA sau NU ?

Un număr de persoane formează un grup dacă :

DA NU
◘ au aceeaşi bunici
◘ au acelaşi loc de muncă
◘ au aceeaşi vârstă şi acelaşi sex
◘ au interese şi scopuri comune
◘ vorbesc aceeaşi limbă
◘ se află la un moment dat în acelaşi loc
◘ locuiesc în acelaşi imobil
◘ respectă aceleaşi reguli
◘ nu au altă ocupaţie
◘ au aceeaşi suferinţă
◘ aşteaptă în staţie sosirea autobuzului
◘ se ajută reciproc, în orice împrejurare
FAMILIA – ciorchine

bunătate
dragost armonie
e

respect unitate
sentimente,
relaţii
cartier
colaborare ajuto sat
r
mam
ă

locuinţ oraş
FAMILI ă
membri
tată
A
fraţi servirea
mesei stradă
copii
dorm
dormit
it
surori bunic plimbări activităţ
i i
curăţeni
e
excursii
bunică bunic
sărbători
evenimente
Fişa de evaluare
FAMILIA MEA

Aşează numele şi desenează membrii familiei tale


în piramida de mai jos, în ce ordine doreşti.

Completează rebusul şi răspunde la întrebarea:


De ce crezi că e important
pentru orice copil să aibă o familie?

S-ar putea să vă placă și