Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROF. ÎNV. PRIMAR:


ȘCOALA GIMNAZIALĂ
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA:Educaţie tehnologică
CURRICULUM:nucleu
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice
SUBIECTUL:Tablou de primăvară
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:- formarea priceperilor şi deprinderilor de realizare a unei lucrări prin îmbinarea
unor tehnici diferite de lucru;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să enumere materialele utilizate în realizarea lucrării;
O2: să taie şi să lipească firele;
O3:să decupeze după contur;
O4:să mototolească şi să lipească hârtia creponată;
O5: să respecte etapele de lucru;
O6: să verbalizeze etapele de lucru;
O7: să realizeze lucrările corect şi îngrijit;
STRATEGII DE ÎNVĂŢARE:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, munca independentă,
observaţia;
Mijloace de învăţământ: - resurse materiale:
¤ material didactic folosit de învăţător:
- lucrarea model pentru fiecare produs;
- lucrări model în diferite faze de realizare;
¤ material folosit de elevi:
- fire de mohair;
- carioci;
- hârtie creponată;
- foarfece;
- paste făinoase;
- flori, albinuţe decupate din hârtie glacee;
 resurse informaţionale: Planul cadru de învăţământ pentru clasa
a IV –a
Abilităţi practice. Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea
activităţilor de predare-învăţare-evaluare. Ileana Stan, Ed. Aramis, Buc. 2002
Moduri de organizare a învăţării: activitate individuală, frontală, pe grupe .
Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv - educativ Strategia Evaluare
lecţiei op. didactică

1.Moment Prin instructaj verbal se creează


organizatoric condiţiile necesare pentru buna desfăşurare
a orei de educaţie tehnologică.
2.Verificarea Verific lucrările anterioare şi
lucrărilor evidenţiez unele dintre ele. (,,Martinică”
anterioare – colaj din materiale textile).
3.Captarea Discuţia pregătitoare se realizează conversaţia
atenţiei printr-o discuţie purtată cu elevii despre
câmpie, forma de relief discutată la ora
de geografie şi anotimpul de primăvară.
Se prezintă şi imagini despre primăvară.
Ce se întâmplă în natură în acest
anotimp?
4.Anunţarea Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor
temei noi şi a realiza un ,,Tablou de primăvară ” pe care
obiectivelor îl vor oferi unei persoane dragi. Vor
trebui să decupeze, să rupă şi să
mototolească hârtie, să lipească diferite
materiale.
5.Dirijarea capacitatea
învăţării Se enumeră elevilor materialele de a
a)prezentarea O1 care le au pe bănci. enumera
şi materialele
repartizarea utilizate
materialelor

b)prezentarea Se prezintă lucrarea model pentru


lucrării fiecare produs: flori, nori, copaci,
model albinuţe, fluturi etc.

c)explicarea Se explică elevilor etapele de lucru explicaţia;


şi O6 demonstrându-se în acelaşi timp. demonstraţia capacitatea
demonstrarea Se solicită apoi 2 -3 elevi să repete de a
modului de etapele de lucru, arătându –le la planşa observaţia verbaliza
lucru demonstrativă. planşa model etapele de
Sunt enumerate materialele şi lucru
ustensilele pe care trebuie să le
folosească .
d)realizarea Se atrage atenţia asupra regulilor de
instructajului protecţie şi igienă a muncii:
de securitate - să folosească corect şi cu atenţie
a muncii uneltele şi materialele de lucru;
- să aibă o poziţie corectă în timpul
lucrului (spatele drept, iar materialele cu
care se lucrează la o distanţă cât mai
mare de ochi );
O2 - să lase curat pe bancă şi sub bancă. priceperea
e)aplicarea în O3 Elevii vor lucra în grupe de câte de a tăia şi
practică a O4 trei. Pentru început vor trebui să lipească lipi firele şi
instructajului fâşiile de hârtie verde ce reprezintă munca celelalte
transmis câmpia. independentă materiale;
priceperea
de a
mototoli şi
O5 lipi hârtia
Apoi vor trebui să înfrumuseţeze peisajul creponată;
cu diferite materiale : flori, copaci, capacitatea
albinuţe, nori, soare etc. de a
respecta
etapele de
lucru;
O7 capacitatea
de a
f)încetarea realiza
lucrului şi Se face ordine la fiecare bancă . lucrarea
strângerea corect;
resturilor

Cer elevilor să prezinte lucrările


realizate şi să analizeze rezultatul muncii. conversaţia
Lucrările vor fi apreciate din punct de capacitatea
vedere al corectitudinii, al tehnicii, al de analiză
originalităţii.
6.Încheierea Se fac aprecieri individuale şi
lecţiei generale.
Pentru data viitoare vor trebui să
realizeze un colaj din hârtie.
TABLOU DE PRIMĂVARĂ

Etapa I:

- realizarea câmpiei: - se lipesc fâşiile de hârtie creponată verde în partea de jos a foii;

Etapa a II-a:

- se realizează copacii din material şi paste, iar florile din hârtie creponată ruptă şi
mototolită;
- se taie şi se lipesc firele de mohair pe şablon pentru realizarea mieilor;
- se lipesc pastele pentru nori şi se pictează
Etapa a III-a:

- se decupează după contur flori, albinuţe, păsări, şi se lipesc pe lucrare

S-ar putea să vă placă și